• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zeljac nebi nis ja rekel al kad mi je lani majstor repariral alternator od auta izmedu ostalog mi je mjenjal kolektore i regler i cetkice i siguran sam da je rekel kolektor i veli da na tim modelima alternatora valeo idu kolektori izmedu 200 i 250 tkm,a auto ima 180000km...

Zaljko i zj pa da vi neznate klizni prstenovi su isto kaj i kolektor ustvari kolektor je drugi naziv za klizne prstenove i imaju ih alternatori.
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kolektor su lamelice na rotoru služe za promjenu polariteta kod anlasera tako da slikovito stalno sjever kreče prema jugu ali kad skoro stigne kolektor ga vrača na početak i tak se bedak rotor vrti na dinami se iz kolektora uzima struja i zato ima istosmjerni napon no dosta za sad !
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Zeljac nebi nis ja rekel al kad mi je lani majstor repariral alternator od auta izmedu ostalog mi je mjenjal kolektore i regler i cetkice i siguran sam da je rekel kolektor i veli da na tim modelima alternatora valeo idu kolektori izmedu 200 i 250 tkm,a auto ima 180000km...

Zaljko i zj pa da vi neznate klizni prstenovi su isto kaj i kolektor ustvari kolektor je drugi naziv za klizne prstenove i imaju ih alternatori.

2 Oficir :
Auto ti nema 180 000 km, netko ti je skinul kilometre. :icon_anal: pa sam ti je majstor rekao da ti fali još 70 000... to su ti skinuli s sata. .

Trebal ti je zamijeniti i auspuhlager dok je to bilo širom.... sad ti bude alternator krepal za 20 000 km. Zbog auspuhlagera.... nazovi majstora i pitaj ga da li je zamijenil to. :(grin): :icon_butt:

Oficir - utipkaj u Google nazive "slip rings" i "commutator" pa nam tu objasni razliku između ta dva pojma. :(angel):
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ma ne treba se cuditi, te pojmove puno ljudi brka. Kolektor se konkretno nalazi na anlaseru i dinamima, kod ovog potonjeg s namjerom da preradi izmjenicnu u istosmjernu, dok kod alternatora mi za pobudu trebamo istosmjernu struju, a to ide prek kolutova.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da samo ciji novi?
Za reparaciju anlasera i alternatora je ta cjena u zg i 6mj garancije i racun,znaci i pdv uracunat.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,246
I u dučanu dobiješ račun s pdv-om i garanciju. Samo kaj je ona tam godinu dana ili 12 mjeseci.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Reparacija anlasera: zamjena piksi, čišćenje kolektora, zamjena četkica. Materijal košta do 100kn.
Trošak zamjene alternatora je odlazak do otpada po "novoga".
Zamjena kabela? Još nisam čul da se kabel može potrošiti i nisam videl da je Elektra ikad preventivno mijenjala kabele.

Oficir, tebe je netko grdo prevaral.
Jel ti i u kući mijenjaju žarulje jedanput godišnje, a instalacije svakih pet?
Nekak mi se čini da ne živimo na istom svijetu ni u istoj zemlji...
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Tema otključana , opet napominjem , svako flejmovanje ili nedaj bože međusobno vrijeđanje biće sankcionisano bez puno razmatranja
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Moj zadnji slučaj alternator na zetoru praznil akumulator rastavil sam ga promjenil ležajeve i nisam mogel nači kvar ponovo ga sastavil i normalno radi a logike nema .
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Pitanjce.. Zasto odlaze regleri? Imam Iskrin alternator 45A na svom IMT.. i na godinu promjenim barem 2.. Nebi to trebalo biti malo dugotrajnije?
Btw, dal netko zna di kupiti regler cim jeftinije?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,246
Ja bi na tvom mjestu pital gdje ima skupljih jer ovi po 30-tak kuna očito nevaljaju.
Probaj s rabljenim sa auto otpada.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa mozda odlazi jer su kolektori poderani jako.

Imam pitanje,dal mogu diode izgorit ako se ostavi kontakt upaljen dok motor ne radi?
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,731
Ja sam u jednom danu promijenil dva reglera obadva Iskra al made in turkey, trećega sam našao iskra-slovenija i taj vozi sad već šestu godinu....
Kak veli muha potraži ili rabljeni ili u dučanu s autodijelovima nešto kvalitetnijeg proizvođača tipa Cargo ili Monark mislim da obadva nisu preskupa a i nije baš šrot
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Pa mozda odlazi jer su kolektori poderani jako.

Imam pitanje,dal mogu diode izgorit ako se ostavi kontakt upaljen dok motor ne radi?

U mostu ne pobudne bi mogle no to se rijetko događa .
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Molim nekoga ko se dobro kuzi u alternatore i ko ima volju da me nauci nesto da mi se javi u inbox.
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Da li je neko voljan da mi pomogne ?? Imam problem, sa imt 539 ne puni! sijalica radi struja dolazi, ali ne puni, jer sijalica konstanto svetli.., ako neko moze da mi pomogne bilo bi lepo. moze i preko poruka
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Pitanjce.. Zasto odlaze regleri? Imam Iskrin alternator 45A na svom IMT.. i na godinu promjenim barem 2.. Nebi to trebalo biti malo dugotrajnije?
Btw, dal netko zna di kupiti regler cim jeftinije?

E... sad bude i Konzum držal Kplus reglere po 12,99 za kilu... skupa s sirom i parizerom na akciji.

:(rofl):

Crkavaju jer:
- loš regler, nađi neki s autootpada na kojem piše Yugoslavia ili West Germany
- namotaj rotora ne valja, izmjeri da li ima od 3,5 do 4 ohma
- možda ne valjaju klizni prsteni, no onda bi žmigalo u radu
- možda previše imaš volju šrafiti po alternatoru
- loše pobudne diode, no onda bi lagano tinjala lampica

karlo.bozic kaže:
Molim nekoga ko se dobro kuzi u alternatore i ko ima volju da me nauci nesto da mi se javi u inbox.

Aha, ti bi brzi online tečaj za ušparati 300 kn kod električara? Ne može... :icon_fU:

Alternatori izdrže svašta... evo moj video dok sam jednog zdigel na 80 volti.... ah, duga priča. Traktor je samo vrtel alternator, nije 80 v išlo u instalaciju. Njegov alternator se vidi na betonu...

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=fy1y8PyYLNk&feature=youtu.be[/YT]



@ jugio -

nema veze kako izgleda kučište ako su isti podaci napisani gore i ako paše u alternator. Kod montaže pritisni tankim nožem četkice skroz unuutra u kučište, stavi regler na mjesto, izvuci nož da četkice iskoče, dok sjednu na klizne prstene stavi dva vijka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh