• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Za 300kn (za elektricara) se da nabaviti drugi alternator.. ;) Ne trazim tecaj, nego nekog da mi pojasni neke stvari, zasto, kako i na koji nacin funkcionira. I kako, najbitnije, otkriti kvar.
 
Posljednje uređivanje:

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Onda nabavi drugi alternator pa budeš dva nosil k autoelektričaru.

Preko privatnih poruka ti ne budeš to popravil, gledam baš sad kak Muha virtualno mijenja opruge na Zetorovom kuplungu (vidi temu Zetor).

Evo kak se radi "uradi sam" popravak :(giggle):

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=J0cZK1c0wpE[/YT]
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Muha je ljudina koja pokusava pomoci nekome. Da svi sve znamo ko neki, ovog foruma nebi ni trebalo. Al dobro. Ne idem dalje u off.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Već 6 mjeseci ti čeprkaš po tom alternatoru. Počelo je u ožujku...

http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=27429&page=34


Pregledaj cijelu temu od tog linka pa do sad.... i reci da ti nije forum pomogao.

Ali.... ne možeš ti popraviti taj alternator.
Zato postoje majstori koji žive od toga. Prema mojim postovima (prati temu) pomognem ljudima, no dok se nešto navlači pola godine i parsto postova.... nema smisla :icon_eyes:

Evo, još samo jedan savjet. B + s alternatora spoji na plus klemu a ne da ide prek originalne instalacije od dinama od 2,5 kvadratne žice i preko ampermetra. Možda bude jedan regler manje crkel... na godinu
 
Posljednje uređivanje:

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
OVIm putem JAVNO se ZAHVALJUJEM svim kolegama koji su mi pomogli oko punjenja akumulatora, u pitanju je bio legler, kupio sam nov platio 3 evra i zamenio sam sada sve radi, jos jednom se ZAhvaljujem :)
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Rjesio sam problem sa alternatorom. Ispostavilo se da je alternator ispravan, a problem je bio u kontaktu kontrolne zaruljice. Prekinuo se kontakt, zaruljica nije svjetlila i iz tog razloga alternator nije punil. Zahvaljujem svima koji su se potrudili pomoci mi svojim dobronamjernim savjetima.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
zašto je jedna četkica na alternatoru znatno potrošenija od druge? Da li je to normalno?
Također pozabil sam da li je matica remenice na kontranavoj ili? Radi se o alternatoru sovjetske proizvodnje koji je bil u ladi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Jesu li četkice radijalno i aksijalno postavljene?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Matica je desna četkice bi se trebale jednako trošiti .Reglera ima bar tri vrste , mehanički (loš) elektronski ma alternatoru i elektronski izvan alternatora .Radijalne četkice kak na večini alternatora .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Onda je ili loš prsten ili loša opruga četkice ili pak loš (poderan) nosač četkice, pa ista poskakuje, iskri...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kad sem od Poljaka kupoval dijelove bilo je Ruskih reglera kaj je jedan feder bil duži a jedan krači tak da možda je i taj isti skidal sem četkice i kratil duži feder i bilo ok .
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
stvarno prsten na kojem je bila ta četkica je malo izbrazdan! Zar je moguće da se zato bolje potrošila ta četkica!? Nije jako potrošen ali se osjeti i vidi se da je izbrazdan, a drugi je savršeno glatki!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Je naravno.

Klizni se prsteni daju potokariti i ispolirati, ak imaju dovoljno "mesa". Ak nemaju, daju se zamijeniti. Za Iskra alternatore ih, pri nama, ima. Kak je a druge marke - neznam.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Nisam ih previse raskupusal u svom životu...mozda 2-3...al zanimljivo, svi su imali nejednako potrošene i kolutove i četkice:^):
Naravno u radijalnoj konfiguraciji.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
a neda mi se opet k tokaru, nikad niš neće računati, pa mi je neugodno :icon_hang:
zakaj nebi ja to mogel s vodobrusnim papirom poravnati?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Nebi, jer mora biti savršeno okruglo. Odnesi mu onda kokoš ili petlitrenku...ili nekaj takvoga.
Nego, jel taj prsten bliže remenici ili zadnjem ležaju?
To ti može ukazivati i na loš ležaj.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
zadnjem ležaju je bliži. A ležaj ko ležaj, nije novi, to je iz '87 godine i prešlo je na nivi prek 180 000km, po mojem sudu ima začudno malo lufta za to godište, zericu se osijeti i prednji isto tak.
Nisam još odlučil kaj bum s alternatorom, za sad sam ga rastavil na sve odvojive dijelove i očistil od masnoće i gareži. Kak je najlakše ispitati ga da li je ispravan, bez nekakvog mjernog uređaja (kojega nemam)?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Spojiš kontrolnu sijalicu i jednu od žmigavca kao potrošač a vrteti ga može i traktorski remen lagano ga prisloniš dok traktor radi najjednostavnije tak .
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,108
pozdrav svima
imam jedno pitanje
razmišljao sam dali bi bilo moguće spojiti alternator sa prednjim svjetlom ali bez akumulatora?
naime ima traktorić pasquali bez ikakve struje na njemu,malo ga koristim,ali bi mi ponekad trebale rasvjeta,dali bi to bilo moguće izvesti
hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh