• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

Renat0x

Novi član
Tu od
18 Lis 2019
Poruka
29
Pozdrav,
Imam problem pa bi htio čuti vaša mišljenje.
Nedavno sam kupio novi akumulator. Postavio ga, upalio traktor i radio s njim nekih sat vremena bez problema. Sutra dan imao sam za dovršit posao od dana prije, ali prije nego sam upalio traktor idem iz znatiželje provjeriti multimetrom napon novog akumulatora. Kad ono napon 13,4V hladan. Nikad takav napon nisam očitao, a koliko znam nebi smio ni biti dok je motor ugašen. Idem upalit traktor, a multimetar pokazuje 15,1V. Dali je moguće da je problem u novom akumulatoru, ili je problem u alternatoru? I dali je takvo prepunjavanje akumulatora s takvim naponom mogući uzrok otkazivanja starog akumulatora?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,714
Da to je moguči uzrok otkazivanja starog akumulatora.
Dali je traktor Zetor u pitanju?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,070
Savjetujem ti da odneseš alternator k majstoru jer bi ti sa takvim naponom mogao uništiti novi akumulator radi prepunjavanja, pogotovo kad bude radio duže vrijeme bez prestanka. Puni akumulator bi trebao imati napon 12,6 V (kad ga alternator ne puni). Ja sam si ugradio voltmetar na IMT 539 tak da mogu stalno imati pod kontrolom napon punjenja kao i stanje akumulatora kad se ne puni. Da li si mjerio napon pod punim gasom ili na leru? Moguće je da ga fila i preko spomenutih 15,1V.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ako je u pitanju jeftiniji multimetar, preporuka da se prvo promijeni baterija, jer kada je praznija, očitava veće napone cca. 2 - 3V više od stvarnog napona. Osobno iskustvo jer sam isto sumnjao na alternator.

Informativno, koliko je "stari" akumulator bio star?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Akumulator "radi" od 1,8 - 2,2 V po ćeliji!
Na vozilima se dopunjava na 2,4V (14,4V za 12V aku), može i do2,5V (15V) ali treba obratiti pozornost na količinu vode, jer "isparava" od elektrolize.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,849
Akumulator "radi" od 1,8 - 2,2 V po ćeliji!
Sve van ovih granica uzrokuje nepovratni kristalizaciju olova, a pogotovo pad napona po ćeliji ispod 1,8 V. Pravi punjači za 12 V akumulator imaju napon do 14,5 V
 

Renat0x

Novi član
Tu od
18 Lis 2019
Poruka
29
Savjetujem ti da odneseš alternator k majstoru jer bi ti sa takvim naponom mogao uništiti novi akumulator radi prepunjavanja, pogotovo kad bude radio duže vrijeme bez prestanka. Puni akumulator bi trebao imati napon 12,6 V (kad ga alternator ne puni). Ja sam si ugradio voltmetar na IMT 539 tak da mogu stalno imati pod kontrolom napon punjenja kao i stanje akumulatora kad se ne puni. Da li si mjerio napon pod punim gasom ili na leru? Moguće je da ga fila i preko spomenutih 15,1V.
Nakon kaj sam vidio kaj se dešava s punjenjem odspojio sam alternator, da se dalje ne oštećuje akumulator.
15.1V je punio 3/4 punog gasa.
Ako je u pitanju jeftiniji multimetar, preporuka da se prvo promijeni baterija, jer kada je praznija, očitava veće napone cca. 2 - 3V više od stvarnog napona. Osobno iskustvo jer sam isto sumnjao na alternator.

Informativno, koliko je "stari" akumulator bio star?
Multimetar nije bas najjeftiniji, ali baterija je pri kraju, tako da ću probati s zamjenom baterije.
Stari akumulator je bio sigurno 10 godina star, možda i više.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,070
To kaj si odspojil alternator ništa ne znači ako motor ne radi. Ako budeš sad koristil traktor sa isključenim alternatorom znači da budeš trošil akumulator bez da se dopunjava, pogotovo ako budeš npr. imal uključena svjetla. Problem je kaj se olovni akumulator trajno uništava i smanjuje mu vijek trajanja ako ga se ispražnjava ispod određenenog napona (mislim da je to negdje od 11,5-12 V). Na taj način možeš uništiti i novi akumulator. Ponovno ti predlažem da provjeriš alternator kod majstora. Ako ništa drugo bude ti ga barem očistil iznutra, a to ti i nije nekakav veliki trošak.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Multimetar nije bas najjeftiniji, ali baterija je pri kraju, tako da ću probati s zamjenom baterije.
Stari akumulator je bio sigurno 10 godina star, možda i više.

Ja bih prvo probao sa baterijom jer rijetko koji akumulator doživi više od 10 godina. Većina akumulatora koji nisu prva ugradnja ima eksploatacijski vijek 5 - 7 godina, barem se meni tako nekako pokazalo do sada. Naravno pod uvjetom da svi uređaji rade kako spada.

Bolje utvrditi da je "akumulator" multimetra loš, nego alternator 🤪
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Pozdrav, imam na traktoru 24V instalaciju i alternator BOSCH N1-28V 10/55A. Na žici koja ide na kontrolnu lampicu se je ogulila izolacija i spojila se na masu. Po svemu pročitanom ovdje, pretpostavljam da su izgorile diode (ispravite me ako griješim). Na stopici D+ gdje je pričvršćena žica koja ide na kontrolnu lampicu je cijelo vrijeme + i alternator ne puni. Koliko bi otprilike mogao koštati popravak?
 

Renat0x

Novi član
Tu od
18 Lis 2019
Poruka
29
To kaj si odspojil alternator ništa ne znači ako motor ne radi. Ako budeš sad koristil traktor sa isključenim alternatorom znači da budeš trošil akumulator bez da se dopunjava, pogotovo ako budeš npr. imal uključena svjetla. Problem je kaj se olovni akumulator trajno uništava i smanjuje mu vijek trajanja ako ga se ispražnjava ispod određenenog napona (mislim da je to negdje od 11,5-12 V). Na taj način možeš uništiti i novi akumulator. Ponovno ti predlažem da provjeriš alternator kod majstora. Ako ništa drugo bude ti ga barem očistil iznutra, a to ti i nije nekakav veliki trošak.
Alternator je isključen tijekom rada da ne fila akumulator, dok ne nađem bolje riješenje. Traktor ne radi puno, te su tijekom rada svi potrošači isključeni. Probat ću još provjeriti s drugim multimetrom napon, a ako pokazuje isti napon ide kod majstora.
Bolje utvrditi da je "akumulator" multimetra loš, nego alternator 🤪
Slažem se, hvala na savjetu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Alternator ne smije biti od spojen od akumulatora tijekom rada motora jer mogu probiti diode.
Ak je problem z reglerom, od spoji ili skini njega.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
dok ne nađem bolje riješenje. Traktor ne radi puno,
Nema boljeg rješenja od onog kojeg ti je dal @lijeskakc
S otpojenom baterijom nikad nebuš znal jel dovoljno puna da bi spavala zimski san i nebu dugo, a nova je.
Riješi alternator da pravilno puni, to ti je najbolja investicija i sve skupa bu najdulje trajalo.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Pozdrav, imam na traktoru 24V instalaciju i alternator BOSCH N1-28V 10/55A. Na žici koja ide na kontrolnu lampicu se je ogulila izolacija i spojila se na masu. Po svemu pročitanom ovdje, pretpostavljam da su izgorile diode (ispravite me ako griješim). Na stopici D+ gdje je pričvršćena žica koja ide na kontrolnu lampicu je cijelo vrijeme + i alternator ne puni. Koliko bi otprilike mogao koštati popravak?

Mislim da ne bi smjelo biti problema jer je D+ samo za idiot lampu.

Ako stalno gori, možda stvarno ne puni jer je regler otišao ili četkice?
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Lampica ne svijetli uopće, niti dok dam kontakt niti dok se upali traktor. Zar nije da je ta D+ stopica na masi dok se ne upali traktor (plus na kontrolnu lampicu dolazi s kontakt brave), a kad se upali traktor onda daje plus ako je sve uredu?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
D+ ide na regler, a DF ide na četkicu za uzbudu.
Ak je D+ bila na masi, lako je moguće da su izgorjele one 3 male diode, pa regler nema napajanja.
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
To bi mogao biti slučaj, danas ću valjda raskopati alternator pa provjeriti. Da li je moguće promijeniti samo diode ili je jednostavnije promijeniti cijeli diodni most?
 
Na vrh