• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antifriz

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
Otac ima staroga Masseya 155 i sigurno 20 god je isti antifriz u njemu
Koliko znam, još ništ nije procurelo.
U mojem 539 je bil isti antifriz 12, 13 god.
Prošle god je promijenjen.

MUHA, jel na tom očevom autu još originalni remen iz tvornice?
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,712
Dolaskom hladnijih dana imamo sve više problema sa vozilima koja negriju,termostati ok jer radnu temperaturu imaju,al kabina hladna,svi imaju redom cca +,-, 200000km 5-7 godina starosti svima su redom hrđom zaštopani hladnjaki u kabini.Jedni kamioni čak ni ne podnose ako mu se natoči krivi antifriz.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,018
MUHA, jel na tom očevom autu još originalni remen iz tvornice?
Ne, mjenjal sam ga na 80 tisuča i staznog sam ugradil novog kad sam mehanički volan na servo preuređival.

Ponavljam, svako nek radi kak misli da je za njega najbolje.
Ja imam takvo iskustvo i zadovoljan sam sa njim što ne znači da je moj postupak ispravan.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
Početkom prosinca "prošle godine" sam na njegov poziv išao izmjeriti jednom svojem poznaniku "antifriz" u traktoru IMT 539. Dugo se mi znamo i povremeno me za nešto od struje pozove i na mjerenje "antifriza".
Pamtim da je moj mjerač pokazao nekakvih minuss 13, "antifriz" je izgledao kao nekakva oker - smeđa tekučina. pitao je koliko bi "čistoga" trebal nalijati da ga "oporavim". Rekao sam mu da nemam pojma koju "robnu marku ima u nutra", niti znam koliko litara stane u sistem i da na njegovom dvorištu nemam pojma o nekakvoj "tablici miješanja" iz koje bi saznao koliko da "sadašnjeg antifriza" ispusti i nalije koncentriranog, pa da ima novi, pouzdani i efikasni "antifriz".

Inače taj IMT 539 ima motor "bombu", pokažeš mu ključ i on pali kao mina, ali "ne pali". Prije skoro godinu i pol dana, anlaser nije mogao verglati jer je akumulator bio slab. "Pa dajte mi ga napunite" da napravim posel na polju. Rekao sam mu, star je preko 7-8 godina i vidite da više ne valja, kupite novi akumulator. Jesen prošla, došla prošla godina i on je nekako u sezoni radova, tijekom ljeta, u toplom vremenu palio.

Došla jesen, sad več prošle godine, imam desetak poziva od njega, na mobitel, nisam se htio javiti, jer sam skužio. I ide on biciklom iz krčme, pored moje kuće i vidi me na dvorištu, stane i zove me: gospon, gospon pa nebrem vužgati traktora, bi mi napunili akumulatora. Pitam ga, a ste si kupili novi? Neeeee nisam kupil, pa je po leti vužigal. Nisam mu išao više po akumulator, niti ustupio svoj punjač. Ima za krčmu svaki dan, pametniji je od mene, ima puno pravo da nađe rješenje.

Naveo sam ga samo kao jedan primjer iz svojeg života, kakvi mene sve mudrijaši školuju. Takvome preporučiti koliko antifriza ispustiti, kojega i gdje kupiti i nalijati - hvala, nikad više takvima.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ovak to radimo mi profići..tak nalaže struka..pustimo bedastoče.
Kod nas je normalno da je bravar kralj..električar izbornik..itd.
 
Posljednje uređivanje:

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
728
Kaj se tice mjesanja i boja, da se informirat kaj moze i sa cim. Postoji bojazan nagrizanja brtve glave i svaceg neceg. Ak ide, ide, nemas kaj.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,018
pH ja nemam sa čim izmjeriti.

Moje oko je reklo da je antifriz o kojem sam pisal u redu i nakon 25 let.
Nagovorili ste me pa sam ga malo izvukel i izmjeril mu snagu, mjenjal ga garant nebum, a spreman sam vam potražiti u uputama i poslikati da piše u uputama da rashladnu tekučinu nije potrebno mijenjati.
Dal bi koljeno vrtati da sam to pročital, potražil bum čisto da vidim jel sam dobro zapamtil.



 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
Nisu isti refraktometri za sve, ima ih više vrsta i namjena, ali ipak neka @MUHA sve pojasni, ovaj je njegov ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,018
Evo obečana slika iz uputa.
Ako oni lažu ja im pomazem ali ga ne mjenjam ni za bačvu novog.

 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,052
Ph testeri se jeftino kupe u ljekarni. Mjerim ph u ribnjaku s njima.

Ako ti se baš mjeri ph 🤣.

Ja mijenjam antifriz ali ono. Kad mi dođe. Na traktoru sam ga zamijenio jer nisam znao kad je zadnji puta mijenjano. A na autima mijenjam kad je veliki servis
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,018
Nisu isti refraktometri za sve, ima ih više vrsta i namjena, ali ipak neka @MUHA sve pojasni, ovaj je njegov ;)
Ja čitam ono skroz lijevo, tam piše good. Znači dobar :hahah:
Za mene takav mošt ne postoji ;)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
@MUHA mislim si da i ti znaš da se na tržištu nalazi preko 10 vrsta refraktometara. Od onih za mjerenje sladora u grožđu i voću, preko različitih antifriza, te tekučina za pranje vjetrobrana automobila, do pčelinjeg meda itd., da ne duljim i ne zagađujem temu.
Ja sam htio da ti odgovoriš, (jer je na slici skalar s tvojeg refraktometra,) forumašu na njegovo pitanje: otprilike je glasilo što znači brojka 30 ima li veze uz antifriz i na slador u grožđu. Neda mi se sad čeprkati unazad po mobitelu, da ga točno citiram.

Ja sam možda nepotrebno uletio i blebnuo da"nisu isti" te na taj način tebi uskratio zadovoljstvo davanja odgovora. Ako sam pogriješio, porinul se pred rudo oprosti, budem nastojao da to više ne radim.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,018
Zna i taj koji je pital, ništ se ti ne brigaj ;)
Ovaj ima skale za očitanje rashladne tekučine, tekučine za stakla, ad blu i baterije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh