• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antifriz

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kaj da velim nek da slično i ja razmišljam. Motor se uglavnom jako teško ugrije. Taj veliki hladnjak ima i veliki ventilator koji se stalno vrti. Možda sam mu trebal na mjesto zaštitne mrežice ispred hladnjaka staviti karton, ili pronači gdje mi je najjednostavnije isključiti ventilator. Sve u svemu nisam se dobro pripremil za ispuštanje. :(

No sad bu koju godinu ostalo ovak kak je. Ako u dogledno vrijeme doznam da sam pogriješil i način kak to treba obaviti, bum zamenil antifriz ponovno. Bilo je i skupljh škola pa sam preživel bez većih posljedica. :icon_wink:

Šteta kaj među forumašima nitko nema Goldoni serije 3000 (3050,3070,3080), koji imaju takve motore (ovi jači dodatno turbo ili cilindar) i jednake sistema hlađenja. Znam jednog koji ima, ali njegov je noviji i sigurno još ne treba mijenjati antifriz.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Iz nekih motora se ne može ispustiti rashladna tečnost bez skidanja pumpe za vodu recimo. Prosto, sva crijeva su zakačena gore kod kućišta termostata i kad ih raskačiš ode samo ono iz hladnjaka, ekspanzione posude i glave, ali ostaje u bloku šta ima. Ko ima kompresor sa većim protokom može izbaciti dio tako da ubode crijevo umjesto čepa gdje se sipa i zalijepi trakom da ne pušta.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,532
Ali bi na bloku motora morala biti nekakova pipica ili šaraf za ispuštanje iz bloka ili najgori slućaj otpojit najdonje crijevo da izađe iz bloka.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Možda i postoji vijak na bloku, ali u uputama se nigdje ne navodi.
Vijak za ispust na hladnjaku je najniže mjesto u sistemu. Ako je termostat slučajno bil premalo zagrijan onda ne znam kroz koje crijevo bi antifriz koji je ostal zarobljen u bloku mogel isteći.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Kažeš da se motor jako teško zagrije? Jesi siguran da je termostat ispravan?
Poslikaj motor sa jedne i druge strane, možda će ti netko znati dal ima neki vijak za ispuštanje tekućine iz bloka motora.

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mislim da termostat nije stalno otvoren (čak ni djelomično) jer bi se crijevo prema hladnjaku odmah počelo grijati. No, postoji mogućnost da, umjesto na 80°, otvori na npr. 60°. Traktor trenutno nije na mjestu prikladnom za fotkanje. Kad bu prilika, bum poslikal.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Ak otvori i na recimo 60 stupnjeva znači da je neispravan.


Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk
 

Miljac98

Član
Tu od
27 Sij 2022
Poruka
45
Jel zna netko od vas jel postoji razlika u očitanoj temperaturi ledišta rashladne tekućine (antifriz) ako se mjeri na npr 25°C i 0°C? tipa da je mjerio po ljeti i po zimi istu mješavinu a da je mjerač antifriza pokazao drugu točku ledišta.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Naravno da ovisi..točka koju mjerimo se određuje djelom antifriza u odnosu na vodu..sama voda mjenja gustoču na različitim temleraturama a komponente antiftiza još više.

Za obične korisnike to je zanemarivo malo.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Kakav mjerač: refraktometar ili areometar? Na areometru je mjerenje točnije na +25 nego na 0 stupnjeva, a kolika je točno pogreška ne znam.
 

Miljac98

Član
Tu od
27 Sij 2022
Poruka
45
mjerio sam antifriz i pokazivalo je -13 (mjereno oko nule). a prognoza je bila -11. pa sad ne znam jel greška možda veća pa mi pojede tu razliku u temp.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
To je isto "konstrukcijski oblik" areometra, u laboratorijskom pliva baždarena skala, ovdje rotira.
Nije strašna ta razlika cca 2 stupnja. Pravi antifriz bude prelazio u "kašu" ali ne bude kao led razorio svoju "ambalažu" motor. Ipak sumnjive i stare antifrize je najpametnije zamijeniti. One na bazi glikola iza 3 god, a sintetike 5 godina, iz više razloga, ne samo točke ledišta.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
Zanimljivo pitanje....pa me zainteresiralo.

U Kangoo prilikom redovitog servisa odlučio sam zamjenit i antifriz (jer još nije bio mjenjan), bio neki plavi nutra.
Ponesel ja svoj antifriz G12+ (koji koristim u cijelom voznom parku), pa reko zamjenite i antifriz. Uz negodovanje mehaničara da baš i to nije pametno kao ne mogu ispustit sav taj plavi van a ja ocu crveni nutra, pa da bi trebalo sistem ispirati itd. Ok ali to bu išlo na tvoju ruku jer kao postoji mogućnost nagrizanja brtve glave, gumica.....
Velim napravite kaj trebate pa i ako ne budete mjenjali ili stavite neki svoj ili se za svoje znanje informirajte s nekim stručnjakom kako to rešiti.
Ipak na kraju su stavili taj moj G12+ i za sad je sve normalno (nakon cca1500km)

Kakvo je vaše stajalište o tome??
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja ne migu vjerovati da je bilo toliko troška auto industriji ta dva cepa M5 i dvije navojne rupe M5 na bloku i kileru da se može ispustiti sva tekučina kod izmjene
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Očito dokaz da vam ispiru mozak sa gubljenjem svojstava nakon nekog određenog vremenskog roka..... i žele da koristite njihov orginalni antifriz jer se kao nesmije mješati sa nekim drugim....
Za ove današnje jeftine antifrize se slažem, i taj razvikani g12 ima raznih proizvođača, jeftinih i skupih....ali ovaj kaj je tvornica natočila može godinama.
U autu moga tate je tvornički antiftiz star 25 godina.
Sad odmah ide mjerit na kolko je
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
@MUHA ja se sad ne mogu nikako složiti s tobom. Mjerenjem provjeravamo samo točku smrzavanja, a svaki kvalitetan antifriz je i pun aditiva. Nepoznato je kako se oni mijenjaju ili ne mijenjaju s protjekom vremena.
Nemoj misliti da ja imam ispran mozak od strane proizvođača antifriza, ali ako nakon 5-7 godina nemam za 5 lit novog antifriza ne trebam imati niti auto.
Naglašavam da ne prisiljavam nikoga da mora mijenjati svoj antifriz, mislio sam da sada i ovdje samo realno i pristojno dijelim s drugima nešto za što mislim da znam.
Ne silim nikog na ništa.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Niti ja ne silim nikog na ništ, samo pisem svoje iskustvo sa antifrizom.
Na tom i na svojim autima ja nikad nebum antifriz mjenjal zato jer je u mojim autima rabljeni orginalni kojeg sam uhvatil kod izmjena ili zamjena remenja.
Osim ako iscuri.
Svakome drugome bum preporučil da ga mjenja za svaki slučaj jer tak knjige, novine, forumi..... preporučuju.

Taj auto kojeg spominjem ima koji kilometar preko 100 tisuča, a lani je od rege do rege napravil 250 kilometara, predlani 500, unazad pet let nije tisuču preskočil.
ZA tih 25 let bi valjda zbog starosti ili nedostatka aditiva valjda prejelo brtvu, crevo, glavu, procurela bi pumpa vode ili hladnjak...
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,070
Za moj mozak su veći ispirači ovi kaj proizvode koje kakve bučkuriše. Na proizvođače antifriza se nemam kaj požaliti. Držim se jedne farbe i to je to.

P.S. Vincekovo je pak mi bu valjda dozvoljeno da se i ja na nekaj požalim ili ti zacvilim.
 
Na vrh