• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antifriz

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Bilo koju, samo da nema kamenca i kakvog smeća u sebi. Ostalo mislim da nije posebno bitno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,697
Iwanho, ja najradije kupim gotovi antifriz INA AL40 (zeleni). Nemaš brige s razrjeđivanjem, ak treba dolijati kupiš gotovoga iste koncentracije itd...
Na kraju, cijena gotovog i za miješanje je po litri gotovo jednaka.
Onog koncentriranog (GM za Opela) sam razrjeđival demi (destiliranom) vodom.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,566
Ja isto koristim ovaj ININ antifriz za miješanje i vodu kišnicu iz šterne, sa njime se može napraviti omjer za određeni minus (prema potrebi i podneblju).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam doma INA Al super (6 litri). U sustav ide 11 litri. Bi li možda kišnica koja bi se prikupila u škaf (bedenj, kaca) bila čak bolja od demineralizirane iz trgovine?

ZJ,
cijena AL-40 i AL koncentrat je gotovo ista po litri, ali i z koncentrata dobiješ 2 litre.
Kak često mijenjaš taj zelenkasto plavkasti od INE?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,697
U kišnici ima svega. Radije kupi tih par litri demi vode.
Od obnove je prešlo 5g., a mijenjan je par godina prije (nek me Muha ispravi, ak smo ulijevali novoga) . Recimo da je prešlo 8g.
Ispušteni antifriz je bistar i zelen, samo je malo tamniji.

Napominjem da motor ima suhe pikse i nema aluminijskih dijelova.

Za usporedbu, na postrojenjima koje odražavamo na poslu, (crveni) antifriz za hlađenje invertera mijenja se nakon 7g. Hladnjaci su aluminijski a instalacija je od inoksa s puno gumenih cijevi.
Za to vrijeme antifriz je u sustavu 30...35 tisuća radnih sati, doduše na manjim temperaturama nego na vozilima.
 
Posljednje uređivanje:

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Kaj se tocno dogodi u motoru ako pomešaš koncentrat s obicnom vodom iz pipe?
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Kaj je s ovima kaj nikad antifriz nisu pomirisali i kaj se svako malo friška voda natace?
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Kaj je s ovima kaj nikad antifriz nisu pomirisali i kaj se svako malo friška voda natace?
Ja nikad nisam nikoga videl da stavlja destiliranu vodu nutra, u akumulatore da, al a antifriz nikad nikoga.

New York-Paris-Peckham
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Vecina naših starih nije stavljala ni antifriz a kamo li destiliranu vodu. Natociš koncentrat i pomešaš s vodom i bok. Ja osobno nikad ne kupujem onaj gotovi antifriz nego uvijek koncentrat iz više razloga i uvijek mi je u svim vozilima na -40.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Današnji hladnjaci su tanji tj. ona rebarca su na nekim vozilima su puno finija radi boljega odvoda topline, ali ne na svima.
Na njima pogotovo, a tek onda na pumpi kamenac steti ili začepi.

Kako se razlikuju zime u krajevima, tako se razlikuje i zasičenost vode, tj. udio kamenca. Pa eto nekim stvori probleme, a nekima nikada.

Bio je na yt test od nekih likova, koji vole unistit stvari. Stavili su u motor čistu vodu i poskidali blokade i drzali ga u iberu...... tako 3-4 sata sa stankama da nadodaju vode, jel ako je nema nije htio upaltit radi necega..... voda je kipila van, a oni su mozda 3-4 puta nadodali....
kada je crkao onda su ga rastavljali i pokazivali stetu..... u hladnjaku je bila znatna kolicina kamenca kao rezultat...

Kod mene se konc. + dest. ili zeleni gotov.


Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Kod mene i u traktoru i u autu koncentrat+destilirana. Trošak destilirane zanemariv, a sigurno je bolje nego voda iz vodovoda koja je puna kamenca.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam doma INA Al super (6 litri). U sustav ide 11 litri.

Prvo, ispravak krivog navoda. Imal sam doma 4+1=5 litri supera.

Jučer sam konačno odlučil zamijeniti antifriz. Motor je prije ispuštanja radil otprilike pol vure - lagana vožnja. Slijedim upute za izmjenu i odšrafim čep na donjoj lijevoj strani hladnjaka. Iscurilo je 5 litri, i još se je kroz skoro vuru vremena pocijedilo oko pol litre (malo je falilo u ekspanzijskoj posudi). Očekival sam puno više jer u uputama piše da je u sistemu oko 11 litara. :icon_e_surprised:

Pokušal sam na kratko upaliti motor, ali nije bilo efekta. dugo ga nisam ufal pustiti delati da nebi pumpa slučajno laufala na suho.
Nije mi preostalo ništa drugo nego sistem dopuniti s cca 6 lit. U uputama za motor je navedena količina 6 lit bez hladnjaka i cijevi.
Ako je u sistemu stvarno 11 lit, onda sad imam mješavinu 5 godina starog i friškog, 5/11 starog i 6/11 novog.

Jel se kod tog modela motora (VM D703 E3) ipak negdje na bloku treba ispustiti do kraja, iako nigdje u uputama (niti za traktor, nitiza motor) to nisam pronašel. Ili su jednostavno krivo napisali količinu koja je u motoru?

Ima li na forumu netko slično iskustvo na takvom ili nekom drugom traktoru?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,012
Za te pol vure se motor moral ugrijati dovoljno da bi termostat bil u trenutku ispuštanja otvoren pa vjerujem da je izašlo iz sistema sve.

Ja si nekak mislim (ako se ne varam) da je kod tebe mali motorič na traktoriču (2 cilindra) pa se pitam kam bi tolika rashladna tekučina išla u njega. Meni je tih 11 litara puno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Motor je 3 cilindra, 2,1 lit.
Ja sam pogrešno zapmtil količinu u motoru bez cijevi i hladnjaka. nije 6 lit, nego 3,7 lit (danas provjerio u uputama za motor).
Ali u uputama za traktor piše da je 11 lit (scan u privitku).
Jest da je hladnjak ogroman, ali i ja sumnjam da u hladnjak i cijevi stane 7 litara.
 

Prilozi

  • Zamjena antifriza.jpg
    Zamjena antifriza.jpg
    58.2 KB · Pregleda: 35

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,012
Neznam, ko što rekoh, nisam se susretal s takvom makinom i nemam slike kolika je ta motorčina ni koliki hladnjak ima, a ni kak je exspanziona velika.
5 litri koliko si ti ispustil mi izgleda malo, a i dalje mi tih 11 izgleda puno.

Mada, današnji hladnjaci su na oko veliki a u njih baš i ne stane puno vode. Veliki su da bi s veče površine odvodili toplinu ali su male zapremine pa ako u motor stane 3 i pol litre za ovaj ostatak bi po mom mišljenju još 3 bilo dosta. Neka mrvica uvjek zostane u bloku pa možda odatle razlika, a možda jednostavno nije bil dovoljno ugrijan pa termostat nije pustil tekučini da izađe iz motora.
 
Na vrh