• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antifriz

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Oficir kada pročitam tvoj post , bude mi žao što se protivriječim plusu ,,,, majke mi .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Eto bar ti je sada kolega @plus draži,i to je pomak ka boljem.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Al stvarno,koju nauku ste uspjeli napraviti iz tog antifriza,toga nema nigdje... Pratim ovu temu zadnjih desetak dana,i sad više ni sam ne znam kud i kako,i vjerujte mi,imam noćne more o tome kako mi se smrznuo antifriz,svako jutro trčim van i zavirujem u hladnjake,strahujem što ću pronaći. Zasad se ništa nije smrzlo. S tim da je kod mene pala temperatura do -18c,a toga nije bilo zadnjih desetak godina.
A kupujem najjeftiniji koncentrat,miješam ga sa destiliranom vodom u omjeru 1:1,i mijenjam svake druge godine,u svim vozilima. Trenutnom antifrizu je sad druga godina,imam mjerač i pokazuje -40c,pa nek fula i za 15c,opet toliko nisko temperatura neće ići.

Što se tiče kolege @plus,-on ima naviku da piše velike i raskošne tekstove,a njima ne kaže baš ništa,sjetite se samo rasprave u vezi freze s pogonom na remen... :)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Oficir,

možeš li malo pojasniti svoj stav da dolijevanjem koncentrata možemo oštetiti brtve. To ne znači da ga nije bolje prehodno izmješati.

Ako na npr. 10 lit postojećeg u motoru, koji je u omjeru s vodom 50:50, dolijemo 1 litru koncentrata. Dobili bumo ukpno 11 lit mješavine u kojoj je 6 lit koncentrata i 5 lit vode.
dakle dobili smo odnos 55:45 u korist koncentrata.
Nije mi jasno zakaj bi to moglo oštetiti brtve. Ako ga nalijemo u ekspanzionu posudu do miješanja u motoru dolazi postupno. Varam li se?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma koncentrati pogotovo zeleni žuti...su u principu agresivni na brtve i neke gumene dijelove,a kad ga naliješ on je gušči i odlazi na donje dijelove sistema,a da bi se dobro izmješao motor mora biti dobro ugrijan i termostat otvoren da ima dobru cirkulaciju da ga u potpunosti izmješa sa svom količinom unutra.
A mnogi ga naliju upale motor na 10-15min i misle da je došao svuda odnosno da sr izmješao.
Pravilo struke postoji i toga se po meni treba držati,mješati ga vani u čistoj nezagađenoj posudi i tek onda ga uliti u prazan sistem.

Gogo kolega plus kaže puno,samo treba znati čitati sa razumjevanjem.
Netko ga nemre shvatiti ako nezna neke stvari oko određene materije pa mu je nejasno,al nebi nitko pitao,nego se odmah pljuje po pojedincima,al otom več znaš dosta...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ne po meni nego po svemu nije dovoljno jer ga ne izmješa uopče po cijelom sistemu.
Treba puno više više vremena.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Što se antifriza tiče,u strojeve tocim najjeftiniji,nikad nikakvih problema u nijednom stroju.Imam jednog Timbera kojega su malo godine uhvatile pa i radni sati,tome smeta svasta,uvjek nesto od nekuda curi,al moje misljenje je da su krive godine rada,a ne anifriz i ulje.Kaze jedan kolega,dok sam imao 25 god. zena me primila za kosu i digo mi se k...ac,sad sa 60 me primi za k...ac digne mi se kosa.Tako i moj traktor,curi jer je star i izrauban,a ne jer je antifriz ovaj ili onaj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,697
Tam negdje pred 25 godina, uvozilo se puno Škoda Favorit.
Puno njihovih vlasnika mijenjalo je dihtunge glave u prvoj godini.
Navodno nisu trebali oni koji su odmah na novom autu zamijenili originalni antifriz INA-inim ili nekim drugim.
Ne razmem se v antifrize, no izgleda da ipak ima razlike među njima.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Motor je bil isti kaj na 1000 MB pa je trebalo na 1 000 km dotegnati glavu a ako nisi propustil je dihtung a na tim modelima je često otišel dihtung kod forsiranja .
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Tam negdje pred 25 godina, uvozilo se puno Škoda Favorit.
Puno njihovih vlasnika mijenjalo je dihtunge glave u prvoj godini.
Navodno nisu trebali oni koji su odmah na novom autu zamijenili originalni antifriz INA-inim ili nekim drugim.
Ne razmem se v antifrize, no izgleda da ipak ima razlike među njima.

Imao ju je moj stric,glava dotegnuta,prestelani ventil na kojih 1000km.Dozivjela oko 200000km bez kvara,al bratica nije prezivjela,razbio ju je do neprepoznatljivosti.Kako je spomenuto greska je bila u dotezanju glave mozda je bio i antifriz ,ali kolko sam u to doba cuo vecinom je greska bila u dotezanju glave tj. ne upucenosti kupaca da to treba napraviti i to od strane prodavaca,pitanje jesu i oni to znali.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
ZJ je u pravu. Imao sam favoritku. Antifriz je bio previše agresivan i zato su brtve odlazile, na oko 17 000 km su svima odlazile brtve.
Moj majstor je promjenio oko 70 brtvi glave.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,697
Nisam ju imal, samo sam čul od prijatelja koji su ih imali (a problem je kaj dugo pamtim).
Ak su oni lagali, lažem i ja.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
na oko 17 000 km su svima odlazile brtve.
Moj majstor je promjenio oko 70 brtvi glave.

Ja ih znam bar 50 na kojima nisu otišle brtve glave rođak mi tad radil na uvoznom programu za škode i Tavrije .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
A nesječam se znači stara koncepcija motora mokre košuljice razvod lanac ponekad glava bila stegnuta na na samo 5 kp .
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Razlika 135 i 136 je samo u klipu.136 ravan klip,135 udubina u klipu.Dihtunge su otišle kod svih modela škodinog motora isto i kod Fabia 1,4 sa škodinom motorom.Antifrizi su bili od početka žuti pa zeleni i volksvagenov crveni a otišle su isto tak bilo koji je bio unutra.Glave stegnute kak treba,pojelo je dihtung i na kraju probilo obruč dihtunge pa je bila dimna zavjesa.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Za udubinu u klipu nisam znao.
Znam da je 136 L imala 62 KS, a 135L 58KS i bila je kao nešta pripremljena da se može katalizator na nju stavit.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Oko vode za razrjeđivanje koncentriranog antifriza sam pročital barem tri navoda:
1. dobra je demineralizirana voda (najjeftinija),
2. treba biti destilirana (nešto skuplja),
3. treba biti deionizrana (jako skupa).

Kakva je razlika izneđu kišnice (ako nije crvena pustinjska) i gore navedenih voda?
Koju upotrijebiti?
 
Na vrh