• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antifriz

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Ako sam dobro shvatio, vi svakih par godina ispustite sav antifriz i vodu iz hladnjak te ulijete novu?
Jel rade to na servisu neki, jela ja koliko znam nikad niko an auti nije mjenjao tako, osima kao su na servisu, ali nije ni bilo problema?!

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ja tako radim uvijek, mada neki ispuste sve pa dodaju koncentrat da "pojačaju" jer eto šteta baciti onaj stari koji drži do -15 ºC recimo.
Koristim permant koji je deklarisan na dvije godine i svaki put ide nova mješavina stotke i destilovane vode. Obićno pravim da drži do -35 ºC, za svaki slučaj. :)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,926
Ako sam dobro shvatio, vi svakih par godina ispustite sav antifriz i vodu iz hladnjak te ulijete novu?
Jel rade to na servisu neki, jela ja koliko znam nikad niko an auti nije mjenjao tako, osima kao su na servisu, ali nije ni bilo problema?!

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
Daj gledaj na problematiku antifriza u traktoru malo šire.

Gledaj na nju u kontekstu da je nekakva grana smaknula ili probušila gumenu cijev i dio antifriza ti je iscurio, usred ljeta. Zamijenio si gumenu cijev dolijao si na polju s vodom i radiš dalje. Dok dođe zima u rashladnom sistemu ti sada imaš tekućinu za zlo i naopako, a ne za zaštitu motora.

Ima i ljudi koji ispuste antifriz, zamijene ga s vodom, na kraju zimske sezone.

Zašto bi se traktor radni stroj za nemoguće uvjete eksploatacije morao uspoređivati sa gospodskom limuzinom. Osobne automobile servisiraju svakako, neki ljudi svoje traktore nikako, jedino ih silom prilika popravljaju dok stanu.
Uz ispriku i dužno poštovanje svima onima koji svoje traktore redovito servisiraju po servisnom planu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja imam doma stroj star preko 30 godina , u njemu je uz orginalni jednom mjenjan antifriz , sad se bojim kako ovdje pišete da mi ne pojede radilicu i sve komponente , sad sam stvarno u brizi
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Po meni bolje stari antifriz u sistemu hladenja nego voda koju kad dolaze hladni dani ispustaj pa treba traktor opet toci pa ispustaj pa ne ispustis dobro pa odu cepovi ako je srece ili gore pa pukne blok zato rade nek bude u mojem traktoru 5god star antifriz kad bi se strogo drzali tih intervala izmijene antifriza zacas ga bi trebalo mijenjat ko i ulje svakih 150rs
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Jedan moj kolega s posla se na vlastitoj koži naučil da škrti dva put plaća. Prije nekih 10+ godina je imal naviku na fercu kroz zimu voda nutra, voda van tak dugo dok mu pipicu na bloku nije neko smeće iz sistema zaštopalo, on normalno nije videl v noći da voda sam kapa, kroz noć steglo pošteno i puko blok ko šiba. Fala Bogu kaj je varioc pa ga je pokrpal, ali poanta priće je da za tih 100kn antifriza nema teoretske šanse da imam nutra vodu, pa makar ga i svake godine mjenjal. Realno dok pogledaš pričamo o malo jačoj rundi na šanku z ekipom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Goldoniji koriste paraflu 11 antifriz. Propisana je zamjena nakon 800 h ili 2 godine.
Motori starije generacije podnesu bez problema lož ulje pa nemaju ni problema s zamjenom antifriza dok god ne smrzava na dovoljno niskoj temperaturi.
Noviji motori su priča za sebe. Neki su jako šparno napravljeni :mad: i svaka im dlaka smeta. :mur:

Ako nekoga zanima malo više o antifrizu neka pročita detaljniji odgovor br. 59 u jednom forumu. Iako je od odgovora prošlo poprilično vremena, meni se čini da je večina napisanog i danas aktualna.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ljudi su nekad gledali i na manje , a i pitanje dal je to bilo evivaltno današnjih sto kuna tj jedna runda .
također nije bilo mjerača kao danas za 10 kn , mjerač je mom ocu donešen iz nemačke za 50 maraka a to je bilo možda i skoro jen odojak .

a ono kaj najviše igra ulogu je prokleta navika ..naročito ljudi koji nisu imali auta a došli su do traktora

a posebno treba naglasiti kako u kupljenom trakotru nije bilo antifriza nego voda ..i oni su štedjeli ..u knjižicu uputa je opisano kakose spušta voda , ..ljudi su to prihvatili kao naviku


Jedan moj kolega s posla se na vlastitoj koži naučil da škrti dva put plaća. Prije nekih 10+ godina je imal naviku na fercu kroz zimu voda nutra, voda van tak dugo dok mu pipicu na bloku nije neko smeće iz sistema zaštopalo, on normalno nije videl v noći da voda sam kapa, kroz noć steglo pošteno i puko blok ko šiba. Fala Bogu kaj je varioc pa ga je pokrpal, ali poanta priće je da za tih 100kn antifriza nema teoretske šanse da imam nutra vodu, pa makar ga i svake godine mjenjal. Realno dok pogledaš pričamo o malo jačoj rundi na šanku z ekipom.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Nije stvar u 100kn antifriza ako je novi traktor ok al velika vecina nas vozi traktore 30god stare koji ako mu ne zamijenis svake dvije god antifriz nebude nista ni nakon 5 god skoro svi mi dok je novo odrzavamo mijenjamo i malo prije intervala al kad ostari onda idemo malo i preko intervala bar sam ja takav a vijerujem i puno vas drugih!!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pišete ovdje o trošku od 100 kn. Plaćam 3x toliko za 11 lit paraflu11 koliko mi treba za zamjenu. Uz to bum još toliko uštedjel.
Postoje li za antifriz neke specifikacije prema određenim normama, kao kod ulja, koje bi definirale kvalitetu antiriza?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
A u kaj tankaš tog paraflu 11 antifriza? Meni je je v IC-u 5L antifriza koncentrata ispod 110kn i još niti jednu zimu nije zakazal v traktoru, a niti megan i puntić se ne bune na njega.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Puno rajši. :icon_weed: Pak sam si ju sam zebral. Ne bum valjda sam sebi prigovaral. :icon_e_wink:

Ne znam kaj znači IC. :icon_redface: Koje godište?
Koji antifriz deneš nutra?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Puno rajši. :icon_weed: Pak sam si ju sam zebral. Ne bum valjda sam sebi prigovaral. :icon_e_wink:

Ne znam kaj znači IC. :icon_redface: Koje godište?
Koji antifriz deneš nutra?
IC- inter cars, dućan autodijelova u Vž, Čk, a i v ostatku Hrvatske (cijenu sam napisal sa 30% rabata,kaj nebu zabune). Gle, v današnje vreme ima celo more tih antifriza sa xy svojstvima i sam treba čitati spec. Ja se držim šogijove preporuke, ako je dobro za prevoznike i njihove kamijončine onda je i za moju staru ursulu i aute, megan je 2008, a puntić 95.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Baš sam pitao staroga kaj nam je u auti, a i u traktoru. Kaže čisti antifriz( koji do -40 drži) i to je to. Ja se brinem oko toga, ali nikad nijedan auto mi nije imo sa temp problema, ni po zimi, ni po ljeti..., ali budem ja to za sljedecu zimu ispustio i novi stavio, sigg je sigg :)

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koji bi onda bil prijedlog kao povoljnija zamjena za paraflu 11 u goldoniju (VM D703E3 motor)? :icon_scratch:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,511
Ja bi natočil Inin koncentrat plavi, malo je skuplji ali nekak mi se najviše dopal. I naravno, ako ga nebi nadotakal ( što kod mene nije slučaj jer kod mene uvjek negdje malo slini rashladna tekučina) nebi ga mjenjal idučih pet let.

Ove jeftinjake ( 15- 20 kuna litra koncentrata) bi izbjegaval a ako bi ih i točil mjenjal bi svake godine prije prvih mrazeva.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Si mislil na ovaj (već razrijeđen)
http://trgovinalux.hr/webshop/index.php?main_page=product_info&cPath=4_379_1043&products_id=25902

odnosno ovaj (koncentrat)?
http://trgovinalux.hr/webshop/index.php?main_page=product_info&cPath=4_379_1043&products_id=21047

Postojeći bu na proljeće star 3 godine. Ovu jesen sam izmjeril da izdrži -40. Doduše s onim jednostavnim uređajem kaj mjeri na bazi gustoće (koliko potone mjerni uteg). Kaj se tiče smrzavanja gotovo sigurno je da bi izdržal još 2 zime, ali me malo kopka trajnost antikorozivnih aditiva.

Kiler nema poklopac. Puni se prek ekspanzione posude, a prazmi samo na kileru. Nije mi jasno kak se ispusti iz bloka ako nema čepa. Valjda ne treba ispuštati vreli antifriz dok je termostat otvoren. :icon_scratch: :fiery:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Mi oduvjek koristimo onoga s prvog linka (AL40), jer ga je najjednostavnije dolijati (iako 35g nije bilo potrebe).
Pogledaj bolje, možda ima negdje čep na bloku.
 

Najnoviji postovi

Na vrh