• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Antifriz

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Re: Pomoć pri zimskom startovanju hladnog motora

Jesi probao ovog ispustit da vidis jel ima taloga?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Pomoć pri zimskom startovanju hladnog motora

Nisam još na svojima al bratičev audi a4 je imal taj antifriz 12godina i kad je radio veliki servis sve je bilo raskopano i gledali smo dno kilera i čist ko sunce,probali ga ispirati samo čista voda je isla van.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Pomoć pri zimskom startovanju hladnog motora

a od kud talog u običnom osim žlica boje na par litri ?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Pomoć pri zimskom startovanju hladnog motora

Meni je u ursuli neki plavi iz intercarsa, kakav je bil i u staroj ursuli, to uzimam na šogorovu preporuku, 5L 110kn koncentrat u bjelom kanistru. Veli da ga kamijonđije uzimaju kod njih, 1-1 sam uvjek stavljal i nikad nikakvih problema ili grušanja, za razliku od nafte!
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Re: Pomoć pri zimskom startovanju hladnog motora

Obični ili ti G11 je sasvim dovoljno sipat u traktor ako se razblazi za debeli minus nema brige dosad su se zime izgurale bez G12 koji je ionako za novija vozila
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,926
Re: Pomoć pri zimskom startovanju hladnog motora

Unaprijed: OPROSTITE MI NA DUŽINI TEKSTA

Ja vjerujem u to da nisu svi antifrizi isti. Nisu izrađeni na istoj kemijskoj osnovi, nisu isti aditivi u njima za gusnate blokove motora, ili za aluminijske blokove motora.

Nije pametno ni dolijevati nepoznati antifriz sa nepoznatim, naročito ako nisu iste boje.

Antifrizu nakon više godina budu postali upitni baš aditivi koji sprječavaju njegovu agresivnost prema bloku motora, hladnjaku itd. Ne bude se takav antifriz na niskim temperaturama smrznuo, ali bude nagrizao motor i rashladni sistem iznutra.

Ovdje sam sada pročitao neke detalje s kojima sam iznenađen, tim više što sam problematiku antifriza, pa dolijevanja antifriza svojevremeno dosta proučio. Dok smo ja i jedan tadašnji moj "šef" po radionama prezentirali neke od rezultata istraživanja i spoznaja, uvidjeli smo koliko čak i neki ozbiljni stariji majstori zapravo slabo poznaju kemijsku i druge strane antifriza.

Spomenuo budem samo činjenicu da je za naše potrebe najbolji omjer i mješavina pola koncentriranog antifriza i pola vode. Tada je i najbolja zaštita protiv smrzavanja. Ukoliko je više vode, a manje antifriza, tada su aditivi rijetki, a i antifriz slabo štiti, nije siguran za vrlo niske temperature. Ukoliko bi ulijali koncentrirani antifriz u sistem, štitio bi nas puno slabije nego dok je pomiješan sa vodom pola pola.

Za sve to postoji lijepi slikovni prikaz, grafikon miješanja, recimo za antifriz čija je baza: mono etilen glikol itd.

Zna biti problem ukoliko su u pitanju vrlo veliki rashladni sistemi od po 60 i više litara. Što ako pukne gumeno crijevo, pa nam iscuri recimo 25 litara antifriza. Koliko trebamo uzeti koncentriranog antifriza, a koliko vode da bi dolijali i dopunili naš sistem, a da bi recimo točka zaštite ostala na minus 25 stupnjeva. Nije sve baš tako lako. Ili gore, što ako je netko na cesti stavio novo gumeno crijevo, dolijao s običnom vodom i vratio se doma. Koliko sad doma treba ispustiti od te nove mješavine u rashladnom sistemu, koliko dodati koncentriranog antifriza, a da bi opet sistem vratio da mu štiti do minus 25. Eto i time sam se aktivno bavio i kontrolirali su te moje "sisteme računanja" smrzavanjem u kontrolnim flašicama itd itd.

Kad smo kod toga, kako znati da li Vaš antifriz vrijedi, jednostavno izvadite iz Vašeg traktora 1 dcl u flašicu i ostavite ju vani na hladnome i sigurnom mjestu gdje stalno prolazite. Dok ste god u prolazu kontrolirate ga okom, da li se mijenja, pretvara u kašu, smrzava, itd. Mirnije budete spavali, uvjeravam Vas.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Pomoć pri zimskom startovanju hladnog motora

a zašto sam ja potrošio 2 minute života čitajuči ovaj post ?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,926
Re: Pomoć pri zimskom startovanju hladnog motora

Uvijek pozitivac
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Pomoć pri zimskom startovanju hladnog motora

@Plus ako je g12 dobar za alu blokove i glave,zakaj nebi bio za druge ljevove?
Uostalom na mnogima piše za sve vrste motora,zamjena na 250000km ili 5-6god.
Ako mogu biti bez brige 6 godina zakaj bi glavu razbijal svake 2-3god jel dobar,jel štiti itd...

Jedino ako bum traktor ili auto imal 1-2god onda staviš kaj ti pod ruku dojde.
A ljudi najčešče se sjete za antifriz kad vani debelo zahlafi,pa ga odi istači mjenjaj peri sistem,a vani -12°C.


Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,097
Re: Pomoć pri zimskom startovanju hladnog motora

a zašto sam ja potrošio 2 minute života čitajuči ovaj post ?

Zato što sporo čitaš :icon_fU:
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Re: Pomoć pri zimskom startovanju hladnog motora

Unaprijed: OPROSTITE MI NA DUŽINI TEKSTA

Ja vjerujem u to da nisu svi antifrizi isti. Nisu izrađeni na istoj kemijskoj osnovi, nisu isti aditivi u njima za gusnate blokove motora, ili za aluminijske blokove motora.

Nije pametno ni dolijevati nepoznati antifriz sa nepoznatim, naročito ako nisu iste boje.

Antifrizu nakon više godina budu postali upitni baš aditivi koji sprječavaju njegovu agresivnost prema bloku motora, hladnjaku itd. Ne bude se takav antifriz na niskim temperaturama smrznuo, ali bude nagrizao motor i rashladni sistem iznutra.

Ovdje sam sada pročitao neke detalje s kojima sam iznenađen, tim više što sam problematiku antifriza, pa dolijevanja antifriza svojevremeno dosta proučio. Dok smo ja i jedan tadašnji moj "šef" po radionama prezentirali neke od rezultata istraživanja i spoznaja, uvidjeli smo koliko čak i neki ozbiljni stariji majstori zapravo slabo poznaju kemijsku i druge strane antifriza.

Spomenuo budem samo činjenicu da je za naše potrebe najbolji omjer i mješavina pola koncentriranog antifriza i pola vode. Tada je i najbolja zaštita protiv smrzavanja. Ukoliko je više vode, a manje antifriza, tada su aditivi rijetki, a i antifriz slabo štiti, nije siguran za vrlo niske temperature. Ukoliko bi ulijali koncentrirani antifriz u sistem, štitio bi nas puno slabije nego dok je pomiješan sa vodom pola pola.

Za sve to postoji lijepi slikovni prikaz, grafikon miješanja, recimo za antifriz čija je baza: mono etilen glikol itd.

Zna biti problem ukoliko su u pitanju vrlo veliki rashladni sistemi od po 60 i više litara. Što ako pukne gumeno crijevo, pa nam iscuri recimo 25 litara antifriza. Koliko trebamo uzeti koncentriranog antifriza, a koliko vode da bi dolijali i dopunili naš sistem, a da bi recimo točka zaštite ostala na minus 25 stupnjeva. Nije sve baš tako lako. Ili gore, što ako je netko na cesti stavio novo gumeno crijevo, dolijao s običnom vodom i vratio se doma. Koliko sad doma treba ispustiti od te nove mješavine u rashladnom sistemu, koliko dodati koncentriranog antifriza, a da bi opet sistem vratio da mu štiti do minus 25. Eto i time sam se aktivno bavio i kontrolirali su te moje "sisteme računanja" smrzavanjem u kontrolnim flašicama itd itd.

Kad smo kod toga, kako znati da li Vaš antifriz vrijedi, jednostavno izvadite iz Vašeg traktora 1 dcl u flašicu i ostavite ju vani na hladnome i sigurnom mjestu gdje stalno prolazite. Dok ste god u prolazu kontrolirate ga okom, da li se mijenja, pretvara u kašu, smrzava, itd. Mirnije budete spavali, uvjeravam Vas.
Ovih dana ni koncetrat do -25 nije pomagao,kad je se temperatura spustila do -30
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,926
Re: Pomoć pri zimskom startovanju hladnog motora

@Plus ako je g12 dobar za alu blokove i glave,zakaj nebi bio za druge ljevove?
Uostalom na mnogima piše za sve vrste motora,zamjena na 250000km ili 5-6god.
Ako mogu biti bez brige 6 godina zakaj bi glavu razbijal svake 2-3god jel dobar,jel štiti itd...

Jedino ako bum traktor ili auto imal 1-2god onda staviš kaj ti pod ruku dojde.
A ljudi najčešče se sjete za antifriz kad vani debelo zahlafi,pa ga odi istači mjenjaj peri sistem,a vani -12°C.


Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
Ni si treba glave razbijati s antifrizom, ne, ne.

Na temelju svojeg dugogodišnjeg iskustva napisao sam ono što bi trebalo i moglo koristiti bilo kome.
Druga je stvar da li to netko ovdje želi, ili ne čitati. Slažem se da sam napisao dosta teksta, ali sam nastojao obuhvatiti i dosta problematike.

Uglavnom, u profesionalnom se i jako surovom svijetu baš previše i ne bave pojedinačnim problemom zanemarivanja vlastite imovine, u vidu gubitka pažnje nad rashladnom tekućinom u motoru.
Tu vrijedi ovo pravilo: nisi pazio, super, e ti si baš prava i dobra mušterija, em budeš platio nove dijelove, em popravak i na kraju kupio i novi antifriz. Gdje?, pa koga briga, po zakonu velikih brojeva, svagdje, netko bude i baš ovdje...

Glavni su igrači i pažnje vrijedni veliki potrošači. Ja sam sa svojim kolegama znao imati pod kontrolom jako puno motora u kojima se nalazilo i preko 8000 litara antifriza, sveukupno. Svatko razuman i pametan se bude složio da tu nema zajebancije, da se tu itekako pazi koliko se antifriza nalije, koliko dolije, a koliko upropasti.

Pokušavam ovdje na jednostavan način dati savjet pojedincu, a svoja sam iskustva stekao na puno profesionalniji, grublji i suroviji način. Ako se to moje napisano nekome ovdje ne dopada, ako to nekome jako smeta, pa za miloga Boga samo preskočite moje baljezganje i dalje uživajte u vlastitom okružju. je*eš jednog plusa kad je i onako u zadnje doba sve puno minusa, zar ne. :drink:

PS
Temperatura od minus 25 je od moje strane samo spomenuta kao NEOBAVEZAN PRIMJER za uspoređivanje informacija. Ako si u podneblju sa surovijom klimom - prilagodi se, inače evo nepotrebnih havarija i troškova.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Imam iskustva jedino s INA AL40 gotovim antifrizom. Znam da u Štoreu traje >5 godina.
Kiler čist, blok čist (to ste vdli)...i ne trebam dalje iskati. možda nije najjeftiniji, ali ono kaj mi je dobro nebi mijenjal.
E sad, neznam kakvi su antifrizi u autima. To ionak mijenja onaj koji mi održava aute...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
to vam je isto kao i s uljima , kad prodaju ulje treba ga mjenjati svakih 8 hiljada a kad prodaju motor onda ulje drži 100 000 , isto je s remenima , anifrizom , itd.

akumulator najskuplji i največi koji stane u kutiju , a demonstrira kako akumulator od skutera zapali kamionet , ili s boostpakom kojeg drži u "pre deruši"...utd.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Iz predostrožnosti se mijenjaju neke tekučine,remeni,pumpe,natezači,da nebi moral stajati sa strane na putu i čekati hak.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Čital sam na slovenskom forumu. Na nekom zapadnom modelu traktora je predviđena zamjena antifriza svake 2 godine. Vlasnik je mjeril ujesen do koje temperature se ne smrzava i nije ga mijenjal još nekoliko idućih godina. Nakon određenog vremena su nastali veliki problemi. Taj model je imal jako tanke pikse u cilindrima i antifriz ih je s vremenom toliko nagrizel da su se pod djelovanjem pritiska na piksama napravile rupice. Jako skupi popravak. Riskirati pa profitirati, ili ne?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
To je sličan problem kao i na SLH motorima, samo su tam problem gumice, a ne pikse.
Reče mi serviser da je problem s gumicama (Šanana ga je opisal ovdje, a jedan moj prijatelj je imal isti problem na svojem Exploreru) uzrokovan neodgovarajućim antifrizom i neodržavanjem, odnosno njegovom neredovitom zamjenom..
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Čital sam na slovenskom forumu. Na nekom zapadnom modelu traktora je predviđena zamjena antifriza svake 2 godine. Vlasnik je mjeril ujesen do koje temperature se ne smrzava i nije ga mijenjal još nekoliko idućih godina. Nakon određenog vremena su nastali veliki problemi. Taj model je imal jako tanke pikse u cilindrima i antifriz ih je s vremenom toliko nagrizel da su se pod djelovanjem pritiska na piksama napravile rupice. Jako skupi popravak. Riskirati pa profitirati, ili ne?
kad pojede piksu , tj kad ima rupice kao da su ga zgrizli črvi to je od kavitacije , između ostalog i antifriz je taj koji sprečava kavitaciju ,

Ali to su zapravo pogrešno konstruirani motori , pa se skrivaju iza gluparija
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nisu to pogrešno, već namjerno konstruirani motori s felerom, da nebi previše trajali ili, nedaj Bože, dali se jeftino popraviti.
Lakomi kapitalizam...nažalost.
 

Najnoviji postovi

Na vrh