• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Kupi onda kombinirani inverter: REL, TIG, MIG/MAG :icon_mrgreen:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
svaka stvar 3u 1 nevalja ništ osim za kurčenje ,jerbo kad taj jedan podjeliš na tri nemaš ni jedan ..obična matematika
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Gledaj to s pozitivne strane: platiš jedan, dobiš tri :icon_rofl:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Ma dobiš tri...kabeli za REL, kabel za TIG i kabel za MIG/MAG.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Moj tata u kombinaciji s mojim bratičem (ZJ, to je onaj kaj je i kod tebe povremeno nekaj pošvasal, Puknuti, to je onaj "Samoborec") je napravil neke radove s običnim aparatom s običnim elektrodama od materijala 10 i više mm s takvim aparatom kakav ti Marko trenutno imaš. Pošto je bilo dosta varenja naravno da se aparat jako grijal pa sam ga ja usrečil s jednim ventilatorom i tak je bez brige izdržal cjelodnevno varenje nekoliko dana.
Danas je taj aparat moj i jako rijetko koristim ali sam siguran da se ne boji materijala. Jest malo zaostal ali .....

@ Marko, hoču ti reči da ti se za jedan fuš ne isplati ulagati u bolji aparat od ovog kojeg imaš. Jedino ako si dobro pogodil posel pa ti u toj kombinaciji aparat ostane gratis.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Dobro ti Muha veli. Najprija napravi taj posel, pa uvijek stigneš kasnije potrošiti zarađene novce.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Imam još jednu nepoznanicu.. Možda će nekome zvučati glupo, ali stvarno nemam iskustva sa CO2 varenjem.

Ne znam kako točno da postavim pitanje, ali nadam se da će te shvatiti.

Je li isto kada se nešto vari na 150A sa trafo ili inverterom, ili kada se vari sa 150A sa CO2 aparatom?

Hoće li naprimjer u pločevini od 15mm isto duboko penetrirati REL varenje na 150A i MIG/MAG varenje na 150A?

Nadam se da me razumijete na što mislim.



Što mislite za ovako nešto za početak?
Nazivno ima dosta ampera, ne bi morao svojeg jako mučiti i riskirati pregaranje, a ulog nije prevelik...
http://www.njuskalo.hr/elektronski-...ka-270-zavarivanje-250a-akcija-oglas-16849602
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
ovo s linka ti je isto trofazni , odnosno vjerojatno dvofazni
nisu isti amperi , 150 REL-ovih je oko 250 A od co2..možda i više
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Marko355, koliko češ ti penetrirati u nekoga ili nešto :icon_lol: ovisi i o tvojoj, ruci :biggrin: Možeš ti imati najbolji aparat na ovom svijetu, ako nemaš ruku, zabadava ti sve.
Tako jake pločevine spojiti skupa, ali zbilja spojiti, ne zna svako, to već spada u profesionalno.

Jedno su panti na kokošinjcu, a jedno su pločevine od 15mm!
Profesionalni varioc ne može biti svako, mislim može, ali treba hebeno puno vježbati i vježbati i vježbati. I onda kad se sve izvježba, e tek onda dođe praksa, stvari s terena, gdje treba uključiti glavu.

Svaki odličan varioc ti bude rekel da nema do rela! Nema.
Ali nekad rel ne može do mjesta gdje se treba variti, e tu nastupaju inverteri.

A ovo da treba skidati šljaku, e Marko355, nisi ti još naučio variti kak se spada sa relom, jer da jesi, vidio bi da kad se var potegne onako pravo, da se šljaka, gotovo doslovno, skine sama!

Došao kod mene moj prijatelj, profi varioc. Ti miša kad je potegnuo var pa to je bila milina za gledati, a šljaka se sama digla gore i trebalo ju je samo 'dodirnuti i već je nema. Vario je sa mojim rel aparatom i sa mojim elektrodama, trebalo mu je pol elektrode da 'podesi' struju kak treba i deri.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Ja bi u potpunosti podržal ovaj post od mrandrsona.
99% nas smo hobi varioci i mislimo da znamo, a kad nekaj treba zataliti kak se šika onda zovemo đoker zovi i divimo se kak naš aparat u njegovim rukama samo prede.
Nije isto objasniti kak bi to trebalo napraviti i te riječi sprovesti u djelo.

Takav sam i sam....
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ma to sam navineš i vlečeš. Kaj je to bitno kak bu zavareno? Posle bu mo kak Mujo u Sloveniji, iskali prikolicu!
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Puknuti vidiš kak se to mijenja dok si bil jako mali ja sem išel u Zagreb na atestiraranje sve pozicije elektroda /co2 a danas neznam ni kaj te kratice od tri slova znaće ?? Onda su još zakovice držale jače nego var (čvrsti troredni nepropusni spoj na parnim kotlovima ).
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
@puknuti, ovaj sa zadnjeg linka pise 230V/400V.

To sto ste vi svi napisali u zadnjim postovima je meni sve jasno i ja to znam. Ne planiram raditi neke slozene i jako komplicirane stvari.
Ne kazem za sebe da sam neki profi varioc, ali ipak imam malo prakse i nije da ne znam sta radim.

Sto se tice CO2, ipak ne trebam gledati ampere kao na REL aparatima?? Jer primjetio sam da CO2 do 200 ampera kosta mnogo vise nego obicni REL do 200 ampera.
Koliko onda otprilike CO2 ampera odgovara REL-ovih 200?
Ako je REL aparat do 200A, do koliko ampera bi onda trebao gledati CO2 da moze variti isto kao REL aparat koji je do 200 ampera?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
a heftanje , a okomica , a naglavno , a zidno ?..di smo mi još do majstora
To baš i velim, zato treba paziti kod sastavljanja komada da možeš sve ili bar 99% ravno vući jer nek se zezneš, a nemožeš otrgnut proć, tad moraš radit vertikalu ili nedaj bog naglavno, zgoriš bez ognja. Vertikalu je recimo "lakše" vuć sa bazičnim el., jer ti diže šljaku proč. Ja za heftanje dok varim sa elektrodom uvijek imam pored sebe pločicu de elektrodu prvo zapalim ili ako sam doma u radioni si sa co2 poheftam.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
I...Što mislite za ovako nešto za početak?
Nazivno ima dosta ampera, ne bi morao svojeg jako mučiti i riskirati pregaranje, a ulog nije prevelik...
http://www.njuskalo.hr/elektronski-...ka-270-zavarivanje-250a-akcija-oglas-16849602
Marko, raspitah se za toga u oglasu. Igračka po karakteristikama:
1. maks 200A s intermitencijom 10%
2. nemaju ga u dućanu da ga se vidi u živo
3. s njim NE dolaze kabeli niti kliješta
4. na 1f je 170A, s intermitencijom od 12% (po riječima uvoznika).
 
Na vrh