• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Re: Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

Sve je ok ali ne piše kolika je intermitencija na 100% već samo da je ciklus 60 a to znaci da 60 sekundi vari a 40 moraš odmarati ..ispravak 6 minuta variš a 4 odmor...

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Nisi rekel kakav aparat: Kinez ili marka?
Jednofazni, trofazni...?
Ak je jednofazni, podaci o struji sigurno nisu točni.

60% pri kolikoj struji?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Inverter, zaboravio sam.:(y): Neznam jeli kinez. Najvjerojatnije nije osim što je sve unutra napravljeno u kini isto kao i puno drugih, boljih stvari.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Zeko, intermitencija se daje na razdoblje od 10 minuta.

Dado, novi, rabljeni? Koje marke? Nemoj samo reći Boxer...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Novi. FLINKE (FACHGEBIT GERMANY) MMA 350. Nevjerujem da je švaba jer nisu ni novci ali i nebum po cijele dane varil.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Ovak na brzinu, izgleda mi klasa Boxera. Previše je to "Ampera".
Koliko je novaca?
Ak već kupuješ kineza, nek bude Rhino, WTL, Hugong...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Izlazna struja raspon: 20-350A,-
radni ciklus: 60%-objasnil ti je zeko
, IGBT tehnologija,- goglaj
kontinuirano podesiva struja 20-350A-znači da ima poteciometar a ne preklopnik koraka npr 20 A
, dimenzije elektrode: 1,6-3,25 mm,
može vartiti i sa 5 mm elektrodom,
HOT START - struja kod naslanjanja elektrode jača 30-40 % ..radi lakšeg uspostavljanja luka
, ANTI STICK, - to je kakti potiv ljepljenja elektrode , zapravo kad ti se elektroda zaljepi struja padne , vjerojatno da ne preopteretiš aparat , znači ne možeš sušiti elektrodu kao kod transformatorskih aparata
ARC FORCE PWM-to je kakti dinamika lula , zapravo povezana s gornje dvije funkcije ..običnom smrtniku to ne znači puno .. naprimjer kad bi u nekom trenutku zabio elektrodu u zavar ne bi se zaljepila nego aparat sam pojačava struju , nekad radi toga možeš propaliti a ako si vješt to ti pomaže
, OPREMLJEN TERMOSTATOM I VENTILATOROM.
stvari koje nisam objašnjavao vjerujem da razumiješ , ako ne reci
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
U potrazi sam za jednim co2 aparatom a u toj sumi od ponude se bas i ne snalazim,,,
Naime jedan sam od onih koji se zna posluziti aparatom za varenje ali za zahtjevnije varove ipak pozove bratica da ima sa kim popiti gemista i da on to onako usput odradi,,,
Trenutno imam (mislim varex) staru ragu od 180 ampera koja se sa 4 mm elektrodom igra a 5 mm se ne srami,,,
No ono sto meni treba je do 150 ampera a sluzilo bi za tanje stvari poput limova, cijevi itd,,,
Kazem ne radim puno i ne zamaram se sad sa nekom prevelikom kvalitetom samog zavara jer to odbicno nije toliko bitno kod onoga sto varim,,,

Da ne citam cijelu temu ako moze laicko pojasnjenje razlike ovih inverterskih aparata u odnosu na ove sa bocom?

Molim preporuku za neki od aparata koji bi zadovoljavao moje potrebe?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da ne citam cijelu temu ako moze laicko pojasnjenje razlike ovih inverterskih aparata u odnosu na ove sa bocom?

Molim preporuku za neki od aparata koji bi zadovoljavao moje potrebe?

invertor je popularni naziv za način prpireme struje za pojedini sistem zavarivanja ( isto ko transformator smo čist nekaj drugačije i puno ..puno lakše ) .

A u boci je zaštitni plin .. trnsformatorski co2 aparat i invertoski Co2 aparat treba bocu


ja svakom preporučim co2 aparat preko ili oko 250 A ..jednom kad isprobaš i naučiš se na prednost Co2 elektrode ostaju za mješanje farbe .
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
invertor je popularni naziv za način prpireme struje za pojedini sistem zavarivanja ( isto ko transformator smo čist nekaj drugačije i puno ..puno lakše ) .

A u boci je zaštitni plin .. trnsformatorski co2 aparat i invertoski Co2 aparat treba bocu


ja svakom preporučim co2 aparat preko ili oko 250 A ..jednom kad isprobaš i naučiš se na prednost Co2 elektrode ostaju za mješanje farbe .

Uz sve dužno poštovanje ne slažem se s tobom, svaka čast sigmi ili co2 aparatima, ti varovi se ne mogu uspoređivati s elektrodom, u ničemu nemaju prednost spram elektrode, jedino što ne moraš biti neki majstor da bih mogao zavariti.
Co2 aparati su glomazni teški i komplicirani, zahtjevaju čist matrijal dok kod elektrode to ne stvara neki problem.
Da bih donekle čvrstoća zavara bila približna, co2 mašina mora biti puno jača od spomenuti 250 A.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ja ovaj moj prastari nebih prodao vec bi on i dalje bio tu za tako nesto zahtjevnije, deblje i tak to,,,
Co2 bi trebao biti za tanje limove i materijale opcenito jer neke stvari sa ovim ne mogu odraditi jer mi prepali bez obzira na to koliko smanjio amperazu,,,
Kad bi mogao biti inverterski to bi bio puni pogodak buduci da je osjetno laksi od ovoga koji je oko 40-50 kg, je da je na kolicima ali svejedno treba to tegliti,,,
Trofazna struja nije problem,,,
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Puknuti, razumijem skoro sve ali sam naveo specifikacije da čujem i drugo mišljenje. 800 kuna je aparat pa prema tome ni ne očekujem neka čuda od tog aparata. CO2 je dobar, imam ga, ali mu var nije jak kao kod invertera. I neki malo jači i kvalitetniji CO2 košta puno, meni neisplativo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja ne znam zašto ljudi imaju oredrasude o čvrstoči Co2 zavara ...
a sve điđe miđe oko njega , kao i oko inverora su isto kao kod auta ...svi imaju 4 kotača a neki imau el podizače , esp abs , ekran na dodir , stereo s 12 zvučnika a jedan i drugi zapne u snijegu , ne može upaliti bez akumulatora od 300 kn , i jedan i drugi doeze na cilj ..>Te điđe miđe ne trebaju nikom , svijet je i prije điđa miđa funkcioniral i bolje nego sad ...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Problem s čvrstoćom zavara se može javiti samo kod sučeonog jako opterećenog zavara. No takvi su jako rijetki i oni se u pravilu onda izvedu elektrodom. Svi ostali spojevi se mogu modelirati tak da je površina zavara uvijek dostatna i sa zavarom slabije klase. Po meni je veći problem Co2 nemogućnost zavarivanja (osim punjenom žicom) na vjetru. Tko radi u radionici, nije mu problem, a tko pretežno na otvorenom, bilo bi dobro o tome voditi računa.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Puknuti, razumijem skoro sve ali sam naveo specifikacije da čujem i drugo mišljenje. 800 kuna je aparat pa prema tome ni ne očekujem neka čuda od tog aparata...
Dado, to nema nikak 350A. Ak daje i 135 za te novce, dobro je. Trebal bi imati kabele bar od 50mm2, a takvi bi koštali više nego cijeli taj aparat.
Ak imaš trafo aparat, kaj će ti to???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Pa i nisu. 50mm2 trajno drži 150...200A.
Ako mu je intermitencija 60% (od 350A, kak je deklariran), to bi bilo to.

Uostalom, zezaš me a znaš i sam da su te specifikacije alata lažne...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ako su lažne može ih se tužiti ..

kaj to znači trajno , pa nije to elektrana

pogledaj svoj gorionik na Co2 , pa si izračunaj presjek ..buš gadno razočaran .

a zna se da nitko ne bude uzeo takvi aparat stavio na mAX .i deri, deri , deri
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
To nisu predrasude nego činjenice iz osobnog iskustva, gdje sam vario sigmom, ram utovarivača kojeg sam pravio za tovarenje rolo bala, kad su došle zelene bale sve je popucalo na zavarima, sve isjekao i ponovo povarili elektrodom evb 50, ne mrda nikuda već 8 godina.
Kod mene se ni elektroda ne koristi svakakva, radim samo elektrodom Zagreb EVB 50 i esab ok 48.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
meni je jako žal da je tak , ja nemam takva iskustva , ja sam vilice na viljuškaru doštukal 50-60 mm , nisu zahvačale euro paletu pa se paleta ljuljala , kad sam "isporučil" vilice , frajer ih nasadi , podpelja vrh vilica pod mašinu i digne zadnji kraj viljušara u zrak ..malo spusti / zanjiše i pita za račun ..kad mi tad oči nisu iskočile , osim sramote vjerojatno bi sjebal viličar kad bi tresnul na pod .
 

Najnoviji postovi

Na vrh