• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Probao sam variti bez produžnog sa bazičnom i ide fino.samo moram zbog udaljenosti gdje će biti svinjac i gdje trebam variti tubinge biti na produžnom,jer nisam još proveo kabel za struju.tako da smo i taj problem otklonili;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Znači da ti aparat nije Bog zna kakav, kad mu smeta toliko kabla.
Bolje onda nemoj ni zavarivati, jer bude zgorel radi velikoga pada napona.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
a kaj , ako ima idealan napo na stupu samo na 100 metri može gubiti 30 % , a gdje su još slabi spojevi po razvodnim kutijama i utikačima bla,bla,bla .
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Telwin force 195,koji znam da je smeće,ali tog sam samo imao od koga posuditi,pošto je moj na servisu..
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Sa tom EVB50 elektrodom sam vario neku nadstrešnicu prošle godine i imao sam isti problem sa ljepljenjem. Tražio sam savjet od profi zavarivača i kaže da je to takva elektroda, nema tu previše pomoći. Jedino mi je rekao da sa njom previše ne lupam nego sa rukom(prstom) otkinem onu vanjsku trosku sa elektrode da se dođe do žice.
Dobra je stvar šta sa tom elektrodom kad nešto zavariš onda to i drži.

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Kad varite sa inverterom preko produžnog kabla,puno znači kad ima kabal barem 2,5mm žice.Na 1,5mm produžni se ponaša kao sa veoma vlažnim elektrodama,nema ništ od dobrog vara i samo lepi-isprobano.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Produžni je presjeka 1.5mm2.
Bez produžnog vari sasvim uredu(bazičnu) dok rutilnu vari i sa produžnim kao i bez,jedino mogu sa manjom amperažom variti kada nije na produžnim.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Dobio sam novi aparat sa servisa:)
Ako nekome treba povoljno bih ga se riješio ili zamijenio za co2..ima 5 god garancije.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Moze li mi neko napisati kako poznati starije aparate koji vare bazicnu elektrodu ? Neki dan sam bio kod covjeka koji ima neki stari aparat, trofazni, topi 5 mm bazicnu bez problema.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Jako stari aparati za bazične su imali oblik valjka i jako puhali rađeni 60-tih godina .
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
684
Nista od toga, imo sam prvi sa linka telvin i vjeruj nije da se hvalim al zaista znam variti i vario sam nekih 10-15 elektroda i to dok zapali luk je tolika patnja da sam na kraju umalo razbio aparat,znaci bazicnu zaboravi,a kao drugi nedostatak je velika kilaza 30 kg nije bas ogodno za ponijeti,trazi sebi inverter bit ces rahat.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Joj invertera se pojavilo hrpa, sa garancijom po 2 god, sad ne znam ni sam valja li to sta...

Poslano sa mog Picasso koristeći Tapatalk
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Jako stari aparati za bazične su imali oblik valjka i jako puhali rađeni 60-tih godina .

Je Željko,to su stari esabovi rotacioni aparati,imao sam čast s njima raditi,to su možda i najbolji aparati ikad proizvedeni,samo im treba mini elektrana da ih se pokrene,a kad se zalaufaju nehebe ih pad napona i sl.konstantno isporučuju istu struju.
Najzanimljivije je to što se podmazuju ležajevi rotora,pa uz sve ostalo trebaš imat i mazalicu:)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Jako stari aparati za bazične su imali oblik valjka i jako puhali rađeni 60-tih godina .

Valjda si mislil na ovakvoga: Uljanik KHD
aparat-zavarivanje-slika-15990414.jpg
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Ne nego kak je rekel Mato Esab no kak je Uljanik radil po njihovoj licenci taj tvoj je osjetno noviji i ljepši . A i prestal sem davne 81. biti varioc no tad je več bilo Esab/Uljanik aparata.
 
Na vrh