• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a kaj vi mislite da su elektrode priej 30 let i danas baš u dlaku iste ..sastav ..receptura obloge itd ?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Po meni svatko tko se općenito bavi varenjem, ako zna variti,

Sve to stima kad je napon dobar ali kad padne ili kad varira da si neznam kakav varioc imat ces problema,,,
Slicna situacija moze biti i ako imas preslab svasaparat,,,:wink:
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
Ja mislim da je malo neozbiljno pričati i uspoređivati različite elektrode. Jer niti su svi varili isti materijal, niti su obloge na elektrodama iste, niti je ista struja, niti aparat.... Da bi se moglo tak raspravljati bi trebalo probati variti istim aparatom, istom strujom isti materijal s različitim elektrodama pa onda donositi neke zaključke. Puno nas doma pobere otpatke pa hoće nekaj iz toga napravit. A čelika ima milion vrsta i nemaju svi jednaku zavarljivost!
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Vario sam boksove za kučke od cijevi 4x3 i 5x3 100 m od kuće.. Na to trebam zašarafiti sendvić panel. Varim na najnižoj struji da ne progorjevaju cijevi. Sa starim elektrodama išlo s novim EZ isto varenje isti kut ista brzina a ostaje kanal od troske. Ma su me snervale. Sada temeljem vaše diskusije kriva je struja. Važno je da su el. dobre. I da znamo tko je kriv.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Malo sam sa igrali sa ez jesenice i esab elektroda za provariti korijen ez najbolja esab oštar luk ali ide jesenice teško provare korijen znači da idem na atest izbor ez. Za po doma su dobre sve tri
.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Sinoć sam vario/pojačavao pante na vratima od skladišta sa jesenice elektrodama. Puno prskaju ali sam zadovoljan s okomitim varom. Usporediti ću s EZ jednu iza druge u istim uvjetima, smiren i bez žurbe.
Drago mi je čuti da su EZ dobre jer ih imam dvije nove kutije za potrošiti.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
ja stalno przim esab 6013 2.5 mm jer ih dobijem za 15 kn/kg, malo teza za zapalit i ne trpi hrdju i boju, ali su zato kad se dobro pripremi varovi odlicni, a za brzinski prisvasat nesta i za crne cijevi sa tankom stijenkom jesenice 2 i 2.5 mm. za specijalne stvari ide EVB Cr Mo. jos jedne koje su mi se bas svidjele za hobistu su bohler fox, ali su one malo skuplje.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Bohler je vrhunski ,ja vario s njihovom žicom(co2) nijedna žica na tržištu mu nije ni blizu a probao sam valjda sve što se može kupiti. Čista perverzija ,ali puno skuplja od npr.Jesenice žice.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Ja kad bas moram ako je hitno EVB Cr Mo, prokrom elektroda zilav var, inace dam susjedu da odnese u skolu varenja tamo imaju neku posebnu zicu za tig za taj materijal
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
232
Imam sve spremno za izradu grede za zatvaranje brazde. Greda bude od željezničkih tracnica pa me zanima iskustva kod varenja istih, kakve elektrode preporučate?
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Vario sa pruznu sinu sa Atiker 7018. Odlicni varovi.

Poslano sa mog Picasso koristeći Tapatalk
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Pruzna sina se mora predgrijavati na 200 °C prije zavarivanja, elektroda bi trebala biti bazična 7018
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,759
Jel dosta inverter 300 A za varenje šinje. Nit mi se kupuje neki skupi aparat niti mi se posuđuje od nekog.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
jedno od "onih" pitanja koje bi najradije da ne pitam...
sprzil bez stajanja 8 elektroda na cca 97A,
3.25 EZ-8RC, inverter hladan na dodir...
przim dalje dve elektrode, on i dalje hladan

da se grije i pregrijava, ili ide ka tome, bil bi topal na dodir? il je to u nutra u elektronici pregrijavanje, pa ne mres osjetit na kucistu?

0b2ba8079cb89b42b87a81015a504b41.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,720
Pa na 100A bi mu trebala biti intermitencija oko 100%.
Dakle, radi dok ti ne dosadi...
Sad je zima pa se i manje grije.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
al osjeti se na kucistu da se grije?

ova ez-8rc ostavlja lijepi var, al prska u vrajzu mater
evb50 nis ne prska
2d54200dff4f1ec38af97931551dbc2e.jpg
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,864
8rc ti je rutilno celulozna a evb50 bazična..ez rutilne dosta prskaju..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,759
Izlazna struja raspon: 20-350A, radni ciklus: 60%, IGBT tehnologija, kontinuirano podesiva struja 20-350A, dimenzije elektrode: 1,6-3,25 mm, može vartiti i sa 5 mm elektrodom, Značajke HOT START, ANTI STICK, ARC FORCE PWM, OPREMLJEN TERMOSTATOM I VENTILATOROM.

Ovakve specifikacije su mi danas poslali u ponudi. 90% toga ne razmem ali znam zavariti pa molim nekog tko se u to razumije da objasni da li uopče to valja ili ne. Trebam sad uskoro variti malo šinje, pa opet neke I profile i tak nabralo bi se toga ali neznam hoče li to biti dobro. Unaprijed hvala.:(y):
 
Na vrh