• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Neki navodno ruski KZUBR , odličan za moje potrebe . Placen 200e nov , kombinacija elektro - co2 .
Do sada spržio 4 bunta 0,8 i ovo skoro i jedan 1mm žice . Usput i desetak kg elektrode.
Navodno 400a ali to su bajke , realno radi u rangu nekog boljeg aparata otprilike od 180a.

Evo slike današnjeg varenja štica na kareti , malo je bilo prljavo i vjetrovito ali opet nije loše.
Ovo nije pucija što je crta po sredini vara nego sam povukao iglom da.

22443 22444
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Imam ja "kopiju" esaba. Kolko meni treba prezadovoljan sam s njim.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Tvojih ruku djelo?
Kak misliš mojih, Uljanik Pula ga je napravil s Esabom u kompi. Za moje potrebe i prevelik.
Kopije Esaba je radil Uljanik ;)
Kaj misliš jel u to vreme preskočil po kvaliteti izvorni model ili je bil lošiji?
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Ma pital sam kolegu Powershift, a nije mi sliku ubacilo....
Na ovo sam mislil
Screenshot_20191208-141551.jpg
Tvojih ruku djelo?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Kaj misliš jel u to vreme preskočil po kvaliteti izvorni model ili je bil lošiji?
Sam trafo vjerojatno i je. Dodavač je vjerojatno ESAB-ov originalni. Ako i nije, ne vjerujem da je lošiji od originala.
Rekel bi da su određene modele (ili bar vitalne dijelove) delali za ESAB.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Naravno :LOL:, svaka čast, lepo to izgleda....varim i ja nešto aluminija na poslu, al moje nije tak jednako
 

scarlet

Aktivni član
Tu od
11 Lis 2018
Poruka
221
Ljudi pozdrav
Ako neko ima zivaca i volje da mi odgovori na par pitanja da ne listam citavu temu od pocetka!kupio sam aparat Telwin Infinity 170 cisto iz znatizelje i zelje da naucim ponesto o varenju.Kupio sam i kutiju rutilne lektrode 2.5mm.Najvise me buni ovo okretanje poalriteta...+ -.....Svaki savjet i dobra arijec dobro dosli.Sto se tice aparata mislim da je za pocetnika sasvim dovoljan,a i da posluzi i poslije kad se nesto nauci,sta mislite?Na akciji je bio oko 135e,za skoro 50 i vise eura manje od standardne cijene.Nisam mogao propustiti tu priliku...Mada daju 1g garancije,a npr Villager iste klase daje dvije godine i koliko sam primijetio Vilager ima dosta bolji i veci ventilator nazad,dok se kod ovog ne vidi uopste,kao da ga nema!Malo mi sad i to unosi nemir :))
Znaci kome se da.....sta kako s cim svaka rijec je dobrodosla,mada cu se i ja potruditi da malo sam citam i gledam,eto stigao sam do 11-te stranice ove teme :))
Hvala dobri strpljivi ljudi
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Što se tiče tih polariteta, i to se ne razumijem, jer na mojem aparatu se ne mogu mjenjati pa nikad nisam ni učio ništa o tome.

A što se tiče samog varenja, ja sam preko YouTube-a jako puno caka naučio, jer me nitko ni nije učio variti, nego sam sve sam učio.
ARC WELDING ili STICK WELDING i upijaj ;)
 

scarlet

Aktivni član
Tu od
11 Lis 2018
Poruka
221
To su imena kanala?Ima dobar lik upratio sam ga KRIGER AC Covjek dijeli znanje sakom i kapom
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Trafo aparat daje izmjeničnu struju i zato nema naznačenog polariteta.
Inverteri daju istosmjernu struju i zato imaš polaritet napisan na kućištu aparata.
Na paliranju elektroda ti piše kakav tip struje i polariteta zahtijevaju.

Za EZ11F, recimo, piše =-/~. Znači da možeš zavarivati izmjeničnom strujom (trafo aparatom), a ako imaš generator ili inverter, onda elektroda ide na - pol.
Za EZ Krom10 piše =+/- Znači da zahtijeva + pol na elektrodi.
 

scarlet

Aktivni član
Tu od
11 Lis 2018
Poruka
221
Ma ne znam,gdje cu znati....ja jos nisam upalio aparata,a o varenju i tehnikama da ne pricam!Interesuje me i podesavanje ove automatske kacige za varenje!?!?Ne mogu da vjerujem da proizvodjac ne ubaci u kutiju sta kako....v3c ja laik moram nagadjati!Imam delay i sensitivity...delay predpostavljam da je auto zatamnjivanje,a sensitiv stepen zamracenosti,ili je obrnuto....a sa vanjske strane isto ima kao pptenciometar od 8 do 13 se okrece,to nemam pojma sta je!!!Ako ima neko voljan da pojasni
 
Na vrh