• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Vrni ga dok još možeš. Taj more samo s "flux core" punjenom žicom a nemre s plinom. Nema ni ventila a ni polaritet mu se ne da promijeniti.
Za malo više si kupi pravi (kineski) CO2 i onda uživaj.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Muha, posudim vam svoju pa probajte.
Esab i se ne čini lošim izborom
Evo, morem ja sad svoju tebi posuditi da probaš vidjeti jel ima razlike pošto ti več imaš neko iskustvo s maskama.

Odluka je pala na Esab pa nek se balavec igra.
On je zadovoljan, a ja osobno baš i nisam očaran ko ni s jednom do sad. Možda se s vremenom priviknem, a kad bu prvi malo žešči posel oko varenja javim se jel bilo pjeska u očima.

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Fala, budem usporedil.
Dobra je to marka i ne bi smjelo biti problema ni "pijeska" u očima.
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32

Eto da se pohvalim s ovim strojem potrošio sam nekoliko kolutova žice i kutija elektroda i mogu reći da je više nego 🆗 možda će netko reći skup ali...

Bok društvo,
A.Jadarko kažeš da si zadovoljan, jesi li probao varit sa bazičnim elektrodama 3,2?
Koliko su dugi kablovi?
Je li ti izbacivao osigurač jer koliko vidim po parametrima morao bi vuć jaku struju 25A. zaokruženo na slici




Ako ima još tko takav aparat, molim da kažete koliko ste zadovoljni. Baš ga već nekoliko dana gledam po webshopovima i dvoumim se da li kupit tako nešto 2 u 1 ili posebno aparat sa co2 i drugi inverter za elektrode jer ovaj je ipak glomazan i težak za prenašanje, a teškog već imam, starog transformatorskog.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,698
Jel ima netko ovakav aparat, jel to čemu?
 

Prilozi

  • 4bcg-2.jpg
    4bcg-2.jpg
    48.4 KB · Pregleda: 36

Luka1810

Novi član
Tu od
30 Lis 2018
Poruka
10
Bok društvo,
A.Jadarko kažeš da si zadovoljan, jesi li probao varit sa bazičnim elektrodama 3,2?
Koliko su dugi kablovi?
Je li ti izbacivao osigurač jer koliko vidim po parametrima morao bi vuć jaku struju 25A. zaokruženo na slici

Mandula, a bazične elektrode MORAŠ imati + i - !
Obični trafo to nemre prožvakati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Može, doda se ispravljač. Problem je prenizak napon, pa je teško upaliti luk.
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Mandula, a bazične elektrode MORAŠ imati + i - !
Obični trafo to nemre prožvakati.
Znam to.
Ovog kojeg ima A. Jadarko ima izlaze + / -, ali opet zbog mogućnosti i mag varenja je opet težak kao i transformatorski. Pa pitam koliko je kvalitetan ili je za tu cijenu moguće dobit 2 zasebna aparata, 1 za žicu drugi inverterski DC za elektrode?
 

Luka1810

Novi član
Tu od
30 Lis 2018
Poruka
10
Može, doda se ispravljač. Problem je prenizak napon, pa je teško upaliti luk.


.... A...Jemliga onda.... Jeftini Švasaparat, + Skupi Ispravljač...onda Odmah kupi Bolji & Skuplji Švasaparat....
 

maku

Član
Tu od
21 Sij 2014
Poruka
40
Evo, morem ja sad svoju tebi posuditi da probaš vidjeti jel ima razlike pošto ti več imaš neko iskustvo s maskama.

Odluka je pala na Esab pa nek se balavec igra.
On je zadovoljan, a ja osobno baš i nisam očaran ko ni s jednom do sad. Možda se s vremenom priviknem, a kad bu prvi malo žešči posel oko varenja javim se jel bilo pjeska u očima.

ja imam takvu tri godine, nikada nisam imao problema sa očima odkada je koristim
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
.... A...Jemliga onda.... Jeftini Švasaparat, + Skupi Ispravljač...onda Odmah kupi Bolji & Skuplji Švasaparat....
Ispravljač je cca 150kn na ebayu. Pa reci da je skup.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Ja sam nekak, mogel bi reći, staromodan, pa me nije ni švicarska kosturica usrećila, ni neki multitool koncepti, niti multipraktici kojekakvi, pogotovo ne neki jeftini višeu1 aparati.
Slobodno me neko razuvjeri, ali nekak čvrsto stojim pri tome, da su najbolji aparati oni koji su napravljeni specifično za neku namjenu ili operaciju.
Imam dosta iskustva s alatima i mašinerijom i naučil sam da nemre stati sve u jednu “škatulu”, (pa tak ni dva švasaparata) da bi na kraju bilo dobro.
Elektronika jeste lagana, al mene (zasad) trafo još nije razočaral. Treba naučiti delati z njima.
Vidim neke “dečece”, kupili su na nekim stranicama kineske igračke za 300-400kn, elektrode razlikuju po boji kutije u koju su zapakirane, i već su veliki varioci.
Dečki, radije si kupite stare Varstroj aparate, rabljene, za te peneze. Nigdar ga nebute skurili. On bu vas bezbroj put, ali vi njega nikad. I na njima se bute nabolje naučili. (Kaj se osnova tiče)

Ove univerzalne mašine (pogotovo ove jeftine) su tak. Za blatobran priheftati.
A sve ostalo, pelaj k meštru.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Jurek, i ja sam star(omodan), ali neke stvari idu naprijed.
Kombi aparat ima itekak smisla, jer je inverterski dio isti, a razlika je samo u kontroli izlazne struje/napona za MAG i REL/TIG...pa čak i za plazma rezač.

Ono kaj se meni tu ne sviđa, je to kaj su svi ti inverterski CO2 napravljeni kao mobilni, a MAG nije baš terenska metoda za rad na otvorenom.
Druga je stvar kaj nejde 15kg kolut žice, a ovi 5kg su jednotri put skuplji.
Ima smisla za autolimariju, ali na otvorenom možeš švasati jedino u zavjetrini.
Ja bi radije gledal zasebno MIG/MAG te kombi REL/TIG/Plazmu.

Imam trafo aparat s ispravljačem, 230A 3f CO2 i Boxer inverter, kupljen od Cigana na sajmu za 150kn. Ovaj zadnji vrijedi svaku lipu. Istina da ga nisam puno rabil, uz CO2, ali ima lijep i stabilan luk i neke stvari koje je teško postići s trafom.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Ja nebum rekel da nije tak. Nisam probal te “supergoldy” igračke, niti me ne zanimaju.
Švasam više od 20 let. Naučil sam dosta, ne sve, ali puno o varenju.
Nauči sam od pokojnog strica (Koji je umjesto cigaretlini pušil elektrode) da su dobri varioci strpljivi ljudi i da nema ništ na silu.

Ak je nekome ta igračka “dobar” alat, s kojim bu napravil ono kaj tuitam treba, onda ok.
Meni, za posel koji ja delam, i za kaj ja trebam, su moji “stokilaši”,(nemaju zapraf sto kil) prava stvar. Nafčeni sam na njih.
Ja se ne verem po konstrukcijama, ne hodam po montažama. Moje mašine su više, bumo rekli, stacionarne.
A da se, kojim slučajem, trebam nekud penjat, odbijam posel. Nije da se bojim visine, nego nebrem podnesti da mi vrela šljaka dojde nekam “nutra”, a dok variš ober sebe, to na visini nije baš zgodno.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Ljudi, Sretan Uskrs!
Sad malo tražim i gledam po internetu aparate za varenje i našao sam na (nije reklama već upit za mišljenje) njuškalu firmu Proinstal koja prodaje aparate za varenje i dodatnu opremu. Vidim dosta prihvatljive cijene, nude servis i mogućnost povrata novca ukoliko kupac nije zadovoljan. Na njihovim web stranicama recenzije kupaca su OK, makar i to može biti namješteno.
Jeli neko kupovao aparate od njih? Iskustva?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Mene zanima dali ima razlike u kvaliteti zavara između običnih AC aparata i DC invertera sa EVB50 elektrodama?
 

Najnoviji postovi

Na vrh