• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aronia melanocarpa (Aronija)

OPGMetlikovec

Novi član
Tu od
28 Sij 2014
Poruka
3
Nisam napisao, moja greška ali mislio sam i na plod i na prerađevine....
cijena pada ,naravno radi zarade prodavača i lanaca koji joj odeđuju cijenu a neki čak i ne znaju što je pa je prodaju po 100 ili 125 g. što je smiješno, dok je cijena američke borovnice, oraha i lješnjaka konstantno ista već godinama.....
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Realna trzisna cijena je ona koju ti netko nudi u otkupu koliko god ona nekome mala bila. Ako vam netko nudi 11kn za kg svjeze, a nitko drugi ne otkupljuje onda je to trzisna cijena. Prodaja na malo je nesto sasvim drugo.
Ima vas sad dosta i morate se vise dogovorit i zajedno nastupit na trziste. Dosta vas ima malo sadnica a i svi su nasadi mladi i jos godinama nece bit ozbiljnog uroda.
Normalno da je nekome tko ima 200 sadnica malo 11 kn/kg, to su novci koji mu nece u zivotu previse znacit.
Takodjer sta rec kad ti ljudi koji imaju aroniju pricaju kako imaju sibirsku borovnicu, kako ih onda shvacat ozbiljno i ista ocekivat? Citali su o aroniji na forumu, kupili od Milica sadnice i onda ide prica: posadio sam 500kom aronije, sta sad?
Hm, radit sok, pekmeze, likere... sa malom proizvodnjom ishodit sve papire i uredit prostorije, nema smisla i neisplativo.
Nemam aroniju, malo sam pratio tu pricu.
Ako netko zna koje sve papire i uvjete treba za proizvodnju soka molio bih neka stavi ovdje ili u temu o preradi voca. Zainteresiran sam ali ne znam od kuda krenut, zvat cu u savjetodavnu ali od njih ne ocekujem nista a kamoli ista pametno.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
treba opg i uzorak analize proizvoda sa mikrobiologije i to je to.Moj susjed pravi sok od jabuke,pekmez tako da tu netreba puno toga.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako je tako to bi bilo odlicno. Citao sam da treba par inspekcija, posebno opremljen prostor...
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Posadio bih aroniju na zemljištu koje se ne upotrebljava par godina ali se kosi

Kakva je obrada tla potrebna prije sadnje?
Gnojidba,koliko? Organsko ili umjetno?
Sadnice,koja sorta? na koji razmak ili red?
Njega biljaka,obrada i zaštita od korova?

Molio bih da pišu oni koji imaju neki nasad
 

mimoza

Novi član
Tu od
19 Ruj 2013
Poruka
7
Najprije je treba dati zemlju na analizu da bi se dobila informacija koliko treba gnojiva najbolje odstajalo stajsko,sadnice trogodišnje sorte nero jer imaš već prve godine urod,a razmak između sadnica i redova ovisi o količini sadnica i o ručnom ili strojnom branju o tome ovisi i daljnja obrada tla.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Posadio bih aroniju na zemljištu koje se ne upotrebljava par godina ali se kosi

Kakva je obrada tla potrebna prije sadnje?
Gnojidba,koliko? Organsko ili umjetno?
Sadnice,koja sorta? na koji razmak ili red?
Njega biljaka,obrada i zaštita od korova?

Molio bih da pišu oni koji imaju neki nasad

Kao sto ti je rekao mimoza, prvo analizu da vidis jel uopce mozes sadit. Za sav ostali info ti je najbolje da odes na drugi forum .biz jer se tamo okupljaju vlasnici aronije.
 
M

mamke

Guest
Pozdrav ljudi :)
Upravo se registrirao i pišem prvi post, bravo ja :D
Prošlu jesen sam zasadio aroniju i želim joj posvetit malo vremena umjesto da sam cijelo vrijeme visim za kompom haha. Zanima me da li itko zna s čim bih je trebao tretirati jer ima očita oštećenja lista u vidu kovrčavosti, rupica po lišću i crno crvenkaste boje na dijelovima lista (unutar kovrčavog lista se nalazi mala gusjenica pa me zanima da li je mogu tretirati protiv jabučnog savijača ili?).
Aronija mi se nalazi u voćnjaku starom 7 god (jabuke i kruške).
Hvala :)
 

MARTI

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
6
Poštovanje, može li mi netko reći što je ovo na slikama i da li je nužno tretiranje?
Hvala
 

Prilozi

  • P4280441.jpg
    P4280441.jpg
    34.6 KB · Pregleda: 247
  • P4280442.jpg
    P4280442.jpg
    33.9 KB · Pregleda: 250
  • P4280443.jpg
    P4280443.jpg
    31.5 KB · Pregleda: 246

MARTI

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
6
Pozdrav, opet bi trebao pomoč. Da li se mladica može iskoristiti kao budući sadni materijal i na koji način? Hvala
 

Prilozi

  • P5210458.jpg
    P5210458.jpg
    57.7 KB · Pregleda: 258
  • P5210459.jpg
    P5210459.jpg
    54.9 KB · Pregleda: 246
  • P5210460.jpg
    P5210460.jpg
    51.4 KB · Pregleda: 258
  • P5210461.jpg
    P5210461.jpg
    70.2 KB · Pregleda: 229

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Otkupna cijena u Poljskoj vam je 0,4 - 0,7 eura. Pazi te na koju cijenu pravite kalkulacije.
Bez prerade ste obrali bostan ;)
 

kikko

Novi član
Tu od
5 Lip 2014
Poruka
12
ija sam sadio razlicite kulture ..aronija se isplati na sadnji preko 1 hektara ..ispod nema te nigdje ...sto se meni svidja kod aronije nije potrebno veliko ulaganje posle sadnje i moze se komotno masinski brati ...a svako ko ima iskustva sa rucnim branjem i radnicima znase koliko zivaca izgubis zbog nesposobnog rada a ostalo da nepricam dalje ....i jeste jedan cilj za ozbiljnog producenta kulture ...ko ima hladnjace tu su pare ...
 

kikko

Novi član
Tu od
5 Lip 2014
Poruka
12
ja krecem ovu godinu sa sadnjom ..tako da nemogu nista konkretno vama govorit ...imam jednog kolegu koji je posadio 6 ili 7 hektara ...oko 12 000 sadnica .. sadio sam i idem redovno na farmu njegovu da vidim ponasanje biljke ...prije 2 godine zasadio je 5000 sadnica kupovo iz bosne ..pokazalo se dasu sadnice vrlo lose ... prosleg jesena zasadio je 7000 komada NERO sorte iz srbije su sadnice od poznate firme koja se bavi vec prije rata sa poljoprivredom tradiocanalna firma ...i bolje su ove stoje zasadijo prosle godine nego one prije 2 godine ....ove iz bosne je platio 1.60 eura ove iz srbije je platio 2.17 eura .. ove iz srbije izgledaju premocno i super se razvijaju.... kao stoje bijo prije 2 godine u rumuniji na trzistu gdje se skupljaju odkupljivaci za voce i povrce...tamo se nudi na 20 do 100 tona kulture ..a nece dase zamaraju za 1 tonu ...a postoje i odkupljivaci za aroniju ...i toje nas neprijatelj i prijatelj ...cjena i vrjeme ...i ja primam svaki savjet i iskustvo ako je ikako moguce ... u glavnom sve sto znam toje iz interneta ...i to malo prakse sto imam preko tog koelge ...a ja planiram za prve godine dok imam sitne tone ...da pravim sok i dzem ...bolju cjenu cu postici nego da dajem u vele prodaju ..toje u planu a sve se moze izmjenit ...sve zavisi od trzista kakve cjene da budu ....a i citam po njemackim stranicama kako se uzgojava aronija ..tako da svako nesto drugo preporucuje ....zato sto je jos previse malo ispitano od strucnjaka ...mogli bi i napraviti predjlog kojem universitetu na balkanu ili u njemackoj da se obrate paznji toj biljki i da ispitaju neki idealni uzgoj ...lp:icon_kidra:
 
J

Josipk2

Guest
poštovanje svima
imam problem sa nasadom aronije.
prije dva tjedna kad je zrioba počela sve je bilo super.
dođem danas a 30% plodova se osušilo!
zašto? bolest? vremenske (ne)prilike?
molim pomoć! :(
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Kako misliš osušilo?

Ja imam doma nekoliko sadnica aronije ( žena popikala šibe) koje rode ko lude i plod što jače zori to je jače smežuran....
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Imam na raspolaganju nekoliko pakiranja gnojiva Final K (link: Final K), pa ako ima tko zainteresiran od uzgajivača aronije za probu.
Dio proizvođača aronije se žali na nedostatnu količinu šećera u plodovima, pa je ovo zgodna prilika za isprobati kalijevo gnojivo (na bazi kalij-helata). nažalost, gnojivo je konvencionalno, nema eko-certifikat.
Po proizvođaču ide max. 1x1 lit. (to bi bilo za 3 tretmana sa 100 lit. vode; doza je 300 mL/100 lit. vode)
Rezultate primjene objaviti ćemo na forumu nakon berbe.
Ostalo na PP.

:icon_pidu:
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
poštovanje svima
imam problem sa nasadom aronije.
prije dva tjedna kad je zrioba počela sve je bilo super.
dođem danas a 30% plodova se osušilo!
zašto? bolest? vremenske (ne)prilike?
molim pomoć! :(

vreme..i u aroniji imaš rane,srednje i kasne vrste...pokupi posušeno i imaš za čaj!:biggrin:
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
evo par mojih na divlje popikanih aronija

DSC_1694.jpg


DSC_1690.jpg


DSC_1691.jpg


DSC_1696.jpg


DSC_1693.jpg

vrlo lako se presađuje. Jedne godine presavineš 5-6 grana u grebenice i sljedeće već imaš 5-6 novih sadnica :)


ps; ne znam da li se i kako se vide slike pa molim da neko prijavi post ak nešt nije u redu jer ja imam neke čudne postavke na kompu pošto zaobilazim hrpu zabrana na poslu
 

Najnoviji postovi

Na vrh