• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

auto limarija i priprema za farbanje

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Cime zastititi pod i blatobrane spolja...treba nesto elasticno da ne obijaju kamencici.

Moze li se u tu svrhu koristiti onaj gradjevinski tecni bitulit...on super prijanja...brzo susi, elastican je...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Jel ti radis gradjevinsku ili auto limariju. Ja znam da gledas da sto jeftinije prodjes ali bitulit nije zastita.Na bazi njega se rade odredjene zastite ali u tom cistom stanju nevalja niti cu objasnjavati zasto. Ostavicu da time namazes pa posle mesec dva da mi kazes kako je i na sta je spolja nalik. Pisao sam vec nekoliko puta sta moze pa listaj
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Samo sam pitao :)


Er lac nekakav undercoat ko katran izgleda...iskljucivo namijenjan za zastitu blatobrana automobilskih...nanijeo na auto prosle godine...pola ga fali sve kamencici olupali.

Na motor koji vozim vec 5 godina nakon farbanja...a ide po pijesku...ofroad...najgori uslovi...blatobrane odozdo presao nekakvom uljanom farbom starom minimalno 20 godina(pola sata sam je mijesao da dodje sebi)...jos nigdje ali nigdje kamencic nije obio...a zna tocak bacati zadnji po 5 metara kamenje velicine klikera...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ti onda mazi uljanom. Ja koristim za najizlozenije delove Zaptivnu smolu BODI 999. Nanosi se cetkom uz kvasenje u nitro razredjivacu povremeno. Preko nje mozes i bojom ili cim hoces ili nemoras nicim jer to je prilicno debeo sloj i vrlo elastican i pouzdan. Na dobro cistu povrsinu se mora naneti bilo koja zastita i pravilo je i osnovne boje prvo sloj nabaciti. A kako ko hoce nek radi. Plastobit zastite su jako dobre isto koje se cetkom nabacuju.. Ali sve prvenstveno hoce da bude ocetkano i cisto i sloj osnovne nitro pa onda zastita jer su vecina njih na nitro bazi. Bitulitne zastite su mnogo losije i jeftinije i vecinom su za podove i vrata iznutra
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
U potpunosti se slažem sa @vicom. Ti građevinski bitumeni ne valjaju za zaštite ne autima. Probao jedanput i više nikad. A ako misliš nanijeti kvalitetnu zaštitu onda priprema mora biti perfektno odrađena. Kod puno ljudi sam vidio da malo prošetaju žičanu četku po naslagama prljavštine i preko toga bitumen. Pa se čude kad sve pootpada.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Jedna stvar mi je nejasna na body 999 pise da je joint sealer tj namjenjen je za zaptivanje spojeva. Kupio sam ga danas proctao ove papircine sto su dosle uz njega i pise da je za spavanje spojeva pri varenju i da se nanosi na go metal i da se more prefarbat. Nigdje ne pise da je za pod i blatobrane o_O
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Pa za 100€ kupiš drugi motor! Nego mene zanima kako je taj motor dospio u takvo stanje?? Jel je Fire?

Ovo u vezi laka, uzmi šlajfericu i izdrljaj do baze, pa s siguran!

Je, fire je, 1.0.
Kako je dospija u takvo stanje-neznam!!
Kupija sam takvog.

Zdrav je limom, 100% samo "operušan"..Lak..
Reka mi kum da samo limariju prigledam i jel motor radi kako triba.
I radi mirno, solidno vuče, pali "na po zuba"...
"Samo" troši ulje.

Najveća je tragedija šta se iz auspuha ne čuje ni mrve onog smrada ulja koje ima auto s propuhom od motora.
A ne ostavi kap ispod, da vidim da ga razliva van..
Kakve su probnoze za 2 bara razlike na jednom cilindru?Puno??Previše??
Vidit ću kako će bit nakon minjanja gumica ventila.

Jer sam u dvojbi dal da to polijem da izgleda pristojnije, ili vozim ovako operušanog..

Šlajferica će razliku stanjit da se ne vidi ispod piture?
Jednostavno sumnjive djelove dvaput ili deblje prešpricat?
Ja bi najradije kumu reka ;prskaj tako, kako je, ako će na inašta ličit kasnije..:smile:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Apokaptus ako ti kazem da je to po meni najbolje sredstvo koje koristim mozes mi verovati. Ako neverujes ti namazi opet pa mi za koju godinu reci dal sam bio u pravu ili ne.Mora biti dobro cisto i moze i preko osnovne boje ali nitro. Preko uljanih i bitumenskih boja i buckurisa nemoze da ide. Mazes cetkom ,moze i u debelom sloju bez problema i ako ces glatkije potopis cesce cetku u nitro razredjivac i razmazujes. Kad se osusi dobro mozes bilo cime preko mazati. Stim radim sve sto je u blizini tockova i spojeve limova obavezno. To ti je najslicnije ako nije i isto kao fabricka zastita koja je odozdo nabacena
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
jbg izvinjavam se na smaranju nisam nikad prije imao takvih auto limarskih radova niti iskustava. dok nisam kupio kadeta :D


Namazacemo sve sa body 999 pa sta bude bude...svakako taj novi lim ce izdrzati par godina da ga nikako i ne zastitim, hrdja uvijek krene dalje od starog lima...a plan mi je svakako sve sve sve sav lim koji je imalo zahrdjao isjeci i staviti drugi. Tako da drzace to.


Jbg mozda sam dosadio sa tim pitanjima ali nagledao sam se svega i svacega. Ovdje su svi limari mahom fuseri teski. Pragovi se stavljaju preko starih vare oboje pa za godinu dana to se unutra raspadne sve ko truo krompir.
Ne znam tacno sta je u pitanju ali ovdje sam primjetio da svi limari koriste nekakvu sivu masu za pod i blatobrane. Sama ta masa izgleda propusta vlagu...spolja izgleda super...kad je ogulis ispod lim proklijao od hrdje :)
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
Je, fire je, 1.0.
Kako je dospija u takvo stanje-neznam!!
Kupija sam takvog.

Zdrav je limom, 100% samo "operušan"..Lak..
Reka mi kum da samo limariju prigledam i jel motor radi kako triba.
I radi mirno, solidno vuče, pali "na po zuba"...
"Samo" troši ulje.

Najveća je tragedija šta se iz auspuha ne čuje ni mrve onog smrada ulja koje ima auto s propuhom od motora.
A ne ostavi kap ispod, da vidim da ga razliva van..
Kakve su probnoze za 2 bara razlike na jednom cilindru?Puno??Previše??
Vidit ću kako će bit nakon minjanja gumica ventila.

Jer sam u dvojbi dal da to polijem da izgleda pristojnije, ili vozim ovako operušanog..

Šlajferica će razliku stanjit da se ne vidi ispod piture?
Jednostavno sumnjive djelove dvaput ili deblje prešpricat?
Ja bi najradije kumu reka ;prskaj tako, kako je, ako će na inašta ličit kasnije..:smile:

Ništa bez šprica.
2 bara je...'nako...kritično, tj trebalo bi raskopati, možda su karike. Inače kompresija po cilindrima da nije ispod cca 9, jer tada ode rode u jagode...t'eraj ga u otpad.:icon_e_biggrin:
Dobar fire bi imao oko 10 pa naviše
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ja procitah nanovo svu temu i sve mi se zivo pomutilo :)

Znaci ako moze neko da mi u kratkim crtama objasni koji gdje preparat ide.

Varim drugu auto...pragove obrve blatobrane....sve sam raskopao...komplet auto hocemo da odradimo...i da to malo duze traje ako je moguce.


Radim sa autogenim varenjem tako da dosta spaljenog lima imam...tako da treba mi sto bolja zastita. E sad...ovo sto sam danas vario sam samo celicnom cetkom preletio i preko toga kompresorom nanijeo brzosusivu temeljnu nitro boju. Pa cu kad sve odradim...posto radim samo par sati dnevno iz nedostatka vremena tu temeljnu skinuti sve fino ocistiti...e sta onda....


Dosta stvari u tim auto lakovima mi nije jasno.


1....Epoxi i uretanski prajmeri...koja je razlika sta koristiti...? ? ? body ima i akrilne filere...akrozlno expoxy uretansko sve me to zbunilo :)

2....Lackuer i acrylic lakovi zavrsni koja je razliak i sta koristiti???


3....NA go lim jel mogu nanijeti nitro temeljnu...pa onda gitovati gdje treba...pa filer ilitiga spricgit...pa lak zavrsni.

4....Ili umjesto nitro temeljne trebam stavljati epoxi (ili tu nekakvu uretansku) podlogu ili prajmer?



Gledam bodijev katalog...po par vrsta epoksi prajmera ima a nigdje detaljno ne pisekoja je razlika...

5....Koji onda prajmer git i filer uzeti i koji lak...da mi se to sve slaze da ne dodje do kakve reakcije...pa da moram smirglati pa aj jovo nanovo...ovdje su te boje bodijeve skupe ko djavo pa ne bi da uzaludno odu pare...


6....Jos jedno pitanje....neko je spominjao u temi(Vica cini mi se) da kad gituje git nanosi direktno na metal...E sad kako da znam koji je git vodootporan koji nije...ja imam nekakav 205 body cini mi se...zeleno pakovanje...cini mi se ipak bolja opcija da je nanijeti taj prajmer pa onda git pa spricgit pa zavrsni lak...


7....E sad....jos jedno pitanje...posto je taj epoxi skup dosta mogu li samo ove gole dijelove koji budu sprzeni varom preci njime a gore gdje je ostala farba citava tipa krov...zagrubiti smirglom pa zatim spricgit pa onda lak zavrsni?


8....Cime zastititi unutrasnje limove...unutar blatobrana unutar pragova?
Body 999 ide na mjesta preklapanja limova kolko ja shvatih....kao neka vrsta popune...

9....Sta nanijeti odozdo po podu i blatobrana?
10....Koji vrag nanijeti dole po pragovima i rubovima da je onako gumeno a da se moze prefarbati?


:) Malo sam pretjerao sa pitanjima mozda...al eto....sta da se radi :)
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ako je stariji auto u pitanju idi na hemijski slabije podloge i boje. Mozda je vec time zafarbavan pa ako stavis akrilne podloge ili akrilnu boju doci ce do reakcije. Preko fleka mazi obicnom bojom da neizrdjaju varovi pa pre kitovanja brusilicom izbrusi povrsinu koju kitujes i nemoras skroz nego polovicno je naparaj da uhvati kit bolje. Preko samog vara gde su sastavi limova mozes kitom sa vlaknima u zelenim bodi pakovanjima jer je jedino on vodootporan. a preko njega obican kit iz plavih pakovanja jer je meksi za obradu. Preko kita naneses spric kit na nitro bazi pa ga mozes nasuvo malo presmirglati pa jos jedan sloj gde su fleke od gita ili ostecena boja. ponovo predjes nasuvo sitnim smirglama granulacije 240-280 i omda vodobrusnim i vodom ispoliras granulacije 400-600. Bodi 950 ti je zastita u flasama koja se nanosi pistoljem za podove i sajtne i unutrasnje delove a mozes i cetkom plastobit zastitu koja je po meni i bolja
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Obican spric git nitro uzmes i nema reakcije i nitro razredjivacem razredis i dobro prvo izmesaj .Preko njih samo idu uljane , nitro ili sinteticke boje koje su dosta jeftinije ali reakcije nema. Znaci zavrsna ti je sinteticka boja koju ima Mobihel ,Bodi, i sta vec ima od proizvodjaca auto lakova. Mozes i akrilnom podlogom ali ako je stariji auto i farban ovim obicnim bojama moze da dodje do reakcije. Sinteticki auto lakovi zadovoljavaju kvalitetom ali sporije suse ,ali je donekle i lakse raditi sa njima kad se izverzira ruka. Eno ti na prvoj stranici na slici nitro spric kit pise Bodi Top .Ja upravo sredjujem gredu na mojem skorasnjem audiju 80 oltajmeru jer dilkan nije uradio pola grede sto drzi zadnji trap. Dobro da nije otpalo sve
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Po temeljnoj nemoj kitati jer reagira kit na nju .
Jednostavno kupiš kit na to špric kit i boja 2k ili metalik ovisno kakvu imas.
Zastita temeljna boja nitro, cink temeljna ili primer mobihel imaš , vosak u šupljine bitumen ostalo na pragoveide body i to ti je to.
Da imam s čim slikat pokazao bi 5 golfa danas bojana komplet .
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A cekajte jesu li sprickitevi vodonepropusni...ja sam misluio da nisu i da kad se direkt nanesu na metal dolazi do korozije brzo
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ako nije cist lim probija korozija kroz sve boje. To se ni okom nekad nemoze primetiti te sitne tackice korozije jer dovoljno je da prenoci lim nezasticen i kraj vara pocinje korozija. Spric git je podloga za preko ostecenja i neupija vodu , ali je tanak sloj i nije namenjen da duze stoji tako. Akrilni je dosta jaci i deblji sloj ide ali se plasim da nedodje do reakcije
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A cekajte jesu li sprickitevi vodonepropusni...ja sam misluio da nisu i da kad se direkt nanesu na metal dolazi do korozije brzo

koroziju ne možes sprijecit mi ju pjeskarimo al dzaba ako je lim loš prerađen.
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Pozdrav svima na forumu, evo dosao sam i ja na ideju da sad dok jos imam vremena malo obnovim svoj kombi fiat ducato pa bi mi par savjeta dobro doslo, radi se o limarijski zdravom kombiju bez vecih neravnina kojem bi samo osvjezio boju, sitnije rupice mi nisu ni bitne ukoliko ih ima, kombi je bijele boje i mene zanima tocno koji brusnim papirom da krenem i kojim da zavrsavam, jel mi sprickit neophodan ako nema kitanja i ravnanja nego samo brusenje i nova boja, eto molio bi da netko napise postupak za takav pothvat.
 

Najnoviji postovi

Na vrh