• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

auto limarija i priprema za farbanje

E

el pibe

Guest
Nije idealno pred proljetno vrijeme jer je prehladno i vlaga je prevelika.Zato sam si ja napravil kakve,takve uvijete u zatvorenom di se ja dobro snalazim i imam dobre rezultate.Bez nekih osnovnih uvijeta a to su pravilna vlaga i temperatura ja ne otvaram farbu a kamoli da bi zašel špricu mazati i špricati.Ja sam imao sreću pa sam učio od iskusnih majstora i doživio uspjehe i neuspjehe.A imao sam i hrpu vlastitih gafova iz toga sam puno naučio.A za papir mislim da nemam kaj drugo reči osim da ima zato dvije strane da bi se neki zapitali kak ga pravilno okrenuti.Makar ja više volim koristiti foliju Ili kombiniranu foliju sa papirom i tvornički uljepljenu traku uz rub, jer je lakše delati s njom.A tko zna kak špricati i na kojoj bazi nebu mu premočil ni obični novinski papir.I ovo nadmudrivanje ne vodi nigdje.Nek svaki radi kak zna,može i kak njemu odgovara.Moremo se jedino prepirati kad bi imali zajednički projekt di bi svi radili zajedno i ravnopravno sudjelovali u poslu.U takvoj situaciji možemo si međusobno sr*t i prigovarati.:icon_pidu:
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
Nekad u davna vremena lakirnice su se sastojale od garaže obložene u pločice od poda do plafona, a plafon ofarban u uljenu boj. Pod plafon se stavljalo vodovodnu cijev izbušenu tako da voda curka preko pločica i kupi prašinu i čestice boje u šahtu koja je bila obično z sredini a pod sa veselim nagibom prema njoj. nakon gotovog farbanja, zatvorila se voda, zaključala vrata a otvorila ventilacija koja je imala filter, mesinganu mrežicu cca 0,2x0,2 mm. neki bogatiji su imali i radijatore.
Farbanje vani je moguće cca 15-20 dana u godini kad se pogode vremenske prilike da nema vjetra, prašine, vlage, mušica, galebova, čvoraka, itd..itd...imate garaže, očistite, usišite, mokrom krpom prebrišete prašinu, i udri....ako malo pikne prašine, vodena šmirgla od 1500, abrazivna pasta, polirna pasta...
 
E

el pibe

Guest
Naravno da se koriste.Odlična stvar.Ja sam šprical u kabini sa vodenom zavjesom u bivšoj firmi deset godina.Tak malo gledam da sam se svaki dan družio sa špricom minimalno jedan sat u grubo imam najmanje 2 tisuće sati špricanja iza sebe.A more biti samo više:(hi):
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Evo posao priveden kraju još par sitnica ostalo

2ahwb5s.jpg


am9y76.jpg


2dllli8.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,232
Ja vas ne kontam, pa nije čovjek tražil adaptaciju garaže ....

Kad več imate toliko iskustvo podržite ga u njegovom nastojanju da to sam napravi na način koji šmirgl, kakav kit, koji špric, kojim šmirglom na fino, čija boja .... a ne komora i samo komora i bez komore nema paljenja kompresora.
Mane je najvjerojatnije i sam svjestan da to nebo ko iz dučana, samo bi htel malo prišparati jer mu nebu auto vredniji zato kaj je u komori pofarban pa da se lakireru malo i omakne...

Moju slepariju koja je farbana u drvarnici ste imali priliku vidjeti na danjem svjetlu.
Da vidimo vašu


Bobe, super je u odnosu na ono kaj je bilo :(y):
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Hvala Muha...ja sam zadovoljan s obzirom da prvi put radim auto limariju.
Isto je farban u garaži bez komore, leđnom prskalicom navlažio pod i zidove i polako. Nek posluži još koju godinu po lokalu a za duže relacije je taj u pozadini na drugoj slici.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Spric kit uzimas 4+1 ili 5+1 , akrilna i mobihelova nije losa a najeftinija je i prilicno hartera ide 50% i ima i brzi harter za zimsko farbanje. smirgla na suvo 320-400 za spric kit pa posle idem vodenim 600 . za kitovanje ide 80-120 smirgla . Kazem radionicu izduvaj i samo ispsci vodom zidove da se slepi prasina i farbaj. nisu to mercedesi i bmv .koliko sam ih napolju ofarbao neznam ni sam. Nije lose bobe ,bitno je da je cvrsto i zdravo a solidno je i ofarbano. Ima propusta ali kombi je to pa se cesto i zakaci
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Aj neka neko od vas napise nekim prostijim jezikom sta sve od tih gitova fibera prajmera lakova akrila se koristi prilikom "limarije na autu"

meni svi ti nazivi poput body 230 nista ne znace, a na kutijama rijetko da pisu objasnjenja...i ako pisu vrlo su stura.


Dakle sta ide za zastitu...tipa kad se vari nesto...temeljne boje ili nesto prije sta posle sta za poravnavanje, zavrsno farbanje itd
i td?
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
Svaka tvornica ima svoje web stranice i tamo su sva objašnjenja, proces rada, što čemu služi itd. Također, prodavač u trgovini bi morao imati tematiku u malom prstu. Morao...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Apokaptuse to sto trazij je da se moze pisati danima koliko proizvodjaca ima i razlicitih proizvoda i namena. Glupo mi je da pisem nesto sto ima na nasem trzistu a na vasem verovatno nema ,jer je vecinom tako .Odredjeni trend i proizvodjaci dodju preko noci i tako i nestanu takoreci. A nije isto raditi stare krbuljetine ,solidne aute i nesto ekstra i takoreci novo. Uvek u principu ide koliko para toliko muzike ili vezi konja gde ti gazda kaze jer kod njega su pare.Vec sam negde slikao cime najcesce radim ove obicne krntije i solidna vozila
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Može pitanje?
Koliko loše ispadne pituravanje bez skidanja svega sa auta ako ide u drugu boju?
Krep trakom zalipit oko ručaka i sl, prozore, itd, i polit?
Obeća mi kum polit unića, pa me nagovara da ga pituram ponovo u onu grezu trulu višnju, a ja bi bilu, ako je ikako moguće!!

I nije mi važno ako se vidi crveno kad se vrata otvore,samo ako se ne vidi kod zatvorenih vrata, oni spojevi, izmedju dvojih vrata, haube i blatobrana i sl..

Ima sam bilo auto, i paralelno i tamno plavo, 3/4 od godine u bilome nije vruće u tamnome je!!
Taj mi unić sad skroz paše, moji dnevni kilometri su tu i tamo,-15,-20, a većinom 1- 3 km..
Motorno i mehanički je super, je star 14 godina, ali je uvik bija tu u mistu, nije lupan ni ruzinav, samo 2 male ulupine bez puknutog laka koje nebi ni dira..

Lak se ogulija i izgleda kao operušan..:icon_toilet:

Kum mi je već jedno auto pitura nekad davno i bija sam jako zadovoljan..

Reče da uzmem samo piture i vodobrusnog i da ćemo to u dan rješit..
Ali me nagovara da ostavim boju koja je, da će lipše izgledat..

A meni više znači da nije svaki dan vril od sunca nego jel izgleda malo lipše ili ne..
To je uno, ne mercedes, to je auto za po gradu..
Na najgorem podnevu u 7 misecu, na bilo auto možeš ruku stavit..
Na tamnije možeš kožu na limu ostavit...:eek::
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Neskidam ni ja vecinom nista sem ako moram zbog korozije ili se izrazito trazi. lepo samo oko svih ivica preslajfati i sva ostecenja srediti i nema problema. Najbitnije je osteceni sloj boje ili laka kako treba srediti da nebude ostecenja a usta ces farbati i koju nijansu manje btno. Moze se i spric kit da se doda toner da upriblizi nijansu u koju ce se farbati da neodstupa previse posle zavrsna boja
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
E, sad....men se recimo kosa diže kad vidim drugu boju oko motora i iznutra na vratima i boju po gumama stakla, kvakama itd.
al ako ti ne smeta druga boja na navedenim mjestima, što bi smetala drugima?
Nek ti ga opraši u RAL 9016, to je onako "bole oči" bjela, ako je malkice i pokljucan negdje na vratima neće se ni primjetiti a i svaki put kad ga opereš sam sebi se čudiš kako je bjeli ispod, ne primjetiš da je prljav dok ne opereš. Naravno i popravci su jednostavniji na bjeloj vulgaris nego metaliku.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Zanima me i jel ima "prelaza" tamo di je oguljen lak od onog di nije?
Ili je to optička varka, i neznatna razlika "visine" u pituri koja se neće vidit nakom nove boje?
Ogulila se hauba, (i krov), pa je sa krajeva onako sjajna i "nova", dok je na oguljenom djelu pitura "stara" i tamnija..
Da mi se ne dogodi da se prijelaz vidi i poslje na novoj pituri!!!:icon_e_surprised::(devil):

nisam mislija lak stavljat, samo bilu boju..
I skinit branike, i nešto onih plastičnih pyzdarija kao ime i sl, koje više neću ni vračat..
Za kvake triba skidat tapicerunge a to mi se neda...
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
Neće bit prelaza ako se nakon što se izdrlja na vodu baci u špric pa opet izdrlja prje farbanja (iako može i bezšprica ako je čim jeftinje u igri), trebalo bi malo provjeriti i kako se drži taj lak na bazi, pošto se guli s nje..da ne otpadne sve skupa
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Skužaj, laik sam, jel ne ide lak doli sa vodobrusnim?
Ili je to samo da bolje pitura uvati, da nije glatko?
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
lak se matira brusnim zbog toga da se špric (ili boja) uhvati, voda služi u tom procesu da čisti papir i hladi. U ovom slučaju brušenje skida i nečistoće s površine laka, stari lakov su pohabani i sadrže svačega na površini, katrana, ulja, itd
nakon brušenja očistiti sve s antisilikonskim (služi da skine masnoće koje pri farbanju stvaraju kratere, odbijaju boju)čistlom pomoću krpe koja ne pušta dlake (ima ih u trgovinama boja i lakova) zatim bi bilo dobro staviti špric, obrusiti, pa onda farbu
to bi bilo onako sam svoj majstor način, kad estetika nije u prvom planu
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Znam to da razliciti proizvodi se koriste za razlicita auta te u razlicitim zemljama. Ali okvirno onako...npr kad se koristi taj spric kit kojih sve ima itd?
 
E

el pibe

Guest
apokaptus evo ti par slika od toga kaj ti treba za pripremu i farbanje.Najbolje da složiš komplet od istog proizvođača,ne treba biti ovaj koji ja koristim.Ovo ti je da imaš okvirno viziju kaj ti treba.Slike:111.Komplet sve zajedno oko 1100kn.Slika:112.Kit.Slika:113.Završni.Slika 114.Prajmer.
 

Prilozi

  • 111.jpg
    111.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 90
  • 112.jpg
    112.jpg
    35.4 KB · Pregleda: 85
  • 113.jpg
    113.jpg
    40.5 KB · Pregleda: 74
  • 114.jpg
    114.jpg
    32.3 KB · Pregleda: 83

Najnoviji postovi

Na vrh