• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

auto limarija i priprema za farbanje

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
evo otvaram temu koja ce mnogima pomoci oko radova na limariji vozila i pripreme za farbanje. znam da ovde ima dosta dobrih majstora tako da iskustva mozemo razmenjivati a i mnogima pomoci u ova vremena . imam problema sa postavljanjem slika ali potrudicu se bar osnovno da slikam i postavim.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Za slike ukoliko imaš problem slobodno pitaj pm nwkog modera il mene, rado će mo pomoći...

Ugrubo odeš na www.imageshack.us ili www.slike.com - odabereš slike, pronađeš opciju da ih smanji na 800x600 klikneš upload i poslije kopiraš linkove ovdije....
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ma zna on postaviti slike nego ako se ne varam njega zeza konekcija posto ide na net preko telefona ako se ne varam


u svakom slucaju mnogo hvala na otvaranju teme radujem se svakom korisnom redu teksta
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
evo jutros sam napisao poduzi tekst i poludeo komp. prvo me izlogovao nekoliko puta i posle teksta je nestalo. umalo ga nisam polupao.al ajd jovo nanovo.uspeo sam bar rano jutros da slikam nesto materijala koje se zateklo u radionici i sa kojim vecinom radim kad ima posla. evo opet nemogu ni da otvorim image shack.nista zasad od slike. objasnicu bar postupak zasad . dakle obicno od kitova koristim BODI fiber sto je osnovni kit preko varova i moze i deblji sloj da trpi. prvo vodootporan je i ima vlakna u sebi koja prosto armiraju kit. posto je tvrd za obradu ide smirglom granulacije 40-60 a cesto ugrubo i gde je nezgodno obradim ga busilicom sa roto cetkom. iza tog kita ide meksi kit BODI LP plus ali u svetlo plavoj kantici posto je meksi i bolji za obradu.prvi sloj obicno ide vibraciona slajferica a ostali slojevi samo rucna obrada i rucni alat. bez rucne obrade je nemoguce uraditi kvalitetno a za to treba iskustvo i dobar osecaj u prstima. svaka i najmanja neravnina se prelaskom ruke oseti i obelezi i nanovo ili obradjuje ili kituje pa obradjuje.radi se grubom smirglom u pocetku 80-100 i kad se izravna povrsina onda se obradi sa 150-180 smirglom sa kruznom slajfericom i rucno odredjenim pomagalima. e sad za sledece je bitno kojom zavrsnom bojom se radi. ako se radi obicnom sintetikom moze se koristiti i nitro podloga [ spric kit] a moze i akrilni [ 4+1 ili 5+1] za akrilne i metalik ili baza lak boje mora se raditi sa akrilnim dvokomponentnim 4+1 i 5+1 spric kitom .uvek je bitno da zavrsna boja nije hemijski jaca od podloge [spric kita] ili predhodne boje. dolazi do reakcije izmedju slojeva i tesko onom ko to bude skidao. spric kit se nanosi pistoljem sa malo jacom diznom posto ide u guscem odnosu. a obradjujem prvo na suvo kruznom slajfericom i papirom od 180-320 a posle poliranjem vodobrusnim sa 400-600 granulacijom. skupa auta se rade sa jos oho ho premaza i smirglanja ali vecinom se to isto moze odraditi i sa ovim materijalom .obicno imam posle spric kita jos jedan akrilni u tubi jako fin kit kojim se upune sve neravnine i najsitnije i rupice. kad to sve obradim jos jedan sloj spric kita i obrada i bude ko staklo. to sam malo uprosceno objasnio al ima vremena pa cemo jos
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
evo uspeo sam konacno da otvorim sliku
dpum.jpg
[/IMG] to je nesto samo osnovno od materijala koje koristim ali vecinu kupujem kad ima vise posla da nebi propalo i pobacao kasnije. tezim uvek sto svezije da koristim i time mogucnosti nus pojava svedene na min. a boju pravim tek pred farbanje.uslikacu i vecinu alata koju koristim i koja je preostala posle lopuza i kradje prosle god.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A vidis ja sam mislio da na var i goli metal prvo ide temeljnja radi zastite od korozije pa tek onda git pa onda spricgit pa farba
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to sam zaboravio a jutros sam celu proceduru opsirnije opisao. posto lim ocistim do zdravca i isecem sve sto je iole lose sledi zakrpa ili deo .prvo gde ce leci zakrpa malo uteram lim da zakrpa nebi bila vislja posle. to je jako bitno jer se kitom nemoze dovesti u da kazem fabricko stanje ako je fleka starija. prilikom varenja se varovi razmicu po bar 2-3 cm i nakucavaju da nebude vislje. na vruce odmah se radi. pa opet var .posle varenja brusenje i premaz vara bojom obavezno. to radim bili kojom nitro ili brzosusivom na nitro bazi da sto pre osusi.ako se ostavi i uhvati korozija varove a za to nekad je dovoljno i par sati ode mast u propast. zato uvek sto danas izvarim i obrusim i predjem bojom. e sad kad se treba kitovati uvek se mora izbrusiti ovlas svud gde se kituje i oko fleke bar 5cm .kit najbolje hvata za lim i sto grublju povrsinu. preko boje koja bar nije ismirglana ili antirosta ima tendenciju spadanja ili ljuscenja ili u toku smirglanja ili kasnije.ako radis sa antirostom pa mislis tu kitovati pre toga roto cetku i dobro izrotiraj i prebrisi nitro razredjivacem.ili bar benzinom cistim
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Belaja sa antirostom sam imao hiljadu puta. Npr na motoru koji je radjen prije 4 godine mi se jako lako na nekim djelovima obija farba...islo je smirglanje komplet motora do metala pa antirost pa temeljnja pa zavrsna.

Stvar je valjda u tome sto antirostu treba stvarno dati dosta vremena da odreaguje da sva kiselina nestane. na nekim mjestima ostane tamno crno ili teget svjetlo plavo e ta mjesta kad se stavi temeljna tu drzi hiljadu godina bez hrdje. na drugim mjestima se pojavi bjeli prah to treba osmirglati valjda pa opet nanijeti jer ako se preko toga stavi farba hoce lako da spada farba sa metala i da hvata korozija.


Ne znam vise sta da mislim o tom veselom antirostu. imo sam stvarno super iskustva sa njim...npr blatobrani motora tretirani motor vozen po zimi kisi snijegu ledu kamenju soli...nikad ni trunke hrdje se nije pojavilo. a opet neka druga mjesta spada farba sa njega.korodira...ljustri se boja komplet...

Valjda je problem u toj vrazjoj kiselini ako se ne ukloni prije farbanja oce belaj raditi tako da se on meni nekad odlicno pokaze nekad jako lose.

dosta ljudi veli da se to treba oprati dobro toplom vodom.

E sad vica jos jedno pitanje... ciscenje vara tj lima tj farbe na sta vec se farba nova nanosi i git i sve ostalo...

primjetio sam da dosta ljudi koristi u tu svrhu nitrorazredjivac...medjutim od nekih sam cuo da je nitro razredjivac u stvari samo otapalo. znaci on mast ako je na limu samo rastopi ali ona opet ostaje tu...pa kad nitro ispari opet mastan predmet ostaje i boja lose veze za njega. I da su tu potrebna nekakva antisilikonska sredstva koja rastvaraju masti. To sam negdje nekad procitao ne sjecam se vise...


e sad...ako nemam tih vrazjih sredstava, ovdje sam gledao u par radnji nemaju, a i da imaju nesto mi se ne daje novac za to... Da li postoji neki drugi nacin da se lim i stara farba pripremi za farbanje i ocisti?

Da li je lose novovaren lim i staru farbu prije temeljne nitro boje dobro oprati vodom i npr deterdzentom za sudje ili sapunom, a zatim posusiti pa ofarbati?
 

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
Vica, ti se bavis autolimarijom ili lakiranjem? Da, postoji sredstvo za otklanjanje masti ili silikona, antisilikonski cistac, ili reiniger, naziv zavisi o proizviđacu, a s njim se operu dijelovi prije samog lakiranja, i pozeljno je mokrom krpom prati i odma suhom brisati... Postoje i specijalne antisilikonske krpe...
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
a morel kakvo sredstvo domace radionosti tu da se upotrijebi? npr sapuni i deterdzenti za pranje vesa razgradjuju masti a jeftiniji su...? ? ?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
evo sad sam tek stigao iz rodnog kraja. malo sam pomogao kolegi Savorisu da se nadje radilica pa tek sad stizem. ja se bavim svim i svacim. mehanicar autolimar i farbar i stosta jos zanata na koji me zivot uputio. sad na pitanje o masnoci nije mi jasno na koju masnocu mislite. prasina od kita i spric kita posle smirglanja na suvo se izduva i pod vodom polira vodobrusnom smirglom i to se opere . time je vec vecina masnoce skinuta. e sad kad su bolja vozila u pitanju postoji sredstvo koje sam i ja zaboravio vec kako se zove i posebne krpe ili da kazem maramice kojima se prebrise pre farbanja.to i ocisti i cisto kao prajmer pripremi sloj .ali posto je jako malo boljih vozila da se radi to radim pod pritiskom vazduha i mekom krpom koju kupim. to je nesto kao filc tanko a kupi prasinu i necistoce i sasvim je dovoljno.cak i papirne maramice ili slicno mogu posluziti. sto se tice antirosta to je ko i u svemu. ima dobre i lose osobine. za spolja izbegavam maksimalno njegovu upotrebu jer cistim na belo lim svim i svacim. te bele soli koje se javljaju su znak da se treba ponovo ocistiti i oprati pa ponoviti postupak.dokle god se tako javlja. ali kazem ocistiti to za naredne premaze je tesko jer je predvidjen vecinom da se opere vodom i sta onda time dobijem nego opet rdju. to vecinom koristim samo na nepristupacnim mestima i unutrasnjim stranama gde ih dobro izrotiram na kraju roto cetkom da se sija. da bi se ubrzao proces antirosta on se zagreje na 30-40 stepeni i nanese i cisto trljati cetkom .time razjeda brze i spira rdju. posle rotiranja obicno ga ipak izduvam vazduhom i krpom nakvasenom nitrom razredjivacem ili cistim benzinom sperem. kazem vrlo je nezgodan. zato vise koroziju cistim roto cetkama na busilicu i brusilicu. brusna ploca prvo pa ostalo dok nije potpuno cisto. hteo sam cak i peskarnicu mini da napravim za to ali posto posla je skoro nikako odustao zasad
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Aha ok. Kontam kontam.

Nego jos da pitam jednu stvar...znam dosadan sam sa pitanjima al sta da se radi :)


Znaci posle vara na svjez lim umjesto temeljne nitro boje...negdje sam citao da moze ici i nekakav cink prajmer...dal je to u spreju ili u tecnom stanju ko temeljna ne znam. uglavnom za razliku od klasicne farbe koja jednostavno veze uz metal i nedozvoljava kiseoniku da prodre sa ostalima agensima i stvara koroziju cink prajmer radi na hemijskom principu...to je valjda neka imitacija pocincanog lima :)


E sad...da li je to sredstvo dobro umjesto temeljne farbe na go lim? Ako se ne varam kada sam to citao negdje je i cak pisalo da se preko tog prajmera moze variti da ne smeta nista...
 
B

BAGERISTA

Guest
Pozdrav,vidim da se otvorila tema i oko propreme,..

Vidim da ima več onih koji su spremni podijelit znanje..:(wait):
Ima raznih načina odmaščivanja,,,,a i same pripreme,,,,ja ču dat jednu sliku s poslom kojim sa ja radio,,,od samog odmaščivanja i skidanja stare boje,,,obijasnit ču opširnije večeras,,,a evo jedna slika di je skoro spreman za špric kit...

2ibfdzl.jpg


m7b67r.jpg


mt2deo.jpg
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Bude ficek ko pista utegnut :)

Jos samo kakav abartov motorcek ubaciti ili nesto drugo do jedno 100 konja i prava zvjer
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Bagerista, jel to Fićo friško farban?
A kak zaštićuješ unutrašnjost tam gdje je dupli lim?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Uf jos jedno diskretno pitanje :)

Negdje moram ofarbati gore blatobrane haubu itd na kolima svojim. E sad...nemam kompresor niti para da ga kupim moram raditi to cetkom ili cime vec drugim.

Koju mi metodu, koji alat i koju tehniku preporucujete za rucno farbanje a da se sto manje vide one crtice linije otisci itd...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
radio sam sa alu prajmerom.to je slicno. to je bezbojna tecnost nesto da kazem kao lepak.vezuje se za aluminijum da se posle ostale boje mogu prihvatiti za njega. radio sam cinkolitnom nitro bojom. i u principu sve boje su namenske. znaci cinkolitna boja najbolje hvata za cinkovanu povrsinu a za obican lim hoce se guliti i spadati. tako i obicna za lim se ponasa na cinkovanom limu. jednostavno koristi sve za tu namenu za koju su predvidjene i nema problema. kolega bagerista daje odlican primer kako se treba ocistiti i pripremiti. samo takvu ficu sad mogu jedino kod njega na slici da vidim.jednostavno nestaju a kod nas ih u takvom stanju ni mnogo novijih vozila nema. sta da ti kazem za rucno farbanje. polozis na ravno i jedino tako bi moglo se lepse ofarbati. sad valjcicem sto glatkijim se moze ali ostaju da kazem sitne bubuljice ali je najlakse za vecu povrsinu.cetkom mozes ali prava cetka je skupa jer je od konjskog ili svinjskog repa dlaka koja se koristi a to je jako tesko naci ali najbolje su daleko.zasto neprobas napraviti kompresor od motora zamrzivaca ili frizidera pa povezi na neku bocu od bojlera ili slicno. oni sporo drukaju ali nabijaju pritisak poprilican.dovoljno ti je i 1,5 bara za manji pistolj i razredjeniju boju da bude lepo ofarbano
 
Posljednje uređivanje:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
sta sve trebam kupiti od dodataka da to napravim ako bih nabavio negdje taj bojler i motor od frizidera?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
za najprostije samo pistolj i crevo .cevcice mozes zavariti na bojleru direktno za promer creva. trebao bi jedan redukcioni ventil da redukujes pritisak na izlazu i manometar na bocu da nepukne slucajno. ali za najprostije samo boca i motor zamrzivaca. oni imaju mali protok vazduha ali veliki pritisak teraju. zato veca boca da imas zalihu vazduha pa se moze za toliko iskoristiti za manje povrsine. kad nestane vazduha sacekas malo pa opet. ja imam jeftin pistolj kinez sa regulacijom ulaznog pritiska pa tako mogu regulisati razlicite pritiske. muhanicar je negde postavio sliku cini mi se jednog rumuna kako farba daciju .to kad bi uspeo napraviti za tebe idealno.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
super bi mi bilo samo mi je belaj u trosak ulaziti za te manometre regulatore ja se u to nista ne razumijem ne znam ni kako to izgleda
 

Najnoviji postovi

Na vrh