• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

auto limarija i priprema za farbanje

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
postoji alat za tackasto zavarivanje samo sto aparat za varenje mora biti jak. cini mi se preko 300A. samo sto ni sa time se nemoze prici svud . mada izbegavam taj nacin varenja jer je podlozniji koroziji. jedino zbog lepseg izgleda i fabrickog da kazem .ali kome je to bitno na kantama od 20-30 god. ni onako se nemoze naplatiti adekvatno rad. najbitnije cvrstina pre svega jer babi klimaju noge a lickanjem ce samo malo lepsa baba biti.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Da to u vezi korozije mi niko ne odgovori na pitanje...jel uvijek radis fleke na knap ili da malo preklapa novi metal?
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Kalaj? To je meko varenje, lotanje?

S kolko bara ti farbaš? 3-4, to filter goriva odradi bez greške.
Nakon varenja aparatom, onog što svi koristimo, var odnosno spoj zakrpe i karoserije, se presvuče kalajem. To sam samo čuo da pojedinci rade na nekim naslijeđenim vozilima od djeda, nikad nisam uživo vidio.

Kompresor se gasi na 7, nemam regulacioni.....
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Nisam nikakav limar niti lakirer, ali cinanje nije uopće teško, doduše profesionalac bi potrošio manje šipki:icon_lol:. Ako se dobro pripremi podloga i nanese specijalni fluks koji u sebi ima cin u prahu, nije nemoguće niti za početnike. Međutim ima i kod tog postupka jedna velika opasnost, a to je sami fluks koji je vrlo agresivan i nerjetko ga je nemoguće potpuno odstraniti, a ako ostane negdje, uzaludan je uopće bio pokušaj igrati se i trošiti skup cin.
Primjer za one koji to nikad nisu vidli:
http://oldtimer-tv.com/oldtimer/DE/tipps-tricks/index.php?Seite=194
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Danas imaš tih kako ti zoveš "fluksa" da ostane tamo gdje ga naneseš , tko još radi s solnom kiselinom .
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Solnom kiselinom i kalajem se vise ni hladnjak na traktoru ne vari.Pasta +zica i var bude perfektan.
l5lq.jpg

lgew.jpg
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to sa kalajem sam jednom video na starom audiju 80 kocki. u svajcarskoj radili zadnje rubove kalajem .to je ekstra uradjeno da se sastav nije poznao.kao izkitovano ,ali opet istrulilo.ja ko pravi da izbrusim a ono samo nesto lepi i maze za plocu. dok se nisam raspametio i stao da vidim sta se desava a ono sloj kalaja sigurnih 5mm na mestima. grubo kitovanje uradjeno kalajem i obradjeno ko zna cime, nekim turpijama ili ko zna cime. tad sam prvi put se sreo da se tako radi ali ni dan danas mi nije bas jasno kako je to odradjeno. radim sa kalajem svasta ali onako ........skidam im kapu. sto se tice zakrpa napisao sam da novu zakrpu pravim skoro na meru samo par milimetara vecu da preklopi
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Nisam ni mislio na solnu, ali fluksevi ovi ili oni, sastoje se od soli, koje kak god okrenemo su agresivne, na kraju to im je i namjena:icon_pray:. Ali kad uđe kapilarnim djelovanjem u neki raspor/preklop, e to onda nije dobro:icon_e_sad:. Inače cinom se mogu modelirati slojevi praktički koliko god debeli, a drže jako dobro, praktički se oblikuju kao i kitovi.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Na haubi od TV-a sam probao sa kalajom cisto od radoznalosti i nije bas lako kao sto izgleda
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=BzGZZJZSZ9Y[/YT]
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam kupio mali kompresor na akciji za 800kn i ima regulator na sebi.
1.5kw motort i super je za lakiranje, ispuhivanje i pumpanje guma.
Profi pistolju je dovoljno od 2-2.5bara.
Hobi pistoljima treba nesto vise tlaka od 3.5-4 da bi ljepo rasprsival i radil maglu.






screenshot tool
Sutra cu slikat pistolje za lakiranje kod sogora,profi naravno,svaki dan rade i rade na 2.2bara.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
nego majstori...kako srediti da se fiber kit onaj vlaknasti zeleni sto bolje zalijepi za metral. desi mi se cesto da mi otpadne da ne drzi dobro za lim tj za temeljnu koja je poreko varewnog lima isla. pogotovo mi se to desava na coskovima gdje se lim zavrsava pa tu se pojavi zazor izmedju lima i kita i otpada
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,803
Ja mislim da nejde temeljna na lim.
Lim treba dobro nahrapaviti pa se onda kit ima za kaj vloviti.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ja gdje god sam na autima nailazio na kit direktno na go metal stavljan tu je gore sve fino lijepo iznad kita i farbe izgledalo a doler ispod toga svega je bilo hrdje i trulog metala na tone.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
najbitnije je ocistiti lim na belo bez rdje. mozes i nitro temeljnom preci ali pre kitovanja se mora izbrusiti vecina povrsine da bude hrapava. kit po pravilu ide na metal. a oko ivica moras skroz skinuti i deo stare boje oko fleke dokle se mora kitovati.nitro temeljna drzi da neizrdjaju fleke dok se nezavrsi sa varenjem .uvek sve izvarim pa posle kitujem. jedino ako ima mali broj fleka ali u varove obavezno nalijem bojom pa posle brusnem
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
a to sto je ispog kita ima korozije i rdje na tone to je svud pojava posle fuser majstora. neociste uopste korozirala mesta na belo nego izkituju preko i drzi dok drzi. cim se pocnu sklobutovi pojavljivati plicici ili napukline znaj sta te ceka. meni je proletos presela jedna vw djeta koju je teski idiot radio.preko 5kg kita sam nabacio i oslajfao da lici na nesto. a upravo se to desilo da uopste nije ni ispeglan lim a kamo li ociscen. fasader uzme fanglu i mistriju ili lopatu i nabaca a posle ko bude radio nagraba. takve poslove uopste neprimam ali posto mi je dobar drug prihvatio sam da ga spasem da mu roditelji neprebacuju na losoj kupovini. dosta je i meni gutanja prasine i korozije za badava
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
liVica,jel kad radis zakrpu na limu na autu dali falcas rub lima na autu di dode zakrpa?
Evo koja slika sata pistolja kod sogora.












Na ovom digitalnom ulaz zraka u pistolj mora biti konstantan na 6bara,dok je pistolj nastelan na 2bara da bi radil perfektno,dok kod ovih drugih je dovoljan 4bara i stelaju se na 2.5-3bara.
Sata je njemacka marka i cjena im se krece od oko 2000kn na dalje.
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nisam siguran dal sam razumeo pitanje. lim gde ce fleka doci malo klestima ili cekicem nakucam unutra da fleku kad stavim dodje ravno . falcovanje je nesto drugo a to je spajanje limova zakivanjem. radim savijanje lima rucnim alatom koji sam napravio za manje fleke gde je potrebno saviti pod uglom e sad ako si na to mislio pod falc onda je to to. Sata je jedna od najboljih pistolja za farbanje. radio sam sa nekoliko ali bar kod nas je to dosta skuplje. ja nisam video Satu ispod 500eur.imam jednu Satu koju sam kupio polovnu ako uspem da je sredim .imao sam stari Sprio pistolj koji je kopija nekog starijeg modela sate. jako lepo je radio al ga braca ukradose. kupio sam nov Sprio ali ni dovikao onom starom nije.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da dobro si razumio,znaci zapigas ga sa kljestima i komad koji stavljas mora dociu ravninu lima na autu,dali moze malo dublje doc pa da se pokita sve ako je manja fleka u pitanju?
Dali imas sliku tih kljesta i dali ih ima za kupiti?
Varenje radis tocku po tocku ili?
I dali hladis var cime?
Da sata je super i stvarno odradi posao super i traje godinama,sogor mislim da je platio ovaj sa digitalnim oko 5000kn.
 

Najnoviji postovi

Na vrh