• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

auto limarija i priprema za farbanje

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
u tome i jeste zezancija.mogu ja slikati jer sam i ja na veliki kompresor kupio taj reducir ventil.imam i rislag .da bar imas nekakav kompresor pa da ti se isplati to pa u redu ali ovako ...... nije to skupo previse sad oko 30-40 eurtaj reducir ventil i pistolj za farbanje 25eur.zato i kazem ako imas kakav stari motor i bocu da lako napravis za privremeno. da smo blize dobio bi oboje gratis .imam i jedno i drugo i bacio u otpad jos 3 motor kompresora od zamrzivaca.ako se setim jos cega javim.a slikacu pistolj i ventile .sad moram ici nesto frezovati da zaradim leba inace me zena za gusu ce udavi
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Samo radi roka dok u masini ima duse :)

Nego bolan sta sad frezas bogte ovdje kod nas je sezona frezanja odavno prosla...sad jos malo prolazi i sezona drva, a sjeno smo odavno zavrsili.
Mene drva neki dan polomila. 11 kultivatorskih prikolica. prepunih. ne znam vise jel vise krepo traktor od obrtaja arnjevi i rude od tereta il ja od tovarenja panjeva :)
Al prezivili smo nekako svi :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Negdje moram ofarbati gore blatobrane haubu itd na kolima svojim. E sad...nemam kompresor niti para da ga kupim moram raditi to cetkom ili cime vec drugim.
Ako neko ima na traktoru kompresor može poslužiti.
Ili kakva veča zračnica i nafilaš ju na benziskoj i evo spremnika.
Ili cjeli kotač traktorski.
Ili boca kisika.
Sa kompresorom od frižidera nebuš farbal, sa njim možeš napuniti neki spremnik ali mora biti veliki, kao naprimer traktorska guma pa dok ti jednu isprazniš druga se u međuvremenu pumpa i tak u krug.


Nego na koji način odvajate nečistoče koje su u kompresorskom spremniku?
Za odvajač kondenzata znam i nisam baš zadovoljan jer zadržava vodu, a ostalo smeče baš i ne.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Filter zraka od kamiona ;) ili filter zraka od uljnog filtera motora (naravno, novi).
5...6 bari drži, a trebaš 2...4 za farbanje.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Ja uglavnom skidam masnoću i nataloženu prljavštinu dimer deterdžentom
Mene takođe zanima kako zaštititi ispod zakrpe, tamo gdje je dupli lim, ja razrijedim temeljnu i natopim nek se uvuče kolko može, ali to je opet..... :icon_e_confused:

@apokaprus raspitaj se ima li neka trgovina u kojoj prave sprej, izmiješa boju kakva tebi odgovara za auto i zapakuje u sprej, tvoje je samo da pripremiš i ofarbaš
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Samo radi roka dok u masini ima duse :)

Nego bolan sta sad frezas bogte ovdje kod nas je sezona frezanja odavno prosla...sad jos malo prolazi i sezona drva, a sjeno smo odavno zavrsili.
Mene drva neki dan polomila. 11 kultivatorskih prikolica. prepunih. ne znam vise jel vise krepo traktor od obrtaja arnjevi i rude od tereta il ja od tovarenja panjeva :)
Al prezivili smo nekako svi :)
sad se seje luk za prolece. srebrenjak luk a mladi cupamo i sredjujemo u zavisnosti od vremena od februara do maja i tad obicno zavrsava. tako da se mora spremiti za leje. a imam ga dosta oko 500kg posejali i jos 300 za prodaju. sto se tice duplog lima ja sve isecam do zdravca i fleka. tako da duplog nema. ako treba prag ili slicno zastititi onda iznutra izbusim par rupa od 14mm na nekih 20cm razmaka i pistoljem za zastitu uduvam. imaju i boce sa parafinom i cevcicom pod pritiskom za te stvari pa kroz gumane cepove se ubacuje cevcica koja vitla u krug i rasprskuje. ali skupo pa retko to radim.sto se tice filtera za kompresor imam taloznik i nisam ni ja zadovoljan time. jos jedan problem se pojavljuje pogotovu na hladnijem vremenu a to je da i crevo orosi iznutra.na kompresoru obavezno dobro izluftiram bocu pre farbanja na donjem vijku. ali vijak uvek ostavim malo otpusen tako da vecina kondenzata tu izadje i najvise necistoca. pre sam imao napravljen filter.od vladimirca kuciste filtera za naftu. ubacivao sam vatu i onda ulozak nedozvoljava da ona ode u creva. sve u vati je ostajalo i samo nju menjam cesce. ali braca i to ukradose tako da cu moratii ponovo napraviti.
 
Posljednje uređivanje:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
a reci mi fleke kad radis jel ides tacno na mjeru rupe ili da se malo preklapa lim radi lakseg varenja?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
samo koliko se preklope. par milimetara. lakse zaidje boja i zastita kad nema mnogo viska. radim i pocincanim limom e to je bog. samo trovanje uh.
 
B

BAGERISTA

Guest
Bude ficek ko pista utegnut :)

Jos samo kakav abartov motorcek ubaciti ili nesto drugo do jedno 100 konja i prava zvjer

Evo šesta godina da je napravljen,....za sad zadovoljan.htio sam ga u originalu od 78,,,,i to je od svega do boje,jedino sam maglenke i vanjski retrovizor dodao..

212679w.jpg


2hpj689.jpg


9892d5.jpg


15prhx0.jpg


28vcaw1.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Filter zraka od kamiona ;) ili filter zraka od uljnog filtera motora (naravno, novi).
5...6 bari drži, a trebaš 2...4 za farbanje.
Nisam ni sumnjal da ti neznaš, pitanje je bilo usmjereno više za ove "lakirere".
Filter goriva od golfa 2 je :icon_pidu::icon_pidu:
Usput, ono ti je odrađeno, prva ruka :icon_wink:

Pravi popravak je kad nema duplog lima
Pošteno, ali problem je kaj kad potegneš "puni" var dolazi do deformacije lima i potrebno je puno kitati, a i takvim načinom varenja se mjenja struktura materijala (pregori) pa prije počne na takvim mjestima probijati hrđa. Zato se i vari točkasto, a i preporuča kod takvih poslova koristiti klješta za bušenje rupa u svrhu punktiranja koja istovremeno mogu i zapertlati rub (savinuti ga da bi se lakše dobila ravnina radi kitanja).
Nešto slično ovome.


1964.jpg
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to sam radio u servisu sa tim klestima .dobre prednosti ima ali kad je sve ravno i kako treba .ali kakvu limariju zamensku sad rade ni bog je nemoze lepo uklopiti. kad se lepo uklapa busilicom i 4mm burgijom ih izbusim i mir. ali retko uspeva jer sve najeftinije smece od zamenske limarije donose. teska mala privreda .cak ni mere neodgovaraju a kamo li oblik. a druga stvar. karoserije vozila su samonosece i retko gde se sme variti pun var. od naprezanja uvek onda puca kraj vara. lim mora malo da radi izmedju varova i tako podnosi opterecenja
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Djelovi limarije (govorim o novijim automobilima) se kupuju na auto otpadu, moraju na sebi imati "žig" da su orginal i po mogučnosti da nije lupano i pripasivano, onda to paše u šaraf.
Zamjenska limarija fula za pol, a ponekad i cjelu rupu i zahtjeva podlaganje i prilagođavanje da bi se poštelali luftovi. To je muka isusova.

Na starijim ragama (kakvu i sam vozim) je ionak svejedno. Rage koje trebaju klješta za punktiranje se ne isplati popravljati.
Jedino ako imaju sentimentalnu vrednost.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Koliki pritisak uopšte trpe filteri ulja i goriva? Jeli neko probao zaštitu varova kalajem?

Moje mišljenje je da popravljanje hrđave limarije je besmisleno i nemoguće je odradit da zadovolji sve kriterije; zaštite golog lima, problema deformacije lima, pregrijevanja, puni var ili tačkasto, izgubi oblik, izgubi dimenziju.......Doduše svima je to manje više jasno, ali kad se nema za bolje ili za varijantu mijenjaj auto e onda može i struganje hrđe, i kojekakve zaštite......
Naravno sentimentalna vrijednost opravdava ovakve popravke.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Kalaj? To je meko varenje, lotanje?

S kolko bara ti farbaš? 3-4, to filter goriva odradi bez greške.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Kalaj=kositar
mi bi po domaći rekli lot-cin.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
To je posel za prave mahere i svaka čast onome ko se toga posla primi, to je isplativo na muzejskim primjercima.
Nisam delal nikad ali sam jednom prilikom bil blizu meštra koji je to delal.

Za normalan puk i njihove rage je dovoljan kit s vlaknima iznutra i izvana i penzl s nitro razređivačom da se malo taj kit različi.
Ako se koristi roving ni pleha netreba, a tvrdo ko kost, jedino je malo sigurnost vožnje u tome upitna.
Na to gore bodi i mir par let i onda tak još jedanput, a onda otpis
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Za obican puk koji voli sfusarit na limariji komad lima, popnitne i kit s vlaknima i nadebelo penzlom pofarbat ma ko novo je :(happy)::(happy):
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
E ta klijesta su super stvar. Imaju cak i da se kupe pneumatska ali je dosta skuplje. imaju 2 opcije jedna savija lim druga busi rupu.

to je predvidjeno za varenje takozvanom plug weld metodom ili rossete welding. To je otprilike nekakva imitacija tackastog zavarivanja koje se radi u fabrici tj automobilskoj industriji. Imitaciju mi koji nemamo fabriku i spot zavarivace radimo sa mig mag tig elektrolucnim metodama :)


E sad...ima tu i jedna fora...ako je lim dosta tanak pa hoce progorit cak i na ekstra malim amperazama onda se materijali samo preklope ne busi se rupa. i tamo gdje je trebala biti rupa tu oparis tackasti var. malo se duze zadrzi da provari fino i to je to...posle kad se obrusi ni majka rodjena od auta ne bi poznala da je tu vareno...a ako se sa malo iskustva i strpljenja to odradi var drzi isto jako kao i rossete weld ili spot zavarivanje fabricko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh