• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Ma kakav j...ni čok na vw dizelu??? Iako je pretkomorni, nije to 533, pa da ima leptir na usisnoj grani (makar ni on nema čok).
To je fantomska ručka, kak bi Puknuti rekel, koja s čokom nema nikakve veze, baš kak ni dizel.
 

Matek89

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
149
hehe ;) sad sam nabavio nekakvu dvojku i pitao se čemu to služi....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Na mojoj dvojci je kad sam povukel tu ručicu ler gas porasel za 150okretaja.
Motor je bil 1.6D 1991god.
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
Ma kakav j...ni čok na vw dizelu??? Iako je pretkomorni, nije to 533, pa da ima leptir na usisnoj grani (makar ni on nema čok).
To je fantomska ručka, kak bi Puknuti rekel, koja s čokom nema nikakve veze, baš kak ni dizel.


ajd onda molim objasnite nam što je čok? i čemu služi?

u novijim automobilima je automatski, i pali se kad su niže temperature da podigne ler gas i uključen je sve dok se mašina ne zagrije na određenu temperaturu. po zimi kad su niske temperature golf dizel se trese ko blatobran od malog IMT-a dok mašina ne dođe na radnu temperaturu. i zato služi ta ručkica ili čok. kad ju povučeš poraste ler gas i auto ne trese toliko a i mašina se brže grije, dok se zagrije mašina vratiš ručkicu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Znaš li ti uopće kaj je čok i kaj radi?
I postoji samo na benzincu, s fergazerom.

To more biti nekoliko stvari:
- podizanje granice ler-gasa
- varijator faze (mijenja kut predubrizgavanja, za olakšano paljenje)
- povećanje količine startnog punjenja (gumb na Zetoru)
- kombinacija nečega ili svega od navedenog.

Vw ne poznam da bi mogel točno reći.
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
ok, možda to nije čok po definiciji, ali svi tu ručkicu zovu čok i ta ručkica podiže ler gas
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
To je ono sto ti cujes, a prvenstveno uranjuje trenutak ubrizgavanja.
Izraz "cok" je relikt iz vremena kad smo morali povecati udio goriva u smjesi. A to se kod motora sa rasplinjacem moglo postici "gusenjem" usisa i time povecanje potlaka u venturiju.
Eng. Choke=gusenje
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
To je ono sto ti cujes, a prvenstveno uranjuje trenutak ubrizgavanja.
Izraz "cok" je relikt iz vremena kad smo morali povecati udio goriva u smjesi. A to se kod motora sa rasplinjacem moglo postici "gusenjem" usisa i time povecanje potlaka u venturiju.
Eng. Choke=gusenje

evo, lijepo objašnjeno; mijenja "kut" ubrizgavanja i povečava količinu ubrizganog goriva...

na 1.6D je to ručno mogao vozač rješavat, svi noviji rade na istom principu samo im računalo samo određuje na osnovu temperature zraka, goriva i rashadne tekučine određuje kolko goriva, u kojem trenutku ubrizgat...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,314
I benzincu i dizlu kad ga povučeš u vožnji nejde ništ bolje, znači ne daje veču količinu goriva
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
lada mojeg bratiča nije išla ako nisi povukao čok 1 cm ..s 1 cm čoka je gužvala asfalt
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod večine Ladi je bilo tak problem je riješaval dupliSolex razlika snaga potrošnja i rad motora sve u plusu .:icon_razz:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,314
I ja sam u firmi vozil Lajku, 20 litri je potrošnja bila, a onda su me lopovi hteli prekontrolirati i uvalili mi dišu da ga vozim na službeno putovanje.
Tankštela i čoka samo malo....
Potrošnja je drastično porasla na 25, diša je moral iz svog novčanika tankati jer na blagajni nisu dost isplatili za gorivo :(giggle):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,314
dva posta gore si napisal da nejde više goriva :lol:

s045.gif
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zato ko vozi vladu Nivu nezna za ove navedene probleme,plin,baenzin,paljenje,cok...a radi ko vurica
 

Najnoviji postovi

Na vrh