• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,702
Ja nisam već dosta vremena mijenjao ulje, a nisam ga ni provjeravao (možda ga ni nema), morao bi ga barem kontrolirati. Da nema slučajno više benzina u karteru nego ulja.
Dobro ste me podsjetili.
Mazde dizeli i dok su novi povećavaju količinu ulja u karteru,(nisam siguran za ove od 2012na dalje dal je isto)te kad količina ulja na mjeraču dosegne graničnu vrijednost mjenjaš ulje,pojedinci kojima je to smješno poput tebe mjenjaju i motor.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Kako god. Ne dam 2600kn za mali servis u ovlaštenom da me netko pravi idiotom. Svaka čast svakome, ali od mene ovlašteni servis nikada, ali baš nikada neće dobiti niti jedne jedine kune. Cijene su im nenormalno visoke za usluge koje svaki malo bolji seoski majstor može odraditi. Nebu mene ni'ko jebal. Naplatiš mi sve to uz toliki interval, a ja još moram svako malo gledat jel fali ulja i po potrebi sam ispirivat filtere itd... Ne gospodo, ne moram, jer nisam idiot. Nije se jednom desilo da ljudi koji ne mogu proći tehnički pregled održavaju vozilo u ovlaštenom, jer kako kažu, filter zraka se mjenja po potrebi, a ne po režimu. Tako je i ovdje slučaj, auto dimi kad ga upregneš pošteno, kad sam izvadio filter imam šta i vidjeti. 2015. g. Pun prašine i lišća. No dobro, neću kakati po ovlaštenom servisu, jer svi kažu da su auti održavani u ovlaštenom i knjižicom vrijedniji i pouzdaniji.

Čitao sam malo servisnu knjižicu i popratne račune; kruva ti medenog, pa sutra cu dignit kredu i šišati ljude. Otvorit ovlaštene servise za seljake sa VW i BMW vozilima jer se to sada valjda najviše i uvozi. Uposlit par Bukvi sa više snage nego pameti i ajmo Đurđa.

A glede ulja ipak više dijelim mišljenje s Muhačem. Ali ti standardi za ulja su mi ipak malo presumnjivi...
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Auto koji sam kupio polovni stari vlasnik održavao isključivo u ovlaštenom. Nekidan idem pregledat svjećice kad one se skoro bez ključa daju odvrnut. Tako da ovlašteni nije bas neka garancija... Također nedavno skidao zaštitu ispod motora, vidim masno nešta. Filter ulja sam uspio rukom zategnut skoro pola kruga još. (al nije u ovlaštenom mijenjano nego kod lokalnog mehaničara...). Odsad sve što mogu sam radim sam...
 

Kawah123

Novi član
Tu od
9 Velj 2017
Poruka
28
Sulfatni pepeo kao glavni nusprodukt izgaranja motornih ulja nitko ne spominje .O talogu na dnu karteru ,začepljenim i nedovoljno prohodnim uljnim kanalima nitko niti riječi ,o talogu ispod ventil deklova radi neredovite izmjene ulja i njegovog filtera niti slova.A o kvaliteti baznih ulja i pripadajućim aditivima neću trošiti riječi jer to nikoga previše ne boli ,tako dugo dok ne počnu problemi , a i onda je sve drugo krivo. Čistoća unutarnjeg dijela motora je mnogima nebitna kao i higijena kabine ,svejedno ak se od straha bojiš da ti ispod tepiha ne iskoči neki dobronamjerni glodavac.:cool:
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
E sad, da su trgovci pošteni i svi srevisi za popratne stvari oko automobila, krajnjeg kupca bi trebao boliti džon za auto. Dođe od točke A do točke B, jednom mjesečno plati čišćenje, servis bi trebao odraditi sve po P.S.u za normalne novce i to je to, ali, nit su servisi pošteni, nit ljudi drže do avog auta.

Ja kao krajnji potrošač ne trebam znati kakvo ulje ide u automobil, ajd to bi trebalo znati za ne daj boze, ali, kakav filter ide, kako se mjenja, sta sve ide u ulje, kakvi aditivi, pepeo, i ostale pizdarije. Ali to je paralelni svemir.

Mi balkanci smo vrsta za sebe. Znamo sve, os gradevinu, os vrata opraviti i ugraditi, mehaniku, poljoprivredu, voznju, kosnju, drva, ma sve. U nirnalnom svijetu se netko skoluje da bude to i to i on je samo to, a kod nas su svi sve...

Pa tako i mi koji ovdje seremo,ne proizvodimo to ulje, al sve o njemu znamo... A znamo samo sta vidimo na googleu i onda seremo kak smo pametni, ada nam nema googlea, ne bi znali dupe obrisati.
 

Kawah123

Novi član
Tu od
9 Velj 2017
Poruka
28
Ma štima sve to što veliš,ne trebamo biti atomski fizičari,ali niti papci koji samo gutaju marketinške fore . Potrebno je malo se i educirati,pa onda što ispravnije odlučiti . Ne treba ići za onim netko je rekao ili Meho preporuča ovo ili ono .A i zašto da za par kuna razlike u cijeni riskiram havariju na bilo kojem stroju.Evo ,nepristrano : dvadesetak godina koristim dodatak ulju u obliku aditiva ,renomiranog proizvođača da ga ne spominjem.I u traktoru iu automobilu kao i u dvotaktnim strojevima isto kao iu četverotaktnim.Od pomoći je sigurno,jer da nije već odavno su neki djelovi podložni habanju trebali otkazati poslušnost ,a evo nisu .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,576
Kawač, rekel si bitno, no to očito nitko ne shvaća ozbiljno.

Airbox, podcjenjuješ znanje ljudi.
Mi ne valjamo doma, zbog takvog stava, a vani se to univerzalno znanje itekak cijeni, jer oni to uglavnom nemaju.
Da nismo takvi, bili bi kruha gladni, jer kad u ovoj zemlji "specijalizirani" ostane bez posla, onda može jedino posel iskati u tuđoj zemlji. Sila nas je natjerala da budemo univerzalni.
Specijalizacija je dobra za firme, ali je loša za pojedinca.
Radim za strane firme već 20-tak godina i tam nem čovjeka koji može odgovoriti na par konkretnih pitanja.

Ako netko ima volje i znanje stečeno preko Interneta nekaj vrijedi.
Svakak bolje nego biti nezainteresirani tutlek.

Oni koji misle da su samo rukama stekli znanje, jako se varaju. Imaju samo iskustvo, a znanje je ipak malo širi pojam.
Da se razumijemo, cijenim iskustvo ali nikako ne podcjenjujem znanje.
Iskustvo govori kako, a znanje odgovara na pitanje zašto. To su dva različita pojma.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,932
Ma da.
Zašto mjenjati naprimjer ulje, zato jer tako piše u knjigama i na intetnetu.
A kako, e za to pitanje pitaj iskusne jer ovi kaj imaju znanje nemaju odgovora jer nisu iskusni a to u uputama ne piše
🤭 🤭
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Općenito u svim raspravama svi nešto izvlačimo iz konteksta i samo se svi tražimo u pročitanom, nebi li natjerali vodu na naš mlin, odnosno fiktivno "pobjedili" u raspravi, odnosno, najtočnije, nahranili taj sve-žderući ego.

Moj post gore je krivo shvaćen, pomalo istinit - pomalo sarkastičan i s notom humora.

Ako ćemo iznositi mišljenje, ono pravo... Po meni, svatko tko posjeduje automobil mora znati osnove. Ta vrag mu mamu jebi, moja žena bolje vozi, a i više se razumije nego neke moje kolege, a sve zato što ima volje poslušati savjet i pita kada ju nešto zanima dok ja šarafam. A prvu stvar koju je dobila, zadatak kada je položila da samostalno nabaci zimski set na auto, da ne bude budala koja negdje stoji i čeka nekoga, pogotovo ako joj se takvo sranje desi na putu za njivu ili u nekoj pripizdini gdje auto prođe svakih 3 sata. Možda stereotipno, ali moja žena neće biti napirlitana kokoš koja se mora dupetit i raskopčavat gumbe, da joj neka "dobra duša" pomogne.

Ako voziš, a to je privilegija, a ne pravo, o da brate znaj osnove i osnove samopomoći u svakom trenutku.

Apropo specijalizacija i nas univerzalaca, tu se kolega ZJ malo zahebao što se moga mišljenja tiče. Gdje bih ja prvi bio da se moja raga kvari, a ja svako malo čekam nekoga da mi dođe popraviti traktor ili auto jer ja ništa ne znam? Em me odere na dijelovima, em ruke, em te zajebe i tako dalje... Naši mehaničari, pa i samouki se cijene više nego debilčići po brzim servisima, što ako mu dođe auto sa šarafom na karteru M12 on ne zna kako da promijeni ulje jer je on navikao na šarafe M10.

Ne treba baš sve uzeti zdravo za gotovo.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Kakva su iskustva sa BMW 530 xd e 60?
Imam jednog u ponudi da uzmem za dug, a i treba mi neko takvo auto za vozikanja.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,363
A šta reći? Šestak, još xdrive...
Skuplje održavanje, ali u principu dobar auto i po meni trenutno malo preskup...
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Neko vrijeme sam razmišljao jesam li toliko zahrđao ili ne, ali više uopće ne mogu razlikovat novije audije, svi su mi isti stvarno
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jedan dobar prijatelj kupuje auto C segmenta (za 25-30 k km godišnje). Na raspolaganju ima do 13 000 E. Volio bi da nema više od 100 000 km i da nije staririji od 3, max 4 godine. Kaj preporučujete? Kupnja kod nas ili u Njemačkoj)?

Riješeno. Odlučil se za Megana, 1,5 dci, 81 kW, 2017. godište, 65k km. Kakav se bu pokazal to se tek treba vidjeti. Izgleda lijepo - ko novi. ;)
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
imam problem na pezou 206... naime svirena cas radi cas ne, kad upalim svijetla svirena uopste ne radi, ugasim ih proradi... ista sit je sa zmigavcima, stavim lijevi on radi tri puta onda stane, moram da rucicu pretisnem... duga svijetla kad upalim samo 5sek rade pa se ugase ...zna li neko sta je problem?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Problem ti je u tom prekidaču (svjetla, žmigavci, uključivanje svjetala), treba ga promjeniti kompletnoga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh