• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balirke za kvadratne bale , opća rasprava

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
A što bi se vezao za neku marku, neka gleda šta je najmanje potrošeno, ja kad sam kupovao gledao sam NH 930, nije bila u lošem stanju, i na kraju sam uzeo DF HD 380 sa RS 6000 vezačima, ide kao zmaj....
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,383
Aca to obicno tako bude. Ja kad sam uzimao drugu balirku iskljucivo sam trazio Welger ap 42,a na kraju uzeo ap 52
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
A što bi se vezao za neku marku, neka gleda šta je najmanje potrošeno, ja kad sam kupovao gledao sam NH 930, nije bila u lošem stanju, i na kraju sam uzeo DF HD 380 sa RS 6000 vezačima, ide kao zmaj....

Pa danas vecinom svi gledaju welgera, mada ima dosta bolji presa, a NH 930 ako je u dobrom stanju ima da ide ko zmaj, to je dost velika presa a ima RS vezac ko i DF.
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Našao sam slike od NH 930, stvarno je velika presa, ali je bila u dosta lošem stanju, moralo je malo da se poradi, ali i cena je bila oko 1 900 € ako se dobro sećam.



A onda nam taj isti prodavac pokaže u radionici DF, taman je počeo da je šmirgla i sprema za farbanja, ja je kupio za 2 300 €.



I oko nje smo morali da poradimo, prvo smo zamenili sve lagere na klipu i stavili smo od Sipme Z-224 (jeftinije). Prebiksnovali zubčanik paljenja i malo probijali neke mazalice i razradili još neke sitnice...
Za sada služi odlično, nema zamerke, vredi svaki €.. :)
 

dzanam

Novi član
Tu od
31 Pro 2014
Poruka
7
razmisljao sam o new hollandu, nisam se iskljucivo vezao za marku, i danas sam kupio sgorbati 181, ne znam puno ni o njima kao ni o drugima, al sam kupio od covjeka od kojeg sam prethodno kupio nekoliko masina i zadovoljan sam (imam povjerenje u covjeka). Tek je uvezena, a i cijena je bila znatno manja od planiranog budzeta, tako da..
Ako imate neka iskustva s njima pisite..
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Gdje si je uzeo ako nije tajna, posto sam i ja blizu, komsije smo:), nek je sa srecom i da dobro sluzi
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Ciro, hvala, ali kupio sam je prošle godine nego sam samo hteo da pokažem kako ne valja da se beže za jednu marku, a rol balirku nisam planirao u nekoj bliskoj budućnosti.. Pre bih BigBaler :)

@dzanam, čestitam, super balirka... Bićeš prezadovoljan, ko god je ima, ima samo reči hvale...
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Uf Big Baler... Ali treba traktorcina za tako nesto... MAda je sa tim balama mnogo lakse rukovati nego sa Rolo balama....

Mada bi ja i Rolo balirku samo da vise ne tovarim rucno...
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Treba minimum 120 ks + utovarivač + mnogo para, jer jedan Big Baler u solidnom stanju nije ispod 15 000 €.. Tako da neće to kod mene brzo, družiću se sa Deutz-om još duugoo, možda mogu da je zamenim samo za MF 1839, a ako baš se nešto promeni, možda padne i neka roll..
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
nije tajna, zasto bi bila, uzeo sam kod tesnja, inace sam iz sladne, odakle si ti?

ja sam iz Babunovica, imam New Holland balirku, Sgorbati je rađena po licenci NH pa su dosta slicne
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@EMIR kupio saam NH 366 kao sam pisao oštećena. Ispod vezača sa donje strane ispod tunela imam 2 cjevčice sa mazalicama u kojima je najvjerojatnije bila osovina, ali nemam toga dijela. Dali tu možda dolazi kočnica.

@levak pokušao sam nazvati ali bez uspjeha. Čuti ćemo se.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Luka najvjerovatnije da taj nedostatak te kocnice je razlog loma igala. Najvjerovatnije da je neko nije znao uzubit lijepo pa je izbacio kocnicu jel ima sa lijeve strane gledano otpozadi, sa nosaca igala da ide kakva sipka naprijed prema traktoru ili tome dijelu?
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Luka, kocnicu moras osposobit, meni je par puta spasila igle, malo proprati kao sto rece Felix sa lijeve strane ti mora bit poluga sa nosaca igala do kocnice
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Sa nosača igala do ispod reduktora ima poluga plosnato željezo - flah. Ispod reduktora flah prolazi kroz jednu ručicu dužine oko 10 cm koja sa prednje strane ima oprugu.

Polako skidam limove kako bih majstor imao pristup svima vitalnim dijelovima, a i limove moram ravnati, krpati i bojati.

Kada okrećem reduktor lančanik ne vrti vezački aparat, tj osovinu, dok ih rukom vrtim na osovini. Pretpostavljam da je neka zaštita odradila svoju funkciju.
Što se nalazilo sa donje srtane tunela ispod vezačkog apatara gdje imam dvije mazalice i kako mi se čini da su bile dvije osovinice?

Sam je neću puštati u pogon, to neka odradi struka.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Znaci taj flag krene naprijed prilikom vezanja i cim se on oslobodi bat-malj nemoze vise proci jer udari u tu kocnicu koja je na tom federu.
Kako mislis okreces reduktor? <mozda okreces zamajaca a nema osiguraca pa zato se ne pogoni lanac. Inace trebalo bi ovako okreces zamajac lancanik se citavo vrijeme okrece na osovini dok bala ne dobije duzinu tj dok se sistem ne pokrene tad se okrece kompletna osovina i elemnti na njoj, krecu igle i aktivira se kocnica. :icon_thumright:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Polako shvaćam princip rada. Danas sam skinuo pik-ap.
Kada okrećem zamajac okreće se i lanac koji vrti lančanik vezačkog aparata ali ne okreće vezački aparat pa pitam dali na vezačkom aparatu ima kakva zaštita koja je aktivirana i isključila vezački aparat.

Bat - malj sam isključio jer se kretao oko 30 cm naprijed - nazad i blokira, najvjerojatnije zbog prljavštine.
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Pa dali okines paljenje kad okreces zamajac, kod mene ima vijak 6 mm na lancaniku od vezackog aparat kad on pukne vrit samo uprazno
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Lanac se okreće i okreće lančanik vezačkog aparata. Na lančaniku se nalazi sa vanjske strane pločica (nepravilna elipsa) koja je učvršćena za lančanik vijkom (to je vjerojatno osigurač) i to se sve zajedno vrti na osovini. Kada ručno okrećem vezački aparat vrti se i osovina ali se ne vrti ona elipsasta pločica i zupčanik.
 

Najnoviji postovi

Na vrh