• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BALIRKE ZA OKRUGLE BALE

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Možda na ove 142 stranice postoji odgovor, ali malo mi je preveč za čitanje pa bum tu postavil pitanja.
Na netu sam videl da u Italiji postoje rolo balirke za male traktore tipa AC 40 KS. Te balirke delaju male bale koje se mogu ručno tovariti.

Pošto s balirkama za kockaste bale nije moguće balirati zmalčiranu kuruznicu, može li se to s rolo balirkom?
Prodaje li netko kod nas takve male rolo balirke?
Koji je red veličine cijene?

Ispričavam se ako sam pital nekaj na kaj je već odgovoreno.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Malu rolo balirku sem videl u Istri kukuruzje može balirati . Jednu malu sam videl za prodati u Vrbovcu u ljetu ove godine . Sa Welgerom RP-12 sam baliral suho sijeno za Zetorom 3511-s i išlo bez problema .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
reko je meni majstor od kad je beliral kuruznicu na "kockastoj" balirci nikad više nije bila ona stara , od vezanje , zvukova , kobasa bala itd.


dakako postoji balirka koja može balirati otpadne šibe u vočarstvu , vinogradarstvu itd
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
Možda na ove 142 stranice postoji odgovor, ali malo mi je preveč za čitanje pa bum tu postavil pitanja.
Na netu sam videl da u Italiji postoje rolo balirke za male traktore tipa AC 40 KS. Te balirke delaju male bale koje se mogu ručno tovariti.

Pošto s balirkama za kockaste bale nije moguće balirati zmalčiranu kuruznicu, može li se to s rolo balirkom?
Prodaje li netko kod nas takve male rolo balirke?
Koji je red veličine cijene?

Ispričavam se ako sam pital nekaj na kaj je već odgovoreno.
me vidim svrhu takvih balirki kod baliranja moraš stati da veže za razliku od kockaste koja ide bez stajanja poslije ove male okrugle bale opet moraš ručno utovariti na kraju teže ih je slagati i više mjesta zauzmu

Poslano sa mog MediaPad T1 8.0 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
ali je stroj kopkatniji , ne prelazi puno širinu traktora , to je bogom dano za uske puteljke , male parcele itd
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,449
Pa imaš i ove kockaste koje ne prelaze širinu traktora, kada baliraš s njima ideš kao sa rolo.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
Pa imaš i ove kockaste koje ne prelaze širinu traktora, kada baliraš s njima ideš kao sa rolo.
nema baš puno takvih u prodaji možda sam vidio jednu ili dvije da do sada

Poslano sa mog MediaPad T1 8.0 koristeći Tapatalk
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,274
Vidio sam u Brckovljanima imt 542 kak balira sa Fiat rolobalirkom na remenje
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Glavni razlozi za malu rolo balirku su:
1. baliranje kuruznice,
2. uski putevi i brdski teren.
3. nedostatak mehanizacije za manipulaciju teškim balama.

Pri tome voditi računa da se nijedna balirka ne isplati da radi jedan dan na godinu, nego bi trebalo balirati i onima koji žele pospremiti kuruznicu za štraju.

Kad sam pital susjeda za baliranje kuruznice u kockaste bale, dobil sam odgovor da je probal i da više ni sebi to ne bu radil. Mislim da je najveći problem s iglama koje se ili zvinu ili puknu.

Sudeći po odgovorima, vrlo je vjerojatno da takva mala rolo balirka nije isplativa jer je krmu bolje balirati u kockaste bale zbog zauzimanja manje prostora.
Hvala svima koji su se uključili u raspravu.
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Kad sam prodavao presu za kockaste bale, nazvao me jedan koji ima rol balirku i treba mu jedna za kockaste, bas zbog brda.. Ima veliki problem što se okrugle mnogo kotrljaju nizbrdo.. Nije šala..
Ja mu preporučio, MF 1535, ali mu treba jeftina, a uski putevi, moja je ipak bila za ravnije terene jer je bila dugačka..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
Ja skoro ni jednu rolo balu kad baliram nemogu izbaciti kad je napunim, nego na rikverc i namještam gdje mogu izbaciti balu :).
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Jaooo pa i ti si na brdovitom terenu.. Veruj mi, kad me čovek zvao, meni smešno da puknem, a on kuka kako taman kupio rol balirku, sad mora i za kockaste, a još zelen poljoprivrednik..
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,274
Zato je dobro biti dvoje kod baliranja na brdu, jedan vozi a drugi lovi bale

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=Y5tjnGXpbpk[/YT]

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=dHNx6RjtisI[/YT]
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
Glavni razlozi za malu rolo balirku su:
1. baliranje kuruznice,
2. uski putevi i brdski teren.
3. nedostatak mehanizacije za manipulaciju teškim balama.

Pri tome voditi računa da se nijedna balirka ne isplati da radi jedan dan na godinu, nego bi trebalo balirati i onima koji žele pospremiti kuruznicu za štraju.

Kad sam pital susjeda za baliranje kuruznice u kockaste bale, dobil sam odgovor da je probal i da više ni sebi to ne bu radil. Mislim da je najveći problem s iglama koje se ili zvinu ili puknu.

Sudeći po odgovorima, vrlo je vjerojatno da takva mala rolo balirka nije isplativa jer je krmu bolje balirati u kockaste bale zbog zauzimanja manje prostora.
Hvala svima koji su se uključili u raspravu.
misliš da je lako manipulirati ovim malim okruglim balama

Poslano sa mog MediaPad T1 8.0 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Mislim da je ručno jednak kak i s kockastim ak su približno iste težine.
Meni osobno bi dobro došlo i mehanizirano punjenje kuruznice u big bag vreće. Samo da je zbijeno barem malo jače nek se može zbiti na ruke. Smatram da je zmalčirana kuruznica 5 put bolja štraja od slame.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Šta uzeti za što manje para da je u stanju raditi samo slamu ili suvu travu (sijeno). Nema potrebe za zelenom sjenažom.


Znači bitno je da je što manje para tj. da nije neka ''atraktivna'' presa a da tzadovoljava ovo dvoje jer sam čuo da neke prese nemogu raditi slamu ako je presuva.
Traže se bale manjeg ''kalibra''.

Ako je ovo pitanje preopšte zamjensko pitanje je koji pogon makar odabrati i koje vezanje , jer gledam da ima raznih pogona na remenje,valjkci,neke poprečne letve kao na prikolici za stajnjak....?
A vezanje špaga ili mreža?
 

Perhan

Član
Tu od
18 Lis 2011
Poruka
183
Kod nas komso su najjeftinije na remenje, one se lako pogone sa 50-60 ks moze se tjerati. Trazi varijabilnu da mozes praviti manje bale Ja imam Hesston-icu i radim slamu odmah iza kombajna ili para dana posle. A posle kad se osusi na suncu slama ide onda teze baliranje. Mada to opet zavisi od stanja remenja na presi.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Savo radil sam sa svakakvim prešama za manje gospodarstvo welger 12 ili DF 230 preše su na valjke fiksne komore i nema se puno za pokvariti . Imam rp-12 i radi nekih 15-tak godina . Kako kod mene nitko ne radi usluge jer je prosjek 3 traktora po kući i svaka treča ima rolo prešu , baliram zeleno i suhu slamu a zeleno u jesen kad sve remenašice i deset puta skuplje od moje starice nemogu . Nedostatak imam samo špagu (spora u omatanju) uski pikap . Traktor je IMT 560 i ima dosta snage za nju . Od svih sa kojima sam radil najlaganije se vrti i najlaganije vuče . Prešu na remene ili lance nebi kupil(rabljenu) jer jedan remen košta više nego za moju svi ležajevi i lanci . i još nemože baliral suhu slamu i jesensku kilavu masu .
 

Najnoviji postovi

Na vrh