• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bcs teško pali

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sličan, a možda i jednak problem imam ja na svojoj. Motor je mali, 5,5 kW (7,5 KS). Uglavnom pali iz prve, ali povremeno kod povlačenja konopa jednostavno zablokira. Onda pokušam polako izvlačiti konop i ide bez problema, ali je presporo da bi upalila. Nakon određenog vremena mogu potegnuti brže i onda normalno upali. Razmišljam da bi problem mogel biti u mehanizmu iz kojeg se izvlači konop. Možda nekaj u njemu zapne. Nisam ga još skinul i provjeril, ali nadam se da se bu jedanput našlo vremena i za to.
 

rajko rajko

Novi član
Tu od
18 Velj 2019
Poruka
3
Kod mene nema mehanizma za vraćanje. Gola remenica, pa namotaj i povuci.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

rajko rajko

Novi član
Tu od
18 Velj 2019
Poruka
3
Smer je dobar, i danas smo je upalili na vuču. Jedva. Medjutim, ne reaguje na gas, stalno je na maximalnom gasu. Odvojio sam motor, da bih došao do mehanizma poluga, koje su povezane sa bos pumpom. Sam mehanizam sa polugama je poprilično složen, i na ručno pomeranje uvek negde zaglavi, ili na početku ili na kraju hoda. Da li se neko razume u to, a da je voljan pomoći?

Ova poluga ima dosta lufta, možda za celu debljinu osovinice na koju naleze.
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    177.5 KB · Pregleda: 21
  • image.jpg
    image.jpg
    127.7 KB · Pregleda: 22

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Nemam pojma što te muči. Ali sijetijo si me na komšiju, koji je radijo "inovacije".Motoru Brigs na vrtnom traktorčiči je htijo podesiti veči gas. Zmrdao polugico, gdje ide u motor. Od tada, kad zapalijo, išao motor uvik na punom iber gasu. Odveo ga mehaničaru, i ovo ga koštalo 130 eur. Razlog-razšaraufao si je regulator gasa. A to nije bila njegova prva gluparija. Slično uništijo i Štorčana(prepuhnulo mu mašino).

Razmišljam da bi problem mogel biti u mehanizmu iz kojeg se izvlači konop. Možda nekaj u njemu zapne. Nisam ga još skinul i provjeril, ali nadam se da se bu jedanput našlo vremena i za to.
Možda se konop međusobno preplete. Ovo meni se događa u glavi sa laksom od trimera, pa neče van. LP kolega.

Prijatelju tako je sve isto radilo. BCS DIZEL(nije htijela upaliti). Ja skoro se ubijo, kad vukao konop.Ništa. Onda neko drugi sipa malo nafte na čepu gore u ovo rupo, i zapalilo odmah...:(
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Možda se konop međusobno preplete. Ovo meni se događa u glavi sa laksom od trimera, pa neče van. LP kolega.

Prijatelju tako je sve isto radilo. BCS DIZEL(nije htijela upaliti). Ja skoro se ubijo, kad vukao konop.Ništa. Onda neko drugi sipa malo nafte na čepu gore u ovo rupo, i zapalilo odmah...:(

Možda si u pravu za konop. To moram provjeriti, a za provjeru treba demontirati mehanizam s užetom. Zanimljivo je da kod polaganog potezanja okrene radilicu motora najmanje za jedan krug. Sabijanje zraka je presporo i normalno da ne upali. Kad potegnem brže, onda zašteka. Nakon određenog vremena se "udobrovolji", upali i normalno radi. Najviše vremena da se "udobrovolji" je trebalo nakon zimskog stajanja.
Bi li zaštekala na način kak zna motor od TV-a ako nema goriva? Ipak je to mali motor koji bi se moral bez većih problema okrenuti, jedino kaj ne bi upalila bez goriva. Jel krivo razmišljam?
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Slučajno sam tvoj problem upravo danas predočijo mome prijatelju soradniku u fabriki,koj izučijo se mehanički, pa ga život poveo u druge "vode".
On kaže, da nije što ja pričam. Da te jednostavno zabije kompresija.Jer možda ne zaokreneš remenice u kontra stranu od radne smijeri i do kompresije, da bi si omogučijo dosta veliko zaljuljanje zamajaca, a na kraju premalo sa snagom povučeš. Hladnije je, više te ubija kompresija...
A ja sam mu odgovorijo, da ti si več izskustveni siguran čovik, i dati to sigurno sve več znaš....
KAzao je, da ak bi se konop u remenici prepleo, ne bi išlo za povučt napokon zaglavljenja ni na spori način.....

NEma veze, ak ne dobije goriva. Ne smije te zbog toga momentalno zaglaviti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Palil sam ja Tomu PE 18 na uže bez problema. A ovo je ipak 2,5 put slabiji motor. Nekad zaglavi odmah na početku povlačenja, a nekad blizu konca. A kad se "udobrovolji" ide normalno bez problema. Ne znam točno kak izgleda mehanizam za povlačenje kod nje, ali vjerojatno ima neke "capice" koje izađu van okrenu radilicu. To funkcionira i kod laganog povlačenja. Razmišljam je moguće da kod brzog povlačenja nekaj zapne u samom mehanizmu. Teško da bum doznal o čemu se dela dok ne skinem cijeli mehanizam.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sličan, a možda i jednak problem imam ja na svojoj. Motor je mali, 5,5 kW (7,5 KS). Uglavnom pali iz prve, ali povremeno kod povlačenja konopa jednostavno zablokira. Onda pokušam polako izvlačiti konop i ide bez problema, ali je presporo da bi upalila. Nakon određenog vremena mogu potegnuti brže i onda normalno upali. Razmišljam da bi problem mogel biti u mehanizmu iz kojeg se izvlači konop. Možda nekaj u njemu zapne. Nisam ga još skinul i provjeril, ali nadam se da se bu jedanput našlo vremena i za to.

Problem je ponovno aktualan. Prije par dana je izvadim iz zimskog sna, potegnem špagu i upali od prve bez problema. Nakon par minuta rada je pospremim. Sutradan trebam raditi jarke za krumpir i jave se problemi kao prije godinu dana. Kad polako izvlaćim špagu ide jednom rukom, ali ne upali, a kod brzog povlaćenja žašteka i "trga ruke". Mehanizam za povlaćenje sam pregledal i on je ok. Na video klipu se vidi kaj se dogodi. Motor je Lombardini 15 LD 350.


Ako netko zna u čemu je problem, molim hitnu pomoć,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Nisam siguran, ali mislim da ti motori imaju automatski dekompresor, koji iz nekog razloga zataji. Možeš li ga tak zaljuljati da se vrne natrag do kompresije?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,489
Prva dva povlačenja dekompresor je bio aktivan, a kod trećeg povlačenja nije. Ako je moguće ručno aktivirat dekompresor.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala svima.
Uvijek kad povlačim polagano okrene se radilica bez problema.

Danas sam je izvukel na dvorište i ponovno probal. Ništa. Ostavil sam je nekoliko sati na suncu i idem ponovno probati. Prvi potez me zacukne natrag, ali iz drugog pokušaja je upalila. Ostavil sam je 20-ak minuta raditi, ugasil i ponovno upalil. Upalila je na prvi potez, ali možda s malo većim otporom nek je uobičajeno.

U cijeloj priči je najnezgodnije da nikad ne zna kad se bu problem pojavil, a obično se pojavi onda kad posel baš ne trpi odgodu. Dakle, ovim kaj je upalil, problem nije riješen, samo je odgođen. Zato bi to voljel riješiti da ne moram strepiti jel bu ili nebu.

Ako ima automatski dekompresor, onda definitivno on zafrkava.
Zna li netko gdje se taj automatski dekompresor nalazi, kak doći do njega? Možda netko ima radioničke upute za taj motor?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
mene tak lupa stara kontraštilovka...sam kaj ja imam gore svećicu, pa ju skinem, malo našpricam i razradim bez nje, i onda ruka ostane u ramenu ok... :geek:
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ako mi je što jasno sa vaše priče, onda ak je na dekompresoru i ne na sistemu za namotavanje konopa, onda treba Ivanhu demontirati svečico. I ak povuče 100 puta, ne smije ga nijednom više zablokirati, pa maka povuče na puno snago.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
MUHA,
hvala na pdf-u za 15LD350. Moral bum ga malo proučiti. Ako je dekompresorski ventil na bregastoj, treba cijeli motor raskopat da se dojde do njega.

Reider,
dizel je, nema svječice.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Onda odvrti komplet diznu i bez problema treba da se vuče konop.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kaj bum dobil otpuštanjem dizne? Potvrdu da nije do mehanizma? To znam. Maknul sam mehanizam, i izvlači se lagano kad je odvojen. Namotal špagu umjesto mehanizma i kod potezanja mi se pošteno urezala u ruku.
Logički nemre biti nikaj drugo nek neispravan automatski dekompresor.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Nisam nekvi mehaničarski stručnjak, al neznam, ni kaj točno je dekompresor. Ak je to to, što mislim, je to samo blokada jednog ventila, kojeg drži uvik otvorenog i zato možeš sa lahkočom povuč konop. KAd dođe do akretajev, on se opet oslobodi i ventil proradi. I kaj onda, ak ostaje otvoren? Ne možeš da zapališ, a konop vučeš uvik sa največom lahkočom...Ovo su moje predpostavke, izpravite me veči poznavači mehanike...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,797
@ reider, problem u tom dekompresoru može biti da prerano (motor još ne uhvati) odradi svoj posel i onda ne možeš povuči špagu i dolazi do trzaja koji može biti jako nezgodan za ruku i dovesti do ozljeda.
Znam kak to izgleda jer zbog takvog problema (na drugom tipu freze) sam bil dva dana nemočan s desnom rukom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh