• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bcs teško pali

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
A ak se može taj vrag blokirat nekako...Hm.Kod TV 826 imao je dekompresor, a tamo si ga trebao ti uključiti prije anlasovanja. Ak ga nisi, motor startavao je bez njegove pomoči. Anda taj BCS ima automatskog...??...Znači nema mogučnosti da se mu izbijegneš. MA i moja Husqvarna 555 ima mogučnost, il aj dekompresor koristiš ili ne...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
Ništ nisi dobil ako ga blokiraš jer onda opet ne možeš povuči štrik, jedino na zaljuljavanje, a i za taj zahvat moraš biti spretan.
Da bi se to izbjeglo ugrađen je dekompresor
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
PA imam ja skakavca bez toga stvarenja tehnike i možeš štartovati. A i stara BCS 127 nije toga imala. A sada nekvo malo prdalo nikako da ne možeš bez njega povuč konopa, ovo me totalno uzbunjava.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Stvar je da ne možeš zaljuljavat motor koji ima starter kao taj BCS, zaljuljavat se mogu motori (stariji ) koji imaju remenicu za namotati špagu. Okretanjem remenice u suprotnom smjeru od smjera za paljenje dok se ne osjeti otpor, onda namotati špagu. Na taj način imaš 70 % okreta na lagano i to je zalet.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
Slažem se, prvi put kad buš pri meni imal buš priliku pokazati svoju muževnost.
Samo ponesi čipse (rebrasti s paprikom) da mi škrneclin ostane za uspomenu.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Da,da. Bencinci to su obadvoji. LAgani za povuč i isto tako i lagan je stroj prema dizelu. A kad bi se počelo pričati oko starih fergazera na njima, onda mogu kazati samo "zlatni dizel"...a fergazer košta 1/3 polovne kosačice, jer trebaš uzeti novog kompletnog. 270EUR i ruka za staro 127model. A ja kosačico prodao prije 2 godine za 600 eur. Prije prodavka stajala 3 sezone, a kad bi htijo kupac doć jo gledati, nikako da radi. Tijedan dana oživljali herpetino. Popizdijo, da sam uskoro kupcu jo želijo dati za đabe, samo, da mi jo odvede izpred mojih oči.
Kod mog tetaka imala je dizelka BCS 14ks i nikakvog kompresora. PAlili na "zalet", kako kaže BRGUD. Al istina, ima ono staro veliko remenico, gdje to se može napraviti. A kod ove nove od kolege IVANHUja ne može se.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
iwanho, ti si lepe kupi anlasera za tu frezu, nije to više za tebe tak palit... :ppozdrav:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Može se ljuljati, samo to treba delati na kraju špage.
Jedini je problem ak se špaga ne da izvući prvi put do kraja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
DARIJUS,
onda bu teža elektrika od mtk. :D

ZJ,
uvijek se da polagano izvuči do kraja. Ajko malo zapne, popusti se par put i ide do kraja.
Koliko kod ljuljanja pustiti špagu unutra i kak osjetiti u kojem sam taktu?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Bez obzira na dekompresor, osjeti se radni takt, jer boš pumpa malo "prikoči".
Izbroji koliko put okrene kad se izvlači cijela špaga. Vjerujem da nemreš pogriješiti ak počneš negdje oko polovice špage.
I benzince s poteznim starterom uvijek palim s djelomično izvučenom špagom, jer ako trzne natrag, ručka jako lupi u starter.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
Može se ljuljati, samo to treba delati na kraju špage.
Jedini je problem ak se špaga ne da izvući prvi put do kraja.
A kak, daj to malo razloži. Pošto nema kompresije koja bi motor okrenula unazad?

Bez obzira na dekompresor, osjeti se radni takt, jer boš pumpa malo "prikoči".
:unsure: Misliš da bu to "kočenje" boš pumpe uspel osjetiti? Ja osobno to ne osječam na svojoj zvjerki kad stisnem ručno dekompresor.

I benzince s poteznim starterom uvijek palim s djelomično izvučenom špagom, jer ako trzne natrag, ručka jako lupi u starter.
Sreča kaj moj kum nije član ovog foruma. Sječaš se onaj kaj si mu zamakival mtk kad si mu objašnjaval kak treba paliti, a u starteru je sve nekaj čmrgalo. Naravno da sam ga kasnije popravljal....
Starter i špaga su na svakom stroju zamišljeni da se povlače od početka do kraja i ako se pripremiš kak treba (čitaj ako povlečeš kak treba) nema povratnog trzaja več imaš dulji put "anlasanja" pa motor lakše uhvati.
Na način na koji ti pališ moreš samo sjebati starter jer svaki put izvlačiš kolko ima špage i time opterečuješ mehanizam za paljenje.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
DARIJUS,
onda bu teža elektrika od mtk. :D

ZJ,
uvijek se da polagano izvuči do kraja. Ajko malo zapne, popusti se par put i ide do kraja.
Koliko kod ljuljanja pustiti špagu unutra i kak osjetiti u kojem sam taktu?
[/QUOTE
Nemoj ljuljati ništa, kako ti ZJ kaže tu kad osjetiš mali otpor(pumpu) i kad to pređeš i čim osjetiš da se motor lagano okreće ,tu odmah stani.
I od tog položaja povlačiš starter jako , ali nemoj prvi puta jako , vježbaj malo, povuci do polašpagu da vidiš dali će šta blokirati.
Onda opet vrti lagano starter dok ponovo ne osjetiš otpor, još malo opet povuci špagu dok nepočme ići lagano, sad opet malo duže povuci ali ne opet punom snagom. Ako osjetiš da je i dalje išlo lagano onda treći put kad sve pripremiš na gore opisani način onda povuci jače ali npr. nakon 60-70 cm izvučene špage onda ispusti ručku špage da vidiš šta će se desit.
Ustvari
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
Samo kad osjetiš taj otpor i kad pređeš malo preko njega kad počme ići lagano starter onda pusti starter da se namota špaga i kako kaže muha onda povuci jel onda imaš prostora da više zavrtiš motor do novog otpora(paljenja) i onda mora upaliti.
Ali nemoj prvih par puta grčevito držati ručku, vježbaj malo ,budi pripravan ako zablokira.
Odprilike na nekih 80 cm izvučene špage je sljedeče paljenja(otpor) tako da prije te dužine ti polako trebaš puštati ručku startera jer i sama inercija zamašnjaka još malo okrene motor.......
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Ak dekompresor radi onda to ne treba delati. Dovoljno ga je prebaciti preko GMT.
Opisal sam situaciju za slučaj kad dekompresor ne radi.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
Ja to nisam baš tak shvatil pa zato komentiram da nebu išlo.
A i več smo ustanovili da kod njega dekompresor radi ali prerano "prikoči"
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dečki, meni se čini da dekompresor radi sve dok se ne potegne malo brže. Kao da se ponekad isključi kod premale brzine vrtnje, kak je muha primijetil, prerano. Ili ja prebrzo potegnem??? Ali ako povlačim sporije ne upali. Predprošli put kad je upalil, delal je samo par minuta, a prošli put sam ga pustil delati nekih 20 min. Bum videl sutra kaj bu se dogodilo. Ili bu kresnul ili nebu. Ako bu kresnul, opet bum ga pustil delati 20-ak min.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
Po mom ti to nema veze kolko on minuta radi, on mora svaki put se dati upaliti bez povratnog trzaja.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
Ako nemožeš osjetit, (zbog uključenog dekompresora) kad je motor u taktu kompresije (paljenja), probaj skinit starter i ventilator, pa možda na zamašnjaku imaju oznake kad je motor na paljenju, onda pomiči zamašnjak lijevo desno da osjetiš kada je taj položaj.
To ti je najbitnije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh