• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba-žetva kukuruza 2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kak ide s njim jel mu tesko?
Na koliko okretaja i u kojoj brzini beres?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Na koliko okretaja? Pa mora na 2000, da se kardan vrti 540...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nemora nuzno,neznam jel 35-tica ima kardan preko brzina,Ako ima moze 5spora i kardan preko brzina,na 1000-1100okretaja motora hita kukuruz u glavu vozaca,i potrosnja se smanjuje drasticno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Daj, ne govori bedastoće. Kardan preko brzina vrijedi samo kad traktor stoji na mjestu.
Za rad s priključcima koji rade s kardanom, koristi se nezavisni kardan i nikaj drugo.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zj kaj bi prical gluposti,kod nas dvojica tak beru sa zekanima 6245 i 5211 traktor ne cujes a ide pjevajuc,jedino vele da im je malo to ponekad sporo kretanje al se odradi uz ustedu,a sad ti reci da se nemre.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Dečki bez svađe! Kardan preko brzina se koristi na mjestu i točka. Evo sad sam završio sa branjem, išlo je jako dobro, brao sam većinom 4 sporom skoro pun gas da mi bolje čisti, po mojoj procjeni 2100-2200 o/min.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
ja isto mislim da je to glupost,preko brzina brati,pa staneš negdje,trebaš u rikverc,berač ostane pun,teže mu je krenuti punom nego praznom,pa to okretanje naprad nazad jebe osovine i lančanike,ma glupost živa
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja jos ne kuzim zasto glupost,manje gasa manje nafte manje se trosi motor.

Kad trebas urikverv iskljucis kardan preko brzina i ukljucis direktni,al koliko ti puta moras u rikverc?

Ocito su ova dvojica glupi kaj ber u kod nas preko brzina kardanom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ima Oficir pravo: svakakvih je bedaka na ovom svijetu.
Nitko od njih ne kuži da ak bere premo brzina (kaj bi se i moglo u 3. s punim gasom ili u 4. s malo manjim) da e tak svejedno koliko ga vrti, jer je uvijek isti odnos broja okretaja kardana po prijeđenom metru.
Kad se koristi nezavisni (540 o/min) prijenos, može se brati u 3., 4. i 5., te u prvoj brzoj, dok se preko brzina može efektivno brati samo u 4., s tim da je sporija (radi manjeg gasa) nego kad se bere s 540 (oko 2000 o/min motora).
Zanima me samo o kakvoj se tu uštedi radi?

Radi uštede ja sam na svojem (neprežaljenom) T35 imal multiplikator i dva kardana (kad već traktor nije imal 540/540E.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
brali smo prije par dana , y12 , vlaga od 24-26% , prinos 14500 kg/ha sa tom vlagom :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zj na 5211 je 5 spora brza od 1 brze tak da s njim to dosta brzo ide naravno ako se ne stopa puno.
Za 6211-45 nisam siguran al mislim da im je prva brza brza od 5 spore,al ovi deru tak ako malo da vise gasa od 1100okretaja svaki drugi klip frca van bunkera.
Usteda je na nafti i manje buke motora,kak vele gazde,svaki od njih bere skoro sve sebi skoro nis usluge,imaju dosta rali pod kukruzom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Kak ne kuže da je to branje sporije od onoga na 540, jer možeš brati samo u jednoj brzini, bila ona 3- ili peta.
Tjerati motor ma 1100 okretaja radi uštede, čega?
Tak niski okretaji više unište motor nego puni gas, a u uštedu gotovo da sumnjam, jer je motor u tom režimu na granici preopterećenja (pogotovo u nekom brijegu).
Ti, koji su na 2 rali spremni ušparati 5 litri nafte, nisu gazde i nigdar nebudu takvim razmišljanjem.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ko ne plati na mostu, plati na ćupriji. hebeš takvu uštedu. možda uštedi na par dcl goriva godišnje, a što se motor izlaže vibracijama, nejednolikom radu radilice i opterećenju iste, slabijem režimu podmazivanja, sporijem radu ventilatora, efektu na usis zraka... to nije bitno. imam susjedu koja tako vozi novu proximu, meni je žao tog traktora ko da je moj (doduše, oni koji su moj vidili, možda bi se i nasmijali na to). gas je redovno na pola, osim kad vozi po cesti. onda je u prvoj i na punom gasu. ne štedi gorivo, nego misli da tako štedi traktor. šteta...
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Moj rođak, poznat po sitničarenju i štedljivosti je čačkao po ler -gasu na svom ferkanu i traktor na leru tak sporo radi da ga je smiješno slušati.Ak mu kažem da to šteti traktoru (mislim zbog podmazivanja al nisam znalac) počastiće me ciničnim smješkom a planiram jednom kupiti taj njegov 539 jer ga je on kupio novog 90-e i dosad ima samo 1000 sati, a čovjek je već u godinama...
 

antolo46

Aktivni član
Tu od
23 Srp 2014
Poruka
316
Jucer brali Bc572, na malo vise od rali 8 bunkera tornada 40, klipovi su zdravi, tu i tam koji sa plijesni. Uglavnom zadovoljan.. Sad nas jos ceka zlatko i 418b., vidjet cemo kako ce to biti.
P.S. Brano sa ursusom c360 u prvoj brzoj na 1800 do 2000 obrtaja
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Pa i kod mene jedan čovjek bere sa malim ursusom 335,na 1100 okretaja motor vrti,berač je sip tornado 35,kaže netreba mu jači gas,i dobro,za njega je to dobro a ja znam da nije,al šta me brige,nek svatko radi kako hoče.Pa ja sam brao od 1600-1800 okretaja,sve preko toga mi nije valjalo,klipovi su mi na zadnjoj šajbi završavali a manji okretaji,nevalja opet,tarup ne radi kako treba,traktor mumlja,berač je sporiji,to je moje iskustvo,i preko brzina to nemože biti dobro ni za stroj a ni potrošnja nemože biti manja,to su samo pretpostavke.Pa moj bivši MF-698 T i dvoredni berać sip tornado 70 u kombinaciji,koj je 3500 kg prazan težak,potrošnja mu je bila na jutro branja od 7-10 litara plavog dizela,nekoliko puta provijeravano,pa jel može taj što bere preko brzina manje potrošiti,pa on mora četiri sata to jedno jutro brati,ako hoče pošteno pobrati,a još ako ima koj uklinak da ne spominjem druge stvsri.
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
Ja sam hobi poljoprivrednik za svoje poptrebe, pobrali smo 650 četvornih hvata granora i bilo je 5 bunkera T40. kukuruz je zdrav jako malo je pljesni. sad još imamo 850 čh za pobrat, tamo je na oko boli kukuruz i veći klipovi. Molim vas iskusnije da mi date informaciju dal je to ok prinos ili je premali?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
Jučer pobrao 1400 hvati Syngente Ulises FAO 400 i dobio 9 bunkera Sip eko 3500. Nikad do sada ovakav prihod na toj njivi, znalo je bit do 6.5 bunkera. Druga spora na U-445 i gas na oko 1800 okr. i to je bilo idealno, u trećoj je već berač gušilo.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,734
Sada će biti predavanja o zaštitnim sredstvima, pa možda bude i o oranju i obradi te radu sa strojevima. Ljudi sjednu na traktor upale i onda svatko po svom mišljenju dalje. Jedan je sa Univerzalom 445 orao u trećoj da brže bude gotov, a dimi ko parnjača. Što se tiče uroda kukuruza ove godine čini se da je točna ona izreka da bič puca na kraju. Uz sve nevolje kroz godinu vidim da svi oko mene imaju problema sa prostorom za spremanje kukuruza.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh