• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

biološki plin i struja

P

pixa93

Guest
da li neko ima iskustva s time.ja i tata se malo interesiramo o tome posto radimo veliku farmu pa ce biti puno gnojiva iz lagune

malo smo gledali i vidimo da je pocetno ulaganje vrlo veliko


da l i neko zna nesto vise o tome
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Videl ja jedno u Njemačkoj. Farma sa oko 1000 krava.
Imaš postrojenje za bioplin u Zagrebu, Zagrebačke otpadne vode. Princip je isti. Ak ti treba kontakt, javi se.
 
M

Marko6480

Guest
evo mi isto radimo papire za proizvodnju bioplina,istina da je početno ulaganje jako veliko ali se na kraju isplati.
možeš li dati podatke o broju stoke koje imaš pa ti mogu reči koliko struje možeš proizvditi samo iz te gnojnice
mi radimo papire za postrojenje za 500 kilovata,imamo na godinu oko 30 000kubika gnojnice i treba nam na godinu
10 000tona kukuruzne silaže :shock:
 
P

pixa93

Guest
ja cu imat znaci tov svinja.2200 komada sad napocetku a kasnije ce bit vise.ajd mi izracunaj za ovo sa 2200 komada.

koja tvrtka prozivodi pogon za to.i koje ti je pocetno ulaganje
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
M

Marko6480

Guest
evo poslao sam ti meil pa tamo sve imaš.
tvrtka Weltec Biopower i meni za 500kwh početno ulaganje je 1.282.500,00 eura

silaža ti treba jer je gnojnica preslaba za tako jačinu struje
ja imam na godinu 3000t kravske gnojnice,5000t svinjske gn. i još mi treba 10000t silaže i to je ukupno 18 000t za proizvodnju 500kwh struje to je 5.958 njutenmetara kubnih plina dnevno ili 248 nk/h
ne isplati se gradnja bioplina ispod 250kwh :shock: :shock:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Čiji su motori: Guascor, Deutz ili?
Jedna jedinica ili dvije? Kaj se radi s otpadnom toplinom: kogeneracija ili obično hlađenje motora?
 
M

Marko6480

Guest
motori su deutz dva komada a otpadna toplina(vruči zrak 350 stupneva celzijevih) će mi grijati sušaru za žito i za bale,a topla voda od hlađenja motora i generatora će mi grijati farme!(250 stupnjeva)
 
4

4fun

Guest
možeš postavit neke slike baš me zanima kak to izgleda

nije mi samo jasno ovo kako je potrebno 10 000 t silaže
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da pospremiš 10 000 t piljevine grrijao bi štalu ,dvorište i cijelo selo cca 5 godina .
KAko se skladišti taj plin ? Pumpa u spremnik , pakira u škrnecle ili?
Kamo s viškom struje (el .energije ) ?- u zmlju ili prodaš
 
M

Marko6480

Guest
nemam slike jer još nemam bioplin ali imaš na internetu :scratch
silaža treba jer se iz nje odvaja plin

taj plin se ukapljiva i ide u cisternu i on je gorivo agregatima i sva el.energija se prodaje(spaja se na dalekovod)nema viška :lol:
a to što grije sušare i farme je nusproizvod(znači ako ne iskoristiš tu toplinu i toplu vodu ona ide u atmosferu i voda ide u kanalizaciju ili već kamo god) :cry:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Kolega Puknuti, ideja je prodavati struju HEP-u. Kak je proizvedena struja iz obnovljivih izvora nekoliko puta skuplja, postoji jedno brojilo koje mjeri predanu, a drugo koje mjeri primljenu energiju.
Da samo znaš kolika je zah..cija dobiti sve potrebne papire za to?


Nekak me ove kalkulacije podsjećaju na kalkulacije za mljekarske farme od prije nekoliko godina: taman digneš kredit, napraviš sve, a onda sruše otkupnu cijenu...i dobe to jeftino od tebe.
 
M

Marko6480

Guest
tako večinom rade ali EU je dao da do 2012g. moramo imati 25% energije iz obnovljivih izvora pa sumnjam da će nas imati za budale jer im prijeti EU :lol: :mrgreen:
 
P

pixa93

Guest
marko hvala na mailu i ovom drugom jesta da neznam ko m iga je posalo.ajde mi smao reci kolika bi bila zarada od prodaje elektricne energije hepu.se zna koja je cijena te struje pri prodaji hepu
 
M

Marko6480

Guest
nema na čemu :lol: :lol:
za 500kwh na godinu čista zarada je cca800 000eura+pdv :shock: :shock: :shock:
 
P

pixa93

Guest
e ajdm i smao molim te izracunaj kolko bi bila proizvodnja za 10 tisuca svinja godiste.od kolko bi isla ta elektraana i jel bi se morala stavljat silaza.jel bi bilo dost za 250 kw ili za nesto vece.ajd molim te nerazumijem one tablice


ajd ako imas msn ili facebook stavi tu pa da te dodam da mozemo razgovarat
 
M

Marko6480

Guest
nemam kod sebe sada taj program ali napravi ovako:10 000svinjax1,8kubika godišnje po svinji i to ti je 18 000kub. ili t
i napiši u onu tablicu kalkulacije s lijeve strane pod svinjski gnoj 18 000 i s desne strane gore će ti pisati koliko kwh možeš proizvoditi te ako ti neće biti dosta za 250kwh dodavajtonažu pod kukur.silažu.
ako nećeš ni sada skužit sutra ću ti ja izračunat i poslpozz ;)
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
pixa93 kaže:
e ajdm i smao molim te izracunaj kolko bi bila proizvodnja za 10 tisuca svinja godiste.od kolko bi isla ta elektraana i jel bi se morala stavljat silaza.jel bi bilo dost za 250 kw ili za nesto vece.ajd molim te nerazumijem one tablice


ajd ako imas msn ili facebook stavi tu pa da te dodam da mozemo razgovarat

sa tvojih 10.000 svinja ( prosečne težine 100kg!!) +50 ha silaže kukuruza možeš dobit 320KW BIOPLIN postrojenje
sa tim ako računamo prodajnu cjenu struje 13 EUR-centi x 1.900.000 kW ele. struje - dobiješ godišnju zaradu od prodaje oko 240.000 EUR .
prodati moraš i otprilike 2.000.000 kW toplotne enrg. minimalna cjena je recimo =3 EUR cent/kW to ti skračuje vreme otplate za najmanje godinu dana .
životni dob takvog postrojenja je 20 godina , po večini kalkulacija je otplate 7-8 godina sa svim troškovima rada postrojenja i platom upravljača postrojenja !!

ako citiram : http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluz ... te-29081-1

**** U skladu s izračunom prema Prijedlogu direktive 2009/28/EC o poticanju korištenja obnovljivih izvora energije, iz ožujka 2009. godine, Republika Hrvatska usvaja cilj da će u 2020. godini udio bruto neposredne potrošnje energije iz obnovljivih izvora energije u bruto neposrednoj potrošnji energije iznositi 20%. Taj će se cilj postići ispunjavanjem slijedećih sektorskih ciljeva za 2020. godinu:

■ 35% će iznositi udio električne energije iz obnovljivih izvora energije, uključivo velike hidroelektrana, u ukupnoj potrošnji električne energije;

■ 10% će iznositi udio obnovljivih izvora energije korištenih u svim oblicima prijevoza u odnosu na potrošnju benzina, dizelskog goriva, biogoriva u cestovnom i željezničkom prijevozu te ukupne električne energije korištene u prijevozu;

■ 20% će iznositi udio bruto neposredne potrošnje energije za grijanje i hlađenje iz obnovljivih izvora energije u bruto neposrednoj potrošnji energije za grijanje i hlađenje. ..... ********
 

Najnoviji postovi

Na vrh