• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

biološki plin i struja

M

Marko6480

Guest
adviser,u krivu si!! :scratch
10 000svi.x1.8t gnoja/god=18000t gnoja/g
50haxcca50t/ha=2500t
time možeš dobiti 225kwh EL,202kwh prikljućak na dalekovod,536kwh toplinske E.
po danu 4860kw,godišnje 1.773.997,72kw
cijena je 0,17e x1.773.997,72kw=301.579,61e godišnje prihoda,od toga troškovi 86.005,96e/god :?
imam tablicu za izračunavanje,nju sam poslao pixa93,a mogu i tebi ;)
za 250kwh ti treba 3300t silaže :shock:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Dečki, vi bi govorili o nekim stvarima i brojkama, a ne razlikujete osnovne stvari.
I mislim da ste prepisali podatke iz nečijeg izračuna, neznajući i nerazumjeći o čemu govorite.

kW je jedinica za mjerenje snage, dakle snaga generatora, motora...svejedno.
Ono što želite prodavati je energija, a ona se mjeri (i označava) u Wh ili J. Veće jedinice su kWh, MWh, GWh.

Ako već nekaj prepisujete, bar se potrudite da to bude točno (pre)pisano.
 
M

Marko6480

Guest
ha,ha,ha da ima meni ko kasirat miljun :lol:

ZJ o čemu govorimo nego o kwh,to je snaga električne energije koju proizvodi generator i nije to odnikud prepisano nego sam to izračunao u programu koji mi je dao njemac koji mi radi papire za bioplinsko postrojenje i ne moram se potruditi jer niotkud ne prepisujem nego sam računam :twisted:
 
M

Marko6480

Guest
kwh je kilovata na sat,pa nemogu napisati kwh za struju na godinu ili na dan :scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Marko6480 kaže:
kwh je kilovata na sat,pa nemogu napisati kwh za struju na godinu ili na dan :scratch
kWh je kilovatsat, mjera za energiju i nema veze pisal ju za dan, tjedan ili godinu.
Da pišeš kW, svaki dan ili pak cijelu godinu pisal bi npr. 250kW.
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
Izvinjavam se ''zj'' za grešku kod kWh , htio sam podati samo brojke za orejentaciju .Za tačne podatke ipak treba '' investitor '' dati više informacija o količini i kvaliteti substrata ,broj životinja , kakve vrste i težina .................. . svaki ko želi tačan izračun mora se obratit onome ko radi na tome -oko BIOPLIN postrojenja.

http://www.dairyenergy.eu/index.php?opt ... Itemid=109
-- kalkulator za laike ,tu si možete napravit orentacijski izračun da proverite da li uopšte imate dovoljno substrata za izgradnju .
Pošto poznajem više proizvodjača i njihove izračune znam ,da postoje manje razlike kod izračuna ali na kraju je bitan efekat -''zarada'' od prodane energije i toplote - prema vrednosti (troškova) investicije za izgradnju.
 
P

pixa93

Guest
a jel ima ko tu u hrvatskoj da ima opremu za to ili neki posrednik
 
K

kemicar

Guest
Nekak se visoko leti s tim kalkulacijama. Ak je to sve tak čisto papirnato sa zaradom, zakaj toga nema više. Ja bi svima preporučio da proizvode energiju, u bilo kojem obliku, samo za vlastite potrebe (ili selo). Sve ostalo je ?. Trebaš sagraditi i trafostanicu i dalekovod do mreže, toplovod do drugih korisnika, sve je to lijepo na papiru u praksi je malo drugačije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
puknuti kaže:
ali..moramo biti optimisti
Mnogi su bili kad su dizali milijunske kredite za štale...a vidi sad?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
cijena napretka su neprospavane noći i sijede vlasi ..tako je bilo Tesli i ostalima ..tako je i bogecu
 
P

pixa93

Guest
svoju trafostanicu imam.a sad je vrijeme za ulaganje dok je recesija.dok svi snizavaju cijene a ne dok se iskobeljamo iz toga.ja sam sad digo kredit 6 miliona za stalu i nije nas sstrah
 
T

tomonh

Guest
Kod mene ima jedan kombinat to u planu gradit.Vele da če oni slamu i kukuruzovinu brat i tu stavljat.
Za 10000 tona silaže treba 200ha zemlje,ako ti fali samo javi...Pa treba to posilirat zvozit i sve...
Jel ta sva silaža odmah ide u taj neki spremnik ili se polako dodaje...
 
T

tomonh

Guest
PIxa jel su vam odmah umanjili glavnicu napola zbog kapitalnih..
 
P

pixa93

Guest
neznam morao bih pitat tatu ali mi se cini da nisu odma smanjili glavnicu
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
evo jedne slikice o tome kako to izgleda
6425ee5ea6.jpg


a na ovom linku mozete i dosta detaljno vidjeti simulaciju principa rada takvog jednog postrojenja

http://www.youtube.com/watch?v=3UafRz3QeO8

Jednom sam negdje naišao na podatak o kontejnerskim bioplinskim postrojenjima. To su bila postorjenja manjih kapaciteta, sad se ne sječam veličine i snage ali vrtilo se negdje oko 80 UG (npr 80 krava). Za manje kapacitete se navodno ne radi jer je neisplativo. To mi se činilo vrlo praktično i jednostavno jer je u biti kompletno postrojenje složeno u jedan kontejner (digestor, kogeneracijski motor, upravljački pult...) , dakle samo su potrebni ulazni i islazni spremnici. I mislim da je bilo navedeno da ne treba posebna građevinska dozvola, tako nešto...

Al sad več dugo ne mogu nigdje naići na takvo nešto pa ako netko nešto o tome zna nek stavi ovdje
 

Najnoviji postovi

Na vrh