• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

biološki plin i struja

M

Marko6480

Guest
moreš koristiti sav biološki otpad nema veze dali je krut ili tekući
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
marko onda dok nebum mel kam voziti gnojšćinu vozim tebi u lagunu :lol: :lol: :lol: :D :D :shock: :shock:
ti praviš struju ti zadovoljan dobiš struju ja zadovoljan riješim se gnojšćine.... :D :D :lol: :lol: bolje da ju dopeljam onda k tebi nego da ju izljevam u kanal :D 8) 8)
 
M

Marko6480

Guest
ta misao ti je jako pametna :lol: :lol: :lol:
bolje da ja zaradim novce nego da ti zagadiš prirodu :blackeye :scratch
 
P

pixa93

Guest
marko ja neznam jel ste se vi raspitivali ali kod mene je bio u pon strucnjak i to izgleda sve klimavo,
hep jos nije to utvrdio da ce otkupljivat
zakoni u vezi toga se stalno mijenjaju
kolicine kukuruzne silaze koje bi se morale koristit su ogromne .
tak da treba s tim usporit i pricekat dok se to sve nedefinira
 
M

Marko6480

Guest
pixa93 dali se smije znati koji je to stručnjak????
nemora hep ništa utvrditi jer struju otkupljuje Agencija za obnovljive izvore energije :mrgreen:
izgleda klimavo kao i sva ostala polj.proizvodnja :twisted:
više zaradiš da iz kukuruza napraviš struju i gnoj nego da je prodaš po jeftinoj cijeni :shock:
kao što sam već rekao meni treba 10 000t silaže i već imam ratare koji će za mene sijati i više će zaraditi nego da siju pšenicu,kukuruz(zrno) i ostalo :shock: :shock: :shock:
ako funkionira svugdje u svijetu mora i tu :scratch :scratch
evo prije tjedan dana moja dva brata bili su u Njemačkoj izabirali su junice i vele da u selu veličine kao što je moje ima 5 biocentrala,nekoji imaju stoku i prerađuju drugim manjim farmerima gnoj a neki imaju samo silažu i otpad iz klaonica i samo to rade i voze mercedese :shock: :shock: :shock: :scratch :gitarist: :supz: :partyman:
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Agencija za obnovljive izvore energije


Google ne nalazi bas nesto, jel pogresan naziv, pretraga ili je agencija na vrbi svirala ?
 
C

classares

Guest
da mi je samo znati kaj budeš za recimo godinu dana pisal o svemu....
 
A

andrej007

Guest
Pogledaj ovo:

http://www.farmtec.cz/hr/page_1_5_3.html



pixa93 kaže:
da li neko ima iskustva s time.ja i tata se malo interesiramo o tome posto radimo veliku farmu pa ce biti puno gnojiva iz lagune

malo smo gledali i vidimo da je pocetno ulaganje vrlo veliko


da l i neko zna nesto vise o tome
 
S

skolan93

Guest
može li se umjesto kukuruzne silaže koristiti sjenaža ljuljeva ili silaža pšenice ili sirka

smije li silaža biti malo pokvarena tj.dali mora biti silirana u optimalnim rokovima,vidi sam na internetu da su za bioplin silirali potpuno žut kukuruz

koliko je potrebno imati krava za jedno postrojenje koje bi bilo isplativo
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
možeš koristiti i sjenažu sirak , ljul iako je puno bolja smjesa detelina ,
a što se tiče broja grla je broj krava ili tovljenika negdje 100 i više .. njmanje 30ha za silažu da dobiješ oko 100kW postrojenje , (100 kWh el. + cca 120 kWh toplinske energije )
moraš uzeti u obzir da moraš unovčiti i toplotno energiju kroz sušenje , grijanje vode , prostorija - stan , radionice ,.......... tek onda imaš isplativost , i potrebni kapital barem 40% ostalo kroz kredit , borba sa papirologijom traje otprilike 1. godinu do izdavanja gradjevinske .......
 
S

skolan93

Guest
ako se može koristit silaža sirka i sjenaža ljulja ili djeteline onda je to dobro jer je tu moguće primjeniti intenzivnu poljoprivredu npr.posije se talijanski ljulj,zatim se dva puta kosi i nakon toga se sije sirak koji daje puno veće prinose nego kukuruz a u njega su ulaganja manja,te tekođer popravlja strukturu tla
još jedna velika prednost je plodored koji se postiže takvom rotacijom kultura
u eu se ne dobivaju poticaji ako se proizvodi u monokulturi barem ne u sloveniji,za ostale zemlje ne znam

vidio sam na jednom videu da je nusproizvod prerađeni gnoj
kolko se njega dobije,tj.koliko se posto ne preradi
dalji je taj gnoj iste kvalitete kao i običan stajski gnoj
 
4

4fun

Guest
Ja sam čuo da se u Vinkovcima radi to bio postrojenje. Baš me zanima kak će to izgledat.
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
4fun kaže:
Ja sam čuo da se u Vinkovcima radi to bio postrojenje. Baš me zanima kak će to izgledat.

možda ovako - kao u Nemačkoj
8881fc568b.png

1bd4e8c973.png


Ali sam suguran da neče tako biče više betona ::
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Tema je malo zamrla pa da je malo reaktiviramo :)
Kako stoje stvari kod tebe Marko6480 s investicijom u bioplin?
Jel tko što u međuvremenu pokrenuo, izgradio, napravio, prodao.... ?!

Inaće koliko vidim počela je i ponuda manjih bioplinskih postrojenja od 100kW za manja gospodarstva (za OPG i sl. ) a ne kao dosad uglavnom velika od 500kW - 1 MW kao neki minimum (ovisno od proizvođača) gdje su potrebne ogromne površine za proizvodnju zelene mase i vrlo velike investicije, za obične smrtnike - nedostižne.

Evo i jedan link vezan na to [url="http://www.globalbiotec.eu/biotec_cro.html]http://www.globalbiotec.eu/biotec_cro.html[/url]
 

Najnoviji postovi

Na vrh