• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Blitva

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
gospodo, ta vaša "blitva" se kod mene u Karlovcu baš teško prodaje...pogotovo kaj je špinat veći od toga kad joj srce pobereš...
a kaj se tiče proizvodnje, radit kod mene i kod vas,to je neusporedivo...
dolina rijeke Kupe je po broju maglovitih dana u zimi usporediva s dolinom Temze oko Londona:rolleyess:
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
gospodo, ta vaša "blitva" se kod mene u Karlovcu baš teško prodaje...pogotovo kaj je špinat veći od toga kad joj srce pobereš...
a kaj se tiče proizvodnje, radit kod mene i kod vas,to je neusporedivo...
dolina rijeke Kupe je po broju maglovitih dana u zimi usporediva s dolinom Temze oko Londona:rolleyess:
magla je smrt za blitvu,,boleština ide brzo na blitvu kad je magla
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
da je samo za blitvu...da nemam tih par plastenika nebi ni znal kak izgledaju paradajzi...al kaj se tiče blitve, ne radim nikakvu zaštitu, bitno je da se na vrijeme poberu donji (stariji) listovi i stvar je ok...inače je malko pjegava ak zaostanem...:lol:
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
da je samo za blitvu...da nemam tih par plastenika nebi ni znal kak izgledaju paradajzi...al kaj se tiče blitve, ne radim nikakvu zaštitu, bitno je da se na vrijeme poberu donji (stariji) listovi i stvar je ok...inače je malko pjegava ak zaostanem...:lol:
ee moram ti napomenuti,,,,,, radije sij nego iz presadnica to ti govorima radi prostora i prinosa i nemoj stavljati folije nego prskaj herbicidima protiv trave i folijarnu gnojidbu tjeraj neboj se da vidis kako ide u zrak
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
sorry lega, probal sam ja predlani sijat jedan plastnik, ništa nisam ubral...em trava, em vlaga, probilo joj list i sagnjila je sva...taj način bi možda mogal u ljeti radit, al onda je i tak niko neće, a zimi je kod mene jedino na foliji moguće radit...i točka!:weedman:
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
sorry lega, probal sam ja predlani sijat jedan plastnik, ništa nisam ubral...em trava, em vlaga, probilo joj list i sagnjila je sva...taj način bi možda mogal u ljeti radit, al onda je i tak niko neće, a zimi je kod mene jedino na foliji moguće radit...i točka!:weedman:
mozes rucno mozes i sijačicom u redove,, a jbg to sve zavisi od klime i od puno drugih stvari ,,, nama je u plasteniku tako reci list do lista ima malo otpada al nista strasno :drinkers: kad ona naraste nekih 25-35cm kako ti to bereš režeš ili ja nikako skontati tvoj princip branja
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
podbirem veće donje listove i vežem ih u vezice, posle bacim cijelu gajbu u vodu i to je spremno za prodaju!
meni isto tak nije jasno to tvoje košenje cjele biljke, onaj mali listić uvijek negdje smeta...
sutra budu slike moje blitve tu, pa probaj i ti svoju škljocnut da vide ljudi razliku kontinenta i južnih krajeva...
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
podbirem veće donje listove i vežem ih u vezice, posle bacim cijelu gajbu u vodu i to je spremno za prodaju!
meni isto tak nije jasno to tvoje košenje cjele biljke, onaj mali listić uvijek negdje smeta...
sutra budu slike moje blitve tu, pa probaj i ti svoju škljocnut da vide ljudi razliku kontinenta i južnih krajeva...
ja radi ovako nema biranja puno uzmem par biljaka u ruku i odparam skoro do zemlje otresem odpad onaj sitne listiće i bacam u gajbu i to je to ko bi to biro list po list nebi u 20 danan nabro 15 kaseta
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
evo blitve, prva je nastradala prošli tjedan, a ova druga je u postupku...
prvi sunčan dan bude uređena (staze i rubovi).

pc180009q.jpg

By darijus at 2011-12-28

pc180010.jpg

By darijus at 2011-12-28
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
prijatelju kako bi ti objasnio uzmeš sad taj grmić i odrežeš iznad folije nekih 3 do 4cm baciš one sitne listiće ili ih ostavis to odmah piči u zrak govorim iz vlastitog iskustva
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Hej! :rolleyess: ,,nije da se baš bavim uzgojem blitve ali ju volim papati i ovdje sam pronašla neke stvarčice (gnojidba, sadnja, njeni agroekološki uvjeti), pa se nadam će nekome biti od pomoći ... =) .... sretno! http://www.agroklub.com/sortna-lista/povrce/blitva-lisnata-134/
jedna od najlaksi kultura za proizvesti al samo treba trziste naci mali problemčić al kad upaneš u štos samo kosi i piči ,,,desi se cijena na veliko 15kn a desi se da bude i 2.5-3kn kao i u svakoj kulturi nekad visoko letiš a nekad nisko :rolleyess: u glavnom mali ulog a dosta dobra zarada
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
na listovima blitve sam primijetila rupice,što je to i kako tretirati?
Neki od buhača; lako ga središ nekim insekticidom (iz lokalnog agro dućana), ali veći problem je ako radiš blitvu komercijalno, jer te rupice nikada ne zarastu, i takav list nema tržišnu vrijednost.
Nisi navela u kojoj je fazi razvoja (veličini lista), ali preporuka je da se odreže (pazi da ne ide jako nisko, da se ne ošteti "srce"), primjeni insekticid (dodaj i biostimulator unutra, jer će blitva prije krenuti) i prihrani je (najjednostavnije KAN-om). I pazi da se ponovo ne pojavi buhač (bar se kod nas tako zove ta mala, crna, okrugla buba, koja ždere blitvu, ciklu, repu... i to samo po noći; možeš ga vidjeti na listovima pred zoru).
:cool:
 
G

gegihno

Guest
ovako dragi prijatelju ove godine sam je posijao oko 15.9 ,sijem je rucno neidem sijacicom , priprema oranje nekih 25cm jednom izfrezam pa posijem pa opet frezom protrcim a prije toga bacim ureu i hidrocomplex i obavezno bacim protiv puzeva puzomor ili kako se vec zove, pa ovih dana kad sve izađu cetvrti list skropim protiv trave i berba bi ako bog da bila oko 01.11 sve sto trebas slobodno pitaj nemoj misliti da smetas dapace :drinkers:

covjece nepotrebno se trujes ,, puzevi ne zele jest blitvu
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
covjece nepotrebno se trujes ,, puzevi ne zele jest blitvu

ja sam ima isto problem sa pužima u blitvi, 16.8 i početkom 9tog sam sija blitvu oba puta neuspješno, mislija sam da je do sjemena ili da su ptice pojele tek niknutu blitvu dok nisam u zoru po rosi doša na parcelu i vidija koliko ima puža. Istu parcelu sam treći put sija al sam tretira mesurolom i to malo više od max. preporučene doze, sutradan kad sam doša bilo je krepanih puža na nekim mistima i 30tak po m2 i opet sam početkom ovog tjedna primjetija da ima puževa i to poprilično na rubovima parcele jer dolaze sa susjednih parcela pa sam opet bacija malo mesurola uz rubove, a sutradan sam naša najmanje 100tinjak krepanih puževa po rubovima, a sredinu parcele sam u zoru obiša i tu ih je bilo malo, njih sam skupija i bacija. Tako da se nikako ne bi složija da je to nepotrebno trovanje, možda kad se sadi za vlastitu potrošnju, al za prodaju se mora tretirat. Meni su puži napravili veliku štetu čak i na mandarinama, prošlih godina bi načeli mandarine koje se diraju zemlje (kad grana pod teretom ploda dotakne zemlju), a ove godine se penju uz deblo do samog vrha stabla i oštečuju plod, doduše to jesu mala oštečenja, al dovoljna da plod nije za prodaju
 
G

gegihno

Guest
ja sam ima isto problem sa pužima u blitvi, 16.8 i početkom 9tog sam sija blitvu oba puta neuspješno, mislija sam da je do sjemena ili da su ptice pojele tek niknutu blitvu dok nisam u zoru po rosi doša na parcelu i vidija koliko ima puža. Istu parcelu sam treći put sija al sam tretira mesurolom i to malo više od max. preporučene doze, sutradan kad sam doša bilo je krepanih puža na nekim mistima i 30tak po m2 i opet sam početkom ovog tjedna primjetija da ima puževa i to poprilično na rubovima parcele jer dolaze sa susjednih parcela pa sam opet bacija malo mesurola uz rubove, a sutradan sam naša najmanje 100tinjak krepanih puževa po rubovima, a sredinu parcele sam u zoru obiša i tu ih je bilo malo, njih sam skupija i bacija. Tako da se nikako ne bi složija da je to nepotrebno trovanje, možda kad se sadi za vlastitu potrošnju, al za prodaju se mora tretirat. Meni su puži napravili veliku štetu čak i na mandarinama, prošlih godina bi načeli mandarine koje se diraju zemlje (kad grana pod teretom ploda dotakne zemlju), a ove godine se penju uz deblo do samog vrha stabla i oštečuju plod, doduše to jesu mala oštečenja, al dovoljna da plod nije za prodaju

cudno,, ja je uzgajam godinama i primjetio sam da je puzevi izbjegavaju,, a puzeva se rijesavam da u polje bacim kocen od kruski ili jabuki,, svi puzevi se skupe oko njega i nijedan nece taknut povrce,,ali kolko ja znam blitve, matovilac i spinat ne diraju
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
cudno,, ja je uzgajam godinama i primjetio sam da je puzevi izbjegavaju,, a puzeva se rijesavam da u polje bacim kocen od kruski ili jabuki,, svi puzevi se skupe oko njega i nijedan nece taknut povrce,,ali kolko ja znam blitve, matovilac i spinat ne diraju
viruj mi da diraju, pogotovo mladu tek niknutu blitvu i kad nemaju u blizini ništa bolje
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
Kao dalmatinac i dugogodišnji uzgajatelj blitve sa pužima nikad nisam imao problema a sa rupicama na blitvi jesam.međutim nesadim toga na tone .Insekticidom se to riješi al ga nikad ne koristim a kupci ćak vole takvu jer znaju da domaća.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Kao dalmatinac i dugogodišnji uzgajatelj blitve sa pužima nikad nisam imao problema a sa rupicama na blitvi jesam.međutim nesadim toga na tone .Insekticidom se to riješi al ga nikad ne koristim a kupci ćak vole takvu jer znaju da domaća.
nije mi jasno kako nisi ima problem sa pužima, al u svakom slučaju bolje da je tako, a to šta kažeš da kupci vole tako izbužanu blitvu i to je super da imaš takve kupce, ja ovo nešto blitve šta sam na malo prodava liti svi tražu da je ko nacrtana, a većinu sam dava Tommy-u, a tu opet ne smi bit izbužana
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
@friki Meni kupci kažu daj samo da je domaće a ne onu ka u Tommya valjda mislili na tvoju hahhha šalim se..Neman problema sa pužima u polju poviše magistrale ni na kavulama ni kupusu ni..., ima san problema u vrtlu isprid kuće to je do vrste zemlje koja je blatnjava dok u polju je druga pisma .
 
Na vrh