• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bob

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Još cca 10ak dana i berba. Ako bude 2.5T/ha mislim da budem iznenađen. Neka ga bolest zahvatila vide se točkice po listovima. Gornjih etaža nema zbog vrućine.
Za sada sam mišljenja da to nije biljka za mediteransku klimu(čitaj kao središnja hrvatska).
Sljedeće sezone čini mi se da neće rast na mojim poljima.
 

Prilozi

  • 20220701_160007.jpg
    20220701_160007.jpg
    184.9 KB · Pregleda: 55
  • 20220701_155955.jpg
    20220701_155955.jpg
    231.4 KB · Pregleda: 55
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Da, na žalost premalo informacija o bolestima, napadaju ga hrđa i čokoladna pjegavost (botritis), a to je i kod mene problem, da sam znao da je podložan bolestima tretirao bih ga fungicidom, ali eto, probat ću na godinu maksimalizirati tehnologiju da vidim što može dati. Prinos ne znam dali bude veći od 3t/ha, zanimljiv koncept svakako kao biljka, ali treba malo vremena da se uhodamo i vidimo što zapravo može. Ja ću sigurno i na godinu ići u ovu avanturu, ali sada znam što, kako i kada treba pa prema tome idem probati.
Tehnolog u obilasku je rekao da kod mene izgleda kao jedan od boljih na terenu bez navodnjavanja, e sad... Mislim da visinu ima baš zato što ga je opalila suša i visoka temperatura u 5. mjesecu pa je abortirane cvijetove pretvorio u hranu za rast.

Bradvine jesi bio na NutrisFestu? Nisam se sjetio pitati dali netko ide da se upoznamo.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Sve to stoji, samo ne možemo konstatirati temperaturu. A to mu je najveća bolest. Kao biljka nije loša jer se stigne napraviti zelena gnojidba iza njega. Ali opet, vaga je ta koja sudi.
Nisam bio. Bila je sjetva kukuruza tih dana kod mene.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Naravno, obično sušan bude 6. mjesec, u 5. se još i dobije koja litrica, dok je ove godine obratno kod mene bilo. Vidjet ćemo na godinu, kod mene se pojavila retro-cvatnja nakon kiše, ali đzabe kad je to sve jalovo.
Slika 12.06.
IMG_20220612_201108.jpg
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Počelo je.

IMG_20230215_153334.jpg

BTW sad tek vidim da nismo ništa prokomentirali o prošloj godini.

IMG_20220711_123607.jpg

Kod mene prosjek bio 2.7t/ha, vlaga 9%, protein se ne sjećam točno, trebao bih pogledati odvagu.
Bilo kako bilo prosuli smo na hederu dosta, ali to je zajeb kada ne možeš dobiti kombajn i kamion ujutro već nakon podne pa mahune pucaju kao vrag, ove godine ako kamiona ne bude iz jutra, ja krenem vršiti pa vozim doma, a onda kako mu bog da, ili ću nabaviti ubodnu šneku ili utovaranje kombinirkom.

Ove godine idem na cca. 15ha, probat ću posijati žitnom sijačicom na 25cm pa da vidimo šta će biti od toga. U slučaju da peimjetim da negdje ne ide, prebacujem se na 50cm, ali za sada ide dobro sa žitnom.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Da, Nodet nisam imao vremena pripremiti da može postići sjetvenu normu, doduše nisam niti probao, ostavit ću malo sjemena pa probati kada je budem spremao za okopavine, a ovo budem ovako.

Usput mi se čini bolje jer je bob dosta "svilen" pa kada divljač protrči kroz njega, izlomi ga na većim razmacima.
 

macosd

Novi član
Tu od
8 Ožu 2023
Poruka
2
pozz svima da li je kasno ako se seje u sledecoj nedelji bob i koja je cena semena u Hrvatskoj sada, pozzdrav iz Srbije
 

macosd

Novi član
Tu od
8 Ožu 2023
Poruka
2
Hvala puno na info i pitanje kada sejemo bob zitnom sejalicom na 25 cm ,da li je dosta 100kg na ha? Ili treba vise
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Normativ za bilo kakvu sjetvu je 180 - 200kg/ha za ive dvije jare sorte boba.

Postavka sijačice na max. dubinu jer treba biti posijano na 5 - 7 cm dubine optimala. 4cm je solidno, sve ispod diskutablino.
 

Najnoviji postovi

Na vrh