• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bolesti i štetočine Vinove loze

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,622
Po mojem skromnom znanju bi to bila pepelnica ali koja je zaustavljena ali je na kožici ostalo tamno koje če se vremenom najvjerojatnije osušiti ili trunuti.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Moguće da je i tak. Najbolje je sada promatrati kaj se bu događalo s tim grozdovima i onda po potrebi reagirati, ili ne.
 

toni12

Novi član
Tu od
3 Ožu 2016
Poruka
24
Probao sam to skinuti sa bobica i ispod je normalno samo je ta tamna korica preko. Onda bi to trebala biti pepelnica koje je zaustavljena pa se to osušilo.
 

mah385

Novi član
Tu od
12 Lis 2015
Poruka
7
Pozdrav. Prvi puta ovdje. Imam nešto Izabele. Sam sam posadio jedan trs Merlota čisto da vidim što će biti.
033c3bc82c224eb1bdee9aaef35bcb49.jpg


Da li je to neka bolest?
Stabljika Izabele, za razliku, izgleda predobro.

bae06f219ccebd80d383f3942516d8da.jpg


from Tapatalk
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Da, to je Crna pjegavost. Proguglaj malo, posavjetuj se u Poljoapoteci i kreni u rješavanje koje traje ne tako kratko.
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
90
Najbolji lijek protiv crne pjegavosti je bakar (najbolje prskati nakon berbe i prije početka vegetacije). Merlot Ti je osjetljiv na peronosporu. L P
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Prska se i u vegetaciji, jer se bolest prenese na zelene izboje.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
E baš bum poslikal kod sebe u vinogradu kad budu izboji već poprilično dugački pa bumo vidli ko se bu smijal.... :p:
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
i to je gadno zaražen trs. bakar je najbitniji. ove godine ću pokušati što mi susjed prakticira zadnje 2 godine. u ovo vrijeme ide sa 3 posto bakra i 5 posto sumpora. kaže a i vidio sam da više nema ni grinja.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kao prvo pričat o 3% bakra i 5% sumpora je glupost jer ima puno sredstava sa velikim rasponom aktivne tvari. Jako rado bi vidio tvoje slike nakon što sad obaviš špricanje sa npr. 5% nordox-a i 800-1000l/ha.
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
90
Bakar sad nije dobro rješenje, ali sumpor do faze dva listića, izvrsno je rješenje protiv grinje, jer su svi uspješni insekticidi (izuzev demitana) u Hrvatskoj zabranjeni.
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Kod mene u mojem kraju se prskalo sa bakrom i sumporom početkom mjeseca. Ne znam kakva je kod vas vegetacija, kod nas su svi rokovi za bakar prošli. Inače sam išao sa 350g nordoxsa i 2kg sumpora na 100l vode. Prskam s tom dozom dvije godine i ne vidim nikakva paljenja na vunastim pupovima i malo otvorenim.
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
90
Kod nas se još uvjek prska sa sumporom protiv grinja šiškarica (akarinoza) na kasnijim ili slabo bujnim sortama, kao što su rizlinzi, ili merlot i sl.U fazi vunenog pupa može se prskati i do 5 postotnim pripravkom bez posljedica na lozu. Nakon 5 dana ponoviti sa 3 posto. Ovo se pokazalo izrazito učinkovito u nšem kraju.
 

toni12

Novi član
Tu od
3 Ožu 2016
Poruka
24
Sa čime bi mi preporučili da prskam lozu u fazi kad se neki pupovi još nisu otvorili, a negdje ima 3-4 lista na istom trsu. Ove godine još nisam prskao, a mislim danas ili sutra sa bordoškom juhom 0.75% i chromosul 80 0.3% da li je to dobro ili treba nešto drugo. Prošle godine je bilo dosta problema sa grinjama i bila je crna pjegavost. Pretpostavljam da sam trebao i ranije prskati, ali nisam stigao.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
što se tiče Grinje, da li je prekasno ili ne.... Mislim da nećeš nikakvu štetu napraviti ako sada uzmeš nešto protiv grinje !? Ako nebude pomoglo, nebude sigurnoio ni odmoglo ! A za Crnu pjegavost nešto na bazi Bakra. Ja sam sa Nordux-om 75 WG išao ovaj put.
 

toni12

Novi član
Tu od
3 Ožu 2016
Poruka
24
Imam Antracol combi wp 76 i piše da se ne miješa sa sumporom. Zanima me koliko vremena mora proći nakon prskanja kako bi mogao prskati sa sumporom i općenito ako piše na nekom sredstvu da se ne miješa sa sumporom koliko vremena mora proći između dva prskanja. Da li je razlika ako prvo prskam sa sumporom pa onda nakon nekog vremena sa na primjer gore navedenim Antracolom ili nečim drugim šta ne ide zajedno sa sumporom.
 

toni12

Novi član
Tu od
3 Ožu 2016
Poruka
24
Da li se Mikal premium f može miješati sa sumporom. Da li netko može napisati kad se sumpor može koristiti. Mislio sam ovaj tjedan odraditi Mikal premium + Chromosul 80, trenutna faza je završetak cvatnje, ali ne znam da li se sada smije koristiti sumpor.

Na nekim listovima s gornje strane sam primjetio da imaju bijele fleke nešto kao da je vunasto ili sitni pepel ne znam kako bi to točno opisao, nisam primjetio da je list promijenio boju oko tih fleka. Koja bi to bolest mogla biti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh