• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bourgoin MD8 - električna instalacija!

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dakle, jedna vrlo zanimljiva tema :)

Imamo MD8 več oko 10 godina, uvežen iz Francuske i osim pozicije, kratkih i dugih svjetala i dva radna fara ne radi mu apsolutno nikaj drugo.
Od kontrolki ne radi ništa, ne puni nikak dobro, ma sto sranja s instalacijom!

Odlučil sam ove godine to malo protresti (sad več imam prilično iskustva s 12V "strujom"), al je ovaj cjeli "pod naponom" 24V, e sad kaj me najviše zanima, koliko ima tu razlike u odnosu na 12V, naravno osim sijalica i tog sličnog, zanimaju me indikatori ulja i temperature, žmigavci i takve stvari.

Dal se indikatori kupuju klasični za 12V napon ili moraju biti kakvi posebni??

Znam da autoamt za žmigavce imam negdi novi 24V!

Ovi prekidači na potez budu šljakali klasični za 12V i na 24V??

Moram alternatora ispitati, za sad daje cjelih 12,5V, a pod svjetlima napon pada!
Kaj s njim, regler skinuti i provjeriti, ak budem kupoval drugi, dal treba isto tražiti neki poseban za 24V??

I za kraj dal treba na nekaj posebno paziti kod napona instalacije 24V, jer nisam se nikad susretal s tim??
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Pazi da te ne ubije struja.......
Vozi to k nekom električaru jer buš s tim zgubil vremena da naučiš .....par rali bi maknul
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ja imam 24v na bageru...u nacelu je isto sve...ali te moze malo strest!
Bager koristi za start i elektroventile 24v a za instrument tablu i sitne prekidace 12v...sve je vrlo jednostavno, krugovi su razdvojeni.
Imas kupit sve sta ti treba, kamioni, bageri, brodovi, sve je to 24.
Ja osobno obozavan 24v, moj f4l912 pali ko mina sa 2 stara akumulatora 75A
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Več me je treslo dok sam bil manji :D: Dok sam osigurače mjenjal, ima one staklene, uhhh!

Al ne vjerujem da može ubit, to nikako, a sad več i znam gde se sme dirati, a gde ne. :)

Budem krajem tjedna to malo preroštal želja mi je prvo kontrolke i alternatora osposobiti, to ustvari prvo i treba složiti.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Na njemu bitno da imaš radna svjetla da može po mraku rabotat :) ostalo manje bitno :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma jok, a punjenje??? Kaj se akumulatori djele zabadava??? :)

Nema ni kontrole punjenja, indikator ulja, vode!! A sve su to osnovne stvari koje moraju funkcionirati!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
kak sem i napisal, več jedno 10 godina, to je kod ujaka na gruntu, pri meni je zmaj 2k :)

Nekad je moj tata bral sve naše i njihovo, al trebalo je presjecati puteve ili ručno brati, pa se je kupil bourgoin, sad meni ujak obere puteve i ko bog, ja dalje samo teram zmaja :)
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Aha, znam da imaš zmaja, ali za burgoina nisam znal, daj ga poslikaj da vidimo kak izgleda ljuta mašina.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Da nema sklopku 12/24 kad alternator tak fila prekidači mogu radit na 24 čak im i bolje paše indikator ulja isto itd provjeri napon na alternatoru i anlaseru a onda je dalje lako .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
čim jednostavnije to bolje .
Ni indikator ulja , niti vode ništa ne znači ako ne okreneš ključ
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Puki...pali on na ključ, alnaser ispravan, ima gumb za paljenje i potezni prekidač za kontakt, sve radi kaj se tiće toga.

Da nema sklopku 12/24 kad alternator tak fila prekidači mogu radit na 24 čak im i bolje paše indikator ulja isto itd provjeri napon na alternatoru i anlaseru a onda je dalje lako .
E to neznam dal ima kakvu sklopku.
Gore su dva akumulatora po 55Ah, spojena u seriju predpostavljam, na + i - kratko spojena, te s jednog + i s drugog - idu prema alnaseru.
Budem baš sutra ispital napon na alnaseru i alternatoru.
Danas mi ja pokazal napon na akumulatorima spojenim u seriju 23.7V, a napon punjenja na svakom posebno je 12.6V
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nerazmem....
Gasi se klasično na boš pumpi, nema nikaj elektronski.

Kaj je gore Fiat četvrtak?
Je, točno tak!
Strašen motor, mali potrošač, vele jedno 65-67 ks.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Je, točno tak!
Strašen motor, mali potrošač, vele jedno 65-67 ks.
Znam, imal sam prilike dosta vidjeti na tom tipu koječega u 7 let kolko je bil kod njega.
Imaš u getribi ATF ili hidraol?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ATF je u hidro pogonu, znači pogon hidro pumpi i kompletna hidraulična instalacija.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
12,6 v ti nije punjenje, to ti je napon akumulatora bez opterećenja.

Prvo provjeri što ti piše na naljepnici od alternatora. 14 v ili 28 v.

Zatim provjeri da li su ti pod instrument pločom gnijezdo napravili miševi ili štakori. Izbaci gnijezdo, ulovi glodavca. :icon_axe:
Pokrpaj žice, pogledaj što radi... provjeri osigurače i vozi k električaru.


Ja sam autoelektričar... a mi ti volimo tu i tam zaraditi za kruh i paštetu. :icon_jook:

Baš sam neki dan Claasa raskopao... :(wasntme):








MD8 ti i nema baš puno struje... kum moj ga ima. Par žica, ko na traktoru... :icon_idea:
 
Na vrh