• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...ukoliko imaš zemlje i vremena nije loša ideja podignuti breskvik sijanjem koštica podloge na stalno mjesto. Samo, to treba odraditi na potpuno novoj parceli i sijanjem po cca 3 napukle koštice na isto mjesto, pa ako koja ne krene nemaš prazno mjesto, a ako krenu sve 3 - one 2 slabije ukloniš dok su male.

Naravno, parcelu prije toga treba izrigolati, izvršiti kvalitetnu meliorativnu gnojidbu i sve ostale potrebne zahvate.

Takvi nasadi traju i više od 5 godina dulje u eksploataciji, prvenstveno zbog izuzetno jake središnje žile, a i cijeli korijenov sustav je znatno bujniji i nema šoka presađivanja. Ukoliko još ideš na tzv. prijevremenu vazu možeš već u drugoj vegetaciji (nakon okulacije) imati preko 30 kg roda (prorijeđenog ploda) po stablu...
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Hvala na mišljenjima! Evo malo slika...
Švicarska urica još 4 dana i biti će obojana koa 2011 godine. Nema da omane ni u hladnim godinama ;)
svicarskaurica.jpg

Nije niti jedan od Crestova u pitanju.

Dane o ovom sam ti telefonski objašnjavao, kud nemam rodnog volumena još mi ovako se strefi...
daneay.jpg

Za ovo sam mislio da je divljakuša ispod kalema, kad sad bolje pogledam...
rod1l.jpg

rod2m.jpg


2010 godine je bio jak led, da li je bilo previše rana koje su se inficirale da propadne ovako stablo, ja ne znam. Činjenica je da korijen je zdrav i da papice ima. što dalje ne znam.

Ovo je moj generalni problem. Stablo se osusi ili bude bandera.
problemtd.jpg

Ne obracajte paznju na korov, to ako ne bude kiše će biti prošlo svršeno vrijeme :)

Zelenog vukodlaka prepoznajete, on je zalutao kod francuza.
zelenivukodlak.jpg

zelenivukodlak2.jpg


Imun na kovrčavost, imun na moniliju, čudo, dozrijeva kasno u 9 mjesecu. Što je? Tko to zna...
Eto kako stvari stoje. Sortiment mi je odličan i ne bi ga mjenjao, nešto se izgleda da i spasiti, eto ne znam što raditi...
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: BRESKVE

Kontam@ to sa zadnje slike da nije možda šantelija (vinogradarska breskva), ona ima takve osobine. Ako nema boje kad sazori sigurno je.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Nije, imam vinogradsku nije takova. Ova ima finu boju ali kasni... Vinogradska je u ovoj fazi veća. Baš ću sutra uslikati vinogradsku.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

Kontam,samo ti napravi kako sam ti ja rekao,imas ti tu dosta mjesta a i stabla su mala tako da nece biti problema. Da ti imas stari vocnjak pa da moras bagerima cupati ili vaditi korijenje to bi bila druga prica,ali ovo nije problem. Ili pocupaj odma te stare pa sadi papriku izmedju posadjenih kostica,opet bolja lova nego ovo.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE


Juče sam posjetio kolegu voćara Breskvara i mogu samo reći :prayer: i zahvaliti mu na gostoprimstvu.
Nemojte da tko slučajn pomisli a kamoli napiše na forumu da breskva nemože dati 100kg i više po stablu.Uvjerio sam se da može :shock:

Listam malo unazad po ovoj temi na Forumu. Ovo je snimljeno 28. lipnja 2009., sorta Beatiful Lady, u pozadini se vidi stablo sorte Collins na kojemu plodovi isto polako dozrijevaju. Ove godine bi isti prizor mogao biti tek 10. - 15. srpnja :(
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Re: BRESKVE

Listam malo unazad po ovoj temi na Forumu. Ovo je snimljeno 28. lipnja 2009., sorta Beatiful Lady, u pozadini se vidi stablo sorte Collins na kojemu plodovi isto polako dozrijevaju. Ove godine bi isti prizor mogao biti tek 10. - 15. srpnja :(

savrsenstvo :)
kapa do poda
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: BRESKVE

Breskvar baš nisi bio rigorozan u proredi ,kao što mi uvijek savjetuješ, al da su ti sve podjednake veličine ...jesu, stvarno znaš vagnut vočku šta može :icon_thumright:
Nego gledam ove mladice za nagodinu kako lijepo imaju tendenciju na dole što zbog povijenih grana od roda što zbog nemogučnosti rasta iz gornjeg dijela grane opet zbog roda a kad se sjetim lani večinom sve udarale u nebo ko vodopije (bar meni) iako su neke bočno izrasle okretale se unebo,nadam se ovakvom (sa slike) scenariju ove godine ako nebude kakvog belaja :icon_cry:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Te godine bilo je problema sa zdravljem supruge (4 mjeseca u bolnici), pa je prorjeda bila nešto brže i manje temeljito obavljena, no NPK gnojidba bila je vrlo obilna. Sada puno rigoroznije prorjeđujem plod :)

Obišao sam danas breskve nakon 4 dana i mislim da ću idući petak (za 7 dana) početi brati Queencrest. Prognoza veli da će cijeli tjedan biti iznadprosječno toplo od 30 do 35 stupnjeva, što treba znatno pripomoći sazrijevanju :D
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

¸a šta kaže kemija,s čime bi ju se moglo malo napumpati,vode ima,sad će sunce,hrane ima,koji element dodati ili postojeći povećati,Beuty Ledy mi treba do dvadesetog,inače dođe do 15.06.ajmo kemičari malo teža polemika?
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Re: BRESKVE

u prethodnim postovima sam negdi procita da dusik pumpa daje velicinu e sad jel to to neman pojma

ja cu sutra tresnje roknit folijarno ureom pa bumo vidili,prije par dana sam ih isto kompleksnim gnjojivom folijarno prehranio pa bumo vidili oce sta bit krupnije
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ej Dane ne znam koji je to broj. kod tebe to u gajbici lijepo izgleda. Ovako je kod mene i ne mislim još brati. Prvo da prođe karenca a onda ću viditi.











Royal za nju si mislio da je springcrst jel? Jel imaš možda sliku royal gema trenutno kakav je. Nešto mi govori da nemam royalgem.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: BRESKVE

Kontam@ kad je ovo slikano. Inače takve je boje Royal Gem. Ako si slikao danas ne mogu vjerovati da je takva, svaka čast. Kod mene Royal Gem kao zelena trava možda nekih 3 cm u prečniku. Ne vjerujem da je to Royal Gem, on dolazi poslije Sprinkresta odnosno -12 pre Red Hevena. Možda je Spring Lady.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Danas popdne je slikano. Inaće u istoj je fazi kao 2011 godine. Ovo je francuz ali je Royalmajestic mislio da je springcrest. A mene osobno zanima kakve je boje sada royalgem. Poz. E da Dane mi je posalo mms danas da uspiredimo breskve.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: BRESKVE

A mene osobno zanima kakve je boje sada royalgem.

Iste kao ostale sorte kasnijeg sazrevanja, tj zelen i sitan za sad. Bar je kod mene takav.

Znači ovo gore na slikama je Royalmajestic. Izgleda ekstra :icon_thumright:.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Danas popdne je slikano. Inaće u istoj je fazi kao 2011 godine. Ovo je francuz ali je Royalmajestic mislio da je springcrest. A mene osobno zanima kakve je boje sada royalgem. Poz. E da Dane mi je posalo mms danas da uspiredimo breskve.

Royal Gem je sada zelen s tek naznakom ljubičastog. Iako je dosta krupan. Barem kod mene :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Iste kao ostale sorte kasnijeg sazrevanja, tj zelen i sitan za sad. Bar je kod mene takav.

Znači ovo gore na slikama je Royalmajestic. Izgleda ekstra :icon_thumright:.

Ne! Ovo gore je Francoise. Nema nešto puno ni dlačica...
 

pocetnik-mk

Novi član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
21
Hloroza ili nesto drugo?

Molim za pomoc - jel ovo hloroza na listu breskve ili nesto drugo? Redovno dodajem mikroelemente skoro svakom prskanju... zato me cudi ako je neki nedostatak u pitanju.

vshu.jpg



Takodje me interesuje koji je ovo insekt (pomarandzasti) na breskvi?

8rsu.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh