• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
I ja imam 5-6 stabala, vjerojatno neki novi soj monilije neka turbo.
Prskao sam dilanom u cvatmji.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Prvi puta se - skoro istovjetno desilo na istoj ovoj najvećoj parceli pod breskvom (oko 2 KJ/1 ha), isto nakon cvatnje 2011. godine. Tada mi se posušilo naglo oko 90 stabala bresaka. Sada je riječ o nekoliko stotina stabala :(

Tada smo o tome raspravljali na istom ovom forumu i došli do zaključka da je riječ o bakteriji Pseudomonas. E sad, što je u pitanju? Stid me je nositi nick breskvar na Forumu :(

Svaka pomoć je dobrodošla...

Pokušaću iznjeti svoja nekakava iskustva u vezi ove bakterije Pseudomonas. Prvi put smo se susreli prije neki 6-7 godina kod prijetelja koji ima zasad kruške Viljamovke. Dve godine smo se posle te godine borili sa tim, prskali svim i svačim, rezali zarežene grane i td. Dok nismo došli na jedno jednostavno rešenje. U punoj cvatnji smo prskali bakrom tj Nordox-om u 10% puta manjoj koncetracij od standardne tj 0.03%. Takođe smo primjenili još jedan preventivni preparat Aliette® Flash od Bajera, koji smo mješali sa preparatom Horus, Signum ili sličnim za moniliju. Znači samo bakar treba sam oprskati. Na oba preparata piše (kutiji) da se koriste u ovu svrhu. Poslije toga već 4-5 godina nema ni traga. Te samo davali preporuku i drugima koji su uspješno rešavali isti problem na Viljamovci. Takođe obavezno u jesen bakar poslije prvog mraza.

Takođe smo Nordox u cvjetanju koristili i na Čač. Ljepotici, koji se posle toga nije pojavljivala, a pre toga nekoliko godina je bila problem.

Ja sam samo imao problem na Royal Gem-u prošle godine i jedva sam ga spasio. Ove godine za sad nema ništa, srećom.

Treba se truditi da stabala budu u što boljoj kondiciji i primjenuti ove preventivne mjere.

Srećno.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Pokušaću iznjeti svoja nekakava iskustva u vezi ove bakterije Pseudomonas. Prvi put smo se susreli prije neki 6-7 godina kod prijetelja koji ima zasad kruške Viljamovke. Dve godine smo se posle te godine borili sa tim, prskali svim i svačim, rezali zarežene grane i td. Dok nismo došli na jedno jednostavno rešenje. U punoj cvatnji smo prskali bakrom tj Nordox-om u 10% puta manjoj koncetracij od standardne tj 0.03%. Takođe smo primjenili još jedan preventivni preparat Aliette® Flash od Bajera, koji smo mješali sa preparatom Horus, Signum ili sličnim za moniliju. Znači samo bakar treba sam oprskati. Na oba preparata piše (kutiji) da se koriste u ovu svrhu. Poslije toga već 4-5 godina nema ni traga. Te samo davali preporuku i drugima koji su uspješno rešavali isti problem na Viljamovci. Takođe obavezno u jesen bakar poslije prvog mraza.

Takođe smo Nordox u cvjetanju koristili i na Čač. Ljepotici, koji se posle toga nije pojavljivala, a pre toga nekoliko godina je bila problem.

Ja sam samo imao problem na Royal Gem-u prošle godine i jedva sam ga spasio. Ove godine za sad nema ništa, srećom.

Treba se truditi da stabala budu u što boljoj kondiciji i primjenuti ove preventivne mjere.

Srećno.

Hvala. No cvatnja je završena. Bi li bakar pomogao sada? I ne bi li bio toksičan za breskvu? Pogotovo obzirom da tu i tamo ima i poneko donekle zdravo stablo? Sva je prigoda da će raditi motorka...
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Ne bi bio taksican u ovoj koncetraciji. Mislim da nebi sad pomoglo, jer kroz tučak se ostvaruje zaraza.

Jedno što možeš uraditi je da te sve grane skatiš na 2 pupa i onda pošto neće biti roda tu, možeš da opršćeš antibiotikom streptomicinom, kako se zaraza nebi dalje širila. Moram samo provjeriti koja koncetracija ide. Streptomicin možeš nabaviti kod Veterinara. Bar smo mi tako zaustavljali na krušci. Takođe makaze poslije svakog stabla dezinfikovati u alkoholu (špirit).

Muka je to živa, najbitnije je da spasiš stabla.

Koje sorte su u pitanju.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Hvala. No cvatnja je završena. Bi li bakar pomogao sada? I ne bi li bio toksičan za breskvu? Pogotovo obzirom da tu i tamo ima i poneko donekle zdravo stablo? Sva je prigoda da će raditi motorka...

Bakrom se šprica i u vegetaciji ( ne mislim na breskvu, već sve ) samo šta je konc. duplo manja nego zimi. Ja idem Nordoxom u vegetaciji, mislim da je konc. 0.1%.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Bakrom se šprica i u vegetaciji ( ne mislim na breskvu, već sve ) samo šta je konc. duplo manja nego zimi. Ja idem Nordoxom u vegetaciji, mislim da je konc. 0.1%.

A protiv čega pršćeš u vegetaciji bakrom i kad? Znam do se to radi na dunji pošto je ona jako osjetljiva na bakterisku palež.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Plamenjača najčešće, prošle godine antraknoza. Za takve bolesti je bakar nešto "najjače" što smijem koristit jer sam u eko proizvodnji. Problem mi je što mi recimo goji cvjeta cijelo ljeto, al kad su ove bolesti u pitanju i kada uzmu maha, nema druge.
Ove godine ću ići sa kalij hidrogenkarbonatom i sumporom u prahu svaka 2 tjedna i time probat izbjeć bakar.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Što se sorti tiče - sve nektarine i rane breskve (Queencrest, Collins, Beatiful Lady), te dio kasnih bresaka
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Ja imam nekoliko stabalca i jedna je nektarinka s kojom imam najviše problema :( Sa čim idete protiv pepelnice?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Protiv pepelnice valja kombinirati sumpor (Chromosul, Thiovit itd.) i neki sistemik (Topas, Trapez,Indar i sl.)
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Pozdrav
Nevjerovatno što se može dogoditi g.breskvar,kod mene isto nešto sumnjivo ali kod mene je vjerovatno smrzlo jer je bio veliki mraz temp. je bila -2 po krovovima kuća bilo sve bijelo.
Puno stabala breskvi mi se osušilo oko dvadesetak a neznam razlog-poslikat ću
Breskvaru vidim u pozadini polje repice da nije to možda nešto naštetilo od zaštite repice,meni je jedne godine sused prskal po vjetru kukuruz i pofuril mlade breskve.
Šteta je velika
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nemam breskve, ali vidim da ste se stranicu prije dotakli bakra u fitopatološkoj zaštiti.
Kod njega se ne smije zaboraviti da se u vrijeme vegetacije ne smije koristiti kada su temperature niže od petnaest - šesnaest stupnjeva. Ispod toga je fitotoksičan i izaziva paljenje i ožegotine.
Naučila sam to i u praksi - otišlo pola jutra peršina najesen - lišče je svo posmeđilo.
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Danas popilao osam stabala i izvezao.
Kupio nordox i signum sutra prskanje.
U poljoprivrednoj su mi rekli za nordox 200g na 100 l. Jeli to jaka koncentracija?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Danas popilao osam stabala i izvezao.
Kupio nordox i signum sutra prskanje.
U poljoprivrednoj su mi rekli za nordox 200g na 100 l. Jeli to jaka koncentracija?

Za zimsko prskanje ide 1 - 2 kg/ha. Na koliku površinu bi stavio taj Nordox?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Na površinu 0,1 ha 100 l tekućine.

To što ti govoriš je isto kao da bi išao na 1 ha sa 2 kg i 1000 l tekućine tj. kao za zimsko prskanje! Siguran sam da je to fitotoksično za breskvu sada, mislim ta koncentracija
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Ja sam nju danas oprsko pa šta joj Bog da.
A stavio sam 1 kg Nordoxa na 1000 l vode po hektaru.
Još Signum i Proteus možda je nakraju ispalo i radioaktivno.
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
824
Sa čim špricati ovo, po mogučnosti sa nečim ekološkim jer je rijeć o tri breskve?

IMG_20150423_090701_zpslw2ryej0.jpg

IMG_20150423_090712_zpsl0scmmph.jpg

IMG_20150423_090717_zpsh5x3j0nu.jpg
 
Na vrh