• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Za zaštitu od monilije ploda sada je dobro koristiti fungicid Indar 5 EW (karenca 2 dana), služi još i za zaštitu od pepelnice breskve i nektarine. Od insekticida koristiti sada Sumialfa 5 FL, djeluje protiv breskvinog savijača i lisnih ušiju, karenca isto 2 dana. Naravno, bolje bi bilo tretirati barem tjedan dana prije berbe, to je onda i više nego korektno prema kupcima (trostruka duljina karence) :)
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Za zaštitu od monilije ploda sada je dobro koristiti fungicid Indar 5 EW (karenca 2 dana), služi još i za zaštitu od pepelnice breskve i nektarine. Od insekticida koristiti sada Sumialfa 5 FL, djeluje protiv breskvinog savijača i lisnih ušiju, karenca isto 2 dana. Naravno, bolje bi bilo tretirati barem tjedan dana prije berbe, to je onda i više nego korektno prema kupcima (trostruka duljina karence) :)
Kod nas nema tih preparata valjda ćemo i to dočekati.
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Kardinal

n9H7LqY.jpg


Erliredhaven

A90QBrn.jpg
EZ6NuqH.jpg
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Bavo Care, i ja kad "narastem" planiram barem pola od prikazanog tržiti, da imam za džeparac.
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Svaka cast Dobravac breskve su za pet+ koja tije ta sorta sljive u kombiju pozz

Šljiva je Rutgešteter.

Danas na veletržnici u Čapljini breskva nema cijenu ili oko 0,5 KM.
U našem najvećem prodajnom centru u regiji danas cijena 2,35 KM nečega što oni zovu breskva.(u prilogu slika).
Ja kada slažem breskvu u korpice unutra stane osam komada, a ovo je ta sramota koju ljudi kupuju.

kuPj0aB.jpg
 
Posljednje uređivanje:

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
62
Šljiva je Rutgešteter.

Danas na veletržnici u Čapljini breskva nema cijenu ili oko 0,5 KM.
U našem najvećem prodajnom centru u regiji danas cijena 2,35 KM nečega što oni zovu breskva.(u prilogu slika).
Ja kada slažem breskvu u korpice unutra stane osam komada, a ovo je ta sramota koju ljudi kupuju.

Ovakvim stvarima Dubravac u normalnim državama bi se prije svega bavili inspekcijski i istražni organi, kojima bi glavni cilj bio pronaći odgovor na pitanje kako je moguće da na najvećoj veletržnici u BiH cijena breskve je za nešto više od 400% manja od cijene koliko iznosi u prodavnicama "najvećeg trgovačkog centra u regiji". No u kaotičnoj enklavi poput BiH ovakve tragikomične situacije, kojima se namiruje primitivna posrednička pohlepa, prirodna su činjenica. Zanimljivo kako o ovakvim primjerima života na grbači proizvođača nema ni slova u medijima, ali su zato puni kojekavih starleta i sličnog polusvijeta. Po meni jedno od rješenja bilo bi sljedeće:http://www.agroburza.hr/2011/04/pol...odajom-voca-i-povrca-zadali-udarac-trgovcima/, te naravno da odgovorni u kojekakvim ministarstvima i inspekcijama, a u BiH ih je priličan broj, konačno počnu raditi svoj posao.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
@fruit-men ne slazem se s tobom oko nekih stvari primjerice da je to posao inspekcije,,,

Pođimo od cinjenice da su cijene odraz ponude i potraznje a jesu zar ne,,,
dakle samo je stvar u masi ljudi koja bi trebala na 3-4 dana napraviti bojkot i ne uzimati u velikim centrima da vidis koliko bi se onda smanjila marza,,,

Zapravo stvar je u mentalitetu ljudi i sve dok oni ne shvate da je bolje kupovati kod susjeda (kao sto je primjerice roba od kolege @Dubravca) frisku robu pa makar i po neznatno vecoj cijeni nego li je ona u trgovackom centru ali tu onda bar znas sta jedes,,,
Ista stvar je i sa ljudima na vlasti ta jbmu sami ih biramo a biramo ih samo najgore kao da ih za susjeda biramo iz inata,,,

Dokle god se u nama samima nesto ne prelomi do tad ce nam svalim danom biti sve gore,,,
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
U Metkoviću u istom prodajnom centru kao i kod nas 12 KN u ponedeljak ako sam dobro vidio.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Da malo oživimo teme.

Kakvo je stanje u breskvama, kako ide prodaja, cijena i prinos?

Kod mene rane sorte podbacile skroz, uhvatila ih suša, ostala sitna prinos nikakav. U međuvremenu sam riješio navodnjavanje voćnjaka, tako dam sam na vrijeme počeo zalijevati Red Heven koji je danas obrna sav. Kvalite je ekstra kad se zalijeva, obično kad vrši zadnju ruke berbe kod Red Hevena ostane sitnog (koji ode u rakiju ili po nižoj cijeni u pekmez ili sl), sad to nije bio slučaj. Drugo produžio sam mu berbu, obično je trajala nekih 12-13 dana, sad 18. Cijena je 1,20 KM (0,60 euro centi). Ja zadovoljan. Sad čekam Sankrest koji će se moći brati za nekih 5-6 dana. Krupnoća je skoro sad za branje.

Tako da ću ubuduće preferirati ka kasnim sortma, pošto mogu zalijevati, prinos je duplo veći, kvalitet takođe, a i bogami cijena. Bar u mom regionu je tako.

Koju sortu berete poslije Red Hevena. Javljami se vakum između Red Hevena i Sankresta.

U potrazi sam za sortom Majom, ali već par godina sam obmanut, prevaren tj dobijem uvek nešto drugo. Pa ako neko ima, nek iznese svoja iskustva.
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Kod mene sorta Marija- Marta ide odmah poslije Redhavena ali kod nas i Sankres ide odmah poslije Redhavena bez pauze.
Dvije sličice od prošle godine u prilogu, ove godine zbog suše dosta slabija.
U Čapljini cijena 0,40 EUR.

M1pSqom.jpg


u72yEr5.jpg
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Dubravac@ Jel ovo gore sa slike Marija Marta?

Da to je Marija Marta, ima crveniju boju od Sankresa, redovno je rodna, kod mene kalemljena na vinogradarku.
U istom perodu ide i Elegant-lejdy ali ja sam je počupao nije rađala nisam bio zadovoljan.
Ili joj ne leži klima neznam, na istoj parceli je bila sa ove dvije prije navedene.
 

pocetnik-mk

Novi član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
21
Koju sortu berete poslije Red Hevena. Javljami se vakum između Red Hevena i Sankresta.

U potrazi sam za sortom Majom, ali već par godina sam obmanut, prevaren tj dobijem uvek nešto drugo. Pa ako neko ima, nek iznese svoja iskustva.

tatkodvd@ preporucujem ti Glohaven... stize sa zadnjom berbom redhaven-a. Odlicna sorta... krupne plodove...daleko tvrdje i izdrzlivije od redhavena.... redovno radja.

Maju zaboravi...nemoj vise da je trazis.... bolje sto je nisi nasao :) ... kod nas je prekupci znaju i izbegavaju.... mekana je i ne podnosi transport.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
tatkodvd@ preporucujem ti Glohaven... stize sa zadnjom berbom redhaven-a. Odlicna sorta... krupne plodove...daleko tvrdje i izdrzlivije od redhavena.... redovno radja.

Maju zaboravi...nemoj vise da je trazis.... bolje sto je nisi nasao :) ... kod nas je prekupci znaju i izbegavaju.... mekana je i ne podnosi transport.

E gdje sad da nađem Gloheven.

Nije mi bitna toliko tvrdoća, jer ne radim sa prekupcima (nakupcima), znači ide direktno u manje prodavnice i markete, koja se prodaje isti dan, eventualno nešto ostane za sutra, tako da skoro svako veče ili ujutru isporučujem. Berem skoro zrelu uvjek, možda i malčice mekanu, jer su mnogo bolje prodaje, brao sam i tvrđu ali skoru duplo manje se proda. Neće narod tvrdu, već čeka da malo umekša. Transport mi je zanemarljiv, od voćnjaka do marketa imam 10-tak min autom. Znači bitan mi je samo kontinuitet i naravno da je krupna i kvalitetna.
 

Najnoviji postovi

Na vrh