• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
pa kako tako rano :eek:

ja sam pri kraju rezidbe sa breskvom , ali ne vidim da kreće

Takav je položaj, istočna strana od prvog zraka sunca do zalaska, non stop je obasjana.

Ja neznam zasto zurite s rezidbom breskve,vec par godina prakticieam rezidbu pred samu cvatnju,ili ako najace mrazeve i poslije cvatnje. Rezidbom se potice na cvjetanje i jos jace krene,zato nema zurbe .

Tako je samo u teoriji, radio sam i jedno i dugo. Kad sve oduzmeš i sabereš to je max pola dana do dan razlike, jedva primjetno. Rezano je čak i krajem 11 i 12 mjeseca, pa i u trećem. Sve opet isto krene, pa čak one što su kasnije rezane prije su kretale. Razlika je u tome što se samo vidi koja je grana cvjetla pa se moža napraviti bolji izbor (za one koje ne raspoznaju dobro rodne pupove).Po mom iskustu najbolje je razati dok biljka miruje tj obično u januaru. Rezanju u cvjetanju nosi određen rizik, pogotova za sorte koje su osjetljive na Pseudomanos bakteriju. Sokovi si krenuli i zaraza se prenosi preko makaza, zato imate šansu da zarazite cijeli voćnjak. To je čitava katastrofa kako to onda izgleda, imao sam prilike i to vidjeti. Tako da to nebi savjtovao, jedino baš ako se nije stiglo uz svako malo dezifikovanje makaza u alkoholu.

Koliko se god trudili, priroda čini svoje. Zato kad krene toplo vrijeme možeš da radiš šta hoćeš, ona ima svoj kalendar.

Edit:
Zaboravih napisati jednu vrlo važnu činjenicu kasne rezidbe. Kretanje sokova i hormona kroz grane tj pored sokova koje se kreću nalaze se i odrećeni hormoni koju su zaduženi za razne fukcije kod voćaka. Neki do hormona se kreću ka periferiji odnosno ka vrhovima grana. Rezidbom kada čepiromo određene grane koje će nam služiti za zamjenu, mi prkraćujemo granu na dva donja pupa. Ranijom rezidbom osiguravamo te hormone da pokrenu te pupove (jer još nisu krenuli hormoni), dok kasnijom imamo veće šanse da uopšte ne krenu ti popovi jer su hormoni već prošli kroz granu (završili na krajnjim pupovima-vrhovima), a mi tad vrešimo prekraćivanje. Tako gubimo zamjenske grane i rod nam bježi ka periferiji. Što je po meni ogroman minus.
 
Posljednje uređivanje:

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Pozz ekipa

Ja sam danas moje obilazio nisam još radio zaštitu.
Jedna ranija sorta kod susjeda je dobro nabubrila a ostale šute. Mada je danas bilo jako toplo bez sunca 16 C.
Imamo dosta kiše da li će se moći ugaziti traktorom neznam. Ako ne, onda negine ručno prskanje, nordox je još na polici :)
Što se tiče orezivanja ja to sredim u 11 i 12 mjesecu.
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ovo će biti godina tafrine, mnogi nisu ušli još niti jednom zbog vremenskih prilika. Kod mene već faza roze tačke, za vikend drugi tretaman i to ziram, naravno ako ne bude kiše.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Zašto režu rano? Nemaju šta raditi pa idu malo rezati izgleda. Ja svake godine u ovo doba pišem da ne treba rezati prije trrećeg mjeseca,iz puno razloga,pogotovo ako se ima malo. Ali badava pisati,oni opet po svome,pa jel čitate vi uopće forum,želite li nešto naučiti ili vam nije bitno?
 

mihajlo

Član
Tu od
28 Sij 2014
Poruka
154
Eto drago mi je da nisam sam u razmisljanju,sve sto pisem to je iskustvo . Isto je i sa zastitom,ako neko ima novca viska, slobodno neka ga baca u vjetar .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kasper

Novi član
Tu od
11 Sij 2016
Poruka
2
Pozdrav svima,
pratim forum zadnje 3-4 godine i dosta sam naučio od vašeg znanja i savjeta,i
hvala Vam na tome!

Amaterski se bavim voćarstvom,imam svega 8 stabala breskvi i nektarina i par marelica.Pošto od sredstava protiv tafrine imam samo bordošku juhu i modro ulje
zanima me sljedeće.

Na mladim breskvama su provirili listići,dok se na starijim polako cvijetni pup otvara i naziru se čašični listići.Sljedeći tjedan bih špricao sa bordoškom juhom,naravno pred kišu.Zbog ovih listića koji su provirili,zanima me da li smijem špricat sa 3% otopinom ili da smanjim dozu na 1%?Da li bi uopće pomoglo tih 1%bordoške juhe protiv tafrine?

Jedinu zaštitu,ove godine,koju sam uspio obaviti bila je 13. veljače sa modrim uljem od 1%.

Svaki odgovor je dobrodošao.
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Pozz

Danas sam uspio oprskati rane sorte i ove na GF podlozi.
Otvaraju potpuno za 2-3 dana, strah me je da nisam zakasnio za pojedina stabla.
Do podne padala kiša, pa smo popodne ručno izlili oko 1400 l .
Nemoguće je ući sa traktorom nego samo ručno .upadaju noge ko u maslac.
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
61
Pozdrav svima,
pratim forum zadnje 3-4 godine i dosta sam naučio od vašeg znanja i savjeta,i
hvala Vam na tome!

Amaterski se bavim voćarstvom,imam svega 8 stabala breskvi i nektarina i par marelica.Pošto od sredstava protiv tafrine imam samo bordošku juhu i modro ulje
zanima me sljedeće.

Na mladim breskvama su provirili listići,dok se na starijim polako cvijetni pup otvara i naziru se čašični listići.Sljedeći tjedan bih špricao sa bordoškom juhom,naravno pred kišu.Zbog ovih listića koji su provirili,zanima me da li smijem špricat sa 3% otopinom ili da smanjim dozu na 1%?Da li bi uopće pomoglo tih 1%bordoške juhe protiv tafrine?

Jedinu zaštitu,ove godine,koju sam uspio obaviti bila je 13. veljače sa modrim uljem od 1%.

Svaki odgovor je dobrodošao.

Možda bi u ovoj fazi dok se cvjetni pup nije otvorio ipak bilo bolje ići sa 2% koncentracijom bordoške juhe, bojim se kako bi 3% bilo malo previše. U jednoj kili borduške ti ima puno više bakra nego u 1l modrog ulja. Ići sa 1l modrog ulja je za breskvu i to prije tjedan dana kako si naveo je stvarno premalo. Dakle, sad bi dobro bilo ići sa 2% bordoške + 2% bijelog ulja, što odgovara negdje koncentraciji pa i malo jače od 3% modrog ulja.Nakon toga za 10-15 dana išao bi ciram ili chromodin ili delan, ovisno o kretanju vegetacije.
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Edit:
Zaboravih napisati jednu vrlo važnu činjenicu kasne rezidbe. Kretanje sokova i hormona kroz grane tj pored sokova koje se kreću nalaze se i odrećeni hormoni koju su zaduženi za razne fukcije kod voćaka. Neki do hormona se kreću ka periferiji odnosno ka vrhovima grana. Rezidbom kada čepiromo određene grane koje će nam služiti za zamjenu, mi prkraćujemo granu na dva donja pupa. Ranijom rezidbom osiguravamo te hormone da pokrenu te pupove (jer još nisu krenuli hormoni), dok kasnijom imamo veće šanse da uopšte ne krenu ti popovi jer su hormoni već prošli kroz granu (završili na krajnjim pupovima-vrhovima), a mi tad vrešimo prekraćivanje. Tako gubimo zamjenske grane i rod nam bježi ka periferiji. Što je po meni ogroman minus.

Ima nešto u tome.
Godinama se amaterski bavim voćarstvom. Što se tiče breskve, mogu reči da ovo što je napisao @tatkodvd, drži vodu.

Bio sam na mnogim predavanjima i pokaznim rezidbama. Uvijek su propagirali da treba breskvu orezivati pred cvatnjom. To se je nekada radilo, ali od tada se je klima dosta promijenila. Dok sam tako radio, nikad nisam imao kvalitetnog nastavka za sljedeču godinu. Dosta pupova na čepovima nije krenulo ili su zakržljali, pa se je rod sve više selio na periferiju krošnje.
Prije par godina sam promijenio taktiku (slučajno radi prirode posla) i breskve orezujem zimi, kao i ostale voćne vrste. Nemam problema sa smrzavanjem niti sa ranijim kretanjem vegetacije a kada ostavim čep znam da če iz čepa izrasti kvalitetne šibe za iduču godinu.

Ne smijem i nemam prava savjetovati ozbiljne proizvođače ali što se tiče hobi voćara koji uzgajaju voće radi svojih potreba, savjetujem neka probaju, pa če vidjeti razliku.
 

kasper

Novi član
Tu od
11 Sij 2016
Poruka
2
Možda bi u ovoj fazi dok se cvjetni pup nije otvorio ipak bilo bolje ići sa 2% koncentracijom bordoške juhe, bojim se kako bi 3% bilo malo previše. U jednoj kili borduške ti ima puno više bakra nego u 1l modrog ulja. Ići sa 1l modrog ulja je za breskvu i to prije tjedan dana kako si naveo je stvarno premalo. Dakle, sad bi dobro bilo ići sa 2% bordoške + 2% bijelog ulja, što odgovara negdje koncentraciji pa i malo jače od 3% modrog ulja.Nakon toga za 10-15 dana išao bi ciram ili chromodin ili delan, ovisno o kretanju vegetacije.


Ma zeznuo sam stvar sa modrim uljem,piše u uputstvu da ide 3%,ali kad sam
vidio da su listići provirili,odlučio sam smanjit dozu.A nisam stigao provjerit na netu.Bio je lijep dan,bez padalina i vjetra,pa reko dok je prilika da to obavim.
Sve je nekako na knap ove godine.

Sjetio sam se da imam i delana,pa ću napravit kak si i napisao.

Hvala na odgovoru.
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Pozz

Danas smo gazili i završili zaštitu, na pojedinim parcelama traktor je propadao na dubinu oranja.

09rLHGx.jpg

OxjDnby.jpg
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Samo da napomenem trošite dosta tečnosti kod prvog prskanja bakrom, bukvalno da se slijava niz grane. Na traktoru crvena dizna i brzina manja od standardne (na imt 533 obično ide 3 pomoćna, ali kad je ovo onda 2 pomoćna). Govorim ovo jer sam prošle godine jedva nagovoro poznanika da to uradi i prvi put nije imao tafrine i nije vjerovao da je moguće zaštiti da nema trunke tafrine. Naravno i pravi momenat je bitan bez jakog vjetra.
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Pozz

Kolega Tatko izgleda da ćemo ove godine brati u isto vrijeme, ako ne oberemo ranije za petnetak dana.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Daj Bože da išta uberemo. Po mojoj evidenciji ovo godina je ranija od neke ajde da kažem standardne za 25 dana, bar po kretanju vegetacije.
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Ljudi imam nekoliko bresaka i nisam do sada stigao prskati sa nikakvim bakrom. jel šteti ako sada idem nordoksom ali manjom dozom kad su u fazi pred otvaranje?? i ako šteti zanima me šta se može desiti? jer mi je jedan susjed rekao da nema brige ako i idem punom dozom,bitno da ne cvjetaju
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Jučer sam poprskao sa Nordoksom,bilo je mjesta gdje su se već pojavili listići i pokoji cvjet, nadam se da neće smetati, išao sam punom dozom od 80g na 40 litara vode. jel bi moglo biti štetno za list zbog fitotoksičnosti ili na cvijet? inače se u toj fazi koristi chromodin ali pošto nisam išao sa bakrom kaže susjed da može prvo nordoks pa idući tjedan poslije ovih kiša sa chromodinom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh