• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sumialfa 5 FL je u "Agronomu" 54 kn za 200 ml, a cca 250 ml ide na 1 ha

voćarstvu :

lisne uši (Aphididae), u koncentraciji 0,02-0,025% (2-2,5 ml u 10 l vode),
lisnog minera (Lyonetiidae), u koncentraciji 0,03% (3 ml u 10 l vode)

28 dana za voćke, vinovu lozu i kupusnjače

Kontam u tebe slična situacija ko i u mene. Još malo i kraj sezone prskanja a karate i actara na stanju, te bi pretpostavljam bilo najbolje puknut kombinaciju karate (savijači) + actara (lisne uši).

Još možda malo i multi k ;)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Baš nije za prskanje. Vjetar i moguća kiše oko 11h.
http://vrijeme-online.com/?c=45.5586,18.6954
http://www.weather2umbrella.com/hr/vremenska-prognoza-osijek/eta2/1/902447/0/3h
Da vidimo sygentu...
sygentaprognoza.jpg

ako ne padne do 9 kiša idem se pripremat, leđna prskalica i ožeži.Vjetra će biti ali ćemo ići niz i gađati plodove ;)
 
Posljednje uređivanje:

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: BRESKVE

Molim da uđe u zapisnik 4 puta :) To rano sunce ju je i zeznulo :( Sad bi je valjalo toviti kalijem da masa ploda prati zrelost :( Dušični baloni me ne zanimaju ;) Vodi se na Josipovac ali bliže je Osijeku :) Sorta je francuz Francoise. To je Gec trebao staviti u plastenik ;)

Evo ti berba 2011 16.06 :)
http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=16950&page=113
E moj Kontam trebo sam ja svašta još uradit osim izabiranja sorti al eto još sam ustrajan u svojoj skromnoj proizvodnji plasteničkih breskvi (da se ne ponavljam sadio sam ono što sam trenutno mogo nač na tržištu) Zahvaljujem na preporuci Tebi i ostalima,prvotni moj cilj je bio opče vidit jel to moguče ovako proizvest a da nepopušim kakvu invaziju baja ili gljiva ipak je to zatvoren prostor.(nekad jbn-u krticu nemoš isterat iz vrta :(giggle):)
neka uvoze koliko hoće
oni je džabe davati neće, neka traže i kunu za nju meni opet dobro
a ja koliko dobijem za svoju dobijem

oni nam samo drže cijenu
a jedino me boli što je narod lud pa kupuje voće po tržnim centrima sumnjive kvalitete i karence po visokim cijenama

pita me jedna gđa. jel špricano voće
reko je, špricano je
kaže ona onda neće kupiti
reko ko vam kaže da nije špricao nisačim, taj vas laže
i uzmem voćku pred njom i onako neopranu je počnem jesti
pa jer se ne bojite , špricali ste je
ne ,ne bojim se , znam s čim i kada je špricano i cijela moja familija ih tako jede bez straha
...
He he lani sam imao tako sa jednom gospođom uvjeravanje o ispravnosti mojih (plasteničkih) breskvi .Normalno nije vjerovala da ih več ima domačih pa sam joj objasnio da su plasteničke ajd onda je skontala al koja je još pitanja postavljala vidiš da nema pojma jesu breskve sa drveta ili sa grma il se vade ko krompir :(giggle): tako da što se tiče špricanja teško pojedinim ljudima objasnit šta i kako bitno da su informatički obrazovani a to šta jedu otom potom :icon_hang:
...sutra ujutro cijeli breskvik prskam "Signumom" 800 g/ha - protiv monilije, a popodne samo nektarine Trapez 300 ml+ Chromosul 3kg - protiv pepelnice :)

Ove kiše i hladno vrijeme usporili su sazrijevanje, no plodovi će biti krupni, a prirast mladica odličan. Sad samo ne treba dopustiti moniliji i pepelnici da naprave dar - mar :)
Kad računaš sa prvima na klupu ?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...prve će ići oko 15. - 20. lipnja :) I onda nema stanke do konca rujna :) :) :)

Breskvik je cijeli oprskan "Signumom", kiše danas nije bilo. Sutra folijarno prihranjivanje Fertinom V, predzadnje ove sezone...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

I ja odradio prskanje od 10 h do 13 h nije bilo kiše :) Signum i Actara + Karate Zeon. Nema degustacije do 20.06 :)
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Re: BRESKVE

I ja odradio prskanje od 10 h do 13 h nije bilo kiše :) Signum i Actara + Karate Zeon. Nema degustacije do 20.06 :)

jel mješaš sve zajedno......i kolika je doza, full koliko ide ili je umanjena zbog toga što idu 3 srestva
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...prve će ići oko 15. - 20. lipnja :) I onda nema stanke do konca rujna :) :) :)

Breskvik je cijeli oprskan "Signumom", kiše danas nije bilo. Sutra folijarno prihranjivanje Fertinom V, predzadnje ove sezone...

kod mene prve za par dana,pa onda ostale. breskvar zašto prskaš cijeli nasad sa Signumom?

I ja odradio prskanje od 10 h do 13 h nije bilo kiše :) Signum i Actara + Karate Zeon. Nema degustacije do 20.06 :)

jel ti to prvo prskanje protiv uši?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Ma jok umanjena. Signum je wg kao i actara to su granulice to odmjerim na vagu zajedno jer actare ide jako malo. Razmutim u vodi i onda injekcijom ubrizgam karate zeon. Znam nekad topiti i folijarce :) Napravim ja kobasicu od 5 sredstava, to mi je hobi ;)

Evo ponovo...
Ne sme se mešati sa preparatima na bazi malationa, endosulfana, cipermetrina, hlorpirifosa, fosetil-AL, dimetoata, dodina, oksidemetonmetila

Znači signum ne smije sa chomodinom, zagor-rogor, aliette-avi, ne smije sa ovima... http://www.agroklub.com/zastitna-sredstva/aktivne-tvari/klorpirifos-etil-180/
I tak, što nije zabranjeno smije se :) Ni zabranjen ni sa ureom kao ni sa lužnatim sredstvima :) Dobro sa bakrom ga ne bi mješao, no sa kaptanom i mankozebom mmm :) I još pripaziš na ph otopine i to je to :)

@dane nije prvo. Prvo je bilo kraj travnja ovo je drugo. Drži se dobro, par leptirica i onih crvenih duguljastih buba sam vidio. Vjerovatno ima i letečih uši, dok zelenu breskvinu uš nisam primjetio. Poz
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

ja samo jednom prskam i to dodam kad idem sa Dithanom i više ne. uglavnom nemam problema što se tiče uši,a zadnje prskanje sa Ditanom dodam za savijača i gotovo.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Idem "Signumom" zato što mi je bilo već mrva monilije na kasnoj nektarini Caldessi 2010. A jel' ti nije malo predugačka karenca za dithan (Mankozeb). Ili ideš njime samo ove kasnije sorte?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Meni je bilo nekog sušenja grančica ali nisam bio siguran jel kovrčavost ili monilija. A signum je povoljan preparat širokog spektra. Svejedno mi je špricao samo jedan otrov ilinapravio koktel, sve ide preko leđa :) Dithan poslije berbe da sačuva lisnu masu. Dane koju bereš sortu?
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Re: BRESKVE

Ako nema lisne uši onda joj fali dušika.Može folijarno urea i oko voćkice KAN. Bilo je tu ranije puuno govora. Prati postove od Breskvara i Tatka. Poz


Nema lisne uši, čak i kovrčavost se jako opće pojavilo.

Stavljal sam dušika možda možda 300 g po stablu. (150 g početkom travnja i 150 početkom svibnja).

ja sam tako imao neke godine,pogotovo u kišno doba,ali ne na svim stablima,ovisilo mi o položaju voćnjaka,mislim da je bilo u pitanju previše vode ili nešto treće,uglavnom prošlo je sve u redu. uglavnom puno tu razloga može biti. kao kod mene ove godine,suhe grane i svi odma kažu monilija a ono ništa,sve na kraju štima a nitko ne zna šta je bilo haha. ako si prihranjivao i štitio protiv bolesti nemaš brige,naravno ako nije zahvatilo puno stabala,onda treba vidjeti u detalje šta je.

Eventualno ako je ovo. Taj dio vočnjaka ima dosta vode sada kada je puno palo kiše.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Demosten onda samo čekaj lijepo vrijeme i zazelenit će se lišće garant. Malo je hladno, ima viška vlage i žuti.

Inaće dok sam prskao breskve vidio sam novu kovrčavost u minimalnom svježem izdanju. Onda znate koliko je hladno :)
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Re: BRESKVE

Demosten onda samo čekaj lijepo vrijeme i zazelenit će se lišće garant. Malo je hladno, ima viška vlage i žuti.

Znaći onda da kada dođe malčice toplije (ako bude ok vikend) da probam samo dušikovom prihranom?

A željezo ili tak nekaj?

P.S.: kaj se tiče špricanja ureom, ja sam jednom davno bio spali listiće, malo sam zeznuo koncentraciju ili sam predugo špricao :), pa kaj se tiče uree, bolje malo manje nego malo više.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: BRESKVE

...prve će ići oko 15. - 20. lipnja :) I onda nema stanke do konca rujna :) :) :)

Breskvik je cijeli oprskan "Signumom", kiše danas nije bilo. Sutra folijarno prihranjivanje Fertinom V, predzadnje ove sezone...

:eek: 3,5 mjeseca :icon_pray: nadam se da vam nije zdrkana tržnica ko ova naša, ova dva tjedna sam pop.... dovozeči breskve, nemaš di stat uh uh ....
Evo izvještaja od ove godine ,dakle jučer isporučeno posljednjih 77 kg ima još možda 40-50 kg nešto sitnih a i pokoja krupnija zelenija a to če tata i prijatelji poist dok nedođu vani.
Stabala Springcresta bilo 127 al ovo prolječe vadio dvadesetak jer sam ih skuho i dobro sam prošo da ih nisam sve skuho :icon_hang:
Nabrano 760 kg plus ovaj ostatak plus nočno branje ALI dečki nisu mogli do vage pa neznam koliko ? dakle ovo što znam je cca 8 kg po stablu i mogu vam reč napredujem do zacrtanih 10 kg.
Sve u svemu ja zadovoljan.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Re: BRESKVE

Jesam 1% iskustva odlična. Nikad nisam prskao samo ureom. Kad ide urea onda stavim i confidor 200 sl. Rezultati su fantastiučni :) Postala mi je obavezna mjera svake godine :) Barem u nećemu ako ne u svemu. Mislim na voće/povrće podjelu.

http://www.petrokemija.hr/Temeljnedjelatnosti/Mineralnagnojiva/Proizvodi.aspx#UREA
Voćnjaci do 2%.

Zašto samo 1% jer se bojiš jače ili?
Ja idem na površinu od0.8he 2x 440 lit atomizer po atomizeru 7,5kg urea i 40grama bora.
Tako mi Naš doktur @bobostar preporučio
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Idem "Signumom" zato što mi je bilo već mrva monilije na kasnoj nektarini Caldessi 2010. A jel' ti nije malo predugačka karenca za dithan (Mankozeb). Ili ideš njime samo ove kasnije sorte?

Samo one koje dolaze poslije 15.06. ovih ranih niti nemam puno pa ne forsiram. Pitam zato sto je signum skup kao i sve ostalo,a vecinu toga prodamo na tezgi pa nevolim prskati ako nije potrebno,ja sve skupa odradim 5-8 prskanja sto ovisi o godini. Mozda bi trebao i koji puta vise ali jednostavno nema potrebe.

Meni je bilo nekog sušenja grančica ali nisam bio siguran jel kovrčavost ili monilija. A signum je povoljan preparat širokog spektra. Svejedno mi je špricao samo jedan otrov ilinapravio koktel, sve ide preko leđa :) Dithan poslije berbe da sačuva lisnu masu. Dane koju bereš sortu?

E neznam koja je sorta to,imam nesto malo toga a dobro se prodaju jer su prve. One su i jedina sorta koju ne prskam protiv fructigene pred branje. Nego daj malo pojasni to da si zadovoljan sa prskanjem otopinom ureje i zbog cega to radis? Ja to nisam nikada radio,samo fertine i od ove godine pred kraj vegetacije Bor. I mozda koji biostimulator dogodine,vjerovatno Hungavit.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Re: BRESKVE

ja špricam sa ureom pred kraj vegetacije 2%
a ovako kao prihranu još nisam
prvenstveno iz straha da ne spalim lišće
a bor isto pred kraj vegetacije i u cvatnji
 

Najnoviji postovi

Na vrh