• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Re: BRESKVE

Pitanje za sve da li kroz folijarnu prihranu ubacujete kalicijum?

Koji koristite i u kojoj koncetraciju?

Jer nedostatak kalcijuma može uzrokovati truljnje polodova, pa podsjeća na moniliju ploda. Drugo plodovi budu čvršći. Ja koristi 3 puta CALBIT C u kon. 0,35%.

Trebalo bi , ja jesam ove godine jednom a trebalo bi 2-3 puta jer kalcijum daje čvrstinu plodu i bolje se čuva, dakle duže traje na tržnici.
Koncentracija 0,2%- 0,4 % :(hi):
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Evo slika od jutros. Poslije sinoćnje grmnjavine i nevremena.
breskvaveca.jpg


Malo je dobila na obujmu i boji, ali još uvijek je tvrda :) Mislim kakva li će biti na drvetu ;)
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Re: BRESKVE

Evo slika od jutros. Poslije sinoćnje grmnjavine i nevremena.

Malo je dobila na obujmu i boji, ali još uvijek je tvrda :) Mislim kakva li će biti na drvetu ;)

Springcrest, i kod mene je grmilo koda topovi pucaju i palo 10 lit/m. Koliko ocekujes po stablu roda, koliko stabala imas????:(mm):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Nema roda, to je samo da ne moram na tržnicu ;) Ovo je prelomna godina, ili će se oporaviti ili ide plug na jesen :) No kako sad stvari stoje ostavit ću ih. No problem je što nema grana ispod metar visine, naravno neke sorte, najkritičnije je kod rich lady. Svaki pokušaj spuštanja je uzrokovao totalno sušenejem stabla! Kad vidim neku da tjera novu granu na 20-30 cm od kalema odmah reže stablo na tu novu granu jer ovako da ostane nema smisla :( Loše totalno loše. Ne želim pronalaziti krivca u nasadu ali neke činjennice dovoljno govore same po sebi. Recimo jedan primjer, u francuzu se potkrala 3 stabla neke breskve ta dolazi u rujnu, stabla su zdrava, rode i daleko su razvijenija od francuza. Slijedeći primjer je sortu koju nisam platio je visoka, zdrava, rodi i pravo stanje za četvrtu vegetaciju. Razlika između sadnje 2009 i vegetacije 2013 je minimalna, tko god vidi kaže da vadim van. Sad ja to pokušavam spasiti, jer ima korijen i izbija mladice. Mislim da sam imao tešku moniliju u 2010 godini ili je sadnica došla jako zaražena. Uslikat ću breskvik pa ćete viditi malo drukčiji dojam. Ništa sa nićim, nažalost :( Poz
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Re: BRESKVE

Ovogodišnje rodne porezo e sad kažu diferencija pupova 6-7 mjesec jel to znači da izdanci iza 7 mj su nerodni iako mogu kontrolirat da se isti neizmrznu ako neodrvene? a dobiju dovoljno niskih temperatura za potreban ciklus.


ja imam jednu stariju breskvu koja mi ove godine nije nista rodila ,pupova bilo ko u prici ljepo sam je orezao zimus a nista.
dal da ja te mjesovite sibe sta sam ostavio tada ,dali da ih odrezem ili da nista ne diram
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: BRESKVE

ja imam jednu stariju breskvu koja mi ove godine nije nista rodila ,pupova bilo ko u prici ljepo sam je orezao zimus a nista.
dal da ja te mjesovite sibe sta sam ostavio tada ,dali da ih odrezem ili da nista ne diram

Šta je bilo mraza da nije rodila ako je imala pupove?
Dakle ove rodne grane (grančice,šibe) koje su od lani ako ti netrebaju za formiranje krošnje slobodno odreži da pustiš svjetlosti,sunca,do ovogodišnjih mladara da bolje diferenciraju pupovi a ujedno manja mogučnost bolesti.
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
63
Re: BRESKVE

Zanima me forumaši koji bi insekticid bilo dobro primjeniti u ovoj fenofazi razvoja za lisne uši i savijače, budući kako sam do sad već koristio 3 puta insekticide iz skupine neonikonitida.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Re: BRESKVE

Šta je bilo mraza da nije rodila ako je imala pupove?
Dakle ove rodne grane (grančice,šibe) koje su od lani ako ti netrebaju za formiranje krošnje slobodno odreži da pustiš svjetlosti,sunca,do ovogodišnjih mladara da bolje diferenciraju pupovi a ujedno manja mogučnost bolesti.
ma nije bilo nesto mraza ,neznam sta joj bilo,jos sam ostavio dosta mjesoviti siba namjerno ali jako je slabo cvala ,skoro nista ,neznam zasto
a nista odrezat cu sve te sibe koje sam ostavio,pa valjda dogodine bude bolje
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: BRESKVE

ma nije bilo nesto mraza ,neznam sta joj bilo,jos sam ostavio dosta mjesoviti siba namjerno ali jako je slabo cvala ,skoro nista ,neznam zasto
a nista odrezat cu sve te sibe koje sam ostavio,pa valjda dogodine bude bolje

Breskva mora imati hladne temperature ispod 7,4 stupnja od 300-700 sati ovisno o sorti rana kasna
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Re: BRESKVE

Breskva mora imati hladne temperature ispod 7,4 stupnja od 300-700 sati ovisno o sorti rana kasna

moja je kasna ,a nista skinut cu sibe koje sam ostavio za ovu godinu pa cemo vidit sta ce bit
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Zanima me forumaši koji bi insekticid bilo dobro primjeniti u ovoj fenofazi razvoja za lisne uši i savijače, budući kako sam do sad već koristio 3 puta insekticide iz skupine neonikonitida.

ako dobro potrefiš i ako znaš kada treba dovoljan ti je jedan tretman i to recimo Calypso ili Confidor,kakvi tri puta,pa ne ubijaš slonove,samo truješ i sebe i ostale,šta nisi prije pitao a ne sad.

ma nije bilo nesto mraza ,neznam sta joj bilo,jos sam ostavio dosta mjesoviti siba namjerno ali jako je slabo cvala ,skoro nista ,neznam zasto
a nista odrezat cu sve te sibe koje sam ostavio,pa valjda dogodine bude bolje

Nemoj jos nista,sacekaj desetak dana pa onda skrati sve te lanjske na dva pupa,odnosno na dvije grane koje su sad izrasle.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: BRESKVE

Dane koji je razlog čekanja desetak dana,mišljenja sam da sobzirom da nije imao plodova nije ni skidao vodopije a i zbog neimanja plodova ima više izdanaka ko i mi lani pa mu je krošnja negdi gusta ko živica što pogoduje bolesti i nametnicima.
Vitomir stim gore što je kasna tad joj je potreban duži hladni period, neznam kakva je kod tebe zima mislim na tem. al kažu da oko Dubrovnika neuspjevaju breskve baš radi toga.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

Dane koji je razlog čekanja desetak dana,mišljenja sam da sobzirom da nije imao plodova nije ni skidao vodopije a i zbog neimanja plodova ima više izdanaka ko i mi lani pa mu je krošnja negdi gusta ko živica što pogoduje bolesti i nametnicima.
Vitomir stim gore što je kasna tad joj je potreban duži hladni period, neznam kakva je kod tebe zima mislim na tem. al kažu da oko Dubrovnika neuspjevaju breskve baš radi toga.

ma ok,mislio sam da sačeka termin kad se inače radi ljetna rezidba,a ja je radim kad poberem prvu sortu a to je za desetak dana. a dva pupa je bolje nego da ju u potpunosti odreže,imat će dvije rodne grane za nagodinu,a to jako puno znači pogotovo ako je stablo starije,ako je pobjeglo uvis i ako je neka sorta koja ima slabiji prirast grana,kao Fayet i druge.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Re: BRESKVE

ako dobro potrefiš i ako znaš kada treba dovoljan ti je jedan tretman i to recimo Calypso ili Confidor,kakvi tri puta,pa ne ubijaš slonove,samo truješ i sebe i ostale,šta nisi prije pitao a ne sad.



Nemoj jos nista,sacekaj desetak dana pa onda skrati sve te lanjske na dva pupa,odnosno na dvije grane koje su sad izrasle.

Dane koji je razlog čekanja desetak dana,mišljenja sam da sobzirom da nije imao plodova nije ni skidao vodopije a i zbog neimanja plodova ima više izdanaka ko i mi lani pa mu je krošnja negdi gusta ko živica što pogoduje bolesti i nametnicima.
Vitomir stim gore što je kasna tad joj je potreban duži hladni period, neznam kakva je kod tebe zima mislim na tem. al kažu da oko Dubrovnika neuspjevaju breskve baš radi toga.

@dane razumi skratit na 2 pupa-grane

@gec ma ja sam ti na 500 metaara nadmorske visine u dalmatinskoj zagori budu zime dosta zeznute ,kaze mi stari da je prije bila krcata plodova a ja otkako sam tu nije nikad nesto rodila,trebalo bi na njoj bit preko 50 kila kolika je a nebude 5 ,al su breskve fantazija ogromne su i slatke ko med
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

vitomire sinko,ove grane što su trebale biti rodne ove godine odreži tako da na svakoj ostaviš dvije male grančice što su izrasle proljetos,i nagodinu češ imati dvije rodne grane od tih grančica,znači nemoj ih do kraja odrezati. dali me razumiješ?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Breskve baš bogovski kasne sa dozrijevanjem ove godine. Stara sorta Armgold, koja uvijek bude potpuno zrela za Antunovo (13. lipnja) - ove godine prvi puta otkako pamtim neće biti zrela, tek je mrvu boje počela dobivati, sorta Queencrest koja dozrijeva između 5. i 15. lipnja je crvena, al' potpuno nezrela i još nema niti dovoljnu krupnoću, Beatiful Lady koja dozrijeva 20. - 25. lipnja ove godine neće bit' zrela prije srpnja nikako. Barem kod mene...grrrrrrrr
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Re: BRESKVE

vitomire sinko,ove grane što su trebale biti rodne ove godine odreži tako da na svakoj ostaviš dvije male grančice što su izrasle proljetos,i nagodinu češ imati dvije rodne grane od tih grančica,znači nemoj ih do kraja odrezati. dali me razumiješ?
razumio prijatelju,hvala na savjetu :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Uh Breskvar malo su ti rokovi zahtjevni :)
Jučer sam se čuo sa forumašem Danetom nakon duuugog vremena i dobro smo se ispričali. Što mi dao dobru ideju a rekao mi Breskvar da imaš ti tih koštica vinogradske breskve. Doduše imam i ja jednu prastaru vinogradarsku breskvu ali ne znam koliko će krupna biti :( Ne kultivira se i ne orezuje. Ideja je slijedeća, da unutar breskvika podignem breskvik :) Po sredini reda da rasadim koštice vinogradske breskve i da ih mazim, pazim i zovem Đorđe, kad dođe vrijeme da platim kalemara da nakalame mi sorte iz breskvika :) A taman mogu frezom proći sa svake strane :) Raste novi breskvik a star eksplatiram dok...
Što vi ostali mislite? Hvala
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: BRESKVE

Kontam@ ne bih ti to preporučio da radiš iz više razloga. Prvo kad posadiš male breskve između stabala one idu samo u visinu, budu tanke, zbog hlada od starog zasada. Time ćeš sigurno izgubiti formiranje prvih grana (spratova), drugo postoji opasnost od izmrzavanja takivih sadnica u toku zime jer nisu dovoljno zdrvenile. Takođe kad to uradiš jako je nezgodno održavati i jedno i dugo. Treće nije dobro za mlade sadnice da tu rastu među starim zbog starog korenja, može biti problema.
Moj ti je savjet napravi posebno mali rasadnik (rastilo), tu mazi pazi, pa kad uzgojiš gotovu sadnicu onda je presadi. Preporučio bi ti da čupaš komplet red po red ili 2-3 svake godine po malo. A kad iščupaš red obavezno oranje i sve ostalo što sleduje. Oranje prvenstveno zbog ostataka žila.
Imaj na umu da kad podižeš voćnjak da to treba uraditi kvalitetno, jer kasnije neke greške se ne mogu ispraviti, znaš i sam. Eto to je moje neko iskustvo. Poz:(happy):.
 

Najnoviji postovi

Na vrh