• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Briggsov motor???

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Znači ti na kraju nisi nabavio onaj set iz Njemačke....
Malo me muči da radi ok dok se ne zagrije....tak da me to više vuče na:
1) ako je cijev goriva blizu auspuha , da se možda ne stvori parni čep
2)čep goriva, kažeš nije
3)elektronika
4)bilo bi dobro prekontrolirati ventile...na hladno...
usis:0.12-0.18
ispih:0.22-0.28
pošto je to SV motor s vremenom se ventili ukucaju u blok pa se taj zazor smanji. a povečava se na način da se ventil vadi i lagano oturpija vrh stapke ventila. Kod toga bi bilo poželjno i ventile ušlajfati. Ali prvo provjeri zazor ventila da ne teoretiziramo...ventili ti se nalaze ispod limenog pravokutnog poklopca iza rasplinjača....


jeffy fala ti na svakom tvom postu,baš se trudiš da mi pomogneš li to što si nabrojao ja neznam riješiti. one setove nisam naručio jer su oni gore u eu toliko glupi da nisu znali šta ćemi poslati iako sam im skize poslao.

probaću naći nekog ko bi mi to znao riješiti. najviše bih volio prodati to sranje i montirati rolbu na moj mtk.imam jednu tu samo je treba pripasati
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Nađi servis Husqvarna, ili neko ko se kuži u popravak tih kosilica. U većini je B&S montiran u tim mašinama
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
dobio sam jedan agregat sa briggsovim benzinskim četverotaktnim motorom 120612 model 0149, vertikalni... jedva je palio i imao je jako nemiran rad... kada sam mjerio frekvenciju pokazivalo je od 44Hz do 52Hz... odlučio sam ga razmontirati i napraviti potpunu obnovu...

nazalost, greskom sam obrisao slike pri samoj demontaži da vidite koliko je bilo nataložene gareži na klipu, ventilima i glavi motora...

ali da barem pokažem skupnu sliku dijelova....
d168.jpg


original bregasta

n2jl.jpg


zamjenska bregasta

t8ct.jpg



i sada bi imao pitanje za bolje poznavaoce briggsa... čemu služi taj mali sklop polugica između dva brega na originalnoj bregastoj osovini? inace po svim katalozima za briggs koje sam skinuo sa neta u tom motoru bi trebala bit bregasta koja je prikazana na drugoj slici, što me sada malo i zbunjuje.... :icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
487
Polugica je automatski dekompresor

Razlika je izgleda kaj na jednoj otvara usisni ventil a na drugoj bregastoj ispušni . Nedaju više ameri da se ispušta kroz auspuh
nesagorjela smjesa.

Imaju li uopče brege na istom mjestu ,da nisu za različiti smjer vrtnje?
 
Posljednje uređivanje:

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
a ha... znači čim se prestane vrtit bregasta opruga vrati polugicu u položaj u kojemu ona podigne jedan od ventila kada se slijedeći ide motor pokretat... i kada motor digne okretaje, zbog centrifuge se ta polugica zakrene i tako više ne djeluje na ventil...

neznam sada o kojem ventilu se radi, ali obratim pažnju kada ga budem krenuo sastavljat....

hvala na prosvjeti....
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
prije ciscenja u ivasolu









ako smijem dodat, imam osjećaj da motor nije jako puno radio jer nema bas nekih velikih znakova habanja na pinu, klipu, klipnjaci....
 

Prilozi

  • huf10.jpg
    huf10.jpg
    44.2 KB · Pregleda: 354

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Na slikama navodiš da je zelena bregasta originalna, a smeđa zamjenska. U tekstu pitaš, čemu služi polugica između dva brega, koja je bila montirana ?
Znači na slici tvrdiš da je zelena org. a u tekstu smeđa ? I zašto zamijenska?
Da nisi kojim slučajom ništo pomiša ?:icon_question::icon_scratch:
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
nisan ja, nego MUHA, kad je ša uređivat slike... a on je intervenira jer ja nisan dobro kopira linkove za slike, tako da su se vidili samo linkovi, a ne i slike....

originalna bregasta je ova oker boja, dok zelena je zamjenska.... bija san naruci drugu bregastu jer na originalnoj se je vidilo da su vrhovi kako pojedeni, ali kad je dosla ova nova i kad san hi mirija sa kalibron, ispalo je da su iste.... tako da cu stavit ovu originalnu nazad kad ga buden sa sklapat nanovo....
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Tako san si misli da je nešto pomišano. Ako nisu bregovi jako pojideni, i da moreš naštelovat ventile, onda moreš staviti staru bregastu.:icon_jook:
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
ventili....

usisni i ispusni





usisni



ispusni




po vašem mišljenju, se mogu iskoristit nakon što se ispoliraju brusnom pastom ili bolje da se stave novi?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Ošlajfaj te ventile, naročito ispušni, bolji budu nego novi.

Slike bum posložil navečer.
Omaklo se kod pravilne postave.
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
pa da nastavimo....

ventili ispolirani



dosla i nova bregasta, ona zelena nije bila odgovarajuća





kućište motora

 
Posljednje uređivanje:

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
kućište motora i semering za montiranje



umetnut semering



pišton sa oznakom tj strelicom koja pokazuje na stranu zamašnjaka i tri točkice koja je svaka pomaknuta za 120 stupnjeva i ukazuje da tu moraju biti prorezi prstenova



klip umetnut u cilindar





11Nm za stisnut klipnjaču i koljenčastu



s time da prema uputama treba prije stisnuti vidu bliže klipu



montaža bregaste i stavljanje u fazu

 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
prije bregaste su stavljeni podizači ventila koji klize po bregastoj... malo sam slike izmješao...



bregasta na koju dolazi centrifugalni regulator broja okretaja i polugica koja prolazi kroz kućište i koja je kasnije povezana na karburator



poklopac kućišta motora



umetnut semering



brušenje ventila i dosjeda





25Nm po uputi za stiskanje glave



motor zatvoren i glava montirana



pošto nije bilo tvorničke brtve za kupit na ebayu, sam se poslužio malo trikovima



10Nm za donji poklopac



donji poklopac klackalica montiran i dio opruga ventila



 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
trik pitanje za kiki bombon je čemu služe limiči izmežu brijegova na bregastoj?
hodor i dohtor ne sudjeluju u kvizu
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
oil breather iliti odušnik za ulje







poklopac jednog uljnog kanala



i tu se desila mala piz......ca puknula vida u kućištu



sanacija

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
trik pitanje za kiki bombon je čemu služe limiči izmežu brijegova na bregastoj?
hodor i dohtor ne sudjeluju u kvizu
To ti je pitanje za Oficira.
Ja se ne razmem v te male, i po meni, ti limići samo smetaju :D:
 
Na vrh