• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Brzina traktora pri oranju?

R

Ratarko

Guest
Ako se netko želi praviti važan kako zna dobro orati pozivam ga da dođe sa svojim najboljim traktorom i najboljim plugom kod mene na brukanje .
Kada ovdje zaorete otvoriti če vam se jedna nova dimenzija oranja , super-duper teško oranje :lol:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Hehehehe, al to ne bi bilo fer Ratarko, ti znas svoju zemlju u srž, pa več u početku ne bi bilo ravnopravnosti. Pretpostavljam da nigdje nije tako tvrda zemlja kao kod tebe pošto se nitko drugi ne žali baš pretjerano na to...
 
R

Ratarko

Guest
A neee , ne bi to bilo takmičenje u oranju , to bi bilo vaše diplomiranje na oranju :lol: :wink:
Moja uloga bi se sastojala od toga da revnog orača dovedem do parcele ( inače poznate pod imenom Prožderačica naivnih orača ) te sjednem negdje pokraj u hladovinu ispijajuči pivkana . Naivni orač bi svim silama pokušavao orati ali naravno to ne bi išlo pa bi mi se onda na kraju pridružio u hladovini 8)
 
B

Bobo

Guest
Ako budem kod tebe vozio pcele na suncokret, valjda imas ljudi u selu sa IMT 2x10" plugom koju su ga voljni posuditi... Ti samo kazes dubinu, i ako je manje od 10cm, ja se slazem i orem redom sto treba, ti samo tocis gorivo, ako je preko 10 cm, ne pristajem na ponudu, jer mi je traktor drag...

To sto ti zoves zemlja, mi ovdje ni ne radimo, nego proglasimo parkom prirode i zasadimo sumu...
 
R

Ratarko

Guest
Stani malo , ti bi orao ispod 10 cm ?
Jesam ja to dobro pročitao :lol:
 
B

Bobo

Guest
Ne, ja bih orao 10 i iznad, ispod ne bih, jer ja volim svoj traktor...

Krivo si skuzio ;)

Tu ja nemam sa bilo kojim prikljuckom sto traziti, samo mozda ici u sumu, ali nista drugo...

U tvom kraju snaga caruje, a kod mene snaga nema veze, sve dok imas ista sto se traktorom moze nazvati, radis zemlju i sutis :D
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Bobo ti bi orao na dubini od 10cm a sa krimlerom bi da ideš dublje.koliko ti oreš duboko
 
B

Bobo

Guest
Ma ne kuzite vi sta ja pokusavam reci...

Kod Ratarka je jako teska zamlja i 549 tamo s plugm nema sto traziti, zato i kazem da kod njega mogu orati na 10cm i manje...

Ja sa 539 orem sa 2x10" plugom na 25cm, a sa 549 DV orem sa 3x10" plugom na 20-25cm. Jos nisam stigao ovaj 3-brazni isprobati otkako sam napravio lemese kako treba, jer nisam imao gdje. Sad cekamo da skinem repicu, pa cemo ici u oranje. Probao sam ga u 1. mjesecu kod susjeda u basci, ali to mi nije mjerodavno...
 
R

Ratarko

Guest
zvona kaže:
a zašto nebi mogao orati 539 orati crnicu kod Ratarka?

Može , probao sam , išlo je , nekako.
Moj pokušaj oranja sa IMT 539 i dvobraznim 10 cola plugom je završio nakon tri kruga na njivi . Proključala mi voda u traktoru . Orao sam na 25 cm , trečom sporom . Traktor je puno puta potpuno stao da bi onda nekako nastavio dalje i tako non-stop. Nije me išlo to oranje i gotovo...

Postoje ovdje ljudi ( par njih ) koji oru sa IMT 539 ali ja to zovem tanjuranje zbog vrlo plitke dubine oranja od oko 15 -20 cm :shock:
 
B

Bobo

Guest
zvona kaže:
a zašto nebi mogao orati 539 orati crnicu kod Ratarka?

Zato sto vidim da je njemu tesko sa fordom. Kako ce tek onda 549 stenjat tamo.

Evo, covijek napisao da 539 u 3. sporoj ne moze orat. Al 35 je ipak ekstremno za tako mali traktor.. Mozd bi onda 549 i 2x10" mogo ici na nekih 30 bez problema...

Treba probati...


@Ratarko: Tanjuranje kazes? E, pa ovo tvoje ja zovem rigolanje, ako cemo tako...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo ja sam orao na 25 cm dubine sa tim 2x10 cola plugom .
Mijimalno mi je bila potrebna prednja vuča jer sam više stojao nego išao na njivi . Naravno da tek onda ne bi bilo dosta KS u IMT-u . Tri kruga sam orao oko sat vremena , njiva je dugačka max. 170 metara.
 
B

Bobo

Guest
onda ja sa 549 mogu orati na 25 bez ikakvih problema. Po tvom pisanju sam dobio utisak da je ta zemlja ipak nesto teza za obradu, ne znam zasto...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo kaže:
onda ja sa 549 mogu orati na 25 bez ikakvih problema. Po tvom pisanju sam dobio utisak da je ta zemlja ipak nesto teza za obradu, ne znam zasto...

Pa možeš ali sa kojim plugom ?
Da li si mislio na ovaj 2x10 cola o kojem sam ja govorio ili neki drugi ?
 
B

Bobo

Guest
Na tezoj zemlji idem sa 2x10" tako da sam na taj plug i mislio.

OBAVEZNO IMT plug 2x10" jer sa boljim 2-braznim nisam radio, a orao sam sa 4-5 razlicitih plugova i IMT mi se pokazao kao najbolji.
 
R

Ratarko

Guest
Možeš orati sa 2x10 cola plugom i svojim traktorom ali daleko od toga da se to zove oranje bez ikakvih problema kako si rekao .
To bi se zvale Tantalove muke ako mene pitaš .
 
B

Bobo

Guest
E, jebi ga sad...

Ako si ti sa 539 i 2x10" "oro" 25cm duboko u 3. sporoj, pa ja ima da na 25 napravim njivu ravnu ko led sa 549. I orat ce bez ikakvih problema i vecih proklizavanja (ako se tajming pogodi)... Pogotovo zato sto imam prednju vucu, koja mu da grip, i ja ode...

A ti pij pivkana u hladu ;)
 
R

robert

Guest
e,nemoj da dodjem ja tamo u brodski atar!uzmem plug od mog starog komsije brnje,prikacim rusinu,ima svu zemlju da poizvrecem tamo!!! :wink:
 
R

Ratarko

Guest
robert kaže:
e,nemoj da dodjem ja tamo u brodski atar!uzmem plug od mog starog komsije brnje,prikacim rusinu,ima svu zemlju da poizvrecem tamo!!! :wink:

Evo imaš službenu pozivnicu onda :D
Ti si bio u Beravcima i možda se sječaš kako je lagana zemlja tamo , naka ti otac opiše on bi trebao znati . Ja kada sam prve godine došao orati u Beravce sa RX-om ( `95 - `96 )nisam imao brzina u kojima nisam probao orati . Bez problema sam orao i petom brzom , to ti ide do 15 km/h . Taj isti RX sa tim istim plugom kada se vrati u moje selo ore 4 km/h i jedva ide .
 
R

robert

Guest
oro sam ja u beravci kod nekog mosta,sjecam se,pa to je bilo strasno,plug nije htjeo dublje od 20 cm, a 90-tka jedva isla :(
 

Najnoviji postovi

Na vrh