• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Brzina traktora pri oranju?

R

robert

Guest
treba duboko orati,opcenito,a za repu tek treba duboko orati!jednu parcelu sam bio orao na 37,ostale na 32,i imao sam na njoj nesto veci prinos,duboko oranje u susnim godinama vlagu cuva,moji kukuruzi su svake godine ludi.
 
R

Ratarko

Guest
robert kaže:
treba duboko orati,opcenito,a za repu tek treba duboko orati!jednu parcelu sam bio orao na 37,ostale na 32,i imao sam na njoj nesto veci prinos,duboko oranje u susnim godinama vlagu cuva,moji kukuruzi su svake godine ludi.

Evo ti jedan primjer iz kojeg se to vidi .

Svake godine idem u Slobodnicu vršiti uljanu repicu.
Jedne godine na tabli od 10 ha vidim da ima super čiste i prekrasne repice za jedno 4 ha a ostalih 6 ha je koma , trava metar visoka , repica se skoro niti ne vidi . Zanimalo me pa sam pitao gazdu zašto nije svu špricao protiv trave nego samo pola ? Kaže on : " Pa jesam , sve sam isto špricao ali mi je ovih četiri hektara došao poorati veliki John Deere traktor sa 18 cola plugom i orao je do koljena duboko ". Ostatak je poorao sam ... :(

Koliko sam ja skužio radilo se o tome da taj gazda nikada nije orao na dublje od 25 cm . John Deere traktor mu je izorao onih 4 ha sigurno na 40 cm dubine a ta zemlja nikada sunca nije vidjela a kamoli neku sjemenku korova i slično . Druga stvar je da je ta zemlja sa 40 cm dubine bila mrtva ( kako vi koji ne orete nikada toliko duboko volite reči ) ali opet mu je taj dio repice bio odličan i pokrio je trošak ovoga lošeg dijela .

Ja orem prilično duboko več godinama i pojava mrtve zemlje je neznatna jer je svake druge godine ta mrtva zemlja bila izorana i na njoj je nešto sijano i kultivirano . Rekao bih da kod mene niti nema mrtve zemlje , ima na dubini od 50 cm i više ...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
sve ove priče o dubokom i plitkom oranju imaju i pozitivne i negativne strane. Mario je napomenio da se ta mrtva zemlja može popraviti velikim količinama stajnjaka i zelenom gnojidbom, A kako je stanje sa stokom malo je onih koji upotrebljavaju stajnjak. kada je Ratarko koristio stajnjak na svojim njivama-napominjem stajnjak ne ono od piliča. Dali tko od vas koristi zelenu gnojidbu? Slama se večim djelom zapali jel tako. Sada čete se upitati kave ovo ima veze sa oranjem. Ima. Koliko su duboko orali naši djedovi sa konjima ili naši očevi kada su konje zamnjenjivali sa traktorima 10-15cm . Koristili su stajnjak i zelenu gnojidbu a sa time je zemlja bila i podnija i rahlija nije bila zbita kao danas Kasnije je neki drug koji je postao ing. putem KPJ-u došao do zamisli da bi mogao i dublje orati , i bacati velike količine umjetnih gnojiva, stajnjak se rjetko bacao jer stočarstvo i ratarstvo u bivšim kombinatima bile odvojene RJ. Sa ovime je počelo uništavanje poljop.površina i nastavljeno je i nastavlja se i danas i sve se više gubi plodnost tla. Duboko oranje znamo da troši velike količine goriva, kidaju se i traktor i plug. I na tih odnosno ispod 40 cm dobivamo tkz petu pluga-odnosno sabijeni sloj ispod toga je također tvrda zemlja.dubokim oranjem bacamo u dubinu ono malo korisnog humusa koji je ostao i sa njime korisne bakterije i mikroorganizme koji ugibaju bez svjetlosti.Vidjeli ste kada se nakon oranja vide biljni ostaci od kulture koja je tu rasla prije 2-3god. Našim djedovima to se nije događalo.Zašto toliko duboko orati. Dali oru tako duboko oni koji imaju manje traktore?tko ima sa čime vuči treba više koristiti podrivače i pliče oranje odnosno koristit rahljivače- grubere. Mislimo na budučnost i naše potomstvo. kakvu čemo im zemlju ostaviti - neplodnu !? sigurno ne takvu kakvu su djedovi nekada imali.
 
R

Ratarko

Guest
Zvona ja baš mislim da ču ostaviti zemlju u boljem stanju kada odem nego što je ona to danas , bez obzira na duboko oranje . Moje mišljenje o dubokom oranju je oprečno u odnosu na tvoje ali niti ja nisam siguran tko je u pravu , možda smo obojica ?

Bio sam u Italiji par dana , da li znaš koliko oni duboko oru ? Zo je tek ludost za naše pojmove ? Oni ti oru 50 cm za dobro jutro i to ne mislim na priređivanje zemlje za vočnjake i vinograde gdje bi to bilo opravdanao nego i za ratarstvo . Vidio sam puno tih Monster plugova na prodaju dok sam tamo bio , svi imaju jednu ili dvije brazde , ogromni su . Vidio sam traktor JD serije 8 kako ide sa dvobrazdnim plugom , jedva ga je nosio koliko je bio težak .
Dobro ne kažem ja da mi moramo tako orati , ja prvi ne bih htio nego kažem da ima i večih luđaka od nas , Talijani :wink: :lol:

Da se vratim na oranje .
Kod mene ne postoji peta pluga , od `95 godine podrivam dubokim podrivačem , istina radim to svake četvrte godine na istoj parceli ali opet ... Evo ove godine me to čeka na par parcela , biti če i slika da vidite kako 90 cm visoki podrivač ide do grede u zemlju .

Uh , imam goste .
Nastaviti ču kasnije ...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Da, Talijani oru jako duboko i to zato da zemlja upije čim više vode inače ništa ne izraste!
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Da, Talijani oru jako duboko i to zato da zemlja upije čim više vode inače ništa ne izraste!

Da , voda je tamo ključna . Vidio sam da skoro svako polje ima navodnjavanje . Njima je sasvim normalno navodnjavati obični merkantilni kukuruz a kod nas to ne radi nitko , mislim na svoje područje oko broda .

Kako vidim i ja ču morati početi kemijati oko navodnjavanja jer ovako neče još dugo iči . Velike gubitke imam pošto kulture ne niču pravovremeno ili nikako . Makar jedno navodnjavanje za nicanje a onda po potrebi ...
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Da li možeš sve njive navodnjavati?

Ne ali polovicu mogu da imam potrebnu aparaturu .
 
P

paor

Guest
mrtva zemlja nije tako opasna, večina biljki pruža korijen u dubinu, a tamo je onda valjda zdravica

imam nekoliko njiva kraj nove auto-ceste (zg-bg) gdje je uz nju kopan kanal. sva žutica je bačena na lenije, sad na dijelu gdje se ne prolazi raste nevjerovatno bujan korov, iz mrtve zemlje :roll:
 
R

Ratarko

Guest
Nije mrtva zemlja opasna . Kažem vam da je repica kod ovoga poljoprivrednika bila prekrasna na toj mrtvoj zemlji a prvi puta ju je izorao na površinu . Ta zemlja nije sunce vidjela tisučama godina . Nikada on nije orao na dublje od 25 cm a JD mu je izorao na 40 cm , sigurno .

Ponekad , ako si loš gospodar , je bolje sijati na toj mrtvoj zemlji nego na onoj gornjoj na kojoj stalno siješ i koja je ustvari plodna zemlja ...
 
R

robert

Guest
dobro,sad ne treba ni pretjerivati,ali na 30-tak cm se dobiju svi potrebni uvijeti
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Bolje je podrivati i koristiti čizel plugove. A ako i ,, rigolamo ,, treba u gnojidbi preferirati više organske gnojidbe ako več nemamo stajnjak koristiti zelenu gnojidbu,barem to nije problem u ljeto poslje skidanje pšenice posijati nešto za to, bolje nego njivu ostaviti u travi.
 
R

Ratarko

Guest
Ili njivu u ljeto ostavimo da korov naraste pa njega zaoremo kao zelenu gnojibu :wink: :lol:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
slabo je to Ratarko slabo tu nema zelene mase,potanjuraj Tarom i posiji ulj.repicu i preori tamo u kasnu jesen ali ne na 40 ori pliče pa da vidiš za 1-2 godine dok se ona sva razgradi kod repice najviše biljne mase imaš do vrijeme cvatnje. Ovo čega smo se uhvatili mogla bi iči pod temom Poboljšavanje plodnosti poljop.površina ili tako nšto sl.
 
B

Bobo

Guest
Ja znam da kad skinemo ljetinu, ide oranje na 25cm i nista vise. Zemlja stoji do sjetve i nikakvi korovi tu ne idu. Pred sjetvu ide gnojivo, zatanjura se, pobrna, baci se sjeme, te se opet zabrna sjeme... Nista lakse ljudi moji. Jednom smo iz pizdarije rasipacem posijali kukuruz i kad je narastao na nekih 150-160cm, zaorali smo ga kao zelenu gnojidbu. Nismo vidjeli do dana danasnjeg ikakva poboljsanja, pa smo i od toga odustali...

Kemija je ZAKON... Nista organski...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
e moj Bobo kao prvo vidim ti pšenicu siješ na pšenicu barem je tako napisano,drugo kukuruz nema veliku biljnu masu iako se čini, treče ori pliče da ta biljna masa bude bliže površini jer za njenu razgradnju su potrebni oni mikrooganizmi i bakterije a za njihom razvoj i život potrebna je toplina i kisik kojih u dubini nema. Ta organska masa poboljšava i samu strukturu tla, poboljšava vodo- zračni režim tla. To se ne može ni vidjeti odmah treba vremena ali se vidi poslje. Barem ti tamo ne moraš toliko orati. Mislit čete da ja ovdje nešto filozofiram. Opet napominjem koliko su naši djedovi orali sa konjima. Postoji kemija u pravu si ali ta ista kemija uništava plodnost zemlje mislim na umjetna gnojiva. koliko negativnih tvari bacimo u tlo kada gnojimo zemlju tim istim gnojivom .Dali je netko od vas nosio uzorke zemlje svojih njiva,koliki je postotak humusa? Bez tog humusa zemlja je neplodna-sterilna.Danas bez te kemije ne možemo pa čaki niti u ekološkoj proizvodnji, takvim odnosom prema tlima samo ih još više uništavamo a ne popravljamo i podižemo plodnost i količinu humusa.
 
B

Bobo

Guest
Cuj zvona, ne sijem psenicu po psenici. recimo skinem soju, i sijem zito.

Kod mene se cesto moglo vidjeti kukuruz na kukuruz, ali nista vise. Pokusavamo odrzati kakav-takav plodored...

Sto se zaoravanja kukuruzovine tice, ona je isla toliko plitko da ju samo zemlja zagrne. Kasnije se ta njiva orala na normalnu dubinu, kad je kukuruzovina strunula.
 
R

Ratarko

Guest
Svi koji tako rade i prođu dobro kao ti su sretnici . Mi od skidanja ljetine do jeseni moramo min. dva puta raditi mehaničku obradu zemlje jer nam korovi rastu u roku 20 dana od diranja zemlje .

Par poznanika nakon skidanja ljetine čekaju jedno mjesec dana i ne diraju zemlju . Onda prskaju sa totalnim herbicidom i dva tjedna kasnije oru . Pristup je potpuno drugačiji od mojega , rekao bih da je jeftiniji ali i bolji utoliko što svake iduče godine imaju sve manje i manje korova na njivi .

Ima puno mogučnosti kako se zemlja može kvalitetno obrađivati bez pluga .
 
Na vrh