• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Brzina traktora pri oranju?

B

Bobo

Guest
U roku 20 dana?

Da, vec smo o tome pricali na temi "Tanjuranje"...


Cujes, ja poorem jednom i gotovo. Imas kod nas "ludjaka" koji strnje oru na 10cm (podorivanje) i onda u jesen oru na 25cm. Te podorane njive se takodjer ne zatrave...
Problem nastaje kad samo jednom tragom prodjemo tanjuracama preko strnja. Nit ide duboko, nit zatrpava slamu. Cisto bacanje goriva, a korovi na takvoj njivi krecu kao blesavi.
 
R

Ratarko

Guest
Bobo , upravo je to i cilj . Treba ih natjerati da krenu što prije :)
 
P

paor

Guest
pošto mi više ne treba puno slame, isprobat ču jedan recept koji viđam veče nekoliko godina. čovjek ne daje nikome slamu, nego ostavi u otkosima do otprilike početka 9.mj.
korovi dobrano izrastu (zavisno od godine), ali se ne stignu osjemeniti i on onda zapali strnište. Izgori nebo i zemlja. Tad odmah slijedi duboko jesenjsko i jedino oranje.

Ovo vjerovatno nije recept koji če davati svake godine delux rezultate, ali je jeftin i meni se čini prilično djelotvoran. Istina, prilično je ružno gledati nepooranu njivu 2 mj., ali vremena se mijenjaju...
 
R

Ratarko

Guest
Paljenje je kod nas zabranjeno ali mimo toga to ne bi bio moj savjet.
Paljenje je prošlost , ne moram ti to govoriti , to i male ptice znaju :wink: :lol:
 
B

Bobo

Guest
Paljenje je proslost, cuj njega... Ko da je u 25. stoljecu...

Gle, i sam znas koji je problem kad nemas kud sa slamom, a nemas sjeckaru na kombajnu. Nikome ne treba tolika slama, a ne mozes ju zaorati nikako, jer imas plug niskog klirensa, a i da imas visoki, to ne bi licilo i da se uspije zaorati...

Kud sa slamom? Slama se pali, iako to ubija bakterije i razne mikroorganizme, ali taj pepeo pogoduje razvoju novih mikroorganizama...

Dalje, puno je lakse orati s normalnim plugom, jer se jarci vide iz aviona, pa ih ne moras 10 minuta traziti po njivi.


Eto, moji argumenti zasto je paljenje strnjaka bolje. U svakom slucaju da imam kome reci da odveze slamu, drage volje mu je poklanjam, ali nitko nece...
 
P

paor

Guest
da, ovdje je več teško povezati o čemu se razgovara - o zelenoj gnojidbi, ekologiji, borbi protiv korova, oranju, plodnosti tla...
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
paor kaže:
da, ovdje je več teško povezati o čemu se razgovara - o zelenoj gnojidbi, ekologiji, borbi protiv korova, oranju, plodnosti tla...
Tema,brzina traktora pri oranju.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Počeli smo o temi oranja a sa time i kakve efekte ostavlja duboko oranje,Mogli bi napraviti novu temu. Često sam znao poslje žetve bez obzira bila slama ili ne upravo orati na tih 10-15cm strnjake iako je znalo biti suho izledalo je negdje kao da su svinje rovale a ne orano. Sa time sam isprovocirao korove koji su počeli niknuti kao ludi a u jesen se ta zemlja puno bolje orala na večoj dubini jer osim provociraja korova sprječilo je i isparavanje vode. Mogao bi tome puuunnnnoooooo pričati. Å to iz prakse što iz teorije i školovanja
 
R

Ratarko

Guest
Dobro buduči da sam prozvan moram reči još ovo o paljenju , napominjem da ja nisam započeo sa temom paljenje.

Odnosi se na Bobin komentar da sam u 25 stolječu .
Molio bih te da se ne odnosiš prema meni na osobnoj razini , nikakve me tvoje karakterizacije moje malenkosti ne zanimaju kao niti ostale članove . Ako imaš reči nešto o paljenju strnjaka reci ( to si i napravio ali kao što sam i očekivao slabi su ti argumenti ) a mene i to u kojem ja stolječu živim ostavi na miru .

Zvona ako kažeš da o ovoj temi možeš puno pričati kako onda da se niti jednom riječju nisi nadovezao na Paorov i Bobin komentar da je paljenje dobro . Koliko sam skužio ti se razumiješ u to odnosno mislim da si i rekao da imaš te škole ?
Pa reci onda ljudima da ne žive u neznanju a ne da ostane da sam ja pametnjakovič iz 25 stolječa .

Toliko za sada uz dodatak da nam niti jedna tema nje bila imuna pojavljivanje svakakvih pod-tema u njoj pa zašto bi ova bila iznimka ?
Ako želite da tako bude onda samo administratori trebaju bolje raditi svoj posao i nakon određenog vremena ljudi bi se počeli pridržavati zadane teme , ja znam da ja bih .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ratarko a šta da im kažem nisu oni jedini koji takve stvari rade iako je to zakonom zabranjeno, lakše je zapaliti nego se patit kod oranja i zaštopavanja . Ali eto da kažem to sa paljenjem, pepel je dobar zbog sadržaja fosfora i nešto kalija ali kratkog je vjeka odnosno ima trenutno djelovanje. Primjer iz iskustva bila je posijana soja i nije skroz uspjelo prskanje te je bilo i dosta trave,nakon žetve ostali su veliki otkosi koje je ,, bilo teško zaorati ,, čitajte lakše je bilo zapaliti. Iako sam se tome protivio ( bolje zaorat toliku masu išlo bi teže ali učinak bi bio veči ) ali nije bilo moje i radi kako je rečeno. Na tom komadu je bio posijan ječam i več nakon mjesec- dva tamo gdje nije bio otkos tamo je ječam bio svjetal i niži a gdje je otkos bio tamo je bio taman i višlji. razlika se vidjela do kraja vegetacije. I bilo je priče jesi vidio razliku u ječmu i sl. Ali rjetko je ujak orao i pripremao zemlju to sam radio ja, a njemu sam ostavljao sjetvu, prskanje. tako da on nije vidjeo razlike u oranju, vjerovali ili ne te trake gdje je bilo paljeno teže se oralo i kada sam orao strnjak. Hoču reči da to paljenje ostavlja dugoročnije negativne posljedice na štetu živih biča u tlu ( bakterije ,mikroorganizmi, gujavice ) nego sa ono malo dobroga pepela. Svatko radi kako hoče nikoga ne možeš natjerati , a zakon je svaki da ga kršiš. Da se ti otkosi slame poslje žetve i uz ,, muku zaštopavanja pluga ,, plitko 10-15 cm zaoru pa makar to oranje izgledalo kao da su svinje rovale i u jesen preoreš normalo ima više koristi od paljenja.Bobo kakav je to normalni plug? Koliko su tebi široki slogovi? ja recimo imam komad zemlje 5,5kj u komadu i samo jedan jarak imam
 
B

Bobo

Guest
Normalni plug, tj plug ravnjak, dakle, ne prekretac...

tabla od 5.5 jutara i samo jedan jarak? To je onda neka jako dugacka njiva, ili se ti po uvratini pol dana vozis...

Moje sve njive se oru ili na jedan ili dva jarka, odnosno, ako je uska njiva na jedan ili nijedan. Tako mi se lakse pokazalo

@Ratarko: Ako oces doci kod mene po slamu samo daj, jer ju nitko nece uzeti, a ja nemam kud s njom. Paliti se mora i tocka.

A kako da se prema tebi odnosim? Ti si moderni poljoprivrednik koji ima svu mehanizaciju i mozes raditi kako te volja, a sto da ja radim? Da svu slamu naguram na jedno mijesto legnem na nju i potpalim? Do prije dvije godine nitko na kombajnu nije imao sjeckaru, pa se slama palila. Sad fala bogu imaju ovi koji vrse usluzno, pa nemam vise problema sa slamom.

Ne mozes se ni ti odnositi prema meni kao da i ja moram sve po spagi imati i raditi kad nisam u mogucnosti. Razumio bih i ja da imam plug neki 3x16" i traktor koji ga vuce, ne bi me bilo briga za slamu, ali kad imas 2x10" i to jos niski klirens, 1 hektar ces 3 dana orati ako slamu ne popalis.

I na kraju sto se tice zachatavanja teme i nesposobnih administratora, to se javite mariu koji u 90% slucajeva krene pricati o desetim stvarima, umijesto da pita preko privatne poruke i da se doticna tema nastavi kako je zamisljena.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Sad sam ja za sve kriv, pa neču za jedno pitanje slat privatnu poruku ili otvarat novu temu! Ne smeta kad netko pita jedno pitanje ako se onda kasnije opet vratimo na temu!

Vračamo se na temu, Brzina tratora pri oranju ,a ako netko želi raspravljati o zaoravanju slame neka otvori novu temu!
 
B

Bobo

Guest
Eto ga sad...

Pa privatnom porukom pitas covijeka sve sto te zanima, a ne u pol teme pitati i skretati ju u drugom smijeru..

Krx i ja se dopisujemo skroz od kada je on dosao na forum, nekada njega nesto zanima, nekad amene, i teme ostaju ciste...

Eto, ne zelim ni da se na mene sva krivnja svaljuje.

Moramo priznati da smo svi krivi pomalo, ali ovom forumu svakako treba chat opcija, a ja koga god sam pitao nije znao da li se moze ubaciti...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Kad ti nekog nešto pitaš preko neke teme onda to svi vidimo - to je bar jedna korist od skretanja teme!
 
R

Ratarko

Guest
Prvo , kako sam i rekao svaka tema ode malo u krivom smjeru . Meni ne smeta , previše .

Drugo , ja nisam moderan poljoprivrednik ako imam novi traktor , daleko od toga . Moderan sam ( AKO I TO ) utoliko što znam da recimo paljenje strnjaka više šteti nego koristi . Od paljenja strnjaka smo odustali prije više 20 godina . Tada nisam imao niti RX traktore nego TD 60 i IMT 539 . Uopče nema veze kakve traktore neko ima bitno je ne raditi ono što praksa kaže da ne valja . Ako recimo Bobo nije čuo da paljenje nije dobro tu nema ništa loše oni koji znaju če mu objasniti i pokazati drugu stranu medalje . Bitno je ne postaviti se kao ono što se Bobo postavio i upirati prstom u drugoga te govoriti da bolje ne može i točka . To je po mojem krivi pristup .

Bobo sve se to može riješiti bez šibice , nema veze što imaš 549 traktor , radi se o tome da je bez šibice malo skuplje i teže ali na drugu stranu nije zabranjeno i bolje je .
 
B

Bobo

Guest
E jebat ga sad... Nisam upirao prstom, niti sam rekao da valja sto radim. Svjestan sam da ubijam gujavice i mikroorganizme u tlu, ali kad sam tako morao...

Slamu i da pokupim, s njom nemam kud. I da ju zelim odvesti negdje, nemam gdje. Kad nam je trebala, vozili smo, ali kako nemam potrebu za slamom, nista od toga. Prisiljen sam da slamu palim. Vec sam napisao da ni mi ne palimo od kada su nabavili ljudi kombajne sa sjeckarama, tako da smo i taj problem rijesili.

Ratarko, pod "moderan poljoprivrednik" sam mislio da imas razmisljanje kao da smo odavno u Europi. Kako ja vidim, da si za nju vec spreman, ali puno ljudi voli raditi po svom, i ja sam jedan od njih... Ti si se otisnuo od nazadnih razmisljanja i to je dobro. Kad spricas, spricas koliko treba, kad bacas gnojivo bacas koliko treba. Tako i ja, ali djedovi u mom selu doslovce UVIJEK spravljaju jacu koncentraciju spriciva jer su "ova nova" spriciva slaba, a ne zele slusati savjet mladog, nadobudnog covijeka i da procitaju upute. I da ih zele procitati, nista ne bi razumijeli, tako da je njima svejedno. Sto ce netko danas-sutra-prekosutra doci i kupiti njihovu pokvarenu zemlju, njih nije briga...

Kao sto sam rekao, bitno je i kakav traktor imas i koliki plug, tanjurace, cim god ides po strnjaku. Ne mogu ja za velikim kombajnom nista zaorati sa svojim plugom, pa da se na glavu nasadim. Dok npr. netko s vecim traktorom moze bez ikakvih problema, posto veci traktor donosi i plug vece "propusnosti" te malo vecu dubinu rada, tako da se ta slama moze kvalitetno i zaorati. Da i ja orem jednobraznim plugom, zaorao bih ju i ja bez problema, ali ne zelim.

NAPOMENA:
Nikada nisam, niti zelim nekome nametati svoje misljenje, ali uvijek volim da me se razumije iako ne znam dobro neke stvari objasniti. Svoje misljenje cu uvijek izraziti, makar se po ledjima poderao, jer sam takva osoba. Upiranje prstom sam prosao, niti to ne zelim raditi ikome. Prozivanje odgovornih mi je takodjer jedna velika mana ali takav sam...

Ako se netko uvrijedi mojim pisanjem, neka zna da nije namjerno, ako drugacije u tom postu nije napisano... U nedostatku boljih rijeci koristim neprikladne izraze, pa se neki nadju uvrijedjeni, sto (opet napominjem) nije bila moja namjera.

Eto, toliko od mene za sada.
 
P

paor

Guest
ma dajte , nema tu zle namjere od nikoga i to je najvažnije,

ovakvih sukoba i razmimoilaženja če uvijek biti i dobro je da bude

Mario bi morao vidjeti da li se može ubaciti chat (ja mislim da može), ali ima i on svojih nedostataka, morala bi se nekakova kratka pravila spraviti i za njega

ratarko
ma znaš da je Bobo opaka jezika, ali je bezazlen u biti, a i kuži se u večinu stvari (dobro nečemo sad o slami) :D
 
R

Ratarko

Guest
Dobro ljudi nisam niti ja ne razuman .
U svemu ovome me samo zasmetalo kako me je Bobo okarakterizirao kao nekog iz 25 stolječa ( po meni isto kao da mi je rekao da sam pametnjakovič ) a zapravo smo svi mi u 20 stolječu u odnosu na Evropu koja je u 21 stolječu .

Nitko ti Bobo nije rekao da moraš ovako ili onako raditi . Ono što sam rekao je da je paljenje stranjaka loše i da ga treba izbjegavati pod svaku cijenu . Slama koja ostane iza kombajna se može i kasnije raspršiti ili posječkati tarupom .

Koliko ja znam iz iskustva nakon vrševine 10 ha pšenice ostane mi minimalno 50 tona slame koju gruberom inkorporiram u tlo . Tu količinu slame je grijeh zapaliti . Vidim da se svi makar oko toga slažu .

Paor , kuži se Bobo u sve stvari samo što ide linijom manjeg otpora :wink:
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Jel se to moze presati i korstit za grijanje?
Znam da Sviceri dovlace sijeno iz Njemacke i Francuske.
 
R

Ratarko

Guest
suljos kaže:
Jel se to moze presati i korstit za grijanje?
Znam da Sviceri dovlace sijeno iz Njemacke i Francuske.

Naravno da može .
Evo primjer mada nije za kučanstvo ali opet...

Jedan poljoprivredni pogon je imao riješeno kompletno grijanje svojih zatvorenih prostora ( radionice , hale i kancelarije ) upravo na popresanu slamu u klasične kockaste bale . Pokraj ložionice je bio veliki natkriveni prostor za spremanje bala sa slamom koje je pokretna traka nosila u veliku peč . Cijela bala slame je išla u peč , prilično veliko je to sve izgledalo a grijalo je prostor kao min. 50 kučanstava . Sve je bilo automatizirano , osim stavljanja bala na pokretnu traku .

Gledao sam na satelitskoj TV kako se i u kučanstvu može grijati na slamu . Tu je riječ o presanoj slami tzv. briketi koji su mali i lakše je baratanje sa njima . U toj reportaži su bile korištene posebne peči za grijanje koje su bile u obliku staklenog uspravnog valjaka tako da se vatra mogla koristiti i kao neki izvor svijetlosti a ne samo grijanje . Vatra bi išla od poda do stropa , luda stvar ali malo skupa za sada .
 

Najnoviji postovi

Na vrh