• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Brzina traktora pri oranju?

Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

sapat kaže:
ZRINE a šta si ti tanjurao? ja tanjuram samo po oranju
tanjuro sam pooranom crnjaku...malo mi je visoka trava potegnila pa nisam moga sjetvospremacem.... :roll: :roll: :? :?
 
Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Najbrže tanjuranje mi je bilo 19 km/h .
Ford i Tara 28 .
Ne moram niti govoriti na što je to tanjuranje izgledalo --- NA NIÅ TA DOBRO !
Tara se nije vidjela od zemlje , vidio se samo Ford a iza njega se vidjelo jedno 4 metra visok i 8-10 metara dugačak zid od zemlje koja je išla u svim smjerovima . Tek kada bih slakšao da okrenem na kraju njive onda se vidjelo da je iza mene tanjurača ...mislim da to više nikada neću probati .[/quote]

kod mene nije nikakav visok zid bio ni prašine...a zemlju je dobro bacala...barem je travu preokrenila...uopce se ni ne vidi da ima trave...a bilo je trave barem 5-7 cm visoko i jako puno suncokreta... :? :? :? :?
 
S

sapat

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Ratarko kaže:
sapat kaže:
Na šta liči ta njiva poslije oranja pri 16 km/h?
Ja nisam orao 16 km/h nikada , orao sam 12 km/h - najbrže .

Ja sam tanjurao sa oltovom 32 diska najbrže 12km/h i to baš nije lijepo bilo za vidjeti, onda sam ipak smanjio na 9-10 km/h
Najbrže tanjuranje mi je bilo 19 km/h .
Ford i Tara 28 .
Ne moram niti govoriti na što je to tanjuranje izgledalo --- NA NIÅ TA DOBRO !
Tara se nije vidjela od zemlje , vidio se samo Ford a iza njega se vidjelo jedno 4 metra visok i 8-10 metara dugačak zid od zemlje koja je išla u svim smjerovima . Tek kada bih slakšao da okrenem na kraju njive onda se vidjelo da je iza mene tanjurača ...mislim da to više nikada neću probati .

He he, da mi je to bilo vidjeti :) Nikad nisam probao koliko mogu ići maksimalno brzo u tanjuranju, ali mislim da neću nikada ni probati
 
Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

sapat kaže:
Na šta liči ta njiva poslije oranja pri 16 km/h?
Ja sam tanjurao sa oltovom 32 diska najbrže 12km/h i to baš nije lijepo bilo za vidjeti, onda sam ipak smanjio na 9-10 km/h

koja tanjurača??'vučena ili nošena??
 
S

sapat

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

zrine892 kaže:
sapat kaže:
Na šta liči ta njiva poslije oranja pri 16 km/h?
Ja sam tanjurao sa oltovom 32 diska najbrže 12km/h i to baš nije lijepo bilo za vidjeti, onda sam ipak smanjio na 9-10 km/h

koja tanjurača??'vučena ili nošena??
vučena
 
S

Simon1980

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

čitao sam ovo temu i samo da kažem oko globine oranja; imao sam i ja 100t/ha repe i nikad u životu nisam orao više od 30 cm u globinu! U prosjeku najvišeputa 25cm. Ja mislim, da je najbitnije, da se na stvara kako mi kažemo "plazina" ili gladak sloj na dubini oranja-taj unemoguči razvijanje korenina a i pronicanje vode u duplje plasti kod više kiše.

Kod vrlo globokog oranja opasnost je dizanja nerodovitne zemlje u kojoj nema mikroorganizama, ni humosa itd. A nije dobro ni to da vrhnjo humosno tlo sa različitim organizama obrnemo na takvo globino. Ako več želiš imati globljiju ornicu, moraš to uraditi postopoma-uvijek oreš malo dublje (za koji cm!). Važno je i razmerje globina/col, jer sa 10" nemožeš nikad orati duboko kao sa 20"--važno je razmerje med globinom i širinom oranja!

A šta se brzine oranja tiče; preporučuje se oko 6-8 km/h negdje...veča brzina nije dobra za samu obrabu materiala na plugu pa i za traktor, a manja svi znamo zašto. Ljepo je ako imaš vario plug i možeš u težoj zemlji orati manju brazdu (manje "), jer tako možeš lakše i prije obraditi površinu. Svi kažu, da bolje imati jedno brazdo više i orati sa manje cola, nego imati brazdu manje i orati sa više cola.

LP
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Brzina tratora pri oranju?

Simon svaka cast slazem se sa ovom tvojom pisanjem jer je tako
 
B

Bobo

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Simon1980 kaže:
" Ljepo je ako imaš vario plug i možeš u težoj zemlji orati manju brazdu (manje "), jer tako možeš lakše i prije obraditi površinu. Svi kažu, da bolje imati jedno brazdo više i orati sa manje cola, nego imati brazdu manje i orati sa više cola.

LP

To ja govorim ljudima ovdje, pa cak i sinoc kad smo se Zrine i ja dopisivali preko MSN-a. Ne znam zasto ljudi vise vole uzeti 2x14", nego 3x10" ? Jeftiniji je dvobrazni, no posao koji trobraznjak napravi je bolji. kad imas velike daske one izvaljuju velike komade zemlje, bez obzira na dubinu oranja, a to je teze za usitniti i poravnati...

Kako mi se cini da su sve kverneland daske i lemesi velike kao obicne od 12", a sad sto vario napravi, u to ne ulazim...

Svakako se slazem da je brazda vise, a manja uvijek bolje.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Brzina tratora pri oranju?

naravno ako u mozes u oranje a da ne gazis preoranu brazdu sirokim gumama
 
B

Bobo

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Naravno...

Kverneland (vjerovatno i ostali bolji proizvodjaci plugova) ima u opciji dodatak za zadnju brazdu za traktore sa sirokim gumama, tako da je i taj problem rijesen...
 
Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

heheee...idi malo brze i nece biti problema sa brzazdama...hehe
 
R

Ratarko

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Simon1980 kaže:
čitao sam ovo temu i samo da kažem oko globine oranja; imao sam i ja 100t/ha repe i nikad u životu nisam orao više od 30 cm u globinu! U prosjeku najvišeputa 25cm. Ja mislim, da je najbitnije, da se na stvara kako mi kažemo "plazina" ili gladak sloj na dubini oranja-taj unemoguči razvijanje korenina a i pronicanje vode u duplje plasti kod više kiše.

Evo nađoh malo volje pa da se i ja uključim .
Slažem se da se mogu imati prinosi repe od 100t/ha ako se ore na 25 cm , da se može imati i više od toga ako se ore na 40 cm i to isto znam jer ja sam taj . Također se slažem da je bitno samo razbiti " plazinu " ili " taban " pluga sa nekim dubokim podrivačem te da je onda dovoljno orati na 25 cm za repu ali ... Å to bi se dogodilo da se godinama ore na 25 cm dubine a da se ne radi duboko podrivanje kojim bi poništili taban pluga ? Mislim da bi me netko jako teško uvjerio da bi i takva njiva davala 100 tona repe po hektaru iako bi i to možda bilo ako bi se povećala ostala ulaganja u repu .

Kod vrlo globokog oranja opasnost je dizanja nerodovitne zemlje u kojoj nema mikroorganizama, ni humosa itd. A nije dobro ni to da vrhnjo humosno tlo sa različitim organizama obrnemo na takvo globino. Ako več želiš imati globljiju ornicu, moraš to uraditi postopoma-uvijek oreš malo dublje (za koji cm!). Važno je i razmerje globina/col, jer sa 10" nemožeš nikad orati duboko kao sa 20"--važno je razmerje med globinom i širinom oranja!

O tome sam isto jednom razgovarao sa zvonom ... slažem se da je kontraproduktivno ako onih gornjih 10 cm najplodnije zemlje sa svim mikroorganizmima i biljnim ostatcima stavimo na dubinu od 40 cm , tamo gdje ni sunce ne sija tamo gdje niti zrak ne dolazi ali ... Ja recimo orem već više od 10 godina na dubino od 40 cm , ne kažem ja da su kod mene veći prinosi zbog toga nego kod moga susjeda koji ore na 25 cm ali volio bih tako misliti . Moja zemlja je teška za obradu i kada ju poorem na 25 cm imam osječaj da nisam napravio dostatan posao , nešto mi govori da to poorem dublje pa da će biti bolje , možda ludim , ne znam ?

Da li bi mogli reči da ako se zemlja desetak ili više godina ore na dubinu od 40 cm da onda ona ne doživljava jednak šok kao kada ste ju prvi puta poorali na 40 cm a do tada nikada niste tako duboko orali ...ja sam tu negdje po razmišljanju ?

A šta se brzine oranja tiče; preporučuje se oko 6-8 km/h negdje...veča brzina nije dobra za samu obrabu materiala na plugu pa i za traktor, a manja svi znamo zašto. Ljepo je ako imaš vario plug i možeš u težoj zemlji orati manju brazdu (manje "), jer tako možeš lakše i prije obraditi površinu. Svi kažu, da bolje imati jedno brazdo više i orati sa manje cola, nego imati brazdu manje i orati sa više cola.

Da , mogu se sa zadnjom tvrdnjom složiti u globalu ali...
Ako se sa pluga ne može zadnje brazda demontirati onda se ne slažem sa tim . Kod mene se dogodi da oranje u jesen bude tako teško da sam jednom prilikom morao skinuti zadnje dvije brazde sa pluga da bih orao ! Ako se takvi ekstremni uvjeti znaju često dogoditi onda je ipak bolje imati plug sa jednom brazdom manje. Taj problem sam riješio sa kupnjom vario pluga i svakome bih preporučio isto ako financije dozvole .
Isto tako se ne mogu složiti sa tom tvrdnjom ako se ore na dubine od 40 cm kao kod mene ( ali to je Simon isto rekao ...) plug sa 10 ili 12 cola brazdama jednostavno ne može orati jednako kvalitetno na dubini od 40 cm kao plug sa 16 cola daskom ...
 
B

Bobo

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Ratarko kaže:
Da , mogu se sa zadnjom tvrdnjom složiti u globalu ali...
Ako se sa pluga ne može zadnje brazda demontirati onda se ne slažem sa tim . Kod mene se dogodi da oranje u jesen bude tako teško da sam jednom prilikom morao skinuti zadnje dvije brazde sa pluga da bih orao ! Ako se takvi ekstremni uvjeti znaju često dogoditi onda je ipak bolje imati plug sa jednom brazdom manje. Taj problem sam riješio sa kupnjom vario pluga i svakome bih preporučio isto ako financije dozvole .
Isto tako se ne mogu složiti sa tom tvrdnjom ako se ore na dubine od 40 cm kao kod mene ( ali to je Simon isto rekao ...) plug sa 10 ili 12 cola brazdama jednostavno ne može orati jednako kvalitetno na dubini od 40 cm kao plug sa 16 cola daskom ...

OK, u redu je to sto pises, ali vecina ljudi ne ore na 40cm dubini, zar ne? Dakle, pricalo se o oranju do nekih 30cm dubine (Bar mislim da je i Simon mislio na to). Zato je uvijek bolje imati vise manjih brazdi, da se zemlja bolje slozi i izmjesa u potrebnom sjetvenom sloju, nego dolje, gdje nema zivota...

Naravno, prilagodio si se uvjetima koji jesu kod tebe takvi, (kako bi ih ja nazvao) nemoguci, No, ti imas tesko obradivu zemlju i ores na dubini koja ti se pokazala najboljom, stoga tebi pase da imas daske veceg "kapaciteta" nego 12", jer 12" nije dovoljno da izbaci toliku kolicinu zemlje na povrsinu.

Ago grijesim, slobodno nadopisi.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Bobo iz toga zadnjeg pasusa koji sam odkvotao sam ponajviše mislio na zadnju Simonovu rečenicu koja počima sa SVI .
Ja tu nisam među tima SVI , i među tom većinom o kojoj ti govoriš da oru do 30 cm .

To da drugačije razmišljam se vidi i po tome da sam za traktor od 240 KS kupio vario plug sa 4 brazde a ne sa 5 ! Jasno ti je da ako kupujem vario plug da sam onda mogao uzeti i tu petu brazdu ako ne i šestu ( jer je vario ) !?! ali ne , nisam jer orem na 40 cm i traktor jedva radi i sa te četiri brazde i njihovih 16-18 cola . Da orem do 30 cm bez razmišljanja bih uzeo petu brazdu ili da mi je zemlja lakša za obradu.
 
B

Bobo

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Tako je, to sam i ja napisao da se ti razlikujes od vecine po tome sto imas specifican tip tla na svojim njivama i sto ti se pokazalo dobro jako duboko oranje.
 
S

Simon1980

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

-tamo kod mog SVI mislio sam na ljude sa kojima sam ja pričao...

-Kod mene ore fendovi 200KS sa 5 brazdi Lemken vario i ne ore plitko al sigurno ne 40

-vjerujem, da ako imaš tako težko zemlju, da kod nadaljnje obrade dobiješ občutak da se zemlja vrlo zabija i imaš zato veču "unutarnju željo "po veči dubini oranja, da bih nekako imao mirno vijest. Sigurno najviše znači višegodišnje izkustvo u praxi al ipak mislim, da ja ne bih orao tako duboko svake godine, več bi možda bilo bolje nakon žetve pšenice duboko podrivanje.

-inače mislim da imamo svi slično mišlenje
 
S

Simon1980

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Ratarko kaže:
Simon1980 kaže:
A šta se brzine oranja tiče; preporučuje se oko 6-8 km/h negdje...veča brzina nije dobra za samu obrabu materiala na plugu pa i za traktor, a manja svi znamo zašto. Ljepo je ako imaš vario plug i možeš u težoj zemlji orati manju brazdu (manje "), jer tako možeš lakše i prije obraditi površinu. Svi kažu, da bolje imati jedno brazdo više i orati sa manje cola, nego imati brazdu manje i orati sa više cola.

Da , mogu se sa zadnjom tvrdnjom složiti u globalu ali...
Ako se sa pluga ne može zadnje brazda demontirati onda se ne slažem sa tim . Kod mene se dogodi da oranje u jesen bude tako teško da sam jednom prilikom morao skinuti zadnje dvije brazde sa pluga da bih orao ! Ako se takvi ekstremni uvjeti znaju često dogoditi onda je ipak bolje imati plug sa jednom brazdom manje. Taj problem sam riješio sa kupnjom vario pluga i svakome bih preporučio isto ako financije dozvole .
Isto tako se ne mogu složiti sa tom tvrdnjom ako se ore na dubine od 40 cm kao kod mene ( ali to je Simon isto rekao ...) plug sa 10 ili 12 cola brazdama jednostavno ne može orati jednako kvalitetno na dubini od 40 cm kao plug sa 16 cola daskom ...

slažemo se
 
Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

hhmmm...jako jako zanimljivo...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

zrine892 kaže:
hhmmm...jako jako zanimljivo...

ÄŒekaj malo ...ajde sudjeluj ... koji dio je zanimljiv ?
Imaš neko mišljenje ...podjeli ga sa nama , osjećam se glupo kada uvijek ja pišem Markove konake a drugi po rečenicu-dvije :(
 
Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Ratarko kaže:
zrine892 kaže:
hhmmm...jako jako zanimljivo...

ÄŒekaj malo ...ajde sudjeluj ... koji dio je zanimljiv ?
Imaš neko mišljenje ...podjeli ga sa nama , osjećam se glupo kada uvijek ja pišem Markove konake a drugi po rečenicu-dvije :(
ma neee...samo kazem da je zanimljivo...sve je ok...samo sam malo iznenaden sa vasim iskustvom....vidim razlike spram mene da pojma nemam...
 

Najnoviji postovi

Na vrh