• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Brzina traktora pri oranju?

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Re: Brzina tratora pri oranju?

I koja je sada brzina bolja,7 ili 9,kada sma prije dva tjeda sa rodjakom malo se vozio u JD810,na displeju je najvise pokazivalo 4.5 milje ili po mom portabl GPS uredjaju 6.2-6.8 km/h.Vise i nieje mogao,padali su okretaji,da ,dali je bolje sporije ii brze a se ore,po cijeni i da se skida jedna glava a da se nadoknadi brzonom?
 
S

Simon1980

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

sve ti je kompromis....htio sam pokazati izgled brazde sa različitom brzinom na istoj njivi, sitim strojem........
 
Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

pa bolje je kad se malo brže ore...onda bolje porasipa i lakše ti je pripremiti za sjetvu...ali za zimsku brazdu bolje je malo sporije tako da brazda bude malo gruba...
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Re: Brzina tratora pri oranju?

čitam malo što pišete i potpuno se slažem; imam doma dva pluga, prvi je OLT 16 cola, 2 brazde, a drugi je V&N starija verzija, 3 brazde podesivi 12-14-16 cola (ja ga imam na 14). Primjetio sam da mi u većini oranica 3 brazde ide lakše nego dvije...isprva bih pomislio da je nelogično, no OLT očito ima veći otpor, skoro 20 cm duže daske, viši je i daske su manje zakrivljene s obzirom na ravninu pluga. Sad trenutno slažem V&N, rastavio sam ga do zadnjeg komadića i obojio, sad još čekam da mi dođu nove daske pa ću ga montirat natrag. Kad bude gotovo stavit ću slike; vjerojatno u ponedjeljak.
 
Z

zoki

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Iako je kod mene ilovča kod veče brzine dolazi do rasipanja brazde međutim ima jedan problem kod ilovače teško je postiči veču brzinu oranja ako želiš imati i dubinu :? :?
 
Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

zjockoo kaže:
čitam malo što pišete i potpuno se slažem; imam doma dva pluga, prvi je OLT 16 cola, 2 brazde, a drugi je V&N starija verzija, 3 brazde podesivi 12-14-16 cola (ja ga imam na 14). Primjetio sam da mi u većini oranica 3 brazde ide lakše nego dvije...isprva bih pomislio da je nelogično, no OLT očito ima veći otpor, skoro 20 cm duže daske, viši je i daske su manje zakrivljene s obzirom na ravninu pluga. Sad trenutno slažem V&N, rastavio sam ga do zadnjeg komadića i obojio, sad još čekam da mi dođu nove daske pa ću ga montirat natrag. Kad bude gotovo stavit ću slike; vjerojatno u ponedjeljak.

ma vogel je zakon...lagan plug za traktore s mailim konjskih snaga...a dobro ore i super rasipa...mozes postici veću brzinu nego sto si mislio...ja sam orao oko 10,5 km/h...
 
M

matija

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

ma vogel je zakon...lagan plug za traktore s mailim konjskih snaga...a dobro ore i super rasipa...mozes postici veću brzinu nego sto si mislio...ja sam orao oko 10,5 km/h...[/quote]

na kojoj dubini?
 
Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

matija kaže:
ma vogel je zakon...lagan plug za traktore s mailim konjskih snaga...a dobro ore i super rasipa...mozes postici veću brzinu nego sto si mislio...ja sam orao oko 10,5 km/h...

na kojoj dubini?[/quote]
na 22-24 za žito....
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Re: Brzina tratora pri oranju?

Evo slika...prva prikazuje plug kako je bio ranije, stare napuknute daske, brisači postavljeni loše, sav podrapan...

Obrisan neispravan link.

A ovo je moj V&N sa novim daskama; razlika je očita :D. Daske sam dao povisiti za 12 cm u prednjem kraju i proširiti za 8 cm u dužinu. Malo su bolje svinute od starih...

Obrisan neispravan link.

Danas sam ga probao, radi kao u mašti, ide lagano, a prevrće skoro bez ostataka, ništa se ne nakuplja kao ranije i jako se rasipava...evo jedan čisti dokaz.

Obrisan neispravan link.

Sutra će još jedna slika, najveća parcela koju imamo na jednom mjestu; orao sam ju do sad pa ju nije bilo moguće poslikati zbog mraka, no stavit ću sutra sliku gore, mislim da bolje ne može ispasti nego što je ispalo.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: Brzina tratora pri oranju?

lijepo si ti to sredio nema šta :) ...koliko je visok plug?,,s kojim traktorom vučeš taj plug?
 
R

Ratarko

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Odlično poorano zjockoo :!:
Kod tebe nema velike vlage u zemlji ?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Re: Brzina tratora pri oranju?

Sa MTZ-om 820 (2004.g), evo ovim sa slike. Nije mu uopće težak za vući; kao što sam već negdje ranije spomenuo, OLT od 2 brazde 16" mi na težoj masnijoj zemlji ide teže nego ovaj sa 3x14".

Obrisan neispravan link.

Ratarko, ima, sva je masna i ponegdje ima lokvi vode, osobito ova na slici.
Hvala; čekaj da tek vidiš onu koju sam orao sad do mraka; stavit ću sliku sutra.
Jel kod tebe uopće moguće orati nakon kiše ili par dana poslije?
 

buban

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
121
Re: Brzina tratora pri oranju?

svaka cast majstore uredio si plug za pet
super izgleda oranje :!:
 
K

KRESO

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

dobar posao bravo!
Ako ti plug ide teže u zemlju stavi si oe novije lemeše sa špicevima mislim da bi ti mogle pasati rupe koliko vidim
:p
 
R

Ratarko

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Zjockoo kod mene je donekle problem orati i po normalnom vremenu :| a kamoli po mokrom.
Jučer sam probao po repištu i odustao sam nakon dva kruga ... sliku toga oranja ne smijem niti staviti na forum . Konstantno proklizavanje više od 40 % sa 4x14 cola plugom i 200 KS traktorom . Užas . Prve brazde jednostavno nema jer ju je traktor odnijeo proklizavanjem :shock:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Re: Brzina tratora pri oranju?

Pa eto, trudio sam se... :D

@TX75, plug je visok 76 cm do grede, daske sa brisačima 55 cm, + nož dolje, svaka uzima 40 cm kada je ovako naštelana kao sad. Inače je to stari plug, netko ga je prije mene veoma mnogo koristio; stare daske su se toliko potrošile da je na jednoj otpao komadić od oko 5x4 cm, a na tom mjesu joj je debljina bila oko 2 mm, skoro ništa dakle. Mislim da je trebalo mnogo vremena da se toliko istroše. U zadnjih 2 godine promijenio sam na njemu sve potrošne dijelove, a evo sad i daske pa je sad to ustvar novi plug i siguran sam da će trajati godinama.

Kreso, lemeši su novi, samo nisu obojeni jer sam njih kupio nešto ranije nego daske, pa su korozirali zbog vlage itd.

@ Ratarko
E, kod nas je opet problem kada je jako suša; onda se plug nikako neda u zemlju; jedne godine sam isto tako poklizao gore-dolje sa vrhovima noževa i odustao; orao sam tek nakon kiše.

Kad uopće orete tu vašu zemlju; evo sad baba na prognozi priča o snijegu...nema više boljeg vremena od ovog, a ako ne promrzne čime ćete ju razbiti? (TNT? :? )
 
S

seljaček

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Zjockoo dal ti je to plug podešen za oranje nekako mi čudno stoji za traktorom. Ako ti svaka brazda lovi 40cm onda ti je na 16" i to tvoj MTZ vuče na kojoj dubini, kojom brzinom.
 
B

Bobo

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Plug je pravo dobro sredjen! Svaka cast majstore!!!
Vidim da tu pises da si dao daske povisiti i produziti, pa zakljucujem da si ih dao po mjeri praviti, tj. da ih nisi kupovao?

Sto se podesenosti tice, plug je otprilike sastelan, jer kad traktor udje u brazdu, on se izravna u pravi polozaj i to je to...
A zbilja, ako svaka brzda hvata 40cm, to je onda 3x16" a ako to rus vuce, onda krx i ja imamo losu zemlju ;)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Re: Brzina tratora pri oranju?

Evo ovo je slika od jučer; tako dobro mi nikada nije ispalo sa starim daskama. To su dvije najveće parcele, dosta su blizu pa je slična zemlja.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Bobo, naručio sam daske kod jednog majstora, a on ih je napravio po mom nacrtu; evo ovako (M 1:10):

Obrisan neispravan link.

Na slici gore plug još nije uštelan, to sam si ga prikopčao da ga dignem da mi bude lakše montirat daske na njega. Ja ga uvijek štelam na prvoj parceli koju radim.
 
Na vrh