• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Brzina traktora pri oranju?

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
istina što Ratarko priča nije toliko bitan traktor. barem tebi Bobo to nebi bio problem nemaš toliko puno zemlje te bi mogao sve svoje strnjake preorati jednobraznim plugom.I ja sam oro prije sa 2x10 bilo je štopanja ali jebiga pa i sada se štopa kada orem sa 3 x 12. Pa svi smo mi počeli sa malim traktorima i strojevima malih zahvata. Vi svi imate nekakve strojeve a ja nikakve , radim sa ujakovim.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
suljos kaže:
Jel se to moze presati i korstit za grijanje?
Znam da Sviceri dovlace sijeno iz Njemacke i Francuske.

Možeš u ovom koristiti bale. Do velikijh okruglih i četvrtastih.

homepage_2.jpg


Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Kao jedan od glavnih krivaca za skretanje sa teme evo ispravljam grešku i još bih ponešto napisao o brzini oranja .

Kod mene se pokazalo da brzina traktora u oranju dosta ovisi o podlozi , hoču reči da ako je vlažan gornji sloj zemlje imam puno manju brzinu oranja nego normalno . Tu mi ne pomaže niti dodatno opterečivanje traktora . Jednom samo otac i ja orali 6 sati po jako mokroj zemlji . Poorali smo 3.5 hektara za to vrijeme . Orali smo sa dva RX 170 traktora .

Druga stvar kod brzine oranja je težina traktora . Rekao bih da to ima jako veliku ulogu posebice kod veliki traktora . Pokazalo se da malo teži traktor sa istim plugom ide dosta brže u oranju od ovoga lakšega . Ja sam do toga zaključka došao promatrajuči svoje RX 170 traktore pri oranju . Traktori su iste snage ali jedan ima oko 500 kg više tegova na zadnjoj osovini . Plugovi koje sam imao za te traktore su bili isti , Leopard 3x16 , dubina oranja ista jer smo orali jedan iza drugoga pa je dubina bila fino podešena .

Rx koji je otac vozio je bio teži za tih 500 kg i konstantno mi je bježao u oranju . Jedini način na koji sam ja održavao korak za njim je bilo povečanjem okretaja motora . Kako sam bio u konstantnboj vezi sa ocem putem cb radio stanice vidio sam da otac radi na 1750-1800 okretaja motora dok sam ja morao raditi na 1950 okrataja da bih držao korak sa njim . Malo je reči da bi ja potrošio više goriva nego on a imao isti učinak .

Eto tako smo poorali jako puno hektara da sam htio ne htio došao do toga zaključka da je težina traktora presudna u oranju .
 
Z

zrine892

Guest
ali zar se slama ne moze potarupati...za kad za kombajnom zmajem istarupa bez brige poorem sa v&n 950 3X14 i na dubini od 20...Ispricavam se zbog preskakanje teme...kao sto je ratarko rekao steta slame...u toj slami još uvijek necega ima...ali idemo dalje na TEMU BRZINU ORANJA...
 
Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

ovaj ugodno sam se iznenadio ali nisam siguran pa pitam....moj komšija ima jd 3650 i ja sam tanjurao sa rusem odmah tabla pokraj njega i kad ono gledam na rusem sam tanjuro 16 km/h a kad pogledam u komšiju ja njemu ništa ne bježimmm..hehehe...ja bi reko da smo isto brzo radili...majko mila...a plug mu je podešen na 3x16" i orao je duboko 25cm i to je crnjake orao...oplaaa
ova dokaz jbg nisam mogao snimit jer mi loša kameraa
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Još nisam vidio traktor koji ore 16 km/h , pa ni iz zafrkancije .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Brzina tratora pri oranju?

:shock:
Ja sam orao strnjake sa 539 i 2*10'' 10 km/h ali nizbrdo..i nije lijepo išlo.pa sam smanjio brzinu...
 
R

Rajtek

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Ja sa svojim Rujom sa nedavno kupljenim plugom Lemkenov ravnjak 3 br. 3x12'' oro 7,5 km/h na 1700 okr./min u 6. radnoj, a normalno da pod većim gasom ide i brže, ali mislim da nema potrebe. Oro sam je i 10 km/h sa 2.br 12'' al nije to to, brazde lete na sve strane, ali možda je to sve do pluga. Uglavnom meni je brzina oranja 7,8 km/h idealna.
 
Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

kad vam kazem...ali rasipala se zemlja tako da mozes odmah sijati kukuruza....ali ipak je to crnjak...
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: Brzina tratora pri oranju?

,,,ma JD zakon,nije da imam istoga takvoga.. ;)
 
Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

zvona kaže:
A dali km sat valja

ma valja...tocnije pokazuje nego na policijskom radaru... ;) ;) ;) :D :D :D
 
S

sapat

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

zrine892 kaže:
ovaj ugodno sam se iznenadio ali nisam siguran pa pitam....moj komšija ima jd 3650 i ja sam tanjurao sa rusem odmah tabla pokraj njega i kad ono gledam na rusem sam tanjuro 16 km/h a ]

Ti to tanjuraš pri brzini od 16 km/h?
 
R

Ratarko

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Hehe , pa da i to tanjuranje je malo brzo ali tanjurao sam i brže dok mi je za oranje pravo čudno ???
 
S

sapat

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Na šta liči ta njiva poslije oranja pri 16 km/h?
Ja sam tanjurao sa oltovom 32 diska najbrže 12km/h i to baš nije lijepo bilo za vidjeti, onda sam ipak smanjio na 9-10 km/h
 
Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

sapat kaže:
Na šta liči ta njiva poslije oranja pri 16 km/h?
Ja sam tanjurao sa oltovom 32 diska najbrže 12km/h i to baš nije lijepo bilo za vidjeti, onda sam ipak smanjio na 9-10 km/h

ovisi kako tanjuraš i sta tanjuraš i kakvu tanjuraču imaš...
 
Z

zrine892

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

Ratarko kaže:
Hehe , pa da i to tanjuranje je malo brzo ali tanjurao sam i brže dok mi je za oranje pravo čudno ???

cuj...on je orao crnnjake...inače bi on sporije orao recimo za zimsku brazdu...sta je to 16 km/h za tanjuraču.....išla je i do 20 km/h pa sam usporio zbog tanjurače jer nije moja i zbog mojih organa...
 
S

sapat

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

ZRINE a šta si ti tanjurao? ja tanjuram samo po oranju
 
R

Ratarko

Guest
Re: Brzina tratora pri oranju?

sapat kaže:
Na šta liči ta njiva poslije oranja pri 16 km/h?
Ja nisam orao 16 km/h nikada , orao sam 12 km/h - najbrže .

Ja sam tanjurao sa oltovom 32 diska najbrže 12km/h i to baš nije lijepo bilo za vidjeti, onda sam ipak smanjio na 9-10 km/h
Najbrže tanjuranje mi je bilo 19 km/h .
Ford i Tara 28 .
Ne moram niti govoriti na što je to tanjuranje izgledalo --- NA NIÅ TA DOBRO !
Tara se nije vidjela od zemlje , vidio se samo Ford a iza njega se vidjelo jedno 4 metra visok i 8-10 metara dugačak zid od zemlje koja je išla u svim smjerovima . Tek kada bih slakšao da okrenem na kraju njive onda se vidjelo da je iza mene tanjurača ...mislim da to više nikada neću probati .
 
Na vrh