• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Brzine kojim se balira

  • Temu pokrenuo paorcina
  • Datum prvog posta
P

paorcina

Guest
Imam IMT 539,te balirku welger 45,posto sam apsolutni pocetnik,majstor koji mi je stelovao presu savjetovao mi je da ne prelazim brzinu od 9 .Meni sada nekako to izgleda presporo,cini mi se da vile sporo ubacuju sijeno,sta mislite kolika je optimalna brzina za rad u ovom slucaju?
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Brzina od 9, koga, čega?
Koliko se sjećam ja sam sa 542 i Welger 42 radio u 3. pomoćnoj i gas negdje na 2/3. Balirka se (preporučeno) vrti do 540 okretaja kardana, isto kao i većina drugih strojeva...
 
P

paorcina

Guest
Vozim u prvoj sporoj i samo mali gas,oko 9 km/h .Posto sam pocetnik ja u stvari i ne znam koliki gas treba da bi se postiglo 540 o/min,a i sam sam vidio na presi da je preporucena brzina upravo 540 o/min
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
E onda si u pravu kad kažeš da ti se čini da vile sporo ubacuju sijeno. To ti je prevelika brzina, a premali okretaji. Ne znam ni ja točno na koliko okretaja motora 539 ima 540 okretaja kardana, ima ljudi na ovom forumu koji poznaju IMT ko svoj džep, ali vjerojatno nisu vidjeli ovu temu još...
Ja sam davno balirao s 542 i kockastom balirkom i ako se dobro sjećam NIKAD nisam balirao u direktnim brzinama (dobro moja je bila 42, ova tvoja može više sijena progutati :scratch ). Koliko kužim tebi je gas samo malo iznad ler gasa? Jel ti bubanj na balirki možda šamara i traktor i balirku naprijed-natrag?
Moja preporuka 3. spora i gas na nekih 1800 okretaja (mislim da je tu oko 540 okretaja kardana...), a ako je slabo sijeno možda onda možeš i prvo direktnom, uglavnom nije bitna brzina, nego okretaji kardana da balirka može progutati, a tako ti se manje muči i traktor i balirka. Ma nije ta brojka 540 na balirki bezveze tamo :mrgreen:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
1500 okretaja motora = 540 oretaja kardana
2000 okretaja motora = 720 okreaja kardana
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Brzine kojim se balira:
Baliraš tom brzinom koliko ti može podnest traktor ili balirka.
To moraš osjetit,vidjet i čut,jer kod svakog je drugačije.
 
B

BAGERISTA

Guest
Najčešče se balira u trečoj sporoj,,barem tako sam ja balirao kad sam imao balirku na kvadratne bale(visokotlačnu),a ako je puno sena ili krme onda se brzina smanjiva samo sa brzinama,,gas mora uvijek imat da pijeva,a ne da se muči. :mrgreen:

polako češ sam vidit di ti traktor ne pati kad radiš s njom,,inače kad ti bude bala pri kraju za vezat,,onda i traktor počme malo stenjat,ako je krma malo oživa..samo gas i pomalo sve češ skužit,,,,,
a za dobit 540 okretaja na imt-u 539 trebaš radit na 1500 okretaja............ :mrgreen:
 
P

paorcina

Guest
Hvala Vam na savjetima,kad kisa prestane,vidjecu kako se sada ponasa pa Vam javim.Kako se sada da zakljuciti isao sam s premalim brojem obrtaja,negdje oko 900-1000 obrtaja,sto je malo iznad ler gasa.
 

VUCKO

Član
Tu od
31 Svi 2010
Poruka
59
ja imam 539 i welger 45 , najbolje rezultate postize na 1300 obrtaja motora i zavisno od gustine otkosa 2 ili 3 spora a slama 1 brza
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
jos ja svoje da dodam Deutz 40ks+Welger52 ,brzine 2,3,4spora i 1brza s 1600-1700okr.motora ,sve zavisi od redova prosjek 4spora i izlaze bale od 18kg sijena ili 13kg slame
 
A

adilbasan

Guest
welger balirka...zetor 7245 traktor, 4 il 5 spora...1brza ponekad...većinom 5 spora...ide ko zmaj..
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Broj obrtaja motora treba da bude oko 1400 .Brzina kojom ivoziš ovisi o količini mase koju baliraš.Ako je malo sijena ideš brže ,a ako je puno usporiš.Balirka je ko oružje ,nevoli lagan rad.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
ja sa vladimircom idem pretežno II radnom , to je nekih 2,5kmh kada su redovi normalno i lijepo sakupljeni , desilo mi se da sam išao čak i I radnom a to je nekih 1,7kmh ali to je bila vanredna situacija , pokošen voćnjak i sve izmedju redova je sakupljeno na sredinu u jedan red a trava je bila ogromna , iza mene ostaje bala do bale

ako je imalo rjeđi otkos onda idem sa 1 brzinom a to je nekih 4.5kmh , čak sam probao i sa 2 a to je nekih 6.4kmh i to je previše , to nemože da proguta

najveće zlo koje može da te zadesi je kada se redovi sakupljaju sa grabljama SUNCE , e to je tek sex
ako je sakupljeno sa rotacionim grabljama ideš i pjevaš , i one na remenje su dobre ali sunce je zlo :mad:
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
ursus c 355 sa balirkom kola 4 ili 5 spora ili 1 brza sve ovisi koliko mase ima
 

topran

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
36
Broj obrtaja motora treba da bude oko 1400 .Brzina kojom ivoziš ovisi o količini mase koju baliraš.Ako je malo sijena ideš brže ,a ako je puno usporiš.Balirka je ko oružje ,nevoli lagan rad.

Eto lisnik, neka odgovor bude na tvoj post (na nečiji mora biti :D)

Nema to veze s okretajima motora, već udarcima bata u minuti. (Mislim na to da svi traktori nemaju isti broj okretaja motora da bi dobili 540 o/min. kardanskog vratila)

Da pokušam pojasniti;

HD 400 (ili poljakinja) - 60 udaraca bata u minuti

NEW HOLLAND najmanje 80, a najviše 100 udaraca bata u minuti

za ostale garant negdije piše, nešto kao kobelstose ili tako nekako..

Ako lagano kažeš "dvadesetijedan", to je otprilike sekunda i recimo da na svakih "dvadesetijedan" klip udari jednom to je to za poljakinju!
Za 80-100 udaraca u minuti sami nađite broj..

Nevezano s okretajima, već za početnike;

Prvi puta sjedneš za balirku, voziš se, dok još neznaš o kakvom se stroju radi u najmanjoj brzini, nakon stotinjak bala sve ti je jasno...
Naravno, malo pogledaš "pick-up", i sve poslije toga znaš. (Koliko sijena/slame može gutati, a da još uvijek veže, ne štopa pick-up, a traktor ne skuči kao da ga tisuću vraga goni)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Nevezano s okretajima, već za početnike;

Prvi puta sjedneš za balirku, voziš se, dok još neznaš o kakvom se stroju radi u najmanjoj brzini, nakon stotinjak bala sve ti je jasno...
Naravno, malo pogledaš "pick-up", i sve poslije toga znaš. (Koliko sijena/slame može gutati, a da još uvijek veže, ne štopa pick-up, a traktor ne skuči kao da ga tisuću vraga goni)

ee , ovo ti je već dobra konstatacija :partyman:
na mojoj rivijeri piše 80 udaraca da je normala , nisam brojao ali otprilike mislim da je tu negdje jer tjeram na 450 obrtaja kardana
 

topran

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
36
ee , ovo ti je već dobra konstatacija :partyman:
na mojoj rivijeri piše 80 udaraca da je normala , nisam brojao ali otprilike mislim da je tu negdje jer tjeram na 450 obrtaja kardana

Nemoj me držati za riječ, ali provijeri da 80 puta u minuti nije slučajno MIN?
Ako ti na zamašnjaku pišu o/min kardana, to je optimum, ali vjerujem da uzmeš štopericu, znati ćeš ti jel to to...
Ako mi kažeš koja je balirka, naći ću ja podatke...
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
topran
kolko welger 61 treba da ima udaraca u min.
kada su lijepe rele(redovi)ni veliki ni mali tjeram je na 1400-1600 okr motora 4 spora ide lijepo gdje je malo majne mase ide i prva brza
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
evo šta u mene piše na presi za udarce , pošto neznam odvratni jezik neka neko protumači
image044p.jpg
 

topran

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
36
topran
kolko welger 61 treba da ima udaraca u min.
kada su lijepe rele(redovi)ni veliki ni mali tjeram je na 1400-1600 okr motora 4 spora ide lijepo gdje je malo majne mase ide i prva brza

Welger 45, 110 udaraca u minuti... (I mene iznenadilo!) Možda ne na svima, ovisi o godini proizvodnje...?!
Za Welger 61 provijeri da ne piše negdje?
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh