• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
778
Ove sam godine posijal oko sto biljaka hokaido tikve na gredicu s folijom i navodnjavanjem kap na kap.Sadnja je bila krajem 6. mjeseca. Rodile su jako dobro.Pripremamo ih na sve načine, ali me najviše oduševljava da su jako dobre kad se ispeku. Prodaja ide slabo jer većina ljudi ne zna što bi s njima.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Tako i meni ja imam mislim 4 vrste nekih.
Juha dobra s mesom su fine i čak u kolaču nisu loše.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Možeš se najaviti kod Presečkog u Cargovcu i pri najavi napomenuti da hoćeš 100% bučno ulje. Ako ti bolj paše, možeš u Bajsovu oljarnu (Podplat Slovenija). Treba si rezervirati termin. Kontakte imaš na netu. Ako hoćeš u Bajsovoj oljarni ti mogu sprešane pogače zmljeti i uz dodatak bijelog ulja napraviti tzv. salatno ulje (ja ga zovem delanec). Cijena prerade je po stiskanju približno ista.
Koliko sam informiran i Tkalec kod Čakovca dolazi u obzir. Čak imam za njega dobre preporuke, ali je malo dalje od npr. Krapine nego ostala dva prerađivača.
 

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
Evo da ne listam cijelu temu. Koja je razlika izneđu sorti gleisdorfer, gl opal i gl rustikal ? Koja je razlika u prinosu, zahtjevnosti i dal su kostice od sve 3 vrste i za ulje i za konzumaciju ?
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
232
opal i rustikal su hibridi i njih sijes samo original sjeme jedan puta i da bi opravdali razliku u cijeni svojim prinosom moraš im dati kompletnu agrotehniku i gnojidbu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
Jel imaju gdje upute za sjetvu gnojidbu i agrotehniku ?
Koji međuredni razmak.je najbolji ?
 

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
Hvala. Jel tko sije na 70 meduredni razmak i koja su iskustva ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@nik96,
lijepo od tebe kaj zahvaljuješ bhorvu, a još bi bilo ljepše da stisneš onaj gumb u donjem lijevo vuglu njegovog posta. :)

PO meni bi na 70 cm bilo ok ako se korovi suzbijaju isključivo kemijom i motikom. Kultiviranje ili međuredno frezanje je gotovo onemogućeno.
140 cm je univerzalno dobro, meni paše na 120 cm. Imam mtk i frezu primjerenu da tu širinu prođem u dva prolaza. ad malo porasteju ide još jedan prolaz među redovima. Probal sam na 210 cm kaj sam mogel između pofrezati traktorom i nisam bil oduševljen. Opet sam kasnije moral s mtk, a jako kasno su pokrile zemlju.
 

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
Ma to je opća kultura da se nekome na nečem zahvali, nisam se odmah sjetio kliknut dolje ;) .

Ja trenutro tražim koje kakva iskustva zbog toga što smo imali dosta problema s korovima. Prošle godine je bilo cca 4500 klaftri buča pa nismo mogli to okopati, a sljedeće godine bude vjv cca 8000 klaftri pod bučama tako da ručno jako teško. jedino dobra kemija i što bolje mehaničko suzbijanje što u pripremi što poslije u međurednom. Zanima me kolko je od koristi cca 2 tjedna prije sjetve totalom ili mehanički riješit korove i još onda prije same sjetve pofrezat i nakon sjetve herbicidima koji idu naravno.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Total jedino ako pripremiš zemlju za sadnju, pričekaš da korov nikne, poštricas i za par dana obaviš sadnju. Jer ako ideš ponovno recimo nakon totala tanjurat ili frezat pa sadit nisi nikaj napravil jer buš svo sjeme drača koji je ostal u dubljim slojevima i nije niknul dignul gore u sjetveni sloj i rasel bu ti zajedno sa tikvama ako ne i brže! To je moje mišljenje, ima tu i većih stručnjaka po tom pitanju pa se budu javili.
 

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
Total jedino ako pripremiš zemlju za sadnju, pričekaš da korov nikne, poštricas i za par dana obaviš sadnju. Jer ako ideš ponovno recimo nakon totala tanjurat ili frezat pa sadit nisi nikaj napravil jer buš svo sjeme drača koji je ostal u dubljim slojevima i nije niknul dignul gore u sjetveni sloj i rasel bu ti zajedno sa tikvama ako ne i brže! To je moje mišljenje, ima tu i većih stručnjaka po tom pitanju pa se budu javili.

Da al opet bi se dio korova uništio, al kako veliš ima onmoh koji su iskusniji od nas pa budemo vidjeli.

Dal je potrbno folijarno dohranjivat ako se u kutivaciji dohrane kanom, ili je dosta samo jedna od tih prihrana i koja je bolja ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pa u globalu nemože naštetiti, samo nakon kultivacije i određenog perioda usvajanja hranjiva u biljku treba vidjeti koja joj eventualno komponenta fali u razvoju i sa njom ići ciljano, tad bi efekt bio potpun.
Opčenito kaj se tiće ponovne obrade zemlje nakon tretiranja totalom se ne preporuća iz gore navedenih razloga plus dodaj k tome da je tikva jako osjetljiva biljka po pitanji bilo kakvih otrova nakon nicanja pa bi samim time bacil novce uložene u total v smeće i opet bi moral špricati sa clonom, dualom ili nećim sličnim kaj ti ne garantira da ju drač nebu prerasel dok ponovno razrahliš zemlju. Po meni je opcija obrada, total i sadnja naj bolja ako nije prilikom sadnje zemlja pre tvrda.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
Po cemu se prepozna koja komponenta fali ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

E to ti je već posel za znalce, tu ti dobro dojde savjetodavna služba. Recimo kod nas u Međimurju je jako kvalitetna. Po izgledu biljke mogu zakljućiti kaj fali.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Svaka mu čast tko ga je izmislili i projektiral. :icon_fU:

Stvarno imaš takav stroj? Kolika je cijena i gdje se prodaje?
 

Najnoviji postovi

Na vrh